Dotarliśmy do litewskiego żołnierza, który miał stwierdzić, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie". Jego rzekomą wypowiedź przytoczył portal "Dziennik Polityczny". - To kompletne kłamstwo i nonsens - stwierdza.

Sprawę opisaliśmy w połowie października. Na portalu "Dziennik Polityczny" pojawił się tekst, w którym wojskowi NATO mieli krytykować polskich żołnierzy. Mieli im zarzucać brak podstawowych umiejętności. Litewski sierżant Saulius Laisonas miał natomiast kpić, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie, a przygotowanie fizyczne mają takie że jak poszli na marsz to podobno później dwa dni nie mogli chodzić” (pisownia oryginalna). Z kolei prof. dr hab. Uniwersytetu Łódzkiego Eugeniusz Ponczek miał powiedzieć, że „w razie konfliktu zbrojnego Wojsko Polskie w ogóle nie trzeba brać pod uwagę i udział w międzynarodowych manewrach również ma być haniebny” (pisownia oryginalna).

Już wtedy potwierdziliśmy, że słowa przypisywane profesorowi Ponczkowi nigdy nie padły. - To nie jest moja wypowiedź. To zupełna fałszywka. Nie wypowiadam się na temat Wojska Polskiego - powiedział wówczas w rozmowie z portalem Konkret24 były kierownik Zakładu Teorii Polityki i Myśli Politycznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Teraz mamy potwierdzenie, że cytat przypisywany litewskiemu żołnierzowi także jest nieprawdziwy.

"Ktoś chce nas skłócić"

- Ta wypowiedź nie jest moja. To zupełne kłamstwo i nonsens. Nigdy bym sobie nie pozwolił na takie słowa wobec moich polskich kolegów. Zawsze traktujemy się z szacunkiem - komentuje dla portalu Konkret24 sierżant sztabowy litewskiej armii Saulius Laisonas, który miał powiedzieć, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie".

Podkreśla, że nie zna dziennikarza Jana Radžiūnasa (autora tekstu na portalu "Dziennik Polityczny" - red.) i nigdy z nim nie rozmawiał o polskich żołnierzach, o których ma jak najlepsze zdanie. - To nasi sąsiedzi i koledzy z wojska. Dzielimy wspólną historię - mówi. Jest zdania, że jego nazwisko zostało użyte, żeby poróżnić Litwinów i Polaków. - Komuś, komu nie podobają się nasze bliskie relacje, chce nas skłócić i zasiać dezinformację - stwierdza. - W zeszłym roku mój przyjaciel poślubił Polkę i tańczyliśmy razem w Polsce na weselu. Będziemy szczęśliwi widząc sojusz polsko-litewski - podsumowuje.

"To element wojny hybrydowej"

- Nigdy w NATO żaden żołnierz nie wypowie się publicznie krytycznie o swoich kolegach. Widać że autorzy tego portalu ("Dziennika Politycznego" - red.) o tym nie wiedzą, ale warto, żeby Polacy o tym wiedzieli - mówi Konkretowi24 Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. Uważa, że tego typu portali, w miarę narastania czy eskalowania napięcia w relacjach z Rosją, będzie więcej. - Moim zdaniem warto podjąć przeciwdziałania poprzez nasze media, ujawniające i najlepiej ośmieszające wiarygodność takich portali - dodaje generał.

Jego zdaniem z analizy treści zamieszczanych na portalu "Dziennik Polityczny" wynika wyraźnie, że mają one służyć dezinformacji, wprowadzaniu zamieszania, budowania obrazu czy wizerunku odbiegającego od rzeczywistości, a adresatami tych treści są Polacy.

- Jest to działanie celowe i zorganizowane - wskazuje Skrzypczak. - Realizowane przez zorganizowaną i kierowaną przez jeden ośrodek grupę osób. Zarówno fikcją są autorzy portalu wymienieni z nazwiska, jak i rzekome środowiska "patriotyczne" z tym portalem współpracujące. To jest działanie ledwie kilku osób uzbrojonych w profesjonalne narzędzia.

Generał sądzi, że te osoby mają za zadanie rozbudzać wśród Polaków nastroje antynatowskie, antyukraińskie oraz antyuchodźcze. - Retoryka wpisuje się w retorykę wojny informacyjnej, skierowanej przeciwko Polsce, naszej wiarygodności w Sojuszu. I chyba dla nikogo nie ulega wątpliwości, że jest to element prowadzonej przeciwko Polsce, UE i NATO wojny hybrydowej - podkreśla generał Skrzypczak.

