Czy Donald Trump spłacił długi dobrego samarytanina? Brak dowodów, że tak było

Czy Donald Trump spłacił długi dobrego samarytanina?Shutterstock

Para małżonków zatrzymała się na autostradzie, by pomóc kierowcy Donalda Trumpa zmienić oponę w samochodzie, a ten w dowód wdzięczności spłacił ich kredyt hipoteczny - taką historię przekazują sobie polscy internauci. Nie ma potwierdzenia, że jest prawdziwa, poza słowami samego Trumpa.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Opowieść od lat krążąca w amerykańskich mediach dotycząca Donalda Trumpa trafiła w ostatnich dniach na polskiego Twittera i Facebooka. "Pamiętam tę historię z czasów kiedy pracowałem dla Trumpa" - rozpoczynał się post jednego z użytkowników Twittera opublikowany 3 października. "Ok 25 lat temu zepsuła się limuzyna którą jechał do Atlantic City Trump. Para małżeńska zatrzymała się by im pomóc, za tydzień dowiedzieli się, że ich pożyczka na dom została spłacona. Prawdziwa historia" - napisał.

Do wpisu dołączony był fragment amerykańskiego programu "The Apprentice" z udziałem Donalda Trumpa. Jeden z uczestników show zapytał w nim przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, czy historia o zepsutej limuzynie jest prawdziwa. "To prawda" - odpowiedział Trump.

Wpis na Twitterze o dobrym uczynku Donalda Trumpa
Wpis na Twitterze o dobrym uczynku Donalda TrumpaWpis na Twitterze o dobrym uczynku Donalda TrumpaTwitter

W komentarzach pod postem wielu internautów wyrażało podziw dla hojnego milionera. "Jaka piękna historia. Zbyt mało się dziś mówi o ludzkiej wdzięczności..."; "Zacny człowiek"; "Jak w bajce" - pisali internauci. 500 użytkowników Twittera polubiło wpis, a ponad 200 podało go dalej.

Dzięki za pomoc, spłaciłem twój kredyt

Jeszcze większą popularnością cieszył się wpis z Facebooka, który ukazał się pod koniec września - zebrał blisko 2 tys. polubień i ma ponad 1 tys. udostępnień. Tu historia zawiera więcej szczegółów. Anonimowy mężczyzna miał pomóc Trumpowi w naprawie opony w samochodzie. Na pytanie przyszłego prezydenta jak może się odwdzięczyć, sugeruje kupno kwiatów dla żony. Bukiet kwiatów miał później przyjść z notatką: "Dzięki za pomoc. A tak przy okazji, kredyt hipoteczny na twój dom został spłacony".

Wpis na Facebooku o Donaldzie Trumpie
Wpis na Facebooku o Donaldzie TrumpieWpis na Facebooku o Donaldzie Trumpiefacebook

Autor tego posta dodał jeszcze inne historie stawiające Trumpa w pozytywnym świetle. Milioner miał ofiarować 25 tys. dolarów żołnierzowi amerykańskiej piechoty morskiej, który spędził siedem miesięcy w meksykańskim więzieniu. Miał też wysłać czek na 10 tys. dolarów kierowcy autobusu, który uratował kobietę usiłującą popełnić samobójstwo, oraz zaoferować swój prywatny samolot do transportu ciężko chorego chłopca.

Historia o Trumpie i dobrym samarytaninie - legenda bez potwierdzenia

Wpis z Facebooka jest tłumaczeniem popularnego posta opublikowanego 7 lipca w języku angielskim. Według fact-checkingowego portalu Snopes opisane w nim wydarzenia są w przeważającej części prawdziwe. Wyjątkiem jest dawno opisana miejska legenda nazywana historią Trumpa i dobrego samarytanina, czyli ta dotycząca wydarzenia na autostradzie i spłacenia przez Trumpa długu mężczyzny, który rzekomo miał mu pomóc.

