Kościół Naturalny zarejestrowany w Polsce. Który to już kościół z kolei?

Kościół Naturalny zarejestrowany w Polsce. Który to już kościół z kolei?Nattapat.J/Shutterstock

Informacja o rejestracji Kościoła Naturalnego w Polsce wywołała komentarze w sieci. Nowych kościołów nie powstaje teraz bowiem dużo. Sprawdziliśmy, jak w ostatnich latach przybywało kościołów i związków wyznaniowych.

Informacja podana 10 lutego przez dziennik "Rzeczpospolita", która miała tytuł: "Tajemniczy nowy Kościół w Polsce", od razu wzbudziła zainteresowanie i dyskusje w sieci. W tekście podano, że zarejestrowano nowy Kościół Naturalny, który ma siedzibę w Gdańsku. Według dziennika liczy on kilkanaście tysięcy wyznawców, jego "doktryna jest dość ogólna, a centralne miejsce zajmuje w niej Stwórca, obecny pod postacią energii w istotach żywych". Jak pisze "Rzeczpospolita", religioznawcy nie słyszeli o takim kościele.

Został on jednak 3 grudnia 2021 roku wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych, który prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawdziliśmy, który to już kościół zarejestrowany w Polsce oraz ile takich kościołów i związków wyznaniowych rejestrowano w ostatnich latach.

Protesty a religia (materiał archiwalny)
Protesty a religia (materiał archiwalny)tvn24

Na podstawie ustaw kościelnych lub ustawy o wolności sumienia i wyznania

W Polsce oficjalnie działa 185 kościołów i związków wyznaniowych. 15 z nich ze względu na szczególną pozycję i swobodę swojej działalności, które zawdzięczają historii oraz są powszechnie uznawane przez społeczeństwo, funkcjonuje na podstawie tzw. ustaw kościelnych. Są to:

Kościół Katolicki – na podstawie konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolita Polską z 1993 roku oraz ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej z 1989 roku;

Oraz 14 kościołów i związków wyznaniowych działających na podstawie ustaw o stosunku państwa do określonego kościoła:

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (ustawa z 1991 roku)

Kościół Ewangelicko-Augsburski (ustawa z 1994 roku)

Kościół Ewangelicko-Reformowany (ustawa z 1994 roku)

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny (ustawa z 1995 roku)

Kościół Chrześcijan Baptystów (ustawa z 1995 roku)

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ustawa z 1995 roku)

Kościół Polskokatolicki (ustawa z 1995 roku)

gminy wyznaniowe żydowskie tworzące Związek Gmin Wyznaniowych (ustawa z 1997 roku)

Kościół Katolicki Mariawitów (ustawa z 1997 roku)

Kościół Starokatolicki Mariawitów (ustawa z 1997 roku)

Kościół Zielonoświątkowy (ustawa z 1997 roku)

Muzułmański Związek Religijny (ustawa z 1936 roku)

Karaimski Związek Religijny (ustawa z 1936 roku)

Wschodni Kościół Staroobrzędowy (na podstawie rozporządzenia prezydenta z 1928 roku).

Pozostałe 170 kościołów i związków wyznaniowych działa na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. By móc korzystać z praw kościoła czy związku wyznaniowego opisanych w tej ustawie, trzeba do ministra spraw wewnętrznych i administracji złożyć deklarację o utworzeniu kościoła oraz wniosek o wpis do rejestru poparty przez co najmniej 100 obywateli. Na początku obowiązywania tej ustawy wystarczyły podpisy 15 osób, próg podniesiono, nowelizując ustawę w 1998 roku.

Na początku lat 90. kilkadziesiąt, teraz kilka

Z rejestru prowadzonego przez MSWiA wynika, że najwięcej kościołów i związków wyznaniowych powstawało tuż po wejściu w życie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Od 1990 do 1994 roku zarejestrowano ich 76, w kolejnych pięciu latach – 54.

W pierwszych latach XXI wieku liczba nowo zarejestrowanych kościołów zmalała - to efekt wprowadzenia ograniczenia w postaci wymogu co najmniej 100 podpisów pod wnioskiem o rejestrację. Od 2000 do 2004 roku zarejestrowano 10 takich podmiotów, w latach 2005-2009 - 12.

Zarejestrowane kościoły i związki wyznaniowe w Polsce MSWiA

W ostatnich latach - od 2010 do końca 2021 roku - zarejestrowano 18 kościołów: w tym 11 chrześcijańskich, cztery buddyjskie, trzy oparte na innych wartościach:

Rok 2010: Ormiański Kościół Apostolski Katolikosatu Eczmiadzyńskiego, Związek Tybetańskiego Bon "Sa Trik Er Sang"

Rok 2011: Związek Buddyjski "Dzogczien Kunzang Cziuling"

Rok 2013: Wyznawcy Słońca, Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

Rok 2014: Kościół Dobrej Nadziei, Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, Związek Buddyjski "Yeshe Khorlo"

Rok 2015: Ośrodek Wietnamskiego Buddyzmu w Polsce

Rok 2016: Kościół Chrześcijański Zoe, Kościół "Chrześcijańska Wspólnota Jordan", Odrodzony Kościół Starokatolicki

Rok 2017: Ewangeliczny Kościół Metodystyczny

Rok 2018: Kościół Boga Żywego, Będącego Wsparciem i Podporą Prawdy Kościół Światło Świata

Rok 2020: Kościół Chrześcijan Pełnej Ewangelii Obóz Boży, Reformowany Kościół Katolicki w Polsce

Rok 2021: Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Naturalny.

Jak więc widać, w ostatnich dwóch latach rejestrowano po dwa kościoły rocznie. Natomiast 76 proc. kościołów i związków wyznaniowych zostało zarejestrowanych jednak w latach 1990-1999.

Nieudana próba wykreślenia z rejestru

Ustawa daje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji prawo do odmowy zarejestrowania kościoła. Dzieje się tak bardzo rzadko. Pod tym względem najgłośniejsza była sprawa Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Dwukrotnie – 2013 i w 2014 roku - ministrowie administracji odmawiali rejestracji tego kościoła, twierdząc, że to parodia religii. Ostatecznie w 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie, a decyzja odmowna stała się prawomocna.

Pastafarianie w rejestrze wyznań? (materiał z 2014 roku)
Pastafarianie w rejestrze wyznań? (materiał z 2014 roku) tvn24

Inaczej było z Reformowanym Kościołem Katolickim wpisanym do rejestru 28 stycznia 2020 roku. 15 września 2020 roku minister administracji i spraw wewnętrznych, po interwencji Prokuratora Generalnego, wykreślił ten kościół z rejestru, gdyż okazało się, że dopuszcza małżeństwa osób tej samej płci. Reformowany Kościół Katolicki wniósł sprawę do sądu, który 17 czerwca 2021 roku wstrzymał decyzję o wykreśleniu kościoła z rejestru. Sprawa się wciąż nie zakończyła.

Podatkowe przywileje

Niektóre komentarze internautów dotyczące działalności nowych kościołów sugerują, że ich zakładanie ma na celu uzyskanie preferencji podatkowych.

"Do rejestru Kościołów @MSWiA_GOV_PL wpisało nowy podmiot - "Kościół Naturalny". Co ciekawe, powstał on 500 tys. lat temu, czyli jeszcze przed homo sapiens. Dzięki rejestracji Kościół nie zapłaci podatku dochodowego, a jego duchownym #FunduszKościelny opłaci składki emerytalne" – napisała na Twitterze 10 lutego posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic w reakcji na doniesienia "Rzeczpospolitej".

