Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.
Nie krzyżujcie naszych dzieci"; "Dziecko jest święte" - między innymi z takimi hasłami Francuzi wyszli na ulice w sobotę 4 września. W całym kraju odbyło się wówczas ok. 400 demonstracji przeciwko szczepieniom i wprowadzonym paszportom covidowym. Według francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w protestach wzięło udział 160 tys. osób.
We Francji trzeba okazać paszport covidowy, by wejść do zamkniętych pomieszczeń publicznych. Po tym, jak 4 września w jednym z centrów handlowych doszło do przepychanek z policją, media społecznościowe obiegły nagrania z tych scen. Jedno wideo szczególnie zwróciło uwagę internautów. Zostało odtworzone już ponad 6 mln razy. Film trwa nieco ponad minutę. Widać na nim, jak grupa policjantów biegnie wśród przechadzających się w galerii ludzi. Po kilkudziesięciu metrach łapią kobietę w niebieskiej koszulce. Szarpią się z nią, używają pałek, powalają na ziemię i zakuwają w kajdanki. Nie podoba się to obserwującym scenę ludziom, którzy krzykami wyrażają dezaprobatę dla takich działań. Polski użytkownik Twittera, który udostępnił ten film, napisał w komentarzu: "Kilkunastu uzbrojonych po zęby policjantów pałuje, powala i skuwa bezbronną kobietę. Jej wina? Brak paszportu szczepionkowego".
Internauci: próbowała iść na zakupy bez paszportu covidowego
Nie był to jedyny wpis łączący scenę w centrum handlowym z obowiązkiem posiadania paszportu covidowego. Wielu internautów sugerowało lub pisało wprost, że kobieta została w ten sposób potraktowana przez funkcjonariuszy właśnie dlatego, że nie miała paszportu covidowego. "Paryska policja bije kobietę, która próbowała iść na zakupy do centrum handlowego bez paszportu szczepionkowego"; "To dla waszego zdrowia"; "Okropne sceny. Jestem zszokowany"; "Biją kogoś z powodu szczepionki? To jest piekło!"; "Brutalność policji wobec kobiety, która nie miła świstka papieru" - komentowali internauci w zagranicznych mediach społecznościowych.
Gdy nagranie trafiło do polskiego internetu, również oburzyło część internautów. Twitterowicz cytowany wyżej komentował: "To ta sama Francja, która poucza nas na temat praworzadności". Inny napisał: "Policja pacyfikująca ludzi bez paszportów szczepionkowych".
Policja: funkcjonariusze byli atakowani
6 września na twitterowym koncie francuskiej Prefektury Policji opublikowano minutowe wideo, w którym Laetitia Vallar, rzeczniczka instytucji tłumaczy, co według funkcjonariuszy zaszło w centrum handlowym.
Zapowiadając ten materiał, napisano, że wideo pokazujące interwencję policjantów wzbudziło liczne reakcje w mediach społecznościowych. "W sobotę 4 września, około godziny 16.30 przy okazji demonstracji zorganizowanych przeciwko paszportowi sanitarnemu grupa około stu manifestujących odłączyła się od głównego pochodu i rozpoczęła dziki marsz, ignorując trasę zgłoszoną wcześniej w Prefekturze Policji. Ten marsz sformował się w centrum handlowym w centrum Paryża. Zaczepiono ochroniarza. W tym momencie zjawili się policjanci z grupy interwencyjnej, by przerwać to wtargnięcie, te zaczepki i by powstrzymać ewentualną agresję. Gdy przybyli, stali się celem ataków - rzucano w ich stronę przedmioty. Wobec ataków o znieważenia funkcjonariuszy publicznych doszło do zatrzymania trzech osób" - oświadczyła rzeczniczka. Nie mówiła, by brak paszportu covidowego był powodem interwencji.
Dziennikarze portalu Liberation po przeanalizowaniu wielu dostępnych w sieci nagrań i zdjęć z tego wydarzenia nie znaleźli dowodu na potwierdzenie słów rzeczniczki, że akurat w tych interweniujących policjantów rzucano przedmiotami. W tekście Liberation w ogóle nie wspomniano o wątku rzekomego braku paszportu covidowego jako przyczyny działań policji. Dziennikarzom nie udało się ustalić, jakie konsekwencje poniosła kobieta widoczna na filmie. Portal podał za prokuraturą, że jakaś kobieta - nie wiadomo, czy ta - usłyszała zarzut znieważenia funkcjonariuszy.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24, Liberation; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter