10 krajów Europy objętych zakazem lotów: jak wygląda w nich krzywa zakażeń

ShutterstockLotnisko

W Rumunii i Mołdawii przedłużono stan wyjątkowy. W Albanii z powodu epidemii zabroniono otwierania klubów nocnych i dyskotek. W niektórych gminach Kosowa obowiązuje godzina policyjna. Prezentujemy, jak rośnie liczba zakażeń koronawirusem w 10 państwach Europy, które od 2 września objął zakaz lotów.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zaczęło obowiązywać w środę 2 września. Wśród 44 miejsc objętym zakazem są tak popularne kierunki jak Hiszpania czy Malta w Europie, ale też Brazylia, Izrael, Indie czy USA. Rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano 31 sierpnia w Dzienniku Ustaw, utraci moc 15 września.

Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą premiera, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Dominik Sipiński o zakazie lotów
Dominik Sipiński o zakazie lotówtvn24

Zakaz lądowania samolotów rejsowych dotyczy przylotów z lotnisk 10 europejskich państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia i Rumunia.

Sprawdziliśmy, jak w tych krajach wygląda dynamika dziennych zakażeń (na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, WHO). Do analizy włączyliśmy także Francję i Chorwację, które na etapie prac nad projektem rozporządzenia znajdowały się na liście ze względu na stan pandemii, lecz je wykreślono.

Hiszpania

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak pokazuje wykres, od połowy lipca w Hiszpanii przyrost zakażeń jest dynamiczny. Tylko między piątkiem 28 sierpnia a poniedziałkiem 31 sierpnia służby sanitarne w Hiszpanii zanotowały ponad 23,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informował portal TVN24.

Tak duży wzrost jest efektem nie tylko nasilającej się epidemii, ale również masowych testów przeprowadzanych we wszystkich regionach kraju - wyjaśniał na konferencji prasowej 31 sierpnia w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon. "Wykrywamy coraz więcej ognisk zakażenia. (…) To dobrze, że udaje nam się odkryć dużą liczbę infekcji, gdyż w ten sposób mamy rzeczywisty obraz sytuacji epidemicznej" - stwierdził Simon. Od 21 czerwca w Hiszpanii obowiązkowe jest zachowywanie dystansu półtora metra i noszenie maseczek ochronnych przez osoby powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w zaktualizowanym pod koniec sierpnia komunikacie, że od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

W Hiszpanii odnotowano do tej pory ponad 439 tys. przypadków koronawirusa; na COVID-19 zmarło ponad 29 tys. osób. Według danych WHO obecnie kraj ten zajmuje 9. miejsce względem najwyższej liczby stwierdzonych zakażeń na świecie (stan na 31 sierpnia).

Koronawirus w Hiszpanii
Koronawirus w Hiszpaniitvn24

Bośnia i Hercegowina

W ponad trzymilionowej Bośni i Hercegowinie koronawirusa stwierdzono u 19,7 tys. osób, zmarły 592 (stan na 31 sierpnia br.).

Na granicy Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przyjezdnych nie obowiązuje kwarantanna, informuje na swojej stronie internetowej polska placówka dyplomatyczna w Sarajewie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Czarnogóra

Jak informowała polska ambasada w Czarnogórze, w związku z sytuacją epidemiczną w tym kranu od piątku 28 lipca obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą. Od 21 lipca w Czarnogórze obowiązuje stan epidemii. Oznacza to szereg restrykcji i ograniczeń dla podróżujących, jak również ryzyko epidemiologiczne - podkreślono w komunikacie ambasady.

W Czarnogórze koronawirusa wykryto u 4,8 tys. osób. Stwierdzono 99 zgonów z powodu zakażenia (stan na 31 sierpnia).

W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne
W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne tvn24

Mołdawia

Mołdawska Państwowa Nadzwyczajna Komisja ds. Zdrowia Publicznego (CNESP) zdecydowała o przedłużeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Mołdawii do 15 września - z możliwością przedłużenia tego terminu w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Od czerwca w kraju tym utrzymuje się wysoka liczba nowych przypadków koronawirusa. Codziennie wykrywa się od ponad 100 do ponad 500 - pokazują dane WHO. W Mołdawii mieszka ponad 3,5 mln ludzi. Łącznie koronawirusa stwierdzono u ponad 36,7 tys. mieszkańców, 992 z nich zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Mołdawii i Rumunii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Rumunia

Od końca lipca licząca sobie ponad 19 mln mieszkańców Rumunia notuje dziennie od 700 do 1500 nowych przypadków koronawirusa. Do połowy września przedłużono stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią - informował 26 sierpnia Reuters.

