W holu Senatu pojawiły się flagi europejskie. Do niedawna były tam tylko biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nowy marszałek Tomasz Grodzki nazwał zmianę "drobnym gestem powrotu do normalności". Wypowiedź spotkała się z reakcją byłego marszałka Stanisława Karczewskiego, który zauważył, że unijne flagi były obecne w Senacie przez cały okres jego kadencji. Sprawdzamy na zdjęciach, czy i gdzie flagi były.

Czy flagi europejskie wróciły do Senatu po objęciu funkcji marszałka przez Tomasza Grodzkiego, czy były tam także w czasie poprzedniej kadencji izby? Dyskusję na ten temat zapoczątkowały wypowiedzi medialne i twitterowy wpis nowego marszałka.

"Powrót do normalności"

W środę rano, w wywiadzie dla Radia Zet Tomasz Grodzki powiedział: "W Senacie pojawią się dość szybko, może nawet dziś, ze względów technicznych może jutro, flagi unijne razem z flagami polskimi. Chciałbym, abyśmy wykonali taki drobny gest, bo jesteśmy członkami rodziny europejskiej, oczywiście całkowicie suwerennym, potężnym państwem ze wspaniałym narodem o ogromnym potencjale i energii".

Jego wypowiedź sugerowała zatem, że flagi pojawią się w Senacie po czasie ich nieobecności w salach izby wyższej parlamentu.

Tego samego dnia, już w budynku Senatu, Grodzki został zapytany o kwestię flag przez jednego z dziennikarzy. Pytanie dotyczyło konkretnie unijnych flag umieszczonych w senackim holu. Tomasz Grodzki powiedział: "Jesteśmy członkiem pełnoprawnym Unii Europejskiej. Unia Europejska i Stany zjednoczone to są nasi przyjaciele, partnerzy i członkowie jednej rodziny, cywilizacji zachodniej".

W środę po południu Grodzki opublikował na Twitterze wpis. "Drobny gest powrotu do normalności - do rodziny cywilizacji zachodniej". Marszałek zamieścił również zdjęcie przedstawiające fragment holu Senatu, w którym zazwyczaj odbywają się konferencje prasowe marszałka. Wpis zyskał około 6 tys. polubień na Twitterze.

Internauci zamieścili pod wpisem Grodzkiego ponad półtora tysiąca komentarzy.

Wiele z nich było przychylnych politykowi i wyrażało radość z ekspozycji unijnych flag w Senacie: "I teraz wiem, że żyję w Polsce w Europie, a nie na wschodzie. Życzę dużo siły i gratuluję", "Czekaliśmy na ten "drobny" gest całe cztery lata. Dziękujemy". Duża część wypowiedzi zawierała jednak zdecydowaną krytykę marszałka. "Coś się chyba Panu pomyliło z tymi flagami... To jest polski senat... A w cywilizacji zachodniej to jesteśmy od ponad 1000 lat" - napisał jeden z komentujących (pisownia oryginalna).

Wielu internautów twierdziło, że wpis Grodzkiego to rodzaj manipulacji. "Tysiące zmanipulowanych «łyknęło» fejkniusa" - napisał jeden z komentujących.

"Hucpa"

W komentarzach do wpisu Grodzkiego kilku uczestników dyskusji zamieściło link do popularnego na Twitterze wpisu Stanisława Karczewskiego. Były marszałek odniósł się do kwestii obecności i nieobecności europejskich flag w Senacie. "Bawi mnie ta hucpa z rzekomym powrotem unijnych flag do Senatu. Przez całą moją kadencję one były tam obecne. Na dowód kilka zdjęć znalezionych w sieci" - napisał Stanisław Karczewski.

Pierwsze ze zdjęć zamieszczonych przez Stanisława Karczewskiego powstało podczas wywiadu dla serwisu 300polityka ze stycznia 2017 r. Kolejne, przedstawiające m.in. Annę Marię Anders, to zdjęcie z katalogu Agencji Gazeta, wykonane w marcu 2016 r. podczas uroczystości wręczenia zaświadczenia o wyborze na senatora.

