Czarno-białe zdjęcie dzieci na placu zabaw, z których jedno rzekomo spada z wysokiej konstrukcji, wywołało reakcje tysięcy użytkowników Facebooka. Według opisu fotografię wykonano w latach 80., a internauci komentują, jak to "kiedyś dzieciaki były odważniejsze". Kiedy więc powstało to zdjęcie i czy dziecko na pewno spada?
Kiedyś to było" - brzmi komentarz do ilustracji zamieszczonego na jednej z facebookowych stron publikujących memy. Na fotografii w niej zamieszczonej widać dzieci bawiące się na wysokiej konstrukcji z drabinkami i huśtawkami. Zdjęcie podpisano: "Szkolny plac zabaw w latach 80. Kiedyś dzieciaki były odważniejsze". Niżej zaś jest wycięty fragment tego zdjęcia - zbliżenie, na którym niby widać spadające z wysoka jedno z dzieci.
Na posta zareagowało już ponad 10 tys. użytkowników Facebooka, ponad 400 udostępniło go, a blisko 400 skomentowało. "A teraz rodzice zakładają dzieciom ochraniacze bo zaczynają raczkować"; "Kiedyś rodzice bardziej rozumieli przysposobienie dzieci do życia" - komentowali internauci (pisownia postów oryginalna). Niektórzy pisali o dziecku z powiększonego kadru, które zdaje się spadać z dużej wysokości: "Zapewne podniósł się, otrzepał i poszedł dalej bawić. Dziś to by karetkę chyba wezwali do szkoły, to jest żałosne to co teraz robi się z dziećmi" - stwierdził jeden z internautów.
W ostatnich dniach ilustracja ta pojawiła się też w jednym z serwisów ze śmiesznymi obrazkami i na portalu Wykop. Jednak wykorzystana tam fotografia ani nie pochodzi z Polski, ani nie została wykonana w latach 80. ubiegłego wieku.
Dallas w Teksasie
Sprawdziliśmy popularne zdjęcie, korzystając z wyszukiwarek obrazu. Znaleźliśmy wiele wpisów z nim w mediach społecznościowych. W jednym z serwisów ze śmiesznymi obrazkami w czerwcu 2018 roku fotografię podpisano: "Szkolny plac zabaw z roku 1900". W serwisie Wykop we poście z 2017 roku podpisano ją z kolei: "Szkolny plac zabaw, Dallas, Teksas, 1900 rok".
Zdjęcie publikowano też w anglojęzycznych mediach społecznościowych. "Wyposażenie placu zabaw w 1900 roku" - brzmiał jeden z podawanych opisów tej fotografii. Autor posta opublikowanego we wrześniu 2016 roku skomentował zdjęcie: "Stare dobre czasy. Kiedy mężczyźni byli mężczyznami... i kobiety były mężczyznami... a dzieci...".
Właśnie we wrześniu 2016 roku serwis fact-checkingowy Snopes ustalił, że fotografia pochodzi z kolekcji biblioteki publicznej w Dallas. Na stronie biblioteki podpisano ją: "Dzieci bawiące się na wyposażeniu placu zabaw z żelaznych prętów w Trinity Play Park. 1900". Tylko że udostępniana teraz w sieci fotografia jest lustrzanym odbiciem oryginału. Na oryginale wyraźnie widać, że dziecko po lewej stronie wcale nie spada z wysokości, tylko huśta się na huśtawce zawieszonej na długich linach.
Snopes dotarł do książki archiwisty z Dallas Johna Slate'a, który pisał o ważnym znaczeniu społecznym Trinity Play Park. W 1910 roku w parku realizowano pionierski program pozaszkolny dla dzieci, których rodzice pracowali w pobliskich przędzalniach bawełny.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Facebook; Dallas Public Library