Odkąd pandemia dotarła do Rumunii w lutym, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia osiągnęła 86,7 tys. Na COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 3,5 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Albania

"Apelujemy o ostrożność - sytuacja epidemiologiczna pogarsza się drastycznie, w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych w Albanii" - ostrzega komunikat polskiej ambasady w Albanii z 25 sierpnia. W ciągu doby średnio rejestruje się ok. 170 zakażeń (na 2,8 mln ludności). To tak, jakby w Polsce dziennie odnotowywano 2,2 tys. zakażeń - opisuje obrazowo polska ambasada.

Od 15 lipca do odwołania w Albanii obowiązkowe jest noszenie maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Od 20 lipca zabroniono otwierania klubów nocnych, dyskotek, barów i wszelkich usług tego rodzaju w zamkniętym lub otwartym otoczeniu, z wyjątkiem restauracji. Po godzinie 20 zabroniona jest muzyka we wszystkich obiektach usługowych na terenie Albanii.

Według WHO w Albanii do tej pory stwierdzono 9380 zakażeń COVID-19; 280 osób zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Albanii i Kosowie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Kosowo

W związku ze wzrostem liczby osób, u których wykryto COVID-19, w Kosowie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych i stosowanie dystansu społecznego (dwa metry). Zabronione jest gromadzenie się w miejscach publicznych w liczbie większej niż pięć osób - przypomina polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie dotyczącym sytuacji w Kosowie.

Ze względu na pandemię w 13 gminach w kraju obowiązują zakaz swobodnego poruszania się i godzina policyjna. Przypomnijmy, że na początku sierpnia premier Kosowa Avdullah Hoti poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Do tej pory w Kosowie koronawirusa wykryto u ponad 13,2 tys. osób, zmarło 506 (stan na 31 sierpnia br.).

Malta

W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie polskie MSZ odradza podróże do tego kraju - te, które nie są konieczne, a zwłaszcza turystyczne. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 na Malcie niektóre kraje europejskie wprowadziły ograniczenia w ruchu osobowym z Maltą - m.in. Słowacja i Włochy.

Malta ma około pół miliona mieszkańców. W kraju wykryto 1862 przypadki koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło 11 osób (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem na Malcie i w Macedonii Północnej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Macedonia Północna

Do połowy czerwca w Macedonii Północnej wykrywano sporadyczne nowe przypadki zakażenia COVID-19 - pokazują dane WHO. Ich liczba najbardziej wzrosła w lipcu, gdy odnotowywano od kilkudziesięciu do ponad 180 nowych zakażeń dziennie. W sierpniu było to od 30 do 90 przypadków.

W dwumilionowym kraju dotychczas stwierdzono 4,8 tys. przypadków koronawirusa i 99 zgonów (stan na 31 sierpnia).

Luksemburg

Od 30 lipca podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z Luksemburga muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie - informowała agencja Reuters.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Luksemburgu od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, podkreślał, że analizując stan pandemii w tym kraju, trzeba wziąć pod uwagę szczególną sytuację Luksemburga i jego wiodącą na świecie liczbę testów na jednego mieszkańca. Według Reutersa w ciągu tygodnia do 26 lipca Luksemburg przetestował ponad 66 tys. osób - ok. 10 proc. całej populacji. Pozytywne wyniki testów nie przekroczyły 1 proc., a liczba ta, jak twierdzą urzędnicy luksemburscy, jest znacznie niższa niż u ich sąsiadów. Około jedną trzecią testów pozytywnych miały osoby bez objawów koronawirusa.

Pracownicy transgraniczni stanowią blisko połowę wszystkich pracowników w Luksemburgu. A w przypadku sektora opieki zdrowotnej ponad połowa jej personelu mieszka w sąsiednich Belgii, Francji lub Niemczech - zauważa agencja.

W Luksemburgu koronawirusa wykryto w 6625 osób, zmarło 125 (stan na 31 sierpnia).

Francja

19 z 96 departamentów Francji zakwalifikowano do strefy czerwonej, w której koronawirus jest szczególnie aktywny - informuje TVN24 BiS. Jean Castex, premier Francji, ogłosił w czwartek 27 sierpnia, że pandemia wraca na terytorium całego kraju, a noszenie maseczek stanie się obowiązkowe w całym Paryżu (dotychczas obowiązywało w wyznaczonych strefach).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem we Francji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak zaznaczył Castex, pod koniec sierpnia we Francji przypadało 39 stwierdzonych zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - cztery razy więcej niż miesiąc wcześniej. Zakażonych przybywa we wszystkich grupach wiekowych.

Współczynnik reprodukcji wirusa jest we Francji większy niż 1 - utrzymuje się na poziomie 1,4. Oznacza to, że średnio 10 zakażonych osób zaraża 14 kolejnych.

Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francjitvn24

We Francji COVID-19 wykryto u prawie 262 tys. osób. Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło ponad 30,4 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Chorwacja

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania do Republiki Chorwacji, jeśli nie jest to konieczne - z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń. "Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową" - tłumaczyło MSZ w zaktualizowanym 24 sierpnia komunikacie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Chorwacji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w Chorwacji obowiązują tam nowe obostrzenia, takie jak zamykanie barów i klubów nocnych o północy - informował 18 sierpnia portal Tvn24.pl. Jest też obowiązek noszenia maseczek. Austria i Włochy odradzają podróżowanie do Chorwacji.

W tym czteromilionowym kraju od drugiej polowy sierpnia odnotowuje się od 130 do ponad 350 przypadków koronawirusa dziennie (dane WHO). Zakażeni w Chorwacji mieli średnio po 31 lat, dwie trzecie zakaziło się w lokalach - informowali dziennikarze programu "Polska i Świat" w TVN24.

Do 31 sierpnia w Chorwacji stwierdzono 10,1 tys. przypadków COVID-19; zmarły 184 osoby.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzy miliony, pięć milionów złotych czy jednak więcej? Kancelaria premiera nie ujawnia, ile z publicznych środków zapłacono za "profrekwencyjną akcję informacyjną" związaną z referendum zorganizowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z szacunkowych danych wynika, że koszty promocji mogły wynieść sporo ponad pięć milionów.

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

"Nowotwory, których dotąd medycyna nie widziała" - taki fałszywy przekaz o "turbo raku" wywołanym rzekomo przez szczepionki na COVID-19 przebił się do mediów. Wyjaśniamy, skąd pochodzi i dlaczego jest nieprawdziwy.

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie, które według internautów pokazuje moment zniszczenia budynku parlamentu w Gazie. Jednak choć do tej eksplozji doszło na tamtym terenie, przekaz rozsyłany z filmem jest fake newsem.

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Obywatelski projekt ustawy "Tak dla in vitro" budzi duże dyskusje. Poseł PiS Henryk Kowalczyk przekonuje, że naprotechnologia jest skuteczniejszą metodą niż in vitro. Eksperci pytani przez Konkret24 wyjaśniają: tych dwóch metod nie można porównywać. - Za wypowiedzą pana posła stoi niewiedza - stwierdza profesor Rafał Kurzawa.

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia blokuje rozpatrywanie projektów uchwał i ustaw, mimo że obiecał zlikwidować tak zwaną sejmową zamrażarkę. Mówią nieprawdę, używając tego potocznego określenia pewnego etapu procesu legislacyjnego niezgodnie z tym, co ono oznacza. Wyjaśniamy.

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Marek Suski prezentuje listę zarzutów wobec nowych władz Sejmu. Mówi o "łamaniu demokracji" i "PRL-u". A pytany o niezrealizowaną przez PiS obietnicę wprowadzenia pakietu demokratycznego, przekonuje, że takiej nie było. Przypominamy, dlaczego nie ma racji.

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski,
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Ponad jedna trzecia fake newsów i manipulacji rozpowszechnianych w internecie w krajach europejskich w ciągu miesiąca dotyczyła konfliktu Izraela z Hamasem. Od półtora roku żaden temat nie angażował tak bardzo twórców dezinformacji. W rozmowie z Konkret24 ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie ten konflikt interesuje ludzi niedotkniętych bezpośrednio jego skutkami.