Ostatnie ze zdjęć, przedstawiające mężczyznę i kobietę w drzwiach sali posiedzeń, pochodzi z Polskiej Agencji Prasowej. Powstało w lipcu 2014 r. podczas dnia otwartego w Senacie, a zatem ponad rok przed objęciem funkcji marszałka przez Stanisława Karczewskiego. Można je znaleźć m.in. jako ilustrację do tekstu Onetu z 2014 r. właśnie na temat dni otwartych w Senacie z okazji 25-lecia odrodzenia izby.

Na tropie dwunastu gwiazdek

Aby zobaczyć, czy i jak były eksponowane flagi w izbie wyższej parlamentu, przejrzeliśmy fotografie na oficjalnym koncie Senatu na platformie Flickr oraz zdjęcia zgromadzone na oficjalnym koncie Senatu na Facebooku.

Wynika z nich, że w minionej kadencji, w miejscu konferencji prasowych marszałka w holu Senatu eksponowano jedynie biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z amerykańskimi studentami – uczestnikami Stażu Prezydenckiego
Spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z amerykańskimi studentami – uczestnikami Stażu Prezydenckiego Foto: Kancelaria Senatu

Wizyta delegacji Japońsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, styczeń 2019
Wizyta delegacji Japońsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, styczeń 2019 Foto: Senat RP | flickr

Wyjątkiem były sytuacje, kiedy obok polskich flag umieszczano flagę kraju, którego delegacja gościła w Senacie.

Wizyta przewodniczącego Senatu Czech Jaroslava Kubery, maj 2019
Wizyta przewodniczącego Senatu Czech Jaroslava Kubery, maj 2019 Foto: M. Józefaciuk / Kancelaria Senatu, flickr

Na wielu zdjęciach wykonanych w latach 2015-2019 można jednak znaleźć przykłady ekspozycji flagi europejskiej w pomieszczeniach Senatu. Przykładem jest stała ekspozycja flagi europejskiej po prawej stronie flagi Rzeczpospolitej Polskiej w sali posiedzeń plenarnych. Flaga unijna widoczna jest na wielu fotografiach dokumentujących obrady.

75. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, marzec 2019
75. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, marzec 2019 Foto: Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu, flickr

Flaga pojawiała się również na zdjęciach dokumentujących spotkania w innych salach użytkowanych przez Senat. Flagi europejskie obok polskich flag eksponowane były również między innymi w sali 217 podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze senatorom X kadencji.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikoli Dimitrova, kwiecień 2019
Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikoli Dimitrova, kwiecień 2019 Foto: Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu

Status prawny

Przepisy dotyczące umieszczania flagi państwowej w budynku i pomieszczeniach Senatu znajdują się w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Artykuł pierwszy ustawy zawiera przepisy dotyczące szczególnego szacunku, jaki należy okazywać barwom narodowym.

1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, Art. 1

W artykułach od 6 do 9 zawarto przepisy dotyczące definicji flagi i jej wzoru, podnoszenia flag na budynkach lub przed budynkami. W ustawie nie ma  przepisów dotyczących ekspozycji flagi wewnątrz pomieszczeń.

- Nie ma przepisów dotyczących stricte ekspozycji flag w pomieszczeniach, jedynie są przepisy dotyczące odpowiedniego ułożenia flagi - mówi Andrzej Bebłowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Bebłowski podkreśla również, że nie ma obowiązku umieszczenia flagi w poszczególnych salach Senatu.

Kwestie związane z ekspozycją flag w pomieszczeniach i podczas konferencji oraz wizyt opisał Alfred Znamierowski w broszurze wydanej w 2018 r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "W pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych wystrój flagowy powinien podkreślać, że są to instytucje polskie, dlatego można ustawić w rzędzie wiele flag polskich, których płaty będą lekko zachodzić na flagi sąsiednie" - napisano w opracowaniu.

Uroczystość desygnowania Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów , listopad 2019
Uroczystość desygnowania Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów , listopad 2019 Foto: Łukasz Błasikiewicz / Kancelaria Sejmu

Flaga Unii Europejskiej

Status prawny flagi europejskiej jest niejasny. Zasady jej ekspozycji  nie znalazły dotychczas miejsca w polskim prawodawstwie. - Flaga polska ma pierwszeństwo przed wszystkimi flagami, nawet flagami państw obcych - mówi Andrzej Bebłowski. - Ponieważ Polska należy do Unii, uznajemy również flagę tej wspólnoty i w jakiejś formie okazujemy jej szacunek - dodaje. Bebłowski podkreśla, że flaga unijna nie może być eksponowana przed flagą polską, ani dominować np. w liczbie.