Wpis posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic o Kościele Naturalnym Twitter.com

Zgodnie bowiem z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej, dochodów z działalności gospodarczej osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych oraz spółek, z podatku od nieruchomości; zwalnia się je z opłat celnych przywozowych za towary przeznaczone na cele charytatywno-opiekuńcze i oświatowo-wychowawcze oraz towary o charakterze kulturalnym przeznaczone na cele kultu. Kościoły (ale tylko te, których dotyczą ustawy kościelne) są zwolnione z podatku VAT.

Od 25 czerwca 2020 roku w sejmowej zamrażarce tkwi projekt ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz zniesieniu ich przywilejów finansowych przygotowany przez Lewicę. Jej zdaniem ograniczenie podatkowych przywilejów kościołów dałoby oszczędności 1,2 do 1,8 mld zł.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, zdjęcie Nattapat.J/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Nattapat.J/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Ofiar być ponad czterysta", "ofiar będą tysiące, nie setki", "kiedy poznamy bilans ofiar!?" - spekulowali internauci na temat liczby śmiertelnych ofiar powodzi. Do nich szybko dołączyli politycy opozycji. Oto jak rozpowszechniała się dezinformacyjna narracja o ofiarach powodzi, która wyszła od osób znanych z szerzenia fake newsów.

"Setki ofiar", "tysiące ofiar". Jak rozchodzi się dezinformacja o ofiarach powodzi

"Setki ofiar", "tysiące ofiar". Jak rozchodzi się dezinformacja o ofiarach powodzi

Źródło:
Konkret24

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

"Nie dostali ani jednego centa!" - głoszą politycy opozycji po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią otrzymają pomoc z Funduszu Spójności. Wielu podkreśla, że dostaniemy środki, które nam już przyznano. Owszem, pieniądze nie są nowe, ale zasady ich wypłaty już tak. Wyjaśniamy.

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

Źródło:
Konkret24

Od kilku dni w sieci rozpowszechniany jest przekaz mający pokazywać, jak droga jest teraz benzyna. Zbudowany został na zestawieniu ceny baryłki ropy i cen paliw przed rokiem oraz dziś. Chętnie kolportują go politycy opozycji, w tym były prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jednak ta narracja jest manipulacją obliczoną na to, że Polacy nie pamiętają o nagłych "awariach dystrybutorów" rok temu na stacjach Orlenu. Zatem przypominamy.

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Ceny paliw rok temu i dziś. Jakie jest drugie dno popularnej narracji

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje przekaz, jakoby do przedsiębiorcy z Nysy weszła Inspekcja Handlowa, bo darował powodzianom towar znacznej wartości. Jak ustaliliśmy, to fałszywy przekaz. Powód kontroli był inny, choć inspektorzy wybrali "niefortunny moment".

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

"Facet pomaga, trzeba go dojechać"? Co robiła Inspekcja Handlowa w Nysie

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa przekonywał, że terytorialsi z mazowieckiego Ciechanowa "przyjechali 140 kilometrów na pięć minut na konferencję prasową" z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - po czym zaraz wrócili, "bez pomagania na miejscu". Nie znaleźliśmy potwierdzenia takiej sytuacji. Sama jednostka dementuje informacje posła.

Poseł Konfederacji: żołnierze WOT jechali 140 kilometrów na konferencję z ministrem i zaraz wrócili. Nieprawda

Poseł Konfederacji: żołnierze WOT jechali 140 kilometrów na konferencję z ministrem i zaraz wrócili. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co to było?", "co Duda dostał w łapę?", "co on mu tam dał?" - dopytują internauci, komentując nagranie, na którym widać, jak prezydent Andrzej Duda przekazuje coś oficerowi podczas wizyty w zalanym Lądku-Zdroju. Wbrew przypuszczeniom nie był to ani różaniec, ani wizytówka.

Wizytówka? Różaniec? "Co Duda dostał" i przekazał żołnierzowi

Wizytówka? Różaniec? "Co Duda dostał" i przekazał żołnierzowi

Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy alarmują publicznie i krytykują rząd, że teraz, w czasie powodzi, po cichu przyjmuje projekt ustawy, który ma umożliwić stawianie elektrowni wiatrowych nawet na obszarach Natura 2000. Sprawdziliśmy, o jakie przepisy chodzi i na jakim są etapie.

