"Ukraińcy będą cenzurować Polaków w Polsce!" - brzmiał jeden z wielu emocjonalnych komentarzy w sieci w reakcji na informację, jakoby polski oddział Google planował zatrudnianie obywateli Ukrainy w charakterze "cenzorów". Wyjaśniamy, skąd się wziął ten przekaz i na czym polega przekłamanie.
Polski oddział Google miałby zatrudniać obywateli Ukrainy po to, by weryfikowali treści w sieci - taką informację rozsyłają internauci w mediach społecznościowych. 9 kwietnia jeden z nich opublikował na Twitterze zrzut ekranu posta o treści: "Szefowa polskiego oddziału Google Magdalena Kotlarczyk zapowiada zatrudnienie ukraińców w charakterze cenzorów treści w polskim internecie" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Po czym skomentował: "No to będzie zamordyzm gorszy od covidowego jeśli to prawda".
fałsz
Tweeta polubiło prawie 700 użytkowników, a ponad 200 podało go dalej. Informacja wywołała dużo emocji. "Czego to jeszcze nie wymyślą"; "Ale przynajmniej będą znali polski?"; "Czy ich wszystkich już powaliło..." - oburzali się inni dyskutujący.
Screen tego samego posta krążył też na Facebooku. "Ukraińcy będą cenzurować Polaków w Polsce! A zaczną od pisania nowej wersji historii gdzie bandera zostanie bohaterem a Polacy staną się winni ludobójstwa na Wołyniu" - napisał 11 kwietnia jeden z użytkowników. "No pięknie będą nas banować banderowcy"; "Ludzie w ogóle nie uświadamiają sobie, że za chwilę nie dostaną jakiejkolwiek pracy" - komentowali inni.
Skąd w ogóle się wziął taki przekaz w sieci? Autor posta z Facebooka odesłał czytelników do wywiadu z 4 kwietnia, którego Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google w Polsce, udzieliła serwisowi Wirtualne Media. Linki lub zrzuty ekranu tej rozmowy publikowali również użytkownicy Twittera. "'Ministerstwo Prawdy' tuż, tuż..." - ironizowała autorka jednego z postów.
Kotlarczyk rzeczywiście opowiada w tej rozmowie o zatrudnianiu osób z Ukrainy w polskim oddziale Google, ale mówi o specjalistach IT i programistach. W ogóle nie wspomina o planach zatrudniania osób odpowiedzialnych za weryfikowanie zgłoszeń internautów czy za blokowanie użytkowników łamiących regulaminy usług. "Nasze warszawskie biuro już od dawna jest bardzo międzynarodowym zespołem ludzi. Wśród nich duża grupa inżynierów i inżynierek pochodzi z Ukrainy. Zapewne teraz będzie takich osób więcej. Nasze centrum w Warszawie stale się rozwija i rekrutujemy obecnie na kilkadziesiąt stanowisk - z wielką radością przyjmiemy do pracy kolejnych specjalistów IT i programistów z Ukrainy" - brzmiała wypowiedź Kotlarczyk.
Zbitka wątków w tytule i wstępie artykułu
Warto zauważyć, że niektórzy internauci publikowali jedynie lead wspomnianego wywiadu. W jego pierwszym zdaniu przytoczono słowa Magdaleny Kotlarczyk o walce z dezinformacją, a w drugim wypowiedź o zatrudnianiu Ukraińców. Podobny zabieg zastosowano zresztą w tytule, gdzie połączono te dwa wątki. Na tej bazie zbudowano potem w mediach społecznościowych fałszywy przekaz.
Po tym, jak skontaktowaliśmy się z polskim oddziałem Google (odpowiedź poniżej), zarówno tytuł, jak i lead tekstu na stronie serwisu zmieniono.
W mailu do Konkret24 biuro prasowe Google rozsyłany w sieci przekaz o "cenzorach" nazywa "klasycznym fake newsem". W przesłanej do nas odpowiedzi wyjaśnia, że wywiad dla Wirtualnych Mediów to "jedyna wypowiedź Magdaleny Kotlarczyk na ten temat". "Mowa jest o pracujących w warszawskim biurze inżynierach programistach, którzy reprezentują kilkadziesiąt narodowości, w tym narodowość ukraińską" - czytamy w wyjaśnieniu. Biuro prasowe tłumaczy, że wciąż prowadzi rekrutację na wiele stanowisk i w wywiadzie potwierdzono jedynie fakt, że firma jest otwarta na pracowników z różnych krajów, w tym na Ukraińców.
W odpowiedzi na pytanie, czy dla Google w Polsce pracują Ukraińcy zajmujący się weryfikacją treści lub zgłoszeń użytkowników, czytamy, że warszawskie biuro "jest centrum rozwoju technologii Google Cloud, nie zajmuje się moderacją treści". Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania, czy treści pisane po polsku weryfikują wyłącznie osoby mówiące w ojczystym języku oraz gdzie pracują weryfikatorzy zajmujący się zgłoszeniami z Polski. Biuro prasowe poinformowało tylko ogólnie, że: "Jeśli zaś chodzi o weryfikowanie treści i zgłoszeń użytkowników, to YouTube jako globalna platforma opracowuje globalne zasady dotyczące treści, które są egzekwowane na całym świecie. YouTube przywiązuje też bardzo dużą wagę do walki z dezinformacją - w dziesiątkach języków, w których jest dostępny, w tym w polskim, ukraińskim czy rosyjskim. (...) Ponad 20 000 osób w międzynarodowych zespołach na całym świecie pracuje nad wykrywaniem, sprawdzaniem i usuwaniem treści naruszających zasady".
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter