Przybywa krajów, które ze względu na pandemię przekładają wybory powszechne lub do władz lokalnych. W Europie zrobiło tak 15 państw. Jak dowiedział się Konkret24 w Państwowej Komisji Wyborczej, w Polsce przełożono już najbliższe wybory lokalne.

W niedzielę 5 kwietnia miały się odbyć wybory uzupełniające, przedterminowe i referenda w 24 polskich gminach. Decyzjami wojewodów zostały przełożone o dwa tygodnie - na niedzielę 19 kwietnia.

02.04.2020 | PiS dąży do zmian w Kodeksie wyborczym. "To będzie farsa"

Coraz dłuższa lista

Podobną decyzję 2 kwietnia podjął parlament Urugwaju, odwołując zaplanowane na 10 maja wybory lokalne. Nowego terminu nie wyznaczono, choć panuje polityczna zgoda na wybory 4 października. W Urugwaju do tej pory zanotowano 350 przypadków koronawirusa i cztery ofiary śmiertelne.

Gdy 20 marca po raz pierwszy Konkret24 informował o państwach, których władze przekładają lub odwołują wybory, na liście sporządzonej przez Międzynarodowy Instytut Demokracji i Wsparcia Wyborczego IDEA było 16 takich krajów. Na zaktualizowanej 2 kwietnia liście państw, które od 1 marca do 1 kwietnia podjęły decyzję o odwołaniu lub przełożeniu wyborów (powszechnych, lokalnych, referendów) są już 44 kraje.

 

Państwa, w których odwołano lub przełożono wybory
Państwa, w których odwołano lub przełożono wybory Foto: Międzynarodowy Instytut Demokracji i Wsparcia Wyborczego

Na tej liście jest 15 państw europejskich. W Serbii, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, odwołano wybory parlamentarne planowane na 26 kwietnia. Nie wyznaczono nowej daty głosowania. W Północnej Macedonii wybory nie odbędą się 12 kwietnia, nowego terminu głosowania nie podano.

W Szwajcarii nie odbędzie się zaplanowane na 17 maja referendum w sprawie zaostrzenia prawa imigracyjnego. Byłoby to pierwsze od 1951 roku odwołane referendum w Szwajcarii.

Wybory w cieniu pandemii

Z przeprowadzenia wyborów parlamentarnych 15 kwietnia nie rezygnują władze Korei Południowej, gdzie odnotowano już 10 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 169 osób. Zapowiedziano m.in. częste dezynfekcje lokali wyborczych, pomiary temperatury wszystkich wchodzących oraz konieczność dezynfekcji rąk i zakładania rękawiczek na czas głosowania. Ponad 72 proc. uczestników przedwyborczego sondażu zadeklarowało, że zagłosuje.

Korea Południowa ma nowe pomysły na walkę z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2

Z przeprowadzenia wyborów parlamentarnych nie rezygnują: Mali (druga tura wyborów 19 kwietnia), mimo sprzeciwów prezydenta - Mongolia (29 czerwca), Nowa Zelandia (29 września).

Polski przypadek

W Polsce, według stanu prawnego na 3 kwietnia, wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. By można było je przełożyć, należałoby wprowadzić jeden ze stanów nadzwyczajnych: stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej. W obu nie można przeprowadzać jakichkolwiek wyborów, a także przez 90 dni po ustaniu stanu nadzwyczajnego.

Patrole, ograniczenia i zakazy. Opozycja apeluje o ogłoszenie stanu nadzwyczajnego

W sytuacji zarządzenia stanu wyjątkowego, przy maksymalnej długości jego trwania (90 dni) i maksymalnym przedłużeniu o 60 dni (można to zrobić tylko raz) oraz 90 dniowym okresie karencji wybory prezydenckie najwcześniej mogłyby się odbyć 240 dni od początku stanu wyjątkowego.

W stanie klęski żywiołowej trudno ten czas określić, bo 30-dniowy stan klęski może być, za zgodą większości sejmowej, przedłużany przez rząd wielokrotnie.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24, zdjęcia: PAP, Reuters

Pozostałe

Fogiel o działaniach na granicy: "pełne zrozumienie partnerów unijnych". Nie, Rada Europy potępiła takie działania

Poseł PiS Radosław Fogiel przekonywał w radiowym wywiadzie, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wspiera działania Polski na granicy z Białorusią. Nie powiedział, że Zgromadzenie potępiło ograniczanie prawa do ubiegania się o azyl i "praktyki państw członkowskich polegające na wypychaniu migrantów" - i że wezwało Polskę do powstrzymania się od tego. A Parlament Europejski wyraził "zaniepokojenie brakiem przejrzystości na granicy polsko-białoruskiej".

Szef BBN: "Trybunał Praw Człowieka dopuścił procedurę push back". Nie, trybunał wskazał co innego

Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wypychanie migrantów z powrotem na białoruską granicę jest dozwolone, bo nawet Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku dotyczącym hiszpańskiej straży granicznej dopuścił taką praktykę. Lecz tam sytuacja z migrantami była odmienna, obowiązywało inne prawo niż u nas na obszarze stanu wyjątkowego, a w wyroku zgody na procedurę push back nie ma.

Posłowie PiS odmówili "Wieczny odpoczynek" za ofiary na granicy? Sprawdzamy

Część internautów uważa, że podczas obrad Sejmu posłowie PiS odmówili modlitwę za zmarłych "za dusze swoich ofiar" - migrantów, którzy zmarli przy polsko-białoruskiej granicy. Jednak zdaniem innych uczestników dyskusji posłowie modlili się w zupełnie innej intencji. Sprawdziliśmy.

PiS w opozycji chciał zlikwidować sejmową zamrażarkę, a teraz jest przeciw? To prawda

"Inaczej śpiewali, jak byli w opozycji" - ocenił Artur Dziambor po tym, jak PiS odrzucił w Sejmie poprawkę o likwidacji tak zwanej sejmowej zamrażarki. Wprawdzie poseł Konfederacji pomylił daty, ale co do sedna ma rację: będąc w opozycji, PiS sam chciał zlikwidować mechanizm przetrzymywania poselskich projektów ustaw. Teraz go jednak wykorzystuje: na rozpatrzenie czeka blisko 150 projektów ustaw i uchwał.