W wyborach do Sejmu ponad 55 proc. mieszkańców wsi wybrało kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. W stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych, PiS zwiększył popularność na terenach wiejskich o 10 punktów procentowych. Konkurujące z PiS o wyborców głosujących na wsi Polskie Stronnictwo Ludowe zanotowało o 1,7 pkt. proc. głosów więcej niż cztery lata temu.

W poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. 43,6 proc. głosujących w wyborach do Sejmu wybrało kandydatów startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Wyborców Koalicji Obywatelskiej wskazało 27,4 proc. wyborców.

Na kandydatów Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej głosowało 12,6 proc. biorących udział w wyborach, na PSL - 8,5 proc., a na Konfederację 6,8 proc. Pozostałe komitety wskazało niewiele ponad 1 proc. wyborców.

Jak głosowano na wsi

Na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej można również odnaleźć wyniki głosowania w zależności od siedziby komisji obwodowej - w podziale: "miasto", "wieś", "statek" i "zagranica".

Wyniki głosowania do sejmu na wsi
Wyniki głosowania do sejmu na wsi Foto: Konkret 24

55,6 proc. wyborców z terenów wiejskich wskazało na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, 17,2 proc. wybrało kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a 11,4 proc. - PSL. 8,2 proc. wskazało na kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a 6,4 proc. na Konfederację. Pozostałe komitety uzyskały wspólnie ok. 1,2 proc głosów wyborców głosujących na wsi.

PiS a PSL - poparcie na wsi i w mniejszych gminach

W przypadku Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości można zaobserwować zależność - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. Na PiS głosowało 58,3 proc. mieszkańców gmin, które zamieszkuje mniej niż 5 tys. osób. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców poparcie dla kandydatów tej listy wyniosło 41,4 proc.

Wśród wyborców głosujących w miastach PiS uzyskał poparcie 37,2 proc. wyborców.

W przypadku silnie konkurującego z PiS o wyborców na wsi Polskiego Stronnictwa Ludowego, również można zauważyć tendencję - im mniejsza liczba mieszkańców gminy, tym większe poparcie. W gminach zamieszkiwanych przez mniej niż 5 tys. osób poparcie dla kandydatów tej partii wyniosło 13,1 proc. W gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców - 8 proc.

Na PSL głosowało 7 proc. mieszkańców miast.

Przez ostatnich 8 lat... PiS popularniejszy na wsi o 20 pkt. proc.

Od wyborów parlamentarnych w 2015 r. znacząco wzrosło na wsi poparcie dla kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Cztery lata temu kandydatów do Sejmu z list PiS poparło 45,5 proc. wyborców. To wartość o ok. 10 pkt. proc. mniejsza od wyniku uzyskanego w ostatnich wyborach.

W wyborach do Sejmu w 2011 r. kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskali 35,8 proc. głosów. W ostatnich ośmiu latach poparcie wśród wyborców głosujących na wsi wzrosło zatem o ok. 20 pkt.proc.

Poparcie uzyskane na wsi w ostatnich wyborach przez Koalicję Obywatelską - 17,2 proc. - jest zbliżone do wyniku wyborczego Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska w 2015 r. - 17,1 proc. Należy jednak pamiętać, że w wyborach z 2015 r. blisko 5 proc. głosów wyborców wiejskich oddano na kandydatów Nowoczesnej. W ostatnich wyborach partia startowała w ramach KO, wspólnie z Platformą, Inicjatywą Polską i Partią Zielonych.

W 2011 r. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP uzyskał na wsi poparcie 27,5 proc. głosujących.

PSL słabiej niż 8 lat temu, lepiej niż w ostatnich wyborach

Ze względu na zawierane porozumienia przedwyborcze trudno porównać również rezultaty uzyskane przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15. W 2015 r. PSL uzyskało poparcie 9,7 wyborców wiejskich. W 2019 osiągnięto wynik 11,4 proc. Z list PSL startowali jednak również kandydaci Kukiz'15. W wyborach 2015 r. ugrupowanie Pawła Kukiza zyskało znaczące poparcie - 9,2 proc. wyborców głosujących na wsi.

Na marginesie warto zwrócić uwagę na porównanie bardzo słabego wyniku PSL w miastach w 2015 r. - 2,83 proc., ze znacząco lepszym wynikiem wśród miejskiego elektoratu w 2019 r. - 7 proc. głosów.

