"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24
Niemcy przywracają kontrole graniczne, Donald Tusk wyraził oburzenie
Niemcy przywracają kontrole graniczne, Donald Tusk wyraził oburzenieMonika Krajewska/Fakty TVN
wideo 2/4
Niemcy przywracają kontrole graniczne, Donald Tusk wyraził oburzenieMonika Krajewska/Fakty TVN

W mediach społecznościowych powróciły pytania związane ze wspólnymi patrolami polskiej i niemieckiej policji w Szczecinie. Internauci twierdzą, że takie kontrole nie powinny mieć miejsca. Tłumaczymy zasady współpracy polskich i niemieckich służb.

Na portalu X popularność zdobywa wpis z informacją o tym, że "niemiecka policja patroluje Polskie ulice" (pisownia oryginalna). Autor oznaczył we wpisie szczecińskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Mateckiego. Do wpisu załączone jest prawie minutowe nagranie, na którym widać jak mężczyzna w samochodzie relacjonuje, jak natknął się na niemiecki patrol. "Dzisiaj w Szczecinie widziałem niemiecki radiowóz oznakowany patrolujący szczecińskie ulice". "Zadzwoniłem na komendę. Chciałem się zapytać, o co chodzi. Powiedziano mi, że taki rozkaz dostali odgórnie" - informuje. "Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. A powinno to wyglądać chyba raczej odwrotnie. Polski i niemiecki [policjant] w radiowozie polskim, skoro jesteśmy na terenie Polski. A w ogóle, dlaczego tak jest? Ja nie widziałem do tej pory na terenie Niemiec polskiego radiowozu z polskimi policjantami". "Ludzie! 80 lat po wojnie, a Niemiec znowu jeździ i patroluje polskie ulice. Pozdrawiam wszystkich. Obudźcie się"- apeluje na koniec mężczyzna. Na nagraniu cały czas widoczny jest napis: "Niemiecka policja patroluje polskie ulice. Co jest grane?". Dołączono trzy emotikony oznaczające zdziwienie.

Powracające sugestie internautów

Od 15 października post z nagraniem został wyświetlony ponad 15 tys. razy. Internauci nie kryją swojego oburzenia: "swoich nie potrafią kontrolować a polskie będą ja pie***le jaka szopka" (cenzura od redakcji); "Z Polski WON"- komentują wpis (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Oryginał filmu pochodzi z TikToka i został opublikowany 10 sierpnia tego roku. Już wtedy nagranie zdobyło ponad 190 tys. wyświetleń i ponad 12,3 tys. polubień.

Nagranie z TikToka z sierpnia 2024 roku (po lewej) i wpis z tym samym nagraniem z serwisu X z października 2024 o polsko-niemieckich patrolach w Szczecinie.

Podobnie jak na X, komentujący na TikToku wyrażali swoje zdenerwowanie zaistniałą sytuacją. "Ludzie chcieli Niemca za premiera, to teraz wychodzi obiecaną wyborcza"; "to jest straszne, mamy przerabane"; "Premier Niemiecki"- pisali internauci (pisownia postów oryginalna). To tylko niektóre z antyniemieckich wypowiedzi opublikowanych pod nagraniem mężczyzny. "Niemiecki premier" to odniesienia do Donalda Tuska, który często bywa oceniany przez przeciwników politycznych jako polityk wysługujący się Niemcom i dbający o niemieckie interesy.

Część komentujących była odmiennego zdania: "Człowieku, mało widziałeś! Wychowałam tuż przy granicy i żołnierze, policja, lekarze, sanitariusze, karetki pogotowia bardzo często współpracują"; "no i co? przecież są od zawsze patrole mieszane" - pisali, wyjaśniając, że zdarzenie, o którym mowa w filmie nie jest niczym szokującym i niestandardowym.

To nie pierwszy raz, gdy mieszane polsko-niemieckie patrole policji wywołują zdziwienie internautów. Czasem wywołują też antyniemieckie komentarze oraz tezy dotyczące rzekomego uzależnienia Polski od Niemiec i "przejmowania" kraju przez niemieckie służby. W Konkret24 tłumaczyliśmy już, na czym polegają patrole polsko-niemieckie i jaka jest ich podstawa prawna.

Pierwszy raz sprawę wyjaśnialiśmy w kwietniu 2023 roku, kiedy to w sieci popularność zdobywało nagranie, na którym widać niemiecki radiowóz. Internauci twierdzili, że niemiecka policja zatrzymuje samochody na terenie Przecławia, miejscowości pod Szczecinem, niecałe 10 kilometrów od naszej zachodniej granicy. Informację tę podał dalej nawet były rzecznik Komendy Stołecznej Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Maciej Karczyński. Przyjrzeliśmy się tej sprawie i okazało się, że radiowozem, oznaczonym jako "wspólny patrol", poruszali się zarówno funkcjonariusze z Polski i z Niemiec, a nie tylko ci niemieccy, jak twierdziło wielu internautów. Dodatkowo sytuacja ta była niczym nadzwyczajnym, a transgraniczne patrole to standardowa procedura regulowana przez umowę międzynarodową. 

"Wspólne patrole polsko-niemieckie odbywają się od wielu lat. W skład takiego patrolu wchodzi co najmniej jeden funkcjonariusz każdej ze stron. Funkcjonariusze podczas wykonywania wspólnego patrolu podlegają kierownictwu funkcjonariusza, na którego terytorium patrol jest wykonywany"- przekazała nam wtedy nadkomisarz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Mirosława Rudzińska (pogrubienie od redakcji).

Narracja powróciła w maju tego roku. Przy wpisach w mediach społecznościowych internauci załączali zdjęcie niemieckiego radiowozu na ulicach Warszawy, łącząc wydarzenie z trwającymi wtedy strajkami rolników. Jak tłumaczyliśmy, obecność polsko-niemieckich aut policyjnych w stolicy nie miała związku z protestami, a ze zorganizowaną przez ambasadę Niemiec rodzinnym piknikiem europejskim. Podkomisarz Jacek Wiśniewski z Wydziału Komunikacji Społecznej Komedy wojewódzkiej KSP przekazał nam, że ani funkcjonariusze, ani radiowóz ze zdjęć nie prowadzili wtedy patrolu.

Współpraca uregulowana umową międzynarodową

Współpraca między polskimi i niemieckimi funkcjonariuszami nie jest niczym nowym i nielegalnym. Jej podstawą prawną jest umowa zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, sporządzona w Zgorzelcu dnia 15 maja 2014 roku. Weszła ona w życie 2 lipca 2015 roku. Dokument mówi, że polskie i niemieckie służby współpracują w zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw, w tym m.in. kradzieży, zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy nielegalnego przewozu towarów na obszarze przygranicznym. Za taki obszar po stronie polskiej uznaje się województwa dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie, a po stronie niemieckiej kraje związkowe: Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Umowa określa dokładne zasady funkcjonowania wspólnych patroli.

Polsko-niemieckie patrole działały jednak znacznie wcześniej, o czym informacje można znaleźć na niemieckim, rządowym portalu Deutschalnd.de. Współpraca w zakresie patroli policyjnych między Polską i jej zachodnim sąsiadem trwa już od lat 90. ubiegłego stulecia. Przed 2014 rokiem zakres współdziałania regulowany był czterema odrębnymi umowami z 1992 i 2002 roku.

Podobne współprace transgraniczne obowiązują także na pograniczu polsko-litewskim, polsko-słowackim, a także polsko-czeskim. 

Autorka/Autor:Zuzanna Karczewska

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Bielecki/PAP

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24