W broszurze Alfreda Znamierowskiego opublikowanej przez MSWiA podkreślono między innymi, że w przypadku ekspozycji więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo przed innymi. Flagę europejską umieszczono w hierarchii dopiero na szóstym miejscu - po fladze innego państwa, fladze województwa, powiatu oraz gminy.

W przypadku ekspozycji wspólnie flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi europejskiej, broszura zaleca zamieszczenie tej drugiej po prawej stronie od polskiej flagi (z perspektywy patrzącego).

Wiosną 2018 r. inicjatywa Front Europejski rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem nadania unijnej fladze podobnej ochrony do tej gwarantowanej fladze Rzeczpospolitej Polskiej. Akcję promowała m.in. europosłanka Róża Thun. W maju bieżącego roku podobny projekt złożyli w sejmie posłowie Nowoczesnej.

Prace nad próbą skodyfikowania przepisów na ten temat podejmuje aktualnie Polskie Towarzystwo Weksylologiczne.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, PAP

Pozostałe

Czy Polska trafi do klimatycznego celu Unii Europejskiej? Dane EEA nie są optymistyczne

Polska może okazać się jedynym krajem Unii Europejskiej, który obecnie nie spełnia żadnego z trzech celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Takie dane przynosi najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) dotyczący postępu w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w energetyce i ograniczeniu konsumpcji energii.

Hollywoodzka superprodukcja o Polsce to "wymysł dziennikarzy"? Bynajmniej

"Sformułowanie ‘hollywoodzka superprodukcja’ to jest wymysł dziennikarzy” - tak wiceminister kultury Jarosław Sellin odniósł się w radiowej rozmowie do kwestii realizacji we współpracy z kinematografią amerykańską filmu o polskich bohaterach. Jednak to między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński cztery lata temu, tuż przed wyborami parlamentarnymi, mówił o tym, by zebrać środki na "dwa, trzy wielkie filmy hollywoodzkie".

PiS szykuje "powrót projektu fanatyków"? Posłanka alarmuje, ale to zwykła procedura ustawodawcza

"Prawica chce zmusić Polki do donoszenia ciąży nawet gdy płód jest trwale i nieodwracalnie uszkodzony" – w taki sposób posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się na Twitterze do decyzji marszałek Sejmu o nadaniu numeru druku sejmowego obywatelskiemu projektowi ustawy zakazującej aborcji. Powrót tego projektu do Sejmu wynika jednak, na co posłance zwrócili uwagę inni użytkownicy Twittera, wprost z przepisów prawa.

Reasumpcja głosowania. Jak powinna wyglądać?

Nocny wybór członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa przebiegł w burzliwej atmosferze. Prowadząca obrady marszałek Elżbieta Witek przed podaniem wyników anulowała głosowanie i zarządziła ponowne. Regulamin Sejmu przewiduje możliwość reasumpcji, ale tylko po podaniu wyników głosowania i w razie "uzasadnionych wątpliwości". CIS w wydanym komunikacie stwierdziło, że anulowanie i powtarzanie głosowań to "wieloletni obyczaj parlamentarny".

Ilu sędziów zaczynało orzekanie jeszcze w PRL-u? Sprawdzamy słowa prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zarzucił "wielu sędziom" związki z poprzednim ustrojem oraz orzekanie w stanie wojennym. Co dziesiąty sędzia sądów powszechnych i co najmniej 36 sędziów Sądu Najwyższego zaczynało swoją karierę w PRL-u. Trzech ze 101 obecnych sędziów SN orzekało w sprawach karnych w stanie wojennym, ale w sądach powszechnych i wojskowych. W obecnym składzie SN nie ma nikogo, kto byłby w tym sądzie w poprzednim ustroju.

Muzea, których nie można jeszcze odwiedzić, ale premier się już nimi pochwalił

W odpowiedzi na jedno z pytań po swoim expose premier Mateusz Morawiecki poinformował o "liście zakończonych inwestycji" w sferze kultury i wymienił nazwy sześciu muzeów. Żadne z nich nie znajduje się w państwowym rejestrze muzeów, obejmującym najważniejsze placówki muzealne, cztery są w stadium organizacyjnym, dwa pozostałe organizują wystawy tymczasowe, nie w swoich siedzibach.