Rząd "po cichu przyjmuje projekt"? Manipulacje o ustawie wiatrakowej

Rząd "po cichu przyjmuje projekt"? Manipulacje o ustawie wiatrakowej

Źródło:
Konkret24

"W Polsce przebywa 10 tys. amerykańskich żołnierzy utrzymywanych przez polskiego podatnika i żaden nie został wysłany do pomocy poszkodowanym w powodzi" - wpis z taką treścią zdobywa popularność w ostatnich dniach. Przeczą temu jednak relacje, jakie płyną z miejscowości dotkniętych powodzią.

"Żaden amerykański żołnierz" nie pomaga poszkodowanym w powodzi? To nieprawda

"Żaden amerykański żołnierz" nie pomaga poszkodowanym w powodzi? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kolejny pomysł na łupienie" - tym według niektórych polityków opozycji jest rządowa propozycja dofinansowania zakupu kas fiskalnych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli podczas powodzi. Mimo krytyki to jest istotna pomoc w stanięciu na nogi, wznowieniu działalności i legalnym jej prowadzeniu. Wyjaśniamy dlaczego.

Kasy fiskalne, żeby "doić ludzi" po powodzi? Nie, wyjaśniamy

Kasy fiskalne, żeby "doić ludzi" po powodzi? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci z radością komentują rzekome ogłoszenie przez Szwecję wysłania stu zastępów strażackich do walki ze skutkami powodzi w naszym kraju. A jako dowód niektórzy publikują nagranie kolumny wozów strażackich - mają jechać już ze Szwecji do Polski. Tyle że Szwecja nic takiego nie ogłosiła, a popularny w sieci film przedstawia inne pojazdy.

Strażacy ze Szwecji jadą z pomocą powodzianom? To inny konwój  

Strażacy ze Szwecji jadą z pomocą powodzianom? To inny konwój  

Źródło:
Konkret24

Które rządy - koalicji PO-PSL czy Zjednoczonej Prawicy - bardziej zadbały o zabezpieczenie kraju przed powodzią? To pytanie, w różnych formach, zadają i jednocześnie odpowiadają na nie politycy z różnych stron. Przeanalizowaliśmy więc i podsumowaliśmy dane.

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

"My robiliśmy, oni nie". Regulacje rzek, budowa wałów, inwestycje - kiedy najwięcej?

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych - także polskich - duże zasięgi generuje nagranie mające rzekomo pokazywać skalę strat armii ukraińskiej w obwodzie kurskim w Rosji. Jednak to nieprawda, film powstał gdzie indziej.

"Cmentarz ukraińskich czołgów" pod Kurskiem? Nie są ukraińskie, to nie Kursk

"Cmentarz ukraińskich czołgów" pod Kurskiem? Nie są ukraińskie, to nie Kursk

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, które rzekomo pokazuje spotkanie po latach opiekunki dwóch lwic z odebranymi jej zwierzętami. Lwice zdają się doskonale pamiętać kobietę - łaszą się do niej, liżą po twarzy. Choć historia jest ładna, to nieprawdziwa. Wyjaśniamy.

Hodowała lwy, władze "skonfiskowały je do zoo"? W tej historii prawdziwe są tylko lwy

Hodowała lwy, władze "skonfiskowały je do zoo"? W tej historii prawdziwe są tylko lwy

Źródło:
Konkret24

"Wreszcie dobra decyzja!", "szkoda, że nareszcie" - tak niektórzy komentowali doniesienia, jakoby algierska bokserka Imane Khelif straciła "wszystkie medale" i 25 milionów dolarów nagród. Część internautów przestrzega jednak, że to "żenująca dezinformacja". Rzeczywiście.

