W Rumunii i Mołdawii przedłużono stan wyjątkowy. W Albanii z powodu epidemii zabroniono otwierania klubów nocnych i dyskotek. W niektórych gminach Kosowa obowiązuje godzina policyjna. Prezentujemy, jak rośnie liczba zakażeń koronawirusem w 10 państwach Europy, które od 2 września objął zakaz lotów.
Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zaczęło obowiązywać w środę 2 września. Wśród 44 miejsc objętym zakazem są tak popularne kierunki jak Hiszpania czy Malta w Europie, ale też Brazylia, Izrael, Indie czy USA. Rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano 31 sierpnia w Dzienniku Ustaw, utraci moc 15 września.
Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą premiera, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.
Zakaz lądowania samolotów rejsowych dotyczy przylotów z lotnisk 10 europejskich państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia i Rumunia.
Sprawdziliśmy, jak w tych krajach wygląda dynamika dziennych zakażeń (na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, WHO). Do analizy włączyliśmy także Francję i Chorwację, które na etapie prac nad projektem rozporządzenia znajdowały się na liście ze względu na stan pandemii, lecz je wykreślono.
Hiszpania
Jak pokazuje wykres, od połowy lipca w Hiszpanii przyrost zakażeń jest dynamiczny. Tylko między piątkiem 28 sierpnia a poniedziałkiem 31 sierpnia służby sanitarne w Hiszpanii zanotowały ponad 23,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informował portal TVN24.
Tak duży wzrost jest efektem nie tylko nasilającej się epidemii, ale również masowych testów przeprowadzanych we wszystkich regionach kraju - wyjaśniał na konferencji prasowej 31 sierpnia w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon. "Wykrywamy coraz więcej ognisk zakażenia. (…) To dobrze, że udaje nam się odkryć dużą liczbę infekcji, gdyż w ten sposób mamy rzeczywisty obraz sytuacji epidemicznej" - stwierdził Simon. Od 21 czerwca w Hiszpanii obowiązkowe jest zachowywanie dystansu półtora metra i noszenie maseczek ochronnych przez osoby powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w zaktualizowanym pod koniec sierpnia komunikacie, że od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.
W Hiszpanii odnotowano do tej pory ponad 439 tys. przypadków koronawirusa; na COVID-19 zmarło ponad 29 tys. osób. Według danych WHO obecnie kraj ten zajmuje 9. miejsce względem najwyższej liczby stwierdzonych zakażeń na świecie (stan na 31 sierpnia).
Bośnia i Hercegowina
W ponad trzymilionowej Bośni i Hercegowinie koronawirusa stwierdzono u 19,7 tys. osób, zmarły 592 (stan na 31 sierpnia br.).
Na granicy Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przyjezdnych nie obowiązuje kwarantanna, informuje na swojej stronie internetowej polska placówka dyplomatyczna w Sarajewie.
Czarnogóra
Jak informowała polska ambasada w Czarnogórze, w związku z sytuacją epidemiczną w tym kranu od piątku 28 lipca obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą. Od 21 lipca w Czarnogórze obowiązuje stan epidemii. Oznacza to szereg restrykcji i ograniczeń dla podróżujących, jak również ryzyko epidemiologiczne - podkreślono w komunikacie ambasady.
W Czarnogórze koronawirusa wykryto u 4,8 tys. osób. Stwierdzono 99 zgonów z powodu zakażenia (stan na 31 sierpnia).
Mołdawia
Mołdawska Państwowa Nadzwyczajna Komisja ds. Zdrowia Publicznego (CNESP) zdecydowała o przedłużeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Mołdawii do 15 września - z możliwością przedłużenia tego terminu w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.
Od czerwca w kraju tym utrzymuje się wysoka liczba nowych przypadków koronawirusa. Codziennie wykrywa się od ponad 100 do ponad 500 - pokazują dane WHO. W Mołdawii mieszka ponad 3,5 mln ludzi. Łącznie koronawirusa stwierdzono u ponad 36,7 tys. mieszkańców, 992 z nich zmarło (stan na 31 sierpnia).
Rumunia
Od końca lipca licząca sobie ponad 19 mln mieszkańców Rumunia notuje dziennie od 700 do 1500 nowych przypadków koronawirusa. Do połowy września przedłużono stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią - informował 26 sierpnia Reuters.
Odkąd pandemia dotarła do Rumunii w lutym, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia osiągnęła 86,7 tys. Na COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 3,5 tys. osób (stan na 31 sierpnia).
Albania
"Apelujemy o ostrożność - sytuacja epidemiologiczna pogarsza się drastycznie, w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych w Albanii" - ostrzega komunikat polskiej ambasady w Albanii z 25 sierpnia. W ciągu doby średnio rejestruje się ok. 170 zakażeń (na 2,8 mln ludności). To tak, jakby w Polsce dziennie odnotowywano 2,2 tys. zakażeń - opisuje obrazowo polska ambasada.
Od 15 lipca do odwołania w Albanii obowiązkowe jest noszenie maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Od 20 lipca zabroniono otwierania klubów nocnych, dyskotek, barów i wszelkich usług tego rodzaju w zamkniętym lub otwartym otoczeniu, z wyjątkiem restauracji. Po godzinie 20 zabroniona jest muzyka we wszystkich obiektach usługowych na terenie Albanii.