W perspektywie ostatnich ośmiu lat widoczny jest spadek popularności PSL wśród wyborców głosujących na wsi. W 2011 r. ludowcy zyskali 16,8 proc. poparcia.

Lewica

Względnie stałe pozostaje poparcie na wsi dla ugrupowań lewicowych. W 2015 r. łączne poparcie Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) i Partii Razem wyniosło 8,28 proc. W 2019 r. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD+Wiosna+Razem) uzyskał 8,16 proc. poparcia elektoratu wiejskiego.

W 2011 r. 7,2 proc. elektoratu wiejskiego zagłosowało na kandydatów SLD. Wielu wyborców - 8,2 proc. wszystkich głosujących na wsi - zaufało wówczas kandydatom Ruchu Palikota.

Porównanie z wyborami do Parlamentu Europejskiego

Mimo oczywistych różnic w specyfice głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, warto przyjrzeć się również wynikom uzyskanym przez poszczególne ugrupowania i odnieść je do wyników ostatnich wyborów parlamentarnych.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. kandydaci Prawa i Sprawiedliwości uzyskali poparcie 59,1 proc. wyborców wiejskich. Był to wynik lepszy o ok. 3,5 pkt. proc. w stosunku do wyniku osiągniętego w ostatnich wyborach Parlamentarnych.

Koalicja Obywatelska, w skład której w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego wchodzili kandydaci PSL, uzyskała w maju poparcie 27 proc. wyborców wiejskich. Startująca samodzielnie Wiosna - uzyskała poparcie 4,3 proc. głosujących na wsi, a Kukiz'15 - 3,9 proc.

Kandydaci Konfederacji uzyskali w maju poparcie 4,2 proc elektoratu wiejskiego. W wyborach do Sejmu ugrupowanie zanotowało zatem wzrost poparcia o ok. 2,2 pkt. proc.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Patryk Jaki w błędzie - rezolucja Parlamentu Europejskiego bez pomyłek

Europoseł Patryk Jaki opisał na jednym z portali społecznościowych rzekome błędy w treści rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie penalizacji edukacji seksualnej w Polsce. Stwierdził, że niepoprawne miały być informacje o autorze, statusie, treści i celu projektu ustawy "Stop pedofilii". Internauci znaleźli na stronie Europarlamentu treść przyjętej rezolucji i sprawdzili, że zarzuty Jakiego są błędne.

Kto, kiedy i jak łamał parlamentarne zwyczaje? Wzajemne oskarżenia

Pierwsze posiedzenia nowo wybranych izb parlamentu skłoniły polityków zarówno opozycji, jak i partii rządzącej do wzajemnych oskarżeń o łamanie długoletnich zwyczajów parlamentarnych. Dotyczyło to kolejności ślubowań poselskich, a głównie kwestii personalnych - wysuwania kandydatur na marszałków i liczby wicemarszałków obu izb. Nie wszystkie te kwestie są zapisane w regulaminach parlamentu.

Dyskusja o unijnych flagach w Senacie. "Powrót do normalności" czy "hucpa"?

W holu Senatu pojawiły się flagi europejskie. Do niedawna były tam tylko biało-czerwone flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nowy marszałek Tomasz Grodzki nazwał zmianę "drobnym gestem powrotu do normalności". Wypowiedź spotkała się z reakcją byłego marszałka Stanisława Karczewskiego, który zauważył, że unijne flagi były obecne w Senacie przez cały okres jego kadencji. Sprawdzamy na zdjęciach, czy i gdzie flagi były.

Wbrew zapewnieniom, marszałek Karczewski wyłączał opozycji mikrofony

Nigdy nie ograniczałem czasu, nigdy nie wyłączałem mikrofonów - powiedział po przegranym głosowaniu na stanowisko marszałka Senatu Stanisław Karczewski. Jednak co najmniej dwie takie sytuacje miały miejsce. Było to w czasie najgorętszych debat senackich w poprzedniej kadencji izby, gdy trwały prace nad pakietami ustaw sądowych.

Czy Janusz Korwin-Mikke spał podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu?

Internauci kwestionują prawdziwość zdjęcia, opublikowanego na Twitterze m.in. przez Roberta Biedronia. Na fotografii widać Janusza Korwin-Mikkego z przymkniętymi oczami. Polityk, siedzący na sali plenarnej Sejmu, wygląda jakby spał. Wbrew wątpliwościom użytkowników mediów społecznościowych, zdjęcie przedstawia prawdziwą sytuację.