Imane Khelif "traci wszystkie medale"? "Żenująca dezinformacja"

Imane Khelif "traci wszystkie medale"? "Żenująca dezinformacja"

Źródło:
Konkret24

Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy zaparkowali w niedozwolonym miejscu, chcąc uchronić auta przed powodzią - zaalarmowano wrocławian w czasie, gdy przez miasto przechodziła kulminacyjna fala powodziowa. Według innych przekazów za to samo mandaty wystawiała straż miejska. Obie służby tłumaczą procedury i uspokajają, że mandatów nie wystawiono.

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Mandaty dla "kierowców, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkert24

"Tusk przehandlował za niemieckie srebrniki", "kompromitujące państwo decyzje", "likwidacja marzeń o własnej energetyce jądrowej"... - takie informacje rozsyłają masowo w mediach społecznościowych politycy PiS. Jako "dowód" pokazują zarządzenie dotyczące zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Tylko że ono wcale nie oznacza "skasowania polskiego atomu". Opozycja kolportuje fałsz.

Rząd "skasował atom" w Polsce? Opozycja kolportuje fałsz

Rząd "skasował atom" w Polsce? Opozycja kolportuje fałsz

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Ukraiński pięściarz Ołeksandr Usyk, który został zatrzymany na krakowskim lotnisku, miał przemycać 20 kg kokainy - przekazują użytkownicy mediów społecznościowych. Rzekomo postawiono mu też zarzut prania brudnych pieniędzy. To wszystko nieprawda. Fałszywą narrację o Ukraińcu podgrzewana aparat rosyjskiej dezinformacji.

Usyk w kajdankach i "20 kg kokainy". Dezinformacja ze Wschodu

Usyk w kajdankach i "20 kg kokainy". Dezinformacja ze Wschodu

Źródło:
Konkret24; europosport.pl

Według posła Marcina Romanowskiego z Suwerennej Polski można "zmienić przeznaczenie" środków otrzymanych z Krajowego Planu Odbudowy i wydać je na odbudowę terenów dotkniętych powodzią. "Tusk jest w stanie to załatwić" - stwierdził ironicznie polityk. Czy to rzeczywiście byłoby możliwe? Eksperci mają wątpliwości. Pokazują inne opcje.

Środki z KPO skierować na pomoc powodzianom? "Odpowiedź nie jest prosta"

Środki z KPO skierować na pomoc powodzianom? "Odpowiedź nie jest prosta"

Źródło:
Konkret24

W okolicach Nysy leśniczy miał rzekomo uratować przed falą powodziową dwóch nastolatków. Dowodem na to miało być nagranie, które jednak nie ma nic wspólnego z sytuacją powodziową w południowej Polsce. Przestrzegamy przed tym przekazem i wyjaśniamy, co przedstawia.

"Okolice Nysy"? To fala powodziowa nie u nas

"Okolice Nysy"? To fala powodziowa nie u nas

Źródło:
Konkret24

Według Mariusza Błaszczaka żołnierzy "wprowadzono do tego całego procesu ochrony ludności dopiero w sobotę właśnie po południu", czyli "zdecydowanie zbyt późno". Jednak członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej zostali postawieni w stan gotowości dużo wcześniej. A MON dementuje informacje Błaszczaka.

Błaszczak: "żołnierzy wprowadzono dopiero w sobotę". Dementi MON

Błaszczak: "żołnierzy wprowadzono dopiero w sobotę". Dementi MON

Źródło:
Konkret24

Młody kierowca wjechał samochodem w wezbraną powodzią rzekę w Kłodzku i zginął - taki przekaz rozsyłają internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym dowodem jest nagranie z tej sytuacji. Jednak nie jest to Polska, a zdarzenie nie skończyło się tragicznie. Przestrzegamy przez rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji tworzonych na bazie starych filmów, które w czasie obecnej powodzi są znowu publikowane.

"Sytuacja tragiczna, chłopak zginął"? Uwaga na fałsz o Kłodzku

"Sytuacja tragiczna, chłopak zginął"? Uwaga na fałsz o Kłodzku

Źródło:
Konkret24