Schreiber: osiem państw, oprócz Polski, nie ma środków z KPO. Nie, mniej

Źródło:
Konkret24
Łukasz Schreiber o środkach z KPO
Łukasz Schreiber o środkach z KPOTVN24
wideo 2/4
Łukasz Schreiber o środkach z KPOTVN24

W dyskusji o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy minister Łukasz Schreiber stwierdził, że "osiem innych państw, oprócz Polski, nie ma tych środków". Dane Komisji Europejskiej nie potwierdzają tych słów.

W poniedziałek, 16 stycznia, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd złoży wniosek o wypłatę unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy w momencie, kiedy w Sejmie będzie procedowana ustawa wiatrakowa. Dodał, że może to być "na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni".

Unijne pieniądze z KPO były tematem dyskusji w programie "Kawa na ławę" w TVN24 w niedzielę, 15 stycznia. Głos zabrał m.in. Łukasz Schreiber z PiS, minister - członek Rady Ministrów, który stwierdził:

Przypomnę, że osiem innych także państw, oprócz Polski, nie ma tych środków [z KPO], nie ma jeszcze KPO z bardzo różnych powodów.

Prowadzący program Konrad Piasecki dodał: "Są państwa, które nie są w stanie skonstruować swojego krajowego planu odbudowy, bo mają wieczne przesilenia rządowe". Minister Schreiber odpowiedział: "Ma pan rację, tak, tylko warto, żeby nasi widzowie sobie z tego zdawali sprawę".

Sprawdziliśmy więc, ile krajów wciąż nie dostało żadnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy i na jakim są etapie negocjacji z Komisją Europejską.

KPO, kamienie milowe i wniosek o płatność

Przypomnijmy: krajowy plan odbudowy to dokument, który każdy kraj członkowski Unii Europejskiej musi złożyć do Komisji Europejskiej, aby otrzymać pieniądze w ramach Funduszu Odbudowy. Celem powstania tego funduszu jest wsparcie gospodarek państw europejskich po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Po akceptacji planów odbudowy rządy uzgadniają z Komisją Europejską kamienie milowe, czyli wskaźniki realizacji reform zapisanych w KPO, których spełnienie umożliwia otrzymanie konkretnej transzy unijnych środków. Kraj, który uważa, że zrealizował wszystkie kamienie milowe niezbędne do wypłaty danej transzy pieniędzy, składa do KE wniosek o płatność. Dodaje do niego dowody na to, że wdrożył zapowiadane reformy.

Czytaj: Co to są te kamienie milowe, "którymi UE chce szantażować Polskę"? Wyjaśniamy

Polska nie złożyła jeszcze takiego wniosku, a premier dopiero zapowiedział taki krok. Wiele krajów unijnych nie tylko przesłało już jednak swoje wnioski do Brukseli, ale tylko w niektórych przypadkach Komisja Europejska już je rozpatrzyła i państwa otrzymały jedną lub nawet dwie transze pieniędzy. Czy rację ma jednak Łukasz Schreiber, gdy mówi, że "osiem innych także państw, oprócz Polski, nie ma tych środków"?

Dziewięć krajów bez wniosku, ale pięć bez pieniędzy

Dane o złożonych wnioskach i wypłaconych środkach z Funduszu Odbudowy są na bieżąco aktualizowane na specjalnej stronie Komisji Europejskiej. Z zamieszczonych tam informacji wynika, że żadnych pieniędzy z unijnego funduszu poza Polską nie otrzymały jeszcze cztery kraje, a nie osiem, jak twierdził Łukasz Schreiber. Są to: Holandia, Irlandia, Szwecja i Węgry. Wszystkie te państwa, w tym Polska, mają już zatwierdzone swoje krajowe plany odbudowy, ale żadne z nich nie złożyło jeszcze wniosku o płatność.

Łącznie wniosku o płatność nie złożyło dziewięć państw. Poza wymienionymi pięcioma są to jeszcze: Belgia, Estonia, Finlandia i Niemcy. O tych czterech krajach nie można jednak powiedzieć, że "nie mają środków" z Funduszu Odbudowy, ponieważ one w przeciwieństwie do Polski, Holandii, Irlandii, Szwecji i Węgier otrzymały wcześniej zaliczki. Belgia dostała 770 mln euro, Estonia 126 mln euro, Finlandia 271 mln euro, a Niemcy 2,3 mld euro.

Obecnie nie można już dostać takiej zaliczki, gdyż termin na składanie wniosków o prefinansowanie minął 31 grudnia 2021 roku. Teraz możliwe jest jedynie składanie wniosków o regularne płatności. Nieotrzymanie zaliczki nie oznacza, że pieniądze przepadły, bo kwota przewidziana w jej ramach może zostać wypłacona danemu krajowi w jednej z transz głównych.

Stan wypłat środków z KPO przez Komisję EuropejskąKonkret24

Jedenaście krajów z wypłatami, siedem w kolejce

Według stanu na 16 stycznia 2023 jedenaście państw dostało już natomiast przynajmniej jedną transzę środków z Funduszu Odbudowy. Są to: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Włochy.

Jeśli Polska złoży swój pierwszy wniosek o płatność, dołączy do grupy siedmiu krajów, które już to zrobiły i czekają na pierwszą wypłatę: Austrii, Czech, Danii, Litwy, Luksemburga, Malty i Słowenii. Na przykładzie tych państw widać jednak, że między złożeniem wniosku a decyzją o wypłacie może minąć sporo czasu. Słowenia złożyła swój wciąż nierozpatrzony wniosek w październiku, a Czechy w listopadzie 2022 roku.

Jak dokładnie wygląda procedura akceptacji wniosków i weryfikacji wykonania kamieni milowych po stronie Komisji Europejskiej, opisaliśmy już na Konkret24.

Autorka/Autor:Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes