Promocja w Radiu Maryja na odpust zupełny, czyli dwie dusze w cenie jednej... Ojciec Tadeusz Rydzyk radzi, jak dawać na tacę bez wychodzenia z domu... Część internautów uwierzyła w fake newsy, jakie ostatnio pojawiają się w sieci na temat toruńskiej rozgłośni i jej założyciela.
Celem fake newsów i manipulacji w mediach społecznościowych z początkiem listopada znowu stało się Radio Maryja. "Dziś ostatni dzień promocji u ojca Tadeusza" - napisał na Twitterze 8 listopada internauta, załączając screen fałszywego posta z profilu Radia Maryja. Czytamy w nim: "Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny dla dusz w czyśćcu cierpiących. Normalnie 199 PLN + VAT za duszę na rok. 1-8 listopada PROMOCJA 2 duszę w cenie jednej odpust zupełny" (pisownia wszystkich wpisów w tekście oryginalna).
fałsz
Niektórzy internauci uwierzyli, że informacja o płatnych odpustach rzeczywiście pojawiła się na profilu toruńskiej rozgłośni. "Jaja sobie robicie z tymi odpustami!!!" - napisał autor jednego z komentarzy. "Co to jest? Bana mam u nich. To nie fejki"? - zapytał inny internauta. "Nie fejk oryginał" - odpowiedział autor wpisu. Kolejni internauci tłumaczyli jednak, że wpis nie pochodzi z oficjalnego konta toruńskiej rozgłośni.
Fałszywy profil, wpis z 2019 roku
Screen fałszywego posta trafił też na Facebooka. Na jednym z kont podano go dalej ponad 170 razy. "Promocja w dwupaku taniej myślałam, że w markecie tylko takie promocje Radio Maryja" - napisała internautka.
fałsz
Wpis, który wzbudził tak wielkie emocje internautów, nie ma nic wspólnego z kontem @RadioMaryja, czyli oficjalnym twitterowym profilem rozgłośni. Fałszywy post pojawił się na koncie, w którego nazwie jest dodatkowy podkreślnik: @Radio_Maryja. Nie można go teraz już odnaleźć, prawdopodobnie został skasowany.
Warto zauważyć, że w fałszywym wpisie dodano link do artykułu portalu Radia Maryja z 1 listopada 2019 roku. W tekście tym jest informacja o odpustach, ale nie ma żadnych informacji o żądaniu za nie opłaty. Fałszywa informacja krążyła w sieci już w ubiegłym roku - wówczas opisał ją portal fact-checkingowy Fakenews.pl.
Infolinia "jak dawać na tacę bez wychodzenia z domu"
Użytkownicy Facebooka masowo udostępniają ostatnio także zrzut ekranu z twitterowego konta o nazwie @ksTadeuszRydzyk. Profil ten nie ma nic wspólnego z dyrektorem Radia Maryja i jest oznaczony jako "parodia".
We wpisie na tym koncie datowanym na 17 marca 2020 roku można przeczytać: "Kochani Polski Kościół postanowił włączyć się w walkę z Koronawirusem, uruchomiliśmy infolinię na której można uzyskać ważne informację np. jak dawać na tacę bez wychodzenia z domu. 700 666 178 (8,92zł/min)".
fałsz
Na stronach internetowych rozgłośni nie ma informacji o istnieniu takiej infolinii. Fake news o niej był popularny w polskim internecie już w marcu. O istnieniu tego fałszywego profilu i o rozpowszechnianych przez niego wpisach w sierpniu informował serwis fact-checkingowy Demagog.org.pl.
Jednak w ostatnich dniach na Facebooku pojawiło się co najmniej kilkadziesiąt postów, w których zamieszczono screen fałszywego wpisu. Najpopularniejszy, który udało się nam odnaleźć, miał ponad 300 reakcji i blisko 550 udostępnień.
fałsz
Komentarze internautów dowodzą, że wielu dało się nabrać i uwierzyło, że infolinia istnieje. "To jest szczyt pychy chciwości"; "Jaja sobie robi, zdzierca i nienasycony, profanacja wiary i kościoła" - pisali.
"Jedna z..." czy "najbardziej" antysemicka rozgłośnia?
Obok fake newsów w internecie rozsyłany jest tekst będący manipulacją na temat toruńskiej rozgłośni. "Departament Stanu USA uznał Radio Maryja w swoim oficjalnym rsporcie za najbardziej antysemicką rozglosnię w Europie (GW). LB: ilu biskupów i posłów ma Rydzyk"? - napisał 6 listopada na Twitterze Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były wicepremier i minister finansów. Jego post zebrał ok. 3,2 tys. polubień, ponad 500 internautów podało go dalej.
fałsz
Tę samą informację Leszek Balcerowicz opublikował na Facebooku, gdzie wywołała ok. 3,5 tys. reakcji, a udostępniło ją 700 internautów.
Wpisy z podobną informacją są popularne także na innych profilach, m.in. na koncie Soku z buraka, gdzie zareagowało na to 3,3 tys. internautów. Aż 4,6 tys. polubień zyskał podobny wpis na twitterowym profilu przewodniczącego Nowej Lewicy w województwie podlaskim Piotra Kusznieruka.
fałsz
Leszek Balcerowicz wymienił w poście "Gazetę Wyborczą" jako źródło rozpowszechnionej informacji. 15 października portal Wyborcza.pl opublikował wywiad z Thomasem Lukaszukiem, kanadyjskim politykiem polskiego pochodzenia, byłym wicepremierem prowincji Alberta.
Rozmowa dotyczyła m.in. konsekwencji działań amerykańskiego Centrum Szymona Wiesenthala. Według Thomasa Lukaszuka międzynarodowa organizacja dąży do zakazania o. Tadeuszowi Rydzykowi głoszenia kazań i prowadzenia zbiórek pieniężnych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jako powód Lukaszuk wymienia m.in. rozpowszechnianie mowy nienawiści. W wywiadzie powiedział m.in.: "Departament Stanu USA w swoim oficjalnym raporcie uznał Radio Maryja za najbardziej antysemicką rozgłośnię radiową w całej Europie".
W dostępnych publicznie w sieci raportach wydanych przez amerykański Departament Stanu nie znaleźliśmy jednak takiego stwierdzenia. Podobne zdanie pada jednak w raporcie z 2008 roku: "W Polsce konserwatywne katolickie radio Radio Maryja, założone w Toruniu w 1991 r., jest jednym z najbardziej rażących antysemickich mediów w Europie".
Autorzy raportu sprzed 12 lat pisali zatem o "jednej z", a nie "najbardziej" antysemickiej rozgłośni. Na tę kwestię zwróciliśmy uwagę, pisząc do Thomasa Lukaszuka. "Moja wypowiedź jest bardzo wyraźna, w czasie przeszłym. Raport Departamentu Stanu USA, w dniu publikacji, wyróżnia Radio Maryja, odnosząc się tylko do tej rozgłośni jako jednej z najbardziej antysemickich radiostacji. Czy na prawdę będziemy chwytać się argumentu, że może nie jest ona najgorsza, bo może są inne radiostacje bardziej ofensywne"? - odpisał Konkret24 kanadyjski polityk. I zachęcił do wysłuchania aktualnych audycji radia Maryja, "jeśli są podejrzenia, że profil rozgłośni się poprawił od daty powyższego raportu".
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Tytus Żmijewski/PAP/Twitter/Facebook