Oryginalny wpis o Donaldzie Trumpie opublikowany na Facebooku
Oryginalny wpis o Donaldzie Trumpie opublikowany na FacebookuOryginalny wpis o Donaldzie Trumpie opublikowany na Facebookufacebook

Snopes opisał historię z limuzyną w 1998 roku, dwa lata po tym jak jedną z jej wersji opublikowano w magazynie "Forbes". W okresie świąt Bożego Narodzenia 1995 roku Donald Trump miał złapać gumę na autostradzie w New Jersey. Jechał swoją limuzyną z ówczesną żoną Marlą Maples. Stojący na poboczu samochód zauważył jeden z kierowców. Miał się zatrzymać i zaoferować pomoc szoferowi w wymianie opony. Po udzieleniu pomocy mężczyźnie miał podziękować sam Donald Trump. Według informatora "Forbesa", oprócz bukietu kwiatów wysłanego żonie mężczyzny, Trump opłacił brakujące ponad 100 tys. dolarów jego długu.

Snopes zwraca uwagę na brak szczegółów dotyczących mężczyzny, który pomógł Donaldowi Trumpowi i jego żonie. W mediach próżno szukać zarówno jego relacji, jak i wspomnień innych osób. W kolejnych publikowanych w amerykańskich mediach wersjach tej historii zmienia się jej czas i miejsce. Co więcej, zmienia się główny bohater - w roli szczodrego milionera obsadzano Henry'ego Forda, Nata Kinga Cole'a czy Billa Gates'a.

Jak relacjonuje Snopes, w 1997 roku jeden ze współpracowników Trumpa zaprzeczył prawdziwości tej historii. Według dziennikarzy portalu potwierdzenie prawdziwości tej historii przez samego milionera w programie "The Apprentice" jest niewiarygodne. Snopes przypomina w tym kontekście dawną zmyśloną wypowiedź Trumpa o rekordowej wygranej w zakładach bukmacherskich.

25 tys. dolarów dla amerykańskiego żołnierza - to się zdarzyło

Pozostałe historie opisane we wspomnianym poście na Facebooku zostały w dużej części zweryfikowane i dowodzą, że Donald Trump potrafił dzielić się majątkiem z innymi.

Opowieść o żołnierzu amerykańskiej piechoty morskiej odnosi się do historii sierżanta marynarki Andrew Tahmooressi'ego. Został aresztowany w Meksyku w marcu 2014 roku pod zarzutem handlu bronią. W jego samochodzie znaleziono broń, której przewożenie jest legalne na terenie Stanów Zjednoczonych, ale już nie w Meksyku. W więzieniu spędził siedem miesięcy.

Długie przetrzymywanie Tahmooressi'ego w więzieniu i relacje o tym, że był bity, przyciągnęło uwagę amerykańskiej opinii publicznej. Matka żołnierza potwierdziła w rozmowie ze Snopes, że po uwolnieniu jej syna Donald Trump rzeczywiście wysłał Andrew czek na 25 tys. dolarów. Napisał też list, w którym podziękował żołnierzowi za jego służbę. Na portalu Snopes można zobaczyć skan tego pisma.

Kierowca bohater i chory chłopiec - prawdziwe historie

Prawdziwa jest również historia o kierowcy, który uratował kobietę usiłującą popełnić samobójstwo. W październiku 2013 roku w Buffalo (stan Nowy Jork), kierowca autobusu Darnell Barton zatrzymał pojazd po tym, gdy zauważył kobietę stojącą za barierką wiaduktu. Udało mu się ją nakłonić do zaniechania próby samobójczej. Snopes cytuje ówczesny artykuł z "Buffalo News", w którym potwierdzono informację, że Donald Trump przekazał Bartonowi czek na 10 tys. dolarów. Relacje na ten temat publikowały również inne media, w tym brytyjski "Daily Mail".

Zgodna z prawdą jest relacja o użyczeniu przez Trumpa prywatnego odrzutowca na potrzeby pilnego transportu chorego chłopca. Było to w lipcu 1988 roku. Trzyletni Andrew Ten miał rzadkie schorzenie układu oddechowego i potrzebował stałej pomocy respiratora w podróży do Nowego Jorku. Komercyjne linie lotnicze nie mogły zorganizować transportu, dlatego ojciec chłopca, żydowski rabin, zwrócił się o pomoc do Donalda Trumpa. Jak wynika z ówczesnej relacji Jewish Telegraphic Agency, milioner zgodził się na to bez wahania.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Snopes; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń notuje w sieci nagranie przedstawiające grupę osób idących nocą z walizkami przez miasto. Zostało opublikowane, by zwrócić uwagę na pewien problem mieszkańców - tymczasem internauci wykorzystują je do hejtu na cudzoziemców i migrantów. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Nocą, żeby ludzie nie widzieli"? Ten film miał inny cel

"Nocą, żeby ludzie nie widzieli"? Ten film miał inny cel

Źródło:
Konkret24

Według popularnego w sieci przekazu dopiero po zmianie prezydenta USA - czyli po powrocie na to stanowisko Donalda Trumpa - w Nowym Jorku mogła się odbyć procesja wielkanocna. Dowodem ma być opublikowane wideo. Tylko że nie ma ono nic wspólnego z Wielkanocą.

Procesja w Nowym Jorku możliwa dopiero za Trumpa? Co to za nagranie

Procesja w Nowym Jorku możliwa dopiero za Trumpa? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Do szpitala w Oleśnicy europoseł i poseł przybyli z "interwencją poselską" w celu "obywatelskiego zatrzymania" lekarki. Tak przynajmniej tłumaczyli się Grzegorz Braun i Roman Fritz. Jednak politycy powołali się na przepisy, które ich zachowania nie dotyczą. Wyjaśniamy, dlaczego przekroczyli uprawnienia.

Braun w szpitalu w Oleśnicy. Co jest interwencją poselską, a co nie

Braun w szpitalu w Oleśnicy. Co jest interwencją poselską, a co nie

Źródło:
Konkret24

Czy marszałek Sejmu Szymon Hołownia spowodował wypadek samochodowy i wjechał w ogrodzenie? Na podstawie pewnego nagrania twierdzi tak wielu internautów, według części z nich - polityk musiał być pod wpływem alkoholu. Ale Hołownia w żadnym takim zdarzeniu nie brał udziału. Jego sztab wyborczy zaprzecza, a my wyjaśniamy ten przekaz.

Hołownia wjechał autem w płot? Jest odpowiedź sztabu

Hołownia wjechał autem w płot? Jest odpowiedź sztabu

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

Internauci zachwycają się postawą pilota, który rzekomo złamał procedury, by ratować ludzkie życie. Chodzi o o popularne nagranie z momentu lądowania samolotu, które krąży w sieci - także polskiej. Historia jest fascynująca, lecz nieprawdziwa.

"Przewożę serce dawcy". "Łamiesz zasady, zmień kurs!". Co to za film

"Przewożę serce dawcy". "Łamiesz zasady, zmień kurs!". Co to za film

Źródło:
Konkret24

Donald Trump nie wysłał własnego samolotu po 200 żołnierzy, którzy utknęli na Florydzie. A publikowane nagrania z wypadku księżnej Diany nie zawsze pokazują to zdarzenie. Wytworzenie zbiorowej fałszywej pamięci - zwanej efektem Mandeli - to jeden z celów ośrodków dezinformacji. Fake newsy wspomagają ten mechanizm.

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Źródło:
Konkret24

W obwodzie Kurskim w Rosji miały zostać odkryte tysiące ciał zagranicznych najemników walczących dla Ukrainy, w tym Polaków - wykres z taką informacją krąży ostatnio w sieci. Wystarczy spojrzeć, które strony i profile rozpowszechniają ten przekaz, by stwierdzić: to kolejna odsłona prokremlowskiej propagandy.