Według WHO w Albanii do tej pory stwierdzono 9380 zakażeń COVID-19; 280 osób zmarło (stan na 31 sierpnia).
Kosowo
W związku ze wzrostem liczby osób, u których wykryto COVID-19, w Kosowie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych i stosowanie dystansu społecznego (dwa metry). Zabronione jest gromadzenie się w miejscach publicznych w liczbie większej niż pięć osób - przypomina polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie dotyczącym sytuacji w Kosowie.
Ze względu na pandemię w 13 gminach w kraju obowiązują zakaz swobodnego poruszania się i godzina policyjna. Przypomnijmy, że na początku sierpnia premier Kosowa Avdullah Hoti poinformował, że jest zakażony koronawirusem.
Do tej pory w Kosowie koronawirusa wykryto u ponad 13,2 tys. osób, zmarło 506 (stan na 31 sierpnia br.).
Malta
W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie polskie MSZ odradza podróże do tego kraju - te, które nie są konieczne, a zwłaszcza turystyczne. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 na Malcie niektóre kraje europejskie wprowadziły ograniczenia w ruchu osobowym z Maltą - m.in. Słowacja i Włochy.
Malta ma około pół miliona mieszkańców. W kraju wykryto 1862 przypadki koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło 11 osób (stan na 31 sierpnia).
Macedonia Północna
Do połowy czerwca w Macedonii Północnej wykrywano sporadyczne nowe przypadki zakażenia COVID-19 - pokazują dane WHO. Ich liczba najbardziej wzrosła w lipcu, gdy odnotowywano od kilkudziesięciu do ponad 180 nowych zakażeń dziennie. W sierpniu było to od 30 do 90 przypadków.
W dwumilionowym kraju dotychczas stwierdzono 4,8 tys. przypadków koronawirusa i 99 zgonów (stan na 31 sierpnia).
Luksemburg
Od 30 lipca podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z Luksemburga muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie - informowała agencja Reuters.
Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, podkreślał, że analizując stan pandemii w tym kraju, trzeba wziąć pod uwagę szczególną sytuację Luksemburga i jego wiodącą na świecie liczbę testów na jednego mieszkańca. Według Reutersa w ciągu tygodnia do 26 lipca Luksemburg przetestował ponad 66 tys. osób - ok. 10 proc. całej populacji. Pozytywne wyniki testów nie przekroczyły 1 proc., a liczba ta, jak twierdzą urzędnicy luksemburscy, jest znacznie niższa niż u ich sąsiadów. Około jedną trzecią testów pozytywnych miały osoby bez objawów koronawirusa.
Pracownicy transgraniczni stanowią blisko połowę wszystkich pracowników w Luksemburgu. A w przypadku sektora opieki zdrowotnej ponad połowa jej personelu mieszka w sąsiednich Belgii, Francji lub Niemczech - zauważa agencja.
W Luksemburgu koronawirusa wykryto w 6625 osób, zmarło 125 (stan na 31 sierpnia).
Francja
19 z 96 departamentów Francji zakwalifikowano do strefy czerwonej, w której koronawirus jest szczególnie aktywny - informuje TVN24 BiS. Jean Castex, premier Francji, ogłosił w czwartek 27 sierpnia, że pandemia wraca na terytorium całego kraju, a noszenie maseczek stanie się obowiązkowe w całym Paryżu (dotychczas obowiązywało w wyznaczonych strefach).
Jak zaznaczył Castex, pod koniec sierpnia we Francji przypadało 39 stwierdzonych zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - cztery razy więcej niż miesiąc wcześniej. Zakażonych przybywa we wszystkich grupach wiekowych.
Współczynnik reprodukcji wirusa jest we Francji większy niż 1 - utrzymuje się na poziomie 1,4. Oznacza to, że średnio 10 zakażonych osób zaraża 14 kolejnych.
We Francji COVID-19 wykryto u prawie 262 tys. osób. Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło ponad 30,4 tys. osób (stan na 31 sierpnia).
Chorwacja
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania do Republiki Chorwacji, jeśli nie jest to konieczne - z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń. "Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową" - tłumaczyło MSZ w zaktualizowanym 24 sierpnia komunikacie.
W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w Chorwacji obowiązują tam nowe obostrzenia, takie jak zamykanie barów i klubów nocnych o północy - informował 18 sierpnia portal Tvn24.pl. Jest też obowiązek noszenia maseczek. Austria i Włochy odradzają podróżowanie do Chorwacji.
W tym czteromilionowym kraju od drugiej polowy sierpnia odnotowuje się od 130 do ponad 350 przypadków koronawirusa dziennie (dane WHO). Zakażeni w Chorwacji mieli średnio po 31 lat, dwie trzecie zakaziło się w lokalach - informowali dziennikarze programu "Polska i Świat" w TVN24.
Do 31 sierpnia w Chorwacji stwierdzono 10,1 tys. przypadków COVID-19; zmarły 184 osoby.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock