"Ogól głowę a nie nogi!" - akcję pod takim hasłem miałby organizować Ogólnopolski Strajk Kobiet. Informuje o tym rozpowszechniana w sieci grafika, która jest połączeniem zmyślonego hasła i zdjęć wziętych z tekstów o innej tematyce. To fake news.
Część internautów uwierzyła, że Strajk Kobiet organizuje akcję, w której zachęca panie do golenia głów zamiast nóg. W sieci krąży bowiem grafika z hasłem "Ogól głowę a nie nogi!" i hasztagiem #StrajkKobiet. Użyta w niej czcionka jest podobna do tej stosowanej na banerach w trwających protestach kobiet. W krążącym poście pod hasłem zamieszczono zdjęcia dwóch kobiet z ogolonymi głowami i dwie fotografie nieogolonych damskich (jak można się domyślać) nóg.
"Żadna dbająca o siebie kobieta nie wpadłaby na tak debilny pomysł! Nie ma to, jak skutecznie ośmieszać Strajk Kobiet" - skomentowała na Twitterze Ewa Zajączkowska-Hernik pracująca dla portalu Wsensie.pl. Jej post polubiło ponad 700 osób. "Zajebista akcja. Wróżę wielkie powodzenie. Gejmczendżer" - kpił z kolei Cezary Kaźmierczak. Jego komentarz polubiło ponad 400 osób.
"Ogól głowę a nie nogi – nowa forma protestu Strajku Kobiet" - poinformowała na Facebooku strona Gazeta Zaborcza, która ma prawie 50 tys. fanów.
"Super ten zygzak na łysej pale by wyglądał"
Opisywana grafika wywołuje emocje i liczne złośliwe komentarze. "Super! W końcu w czasie okupacji golono głowy kolaborantkom lub prostytutkom dającym Niemcom. A one sobie to same zrobią! Znakomity pomysł!"; "Same się traktują jak francuskie kolaborantki po WW2. Głupota ludzka jest nieograniczona"; "Super ten zygzak (czerwona błyskawica - symbol protestów - red.) na łysej pale by wyglądał"; "To jest już szajba na wyższym poziomie"'; "Same się golą nie czekając? Super!"; "Co te kobiety mają w głowach? Kiedy ogarnęło je to szaleństwo? Co przeoczyliśmy?"; "Fajny pomysł, przynajmniej będzie widać ile jest kretynek..." - piszą internauci.
Część komentujących jednak nie dowierza w prawdziwość akcji. "Chyba podpucha"; "Te chore macice tak serio, czy to jajeczka są?"; "To się dzieje naprawdę? Czy to żart taki?"; "Błagam powiedzcie, że to fejk?" - dopytują w sieci.
"To nie jest nasza akcja"
Część internautów uznała rozpowszechnianą grafikę za internetowy trolling, czyli akcję mającą coś ośmieszyć, zdyskredytować. W tym przypadku chodziłoby m.in. o trwające w Polsce protesty kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja z przesłanek eugenicznych jest niezgodna z konstytucją.
"Nie wiem, to jest wielce prawdopodobne" - odpisała Zajączkowska-Hernik jednemu z internautów, który stwierdził, że grafika to trolling.
- To jest kompletna bzdura. To nie jest żadna nasza akcja. O niczym takim nie słyszałam - mówi Konkret24 Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Sprawdziliśmy, że wykorzystane w grafice zdjęcia kobiet z ogolonymi głowami pojawiły się w maju 2020 roku w "Wysokich Obcasach" (dodatku do "Gazety Wyborczej") jako ilustracja tekstu: "'To jedna z najbardziej wyzwalających rzeczy, jakie zrobiłam'. Dlaczego kobiety golą głowy na kwarantannie". Autorka rozmawiała z kilkoma kobietami o tym, jak sobie radzą w trudnym czasie kwarantanny spowodowanym pandemią COVID-19. "Ogolenie głowy dla wielu kobiet stało się ciałopozytywnym manifestem i sposobem na walkę z gorszym samopoczuciem podczas izolacji" - napisała.
Pozostałe fotografie z grafiki to krążące już od dawna w sieci zdjęcie nieogolonych damskich nóg i zdjęcie nóg Katriny Hendrix, Rosjanki, która - jak twierdzi - od dziewięciu lat nie goli swojego ciała. Jej historię opisywał w Polsce np. dziennik "Fakt". Na stronie dziennika można znaleźć zdjęcie, które wykorzystano w fałszywym poście. Krąży ono w sieci od co najmniej 2019 roku.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Maciej Kulczyński/PAP