Dotarliśmy do litewskiego żołnierza, który miał stwierdzić, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie". Jego rzekomą wypowiedź przytoczył portal "Dziennik Polityczny". - To kompletne kłamstwo i nonsens - stwierdza.

Sprawę opisaliśmy w połowie października. Na portalu "Dziennik Polityczny" pojawił się tekst, w którym wojskowi NATO mieli krytykować polskich żołnierzy. Mieli im zarzucać brak podstawowych umiejętności. Litewski sierżant Saulius Laisonas miał natomiast kpić, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie, a przygotowanie fizyczne mają takie że jak poszli na marsz to podobno później dwa dni nie mogli chodzić” (pisownia oryginalna). Z kolei prof. dr hab. Uniwersytetu Łódzkiego Eugeniusz Ponczek miał powiedzieć, że „w razie konfliktu zbrojnego Wojsko Polskie w ogóle nie trzeba brać pod uwagę i udział w międzynarodowych manewrach również ma być haniebny” (pisownia oryginalna).

Już wtedy potwierdziliśmy, że słowa przypisywane profesorowi Ponczkowi nigdy nie padły. - To nie jest moja wypowiedź. To zupełna fałszywka. Nie wypowiadam się na temat Wojska Polskiego - powiedział wówczas w rozmowie z portalem Konkret24 były kierownik Zakładu Teorii Polityki i Myśli Politycznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Teraz mamy potwierdzenie, że cytat przypisywany litewskiemu żołnierzowi także jest nieprawdziwy.

"Ktoś chce nas skłócić"

- Ta wypowiedź nie jest moja. To zupełne kłamstwo i nonsens. Nigdy bym sobie nie pozwolił na takie słowa wobec moich polskich kolegów. Zawsze traktujemy się z szacunkiem - komentuje dla portalu Konkret24 sierżant sztabowy litewskiej armii Saulius Laisonas, który miał powiedzieć, że niektórzy polscy żołnierze "wyglądają jak świnie".

Podkreśla, że nie zna dziennikarza Jana Radžiūnasa (autora tekstu na portalu "Dziennik Polityczny" - red.) i nigdy z nim nie rozmawiał o polskich żołnierzach, o których ma jak najlepsze zdanie. - To nasi sąsiedzi i koledzy z wojska. Dzielimy wspólną historię - mówi. Jest zdania, że jego nazwisko zostało użyte, żeby poróżnić Litwinów i Polaków. - Komuś, komu nie podobają się nasze bliskie relacje, chce nas skłócić i zasiać dezinformację - stwierdza. - W zeszłym roku mój przyjaciel poślubił Polkę i tańczyliśmy razem w Polsce na weselu. Będziemy szczęśliwi widząc sojusz polsko-litewski - podsumowuje.

"To element wojny hybrydowej"

- Nigdy w NATO żaden żołnierz nie wypowie się publicznie krytycznie o swoich kolegach. Widać że autorzy tego portalu ("Dziennika Politycznego" - red.) o tym nie wiedzą, ale warto, żeby Polacy o tym wiedzieli - mówi Konkretowi24 Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. Uważa, że tego typu portali, w miarę narastania czy eskalowania napięcia w relacjach z Rosją, będzie więcej. - Moim zdaniem warto podjąć przeciwdziałania poprzez nasze media, ujawniające i najlepiej ośmieszające wiarygodność takich portali - dodaje generał.

Jego zdaniem z analizy treści zamieszczanych na portalu "Dziennik Polityczny" wynika wyraźnie, że mają one służyć dezinformacji, wprowadzaniu zamieszania, budowania obrazu czy wizerunku odbiegającego od rzeczywistości, a adresatami tych treści są Polacy.

- Jest to działanie celowe i zorganizowane - wskazuje Skrzypczak. - Realizowane przez zorganizowaną i kierowaną przez jeden ośrodek grupę osób. Zarówno fikcją są autorzy portalu wymienieni z nazwiska, jak i rzekome środowiska "patriotyczne" z tym portalem współpracujące. To jest działanie ledwie kilku osób uzbrojonych w profesjonalne narzędzia.

Generał sądzi, że te osoby mają za zadanie rozbudzać wśród Polaków nastroje antynatowskie, antyukraińskie oraz antyuchodźcze. - Retoryka wpisuje się w retorykę wojny informacyjnej, skierowanej przeciwko Polsce, naszej wiarygodności w Sojuszu. I chyba dla nikogo nie ulega wątpliwości, że jest to element prowadzonej przeciwko Polsce, UE i NATO wojny hybrydowej - podkreśla generał Skrzypczak.

Służby monitorują

Zapytaliśmy Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora polskich służb Mariusza Kamińskiego, czy polskie służby reagują, bądź będą reagować na obecność w sieci takich portali, jak "Dziennik Polityczny", które publikują o polskim wojsku wiele fałszywych informacji. - Służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi monitorują na bieżąco przykłady dezinformacji, również dotyczącej Sił Zbrojnych. Służby wypełniają swoje ustawowe obowiązki w tym zakresie. Z uwagi na ograniczenia prawne, szczegółów działań służb specjalnych nie podaje się do publicznej wiadomości - poinformował rzecznik.

- Droga dojścia do źródła takiego portalu jest skutecznie zakamuflowana. I nie ma reguł w prawie międzynarodowym, które by umożliwiły obronę przed tą formą wojny informacyjnej, a służby sobie z tym jakoś dziwnie nie radzą. Chociażby poprzez zhakowanie takiego portalu - uważa gen. Skrzypczak.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Czy za rządów PiS policja kupiła system LRAD do rozpędzania tłumów? Sprawdzamy

Po zdecydowanej reakcji policji podczas protestu przedsiębiorców w Warszawie w internecie krąży informacja, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości policja kupiła system LRAD - czyli broń akustyczną do tłumienia demonstracji. Rzeczywiście, dysponuje sześcioma pojazdami z tym systemem, ale kupionymi wcześniej i mogą służyć jedynie jako głośniki do podawania komunikatów.

Drogie truskawki? Tak, ale to nie najlepszy wskaźnik zmian cen żywności

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na targu w Garwolinie wywołała w mediach społecznościowych dyskusję o nadzwyczajnie wysokich cenach truskawek. Rzeczywiście: teraz są droższe niż przed rokiem. Lecz zdaniem ekspertów za wcześnie wyrokować co do całego sezonu. Czy ceny spadną, będzie zależeć nie tylko od pogody, ale też od tego, ilu pracowników z zagranicy przyjedzie do zbierania truskawek.

Tłum w Wadowicach? Był, ale nie taki jak na starym zdjęciu

Porównując zdjęcia z demonstracji przedsiębiorców w Warszawie i z obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach, internauci zarzucili policji stosowanie podwójnych standardów. Zwracali uwagę, że nieprzestrzeganie przepisów o dystansowaniu społecznym spotkało się z jej stanowczą reakcją tylko w pierwszym przypadku. I choć internauci posłużyli się archiwalnym zdjęciem, w Wadowicach rzeczywiście był tłum.

"Są aż tak zaniedbane?" To nie jest zdjęcie z Janowa Podlaskiego

Jeszcze zanim posłanki PO skontrolowały stadninę w Janowie Podlaskim, w sieci zaczęto rozpowszechniać grafikę zestawiającą zdjęcia dwóch koni i sugerującą, że jedno zrobiono w stadninie przed objęciem w Polsce rządów przez PiS, a drugie po. Fotografie pochodzą jednak z innych miejsc.

"Ci panowie z długą bronią to do ochrony przed wirusem"? Nie, chcieli się zaprezentować

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się konferencja wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, na której przekazał górnikom i ich rodzinom maseczki wyprodukowane przez więźniów. Internautów zdziwiła obecność na konferencji uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Lecz wbrew sugestiom komentujących nie byli oni tam po to, by ochraniać maseczki czy ministra.