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny forsują przekaz wymierzony w cudzoziemców przebywających w Polsce. Teraz wykorzystują do niego zdjęcie z Nadarzyna, publikując je z fałszywym komentarzem.

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

Źródło:
Konkret24

Komentując słowa Donalda Tuska o repolonizacji, poseł PiS Michał Wójcik stwierdził, że jej przykładem była fuzja Orlenu i Lotosu z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci są jednak innego zdania.

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Krytykując obecny rząd, opozycja opowiada o "narodowym programie rozbrajania" Polski, twierdząc, że nie są realizowane wcześniej zawarte kontrakty na uzbrojenie. Jarosław Kaczyński jako dowód wskazuje zakup wyrzutni Himars i Chunmoo. Nie ma racji.

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Źródło:
Konkret24

Straszenie Ukraińcami i nastawianie Polaków negatywnie do uchodźców zza wschodniej granicy - to cel rozpowszechnianego przez działaczy Konfederacji i Ruchu Narodowego przekazu. Jest on fałszywy, a powstał na podstawie tekstu jednego z ukraińskich serwisów.

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, powołując się na dane niemieckiej policji, opowiada o "ludziach przywożonych z wewnątrz niemieckiego kraju" do Polski. Tylko że owe statystyki nie dotyczą takich przypadków. Polityk Konfederacji manipuluje.

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Źródło:
Konkret24

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego wywołały dyskusję na temat faktycznej daty koronacji pierwszego króla Polski i udziału w niej niemieckiego cesarza. Wyjaśniamy, skąd rozbieżność dat.

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Źródło:
Konkret24

Konfederacja opowiada, że na podstawie wydawanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców można stwierdzić, że Donald Tusk "sprowadza rocznie do Polski 100 tysięcy islamskich imigrantów". To jednak manipulacja: pozwolenie na pracę nie znaczy "sprowadzenia" do Polski.

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki ogłosił, że jako prezydent zrobi wszystko, by "to Polacy mieli pierwszeństwo w korzystaniu z polskiej służby zdrowia". Szef jego sztabu wyborczego przekonuje, że kandydat PiS podał już wcześniej szczegóły swojego kontrowersyjnego pomysłu - to nieprawda.

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Źródło:
Konkret24

Niemcy "podrzucili", "przerzucili" do Polski "dziewięć tysięcy nielegalnych migrantów" - powtarzają od dłuższego czasu politycy Konfederacji i PiS. Choć ta liczba pochodzi z niemieckich statystyk, taki przekaz jest manipulacją i grą na emocjach mającą wzbudzać niepokój w społeczeństwie. Bo wcale nie chodzi głównie o przybyszy z Afryki czy Azji. Wyjaśniamy.

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

Źródło:
Konkret24

W kampanii prezydenckiej politycy PiS punktują kandydata PO Rafała Trzaskowskiego za to, że "nie jest szczery". Bo Warszawa przystąpiła do organizacji C40 Cities, a to - według nich - pociąga za sobą szereg limitów i zakazów, o których Trzaskowski w kampanii nie mówi. Jak jest naprawdę?

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

Źródło:
Konkret24

Internauci kpią, że Magdalena Biejat "z geografii nie jest dobra", ponieważ jako państwo wymieniła Frankfurt. Nagranie, które ma tego dowodzić, zostało jednak przycięte, a wypowiedź kandydatki na prezydenta wyrwana z kontekstu.

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24

Po awanturze w Sejmie na 51 posłów PiS nałożono kary. Teraz Tomasz Sakiewicz i jego telewizja twierdzą, że w związku z tym poseł Edwarda Siarka trafił do szpitala. Parlamentarzysta jednak zaprzecza, a my wyjaśniamy, o co chodzi w tym fake newsie.

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta porusza na wyborczych wiecach wiele różnych tematów, wygłaszając tezy, które nieraz są manipulacjami. Należą do nich na przykład twierdzenia o wyjeżdżaniu lekarzy z Polski czy o narzuconej przez Unię Europejską konieczności rejestracji wszystkich kur.

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24