Muzea, których nie można jeszcze odwiedzić, ale premier się już nimi pochwalił

Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose przedstawił liczne obietnicetvn24

W odpowiedzi na jedno z pytań po swoim expose premier Mateusz Morawiecki poinformował o "liście zakończonych inwestycji" w sferze kultury i wymienił nazwy sześciu muzeów. Żadne z nich nie znajduje się w państwowym rejestrze muzeów, obejmującym najważniejsze placówki muzealne, cztery są w stadium organizacyjnym, dwa pozostałe organizują wystawy tymczasowe, nie w swoich siedzibach.

Tylko jedna z wymienionych przez premiera Morawieckiego placówek znalazła się w wykazie 20 zakończonych w 2019 r. inwestycji kulturalnych, który opublikowało w internecie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na ten wątek wystąpienia szefa rządu w Sejmie zwrócił uwagę we wpisie na Twitterze Adam Jankowski, szef mazowieckiego Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. "Ale numer! Premier mówi, że ma od Glińskiego listę zakończonych inwestycji w kulturze i czyta: - muzeum...kupiono nieruchomość, trwa opracowanie koncepcji wystawy, - muzeum... trwa kompletowanie dokumentacji, - muzeum...przeznaczono środki. #exposeKlamstw". Dołączone do wpisu wideo z fragmentem wypowiedzi premiera ma już prawie 40 tys. wyświetleń.

Muzeum w organizacji

Premier wymienił z nazwy sześć placówek muzealnych, które, jak powiedział, są na liście zakończonych inwestycji, w jaką szefa rządu "zaopatrzył" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Ale nawet z dalszych słów premiera wynikało, że większość z tych muzeów nie prowadzi działalności muzealnej.

Premier Mateusz Morawiecki o budowie nowych muzeów
Premier Mateusz Morawiecki o budowie nowych muzeów

Na pierwszym miejscu "ukończonych" inwestycji Mateusz Morawiecki wymienił Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r. Tymczasem to muzeum, które jest formalnie oddziałem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, będzie gotowe – taki jest plan – w 2023 r. W rocznicę wybuchu II wojny światowej – 1 września tego toku – w obecności premiera wmurowano dopiero akt erekcyjny.

"Muzeum Westerplatte ma ogromny potencjał memoratywny"
"Muzeum Westerplatte ma ogromny potencjał memoratywny"TVN 24

Kolejna placówka, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, co prawda ma już siedzibę – kupiony od UMCS w Lublinie Pałac Lubomirskich – ale rozstrzygnięcie konkursu na projekt stałej wystawy, według zapowiedzi samego ministerstwa, ma nastąpić na przełomie roku. Dopiero wtedy można będzie przystąpić do opracowania projektu budowlanego.

Swoje siedziby mają już Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Muzeum Rodziny Pileckich, trwają jednak prace nad wystawami stałymi. Obydwie placówki organizują obecnie wystawy czasowe poza swoimi siedzibami, tak jak białostockie Muzeum Pamięci Sybiru, którego otwarcie zaplanowano na 17 września 2021 r.

W przypadku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (premier mówił o "Muzeum Ziemi Oświęcimskiej") na razie trwają prace projektowe nad adaptacją budynku na siedzibę muzeum, które według nowej umowy z wykonawcą mają zakończyć się do września 2020 r.

Poseł pyta, ministerstwo kultury odpowiada

Tylko jedno muzeum - Muzeum Dom Rodziny Pileckich (nazywane też Muzeum Pileckich) w Ostrowi Mazowieckiej - znalazło się na liście 20 inwestycji kulturalnych, zrealizowanych w latach 2016-2019. Taką listę na swojej stronie internetowej opublikowało w dniu sejmowego expose premiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z następującą adnotacją: "W odpowiedzi na zarzut posła Borysa Budki (KO) podczas debaty nad wotum zaufania dla rządu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje listę zrealizowanych inwestycji w latach 2016-2019".

Z zapisu stenograficznego posiedzenia Sejmu wynika, że poseł Budka prosił premiera, by ten wymienił "choć jedną inwestycję", "jedną, którą rozpoczęliście i zakończyliście".

Nie jest jasne, dlaczego premier w odpowiedzi na to pytanie wymienił muzea, których budowa albo nie została w ogóle rozpoczęta, albo nie została dokończona. Z jego słów można wnosić, że miał tę samą listę, którą opublikował resort kultury: "mamy szereg inwestycji kultury, około 20, jeśli dobrze pamiętam, które zostały przejęte na współfinansowanie przez budżet centralny".

Tysiące atrakcji i długie kolejki. "Ożywają muzea, wszystko zaczyna inaczej wyglądać"
Tysiące atrakcji i długie kolejki. "Ożywają muzea, wszystko zaczyna inaczej wyglądać"Paula Przetakowska | Fakty po południu

Muzealna polityka historyczna

Nowe placówki muzealne, o jakich mówił premier w Sejmie, stanowią ważny składnik realizowanej przez rząd PiS polityki historycznej. Są np. dwa muzea poświęcone Żołnierzom Wyklętym - rozbudowane za pieniądze z ministerstwa kultury muzeum w Ostrołęce oraz budowane pod patronatem ministra sprawiedliwości muzeum w dawnym więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Największe i najdroższe ma być jednak Muzeum Historii Polski. Powołano je w 2006 roku za pierwszych rządów PiS, ale dopiero w ubiegłym roku rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę. Rząd zwiększył też budżet muzeum do 757 milionów złotych. Ma być gotowe w lutym 2021 roku na terenie warszawskiej Cytadeli.

Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie
Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski w WarszawieFakty TVN

Socjolodzy i historycy podkreślają, że muzea historyczne mogą odegrać ważną rolę nośnika zmian wzorców społecznych i sposobu myślenia o polityce. Profesor Geneviève Zubrzycki - socjolog i dyrektor programu studiów polskich Copernicus na Uniwersytecie Michigan, pisze: "tak, jak historia jest przedmiotem sporów i upolitycznienia, tak również muzea mogą być podatne na wykorzystywanie do celów instrumentalnych lub stać się miejscem debat przysłaniających ich zasadniczą misję edukacyjną" [z publikacji Muzeum Historii Polski pod tytułem "Historia Polski od-nowa"].

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24