Służby monitorują

Zapytaliśmy Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora polskich służb Mariusza Kamińskiego, czy polskie służby reagują, bądź będą reagować na obecność w sieci takich portali, jak "Dziennik Polityczny", które publikują o polskim wojsku wiele fałszywych informacji. - Służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi monitorują na bieżąco przykłady dezinformacji, również dotyczącej Sił Zbrojnych. Służby wypełniają swoje ustawowe obowiązki w tym zakresie. Z uwagi na ograniczenia prawne, szczegółów działań służb specjalnych nie podaje się do publicznej wiadomości - poinformował rzecznik.

- Droga dojścia do źródła takiego portalu jest skutecznie zakamuflowana. I nie ma reguł w prawie międzynarodowym, które by umożliwiły obronę przed tą formą wojny informacyjnej, a służby sobie z tym jakoś dziwnie nie radzą. Chociażby poprzez zhakowanie takiego portalu - uważa gen. Skrzypczak.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Sprawa Mariana Banasia - co i kiedy robiły służby

Jak poinformowało w środę Centralne Biuro Antykorupcyjne, szef NIK Marian Banaś ma siedem dni na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie zostały wyjaśnione w trakcie trwania kontroli jego oświadczeń majątkowych. Ta zaczęła się oficjalnie w kwietniu tego roku. Wcześniej - od listopada 2018 r. - trwała analiza przedkontrolna dokumentów, o której także było publicznie wiadomo. Mimo trwającej kontroli, w tym roku Marian Banaś został powołany na najważniejsze funkcje w państwie. Podsumowujemy, co wiadomo o działaniach służb w tej sprawie.

Najwyższa frekwencja od 1989 roku, ale ciągle daleko do europejskich liderów

Frekwencja wyborcza na poziomie 61,74 proc. jest najwyższym wynikiem od pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. Jak ten wynik wypada jednak na europejskim tle? Nadal powoduje, że jesteśmy daleko za liderami. Nawet gminy, w których frekwencja była najwyższa, nie dogoniły europejskiej czołówki. Rysujemy frekwencyjną mapę Europy i Polski.

Wywiad ze Sławomirem Neumannem. Co wyemitowała TVN24, a co pokazały "Wiadomości" TVP1

Główny program informacyjny TVP1 wykorzystał fragmenty wywiadu ze Sławomirem Neumannem, przeprowadzonego przez dziennikarzy TVN24 i "Faktów" TVN. Wycięto jednak tylko krótki fragment kilkunastominutowej rozmowy, a oglądający mógł odnieść wrażenie, że przerwano ją w dogodnym dla polityka momencie. To wprowadzanie widzów w błąd. Na antenie TVN24 rozmowa przebiegała zupełnie inaczej.

CBA wystąpiło o ostatnie oświadczenie majątkowe Mariana Banasia dopiero po reportażu "Superwizjera"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o uwierzytelnioną kopię oświadczenia majątkowego szefa NIK. Stało się to dopiero po tym, jak "Superwizjer" TVN opisał sprawę wpisywania do oświadczeń kamienicy należącej do Mariana Banasia. Dokument był wówczas w siedzibie Sądu Najwyższego już od niemal trzech tygodni. Pierwsza prezes SN odmówiła Konkret24 ujawnienia oświadczenia szefa NIK.

Nie ma umowy przekazującej polskie nieruchomości Niemcom. Jest atak hakerski

Na oficjalnej stronie jednego z lubuskich powiatów oraz na stronach dwóch portali z lokalnymi informacjami pojawił się komunikat o umowie, jaką miał podpisać rząd polski z rządem niemieckim. Miałaby ona dawać prawo Niemcom do przejmowania polskich nieruchomości, w których mieszkali przed II wojną światową. Takiej umowy nie ma, a administratorzy stron przyznają, że doszło do złamania zabezpieczeń. Sprawą zajmują się policja oraz służby specjalne.

"Bardziej monolog niż dialog". Co mówił sędzia Maciej Mitera o znajomości z hejterką?

Trzy dni po tym, jak Onet opublikował treść SMS-ów wymienianych między członkiem Prezydium i rzecznikiem nowej KRS Maciejem Miterą a hejterką Emilią, Mitera na antenie TVN24 był pytany o swoje kontakty z kobietą. Prowadzący program Konrad Piasecki przypominał sędziemu wypowiedzi z ostatniej wizyty w studiu. Co mówił Mitera miesiąc temu, a co teraz?