Rząd "zrealizował 10 kluczowych projektów" Polskiego Ładu? Większość jeszcze nie weszła w życie

Rząd "zrealizował 10 kluczowych projektów" Polskiego Ładu? Większość jeszcze nie weszła w życie

Rozsyłana w mediach społecznościowych informacja kancelarii premiera, że rząd Morawieckiego "zrealizował 10 kluczowych projektów na 100 dni Polskiego Ładu", wywołała falę pytań. Jak sprawdziliśmy, większość wymienionych projektów jest w fazie rządowych dokumentów. Osiem projektów ustaw musi przejść przez parlament.

"Marzenia Polaków zamieniamy na rzeczywistość" - stwierdził w piątek, 10 września premier Mateusz Morawiecki na konferencji poświęconej podsumowaniu akcji "10 programów na 100 dni". "Zamieniliśmy najsłabszą walutę III Rzeczpospolitej na twardą walutę. Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań, do których się zobowiązujemy" - mówił.

Rzecznik rządu Piotr Mueller tak zapowiedział ową konferencję: "Sto dni temu 2 czerwca przedstawiliśmy projekt dziesięciu naszych planów z Polskiego Ładu, które przedstawimy w ciągu stu dni do realizacji. Dzisiaj chcemy się sprawozdać z zadań, które narzuciliśmy sobie sto dni temu".

A już w czasie konferencji na społecznościowych profilach kancelarii premiera publikowano planszę z tekstem, że rząd Morawieckiego "zrealizował 10 kluczowych projektów na 100 dni Polskiego Ładu". Sprawdziliśmy, czy w przypadku wskazanych na planszy projektów użycie czasownika dokonanego "zrealizował" jest uzasadnione.

Premier Morawiecki prezentował stan realizacji 10 projektów na 100 dni
Premier Morawiecki prezentował stan realizacji 10 projektów na 100 dnitvn24

"Chcemy, aby" to nie to samo, co "zrealizował"

Na rządowej grafice rozsyłanej w sieci wymieniono wszystkie projekty zapowiedziane na początku czerwca przez rząd. Przy każdym jest zielony "ptaszek", który - jak się można domyślać - ma oznaczać zrealizowanie projektu. Plansza ta wywołała w mediach społecznościowych falę pytań i wątpliwości. Internauci w komentarzach odnosili się głównie do sformułowania "rząd zrealizował".

"Przecież nie zrealizował jeszcze żadnego z nich. Chcemy aby to nie to samo co 'zrealizował'"; "Jak to zrealizował? Mieszkanie bez wkładu własnego? Jakie są tego zasady? Gdzie mogę znaleźć to?"; "Jeszcze nie złożyłeś wniosku?"; "Nic z tego nie działa. KŁAMCY!"; "Co niby zrealizował? Przecież to wciąż 'chcemy aby'"; "Kłamstwo. Nie zrealizował bo jeszcze ten gniot nie przegłosowany jest w sejmie"; "Powiedzcie, co zrobiliście, a nie jakie macie projekty"; "Baju baju baj… Niestety są ludzie, którzy wam znowu uwierzą" - pisali w postach.

Tak kancelaria premiera informowała na profilach w mediach społecznościowych o stanie realizacji 10 projektów z Polskiego ŁaduTwitter, Facebook

Rządowa narracja na temat realizacji projektów nie była spójna. Plansza w mediach społecznościowych sugerowała, że te 10 wymienionych już weszło w życie - ale premier na konferencji mówił, że część jest zrealizowana. W dodatku podczas konferencji pominięto kwestię decyzji parlamentu, które są niezbędne, by owe rządowe projekty mogły wejść w życie. Prezentujemy, na jakim są etapie.

Zniesienie limitów do specjalistów

"Znieśliśmy limity. Wnieśliśmy tam dodatkowe środki" - powiedział 10 września premier Morawiecki. Dwa miesiące wcześniej, 1 lipca, weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Od tego dnia wszystkie poradnie specjalistyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ryczałcie mogą przyjąć każdego pacjenta, mając gwarancję, że dostaną za to pieniądze. W założeniu ma to ułatwić dostęp do specjalistów i skrócić kolejki.

Program Inwestycji Strategicznych

1 lipca Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki niemu możliwe będzie bezzwrotne dofinansowanie inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. "Każdy samorząd złożył wnioski i wszystkie samorządy otrzymają środki" - zapowiedział premier. Fundusz już działa. Samorządy w ramach pierwszej, pilotażowej edycji mogły składać wnioski do 15 sierpnia tego roku.

7 proc. PKB na zdrowie

11 sierpnia Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podnoszącą nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB w 2027 roku. Wtedy roczne nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce mają wynieść 215 mld zł. 10 września Senat przegłosował poprawki. Zdecydował, by na zdrowie docelowo przeznaczać nie 7, tylko 7,2 proc. PKB i nie w 2027, a w 2025 roku.

Sejm jeszcze nie odniósł się do poprawek Senatu, a więc nowelizacja nie weszła w życie.

30 tys. kwoty wolnej dla wszystkich

"Zobowiązanie realizowane już teraz. Przyjęta przed rząd ustawa, w wyniku której do 30 tysięcy zarobków rocznych Polacy nie będą płacić podatków" - mówił premier. 8 września, a więc dwa dni przed tą konferencją, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podatkowej zawierającej pakiet rozwiązań z Polskiego Ładu, w tym podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł.

Teraz projektem musi się zająć parlament. Ustawa jeszcze nie obowiązuje.

Emerytura bez podatku do 2500 zł

"Kolejne zobowiązanie ujęte w Polskim Ładzie, które realizujemy" - powiedział premier o projekcie emerytury bez podatku do wysokości 2500 zł. 8 września rząd przyjął odpowiednie przepisy podatkowe, na których skorzystać ma ok. 9 mln emerytów.

Przepisami musza się zająć Sejm i Senat. Jeszcze nie weszły w życie.

Mieszkanie bez wkładu własnego

"Zapewnimy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa" - powiedział Mateusz Morawiecki. 8 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Projekt jest wciąż przed pracami w parlamencie, tak więc jeszcze nie wszedł w życie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

17 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, czyli dodatkowych 12 tys. zł na drugie i kolejne dzieci. Teraz przepisami musi się zająć Sejm i Senat. Jeszcze nie obowiązują.

Dom bez formalności

"Dzisiaj przez Radę Ministrów przeszła ustawa, w wyniku której budowa domów do 70 metrów w podstawie (...) będzie możliwa bez otrzymywania zgody" - powiedział 10 września premier Morawiecki. W rzeczywistości rząd przyjął taką ustawę dwa dni wcześniej. Ale musi ją jeszcze przyjąć parlament. Nie weszła więc w życie.

Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników

"W ciągu tych stu dni w krótkim czasie doprowadzimy do uzgodnienia wszelkich zapisów związanych z wyższymi dopłatami do paliwa rolniczego" - zapowiadał 2 czerwca premier Morawiecki.

Na początku września tak mówił o stanie realizacji tego projektu: "Nasz wielki program dla rolników, który przedstawimy na początku października w szczegółach, ale to, do czego już się zobowiązaliśmy, czyli uwolnienie jeszcze bardziej handlu detalicznego, zmniejszenie opodatkowania w rolniczym handlu detalicznym i zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego do poziomu 110 zł (...), to tylko pierwszy kroczek, który już wykonaliśmy, już realizujemy, a na początku października pokażemy wielki, kompleksowy program rolniczy 'Polski Ład', a więc też zrealizowany nasze zobowiązanie".

30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, a także projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Oba projektu wpłynęły do Sejmu. Jeszcze nie weszły w życie.

Małe Centra Nauki

"W czasie tych stu dni przygotujemy ustawę albo przynajmniej opracujemy ustawę i będzie ona w zaawansowanym procesie realizacji dotycząca małych Centrów Nauki Kopernik" - zapowiadał na początku czerwca premier Morawiecki.

30 lipca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Budowy Małych Centrów Nauki Kopernik - Stref Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, przedłożony przez ministra edukacji i nauki. Fundusz ma funkcjonować w latach 2021–2024. Małych centrów nauki ma powstać docelowo 70.

Jednak już wcześniej była taka inicjatywa - i to też ministra edukacji. 2 marca podpisał on z Centrum Nauki Kopernik umowę, w ramach której przekaże dotację na 32 lokalne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025. Pierwsze mają ruszyć we wrześniu tego roku.

Nie dotarliśmy do oficjalnych informacji, w jaki sposób inicjatywa z lipca dotycząca centrów nauki ma funkcjonować w połączeniu z inicjatywą z marca.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Nowak/PAP

Pozostałe wiadomości

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24