Mimo mniejszej śmiertelności pandemii w maju Polska wciąż jest w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców. Zajmujemy piątą pozycję - przed nami są tylko Chorwacja, Łotwa, Grecja i Węgry. Na świecie w tym niechlubnym rankingu jesteśmy w trzeciej dziesiątce.

Zdaniem lekarzy trzecia fala pandemii w Polsce opada, lecz niepokoi ich wciąż wysoka liczba zgonów z COVID-19 - liczona dziennie w setkach. W szpitalach jest mniej niż 10 tys. pacjentów, a umieralność wśród hospitalizowanych wynosi 10-15 proc. Szczególnie duża dotyczy osób leżących pod respiratorem. Według Ministerstwa Zdrowia do 27 maja w Polsce na COVID-19 zmarło 73,4 tys. osób. Jednak według ekspertów Instytutu Ewaluacji i Metryki Zdrowia (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) - mogło to być nawet ponad 153 tys. IHME to centrum badawcze na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Uniwersytet Waszyngtoński o zgonach w Polsce

W kwietniu Polska była w pierwszej dziesiątce państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców. W ostatniej naszej analizie, według danych z 23 kwietnia, byliśmy na trzecim miejscu wśród państw Unii Europejskiej, wyprzedzały nas tylko Węgry i Bułgaria.

Od 8 kwietnia, gdy raportowano 954 zgony w ciągu ostatniej doby, liczby spadały. 14 kwietnia resort informował o 803 zgonach, w kolejnych dniach było ich jeszcze mniej. 20 maja - 250 i do dziś ta dzienna liczba zgonów nie została przekroczona. Według danych resortu z 27 maja w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 135 osób (było 1230 nowych zakażeń).

Dynamika tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców w Polsce
Dynamika tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców w Polsce Foto: Our World In Data

Ten spadek liczby zgonów ma przełożenie na pozycję Polski w zestawieniu państw UE pod względem tygodniowej średniej liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - jednak nie poprawił znacznie naszej pozycji. Wciąż jesteśmy w niechlubnej pierwszej piątce krajów UE.

10 państw Unii Europejskiej z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 25 maja 2021
10 państw Unii Europejskiej z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 25 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Porównywanie państw pod względem zgonów na COVID-19

Eksperci, z którymi konsultowała się redakcja Konkret24, zalecają, by porównując kraje pod względem m.in. liczby zgonów na COVID-19, przeliczać te dane na określoną liczbę mieszkańców. Dlatego też Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz WHO podają zgony w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadzący portal Our World in Data w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zaś do oceny bieżącego stanu potrzeba szacunków z krótszego, bieżącego okresu. Our World in Data prezentuje więc zarówno dane o liczbie zgonów na milion mieszkańców za cały okres pandemii, jak też ich tygodniową średnią, która lepiej oddaje bieżącą sytuację.

Eksperci zwracają uwagę, że porównywania między krajami statystyk dotyczących pandemii mają swoje ograniczenia. "Myślę, że warto śledzić umieralność, tylko trzeba pamiętać, że różnie kraje stosują różne kryteria, by uznać zgon za wywołany przez COVID-19. Na przykład Belgia uznawała zgon każdej osoby z zakażeniem wirusem, niezależnie czy to zakażenie miało udział w łańcuchu przyczyn prowadzącym do zgonu" - mówił Konkret24 Rafał Halik, epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Oto jak pod jej względem tygodniowej średniej liczbie zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców wypadała w maju Polska - na świecie i w Unii Europejskiej.

11 maja: Polska na 11. miejscu na świecie, na 4. w UE

Według danych z 11 maja tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła w Polsce 8,32. Z takim wynikiem zajmowaliśmy wysokie, 11. miejsce na świecie (czyli wśród państw, których dane podaje Our World in Data). Przy czym pamiętajmy: w przypadku tego zestawienia im wyższa pozycja, tym bardziej niepokojąca jest liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w danym kraju.

Na czele światowego zestawienia były wtedy: Urugwaj (14,3), Paragwaj (11,3), Węgry (11,1), Bułgaria (10,2), Chorwacja (9,9).

25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 11 maja 2021
25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 11 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Jeszcze wyższa była pozycja Polski w Europie: zajmowaliśmy 4. miejsceUnii Europejskiej. Wyższą średnią miały tylko wspomniane wyżej Węgry, Bułgaria i Chorwacja.

18 maja: w zestawieniu na świecie i w UE Polska przesuwa się w dół

Tydzień później dane z 18 maja pokazały, że średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców w Polsce spadła do 5,98 (z 8,32). Dzięki temu spadliśmy w światowym zestawieniu o sześć pozycji, na 17. miejsce.

Najwyższą średnią liczbę zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców na świecie ponownie odnotowano w Urugwaju (15,2). Kolejne były: Antigua i Barbuda (14,6), Argentyna (10,9), Paragwaj (10,4), Seszele (10,2).

25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 18 maja 2021
25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 18 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Natomiast tylko wśród krajów Unii Europejskiej 18 maja Polska była wciąż wysoko - na 3. miejscu. Wyprzedzały nas tylko Chorwacja (7,5) i Węgry (7,2).

25 maja: Polska piąta w Unii, na świecie w trzeciej dziesiątce

Dane z wtorku 25 maja pokazują, że tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców w Polsce znowu spadła - do 4,4 (z 5,98). Dzięki temu wśród państw na świecie przesunęliśmy się na 22. miejsce, czyli o kolejne pięć pozycji w dół. W czołówce były wtedy: Urugwaj (16,2), Paragwaj (15,8), Argentyna (10,4).

25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 25 maja 2021
25 państw z najwyższą tygodniową średnią liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców - stan na 25 maja 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Także wśród państw UE nasza pozycja się poprawiła, ale niewiele. Przesunęliśmy się na 5. miejsce. Przed nami były: Chorwacja (6,4), Łotwa (4,7), Grecja (4,6) i Węgry (4,5). Wciąż więc jesteśmy w czołówce krajów UE, w których notowane są najwyższe tygodniowe średnie liczby zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Poręczenia majątkowe zamiast aresztu. Tylko dla bogaczy?

Ani pieniądze od znajomych czy przyjaciół, ani sprzedaż samochodu czy domu, ani pieniądze z kredytu - nie będą mogły być wykorzystane do wpłat na poręczenie majątkowe dla podejrzanych o przestępstwa. Tak zapisano w nowelizacji prawa karnego, która wejdzie w życie 22 czerwca. Prawnicy ostrzegają, że nowe regulacje grożą zwiększeniem liczby tymczasowo aresztowanych a na kaucję będzie stać tylko najbogatszych podejrzanych.

W Polsce spada udział zgonów z powodu COVID-19

W maju zmarło w Polsce 40,7 tysiąca osób. To druga najniższa miesięczna statystyka zgonów w tym roku. Ponad 15 procent zarejestrowanych zgonów stanowiły te z COVID-19. To mniej niż w kwietniu - wtedy wynosiły ponad jedną czwartą. Tylko w dwóch województwach odsetek takich zgonów wobec wszystkich w maju przekroczył 20 proc.

Fundusz Patriotyczny: dwie organizacje Roberta Bąkiewicza z pozytywnymi decyzjami ekspertów. Mają szansę na łącznie milion złotych

Dwa stowarzyszenia Roberta Bąkiewicza: Roty Marszu Niepodległości oraz Marsz Niepodległości mają szansę łącznie na milion złotych dotacji z Funduszu Patriotycznego. Eksperci wydali pozytywną opinię także w sprawach wniosków złożonych przez m.in.: Młodzież Wszechpolską, Fundację Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne, Stowarzyszenie Koliber, Solidarnych 2010 i Redutę Dobrego Imienia. Decyzje jeszcze nie są ostateczne.

"Hejt, bogacenie się i kwestie łóżkowe" na "nowej liście grzechów"? Odgrzany fake news

"To Kościół do piekła pójdzie. Hejtują, bogacą się i na materacu różnie bywa z różnymi" - brzmiał jeden z komentarzy internautów oburzonych "nową listą grzechów", jaką rzekomo ogłosił Kościół. Mają być wśród nich hejt, nadmierne bogacenie się czy eksperymentowanie na ludziach. Wiadomość ta rozeszła się szeroko w internetowych mediach - ale nie po raz pierwszy. Fake news o zaktualizowanej liście grzechów wraca co jakiś czas.

Stępka bez kontraktu, 10 milionów nierozliczonej zaliczki, 4 miliony za konsultacje - promu nie ma, są koszty

Koszty związane z planami budowy promu pasażerskiego wyniosły według Ministerstwa Infrastruktury 12,5 mln zł. Ale według Najwyższej Izby Kontroli - nawet 14 mln. Izba zarzuca autorom projektu brak zapewnienia finansowania, położenie stępki bez kontraktu, nierozliczenie 10 mln zaliczki, wydanie 4 mln na obsługę prawną i konsultacje. W dodatku ustalone parametry promu uniemożliwiają zbudowanie go w stoczni szczecińskiej.