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Według byłego premiera można skrócić okres rządów Mateusza Morawieckiego i nowej Rady Ministrów i w to miejsce szybciej powołać Donalda Tuska i jego rząd - wystarczy zastosować procedurę konstruktywnego wotum nieufności. Konstytucjonaliści mają bardzo duże wątpliwości w tej sprawie.

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Źródło:
Konkret24

"We Wrocławiu pan ze wschodu latał z klamką grożąc Polakom" - ostrzegali w miniony weekend internauci i publikowali nagranie przedstawiające rzekomo takie zdarzenie. To fałszywy przekaz. Wyjaśniamy, co naprawdę się wydarzyło, kogo mężczyzna próbował odstraszyć i czy miał pistolet.

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Wyjęcie z sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla in vitro" wznowiło dyskusję na temat metody in vitro. W jej ramach europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski oświadczył, że "in vitro nie leczy bezpłodności". Ekspert tłumaczy, dlaczego ta wypowiedź jest "niedojrzała i jest pewną formą manipulacji".

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywrócenie praworządności po okresie rządów Zjednoczonej Prawicy to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiła sobie po wyborach demokratyczna większość. Zmiany miałyby dotyczyć też kierownictwa prokuratury, w tym stanowiska prokuratora krajowego. Czy jednak po nowelizacji ustawy nie zostało ono "zabetonowane"? Prawnicy zgodnie wskazują na pewien wadliwy przepis, ale co do jego obejścia już są podzieleni.

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że po ewentualnej zmianie traktatów to Unia Europejska zdecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać wspólna europejska waluta euro. Nie ma racji. To kolejna odsłona manipulacyjnej narracji PiS, według której zmiany w traktatach pozbawią Polskę suwerenności.

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według ministra edukacji Przemysława Czarnka to prezydenci dużych miast w 2020 roku uniemożliwili przeprowadzenie wyborów prezydenckich, tzw. wyborów kopertowych. Samorządowcy mieli nie przekazać baz danych wyborców. Tyle że sądy administracyjny i powszechny oraz NIK uznały, że takie polecenia premiera dla samorządowców były niezgodne z prawem.

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według posłanki Joanny Muchy kierowanie resortem zdrowia to "misja samobójcza" politycznie, ale też "w sensie zupełnie fizycznym". I przypominała, że dwóch ministrów zdrowia zmarło w trakcie pełnienia tej funkcji. Nadużyciem jest sugerowanie, że kierowanie tym ministerstwem wiąże się z ryzykiem.

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Zdaniem polityków prawicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia mógł inaczej zachować się w przypadku zwolnienia Włodzimierza Karpińskiego z aresztu lub chociaż dłużej się zastanawiać. Porównują tę sytuację do historii z aresztowanym katalońskim politykiem, również wybranym do Parlamentu Europejskiego, którego jednak nie chronił immunitet. Jednak te sytuacje tylko pozornie są podobne.

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził, że już od 2024 roku każdy polski obywatel będzie musiał zapłacić podatek za posiadanie samochodu spalinowego. Nie ma to potwierdzenia w faktach.

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

28 poprawek do traktatów unijnych wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie. Wszystkie mają coś wspólnego, a przekaz o nich jest zmanipulowany. Premier zapewniał, że to "gra o suwerenność, gra o polską niepodległość", lecz zdaniem ekspertów to "cyniczna gra polityczna". O co chodzi?

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według krakowskiej kurator oświaty "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje". Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych informacji, a zdementowała je ambasada Szwecji w Warszawie. Być może Barbarze Nowak chodziło o sytuację z Niemiec.

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Michał Istel
Źródło:
Konkret24

Wykres pokazujący, że liczba zachorowań na COVID-19 jest już rzekomo tak duża, iż "przebiliśmy właśnie prawie wszystkie poprzednie fale pandemii oprócz pierwszej", wywołał komentarze internatów, a także lekarzy. Rzeczywiście, zachorowań przybywa. Tłumaczymy, dlaczego jednak trudno teraz szacować wysokość fali zakażeń koronawirusem.

"Przebiliśmy prawie wszystkie fale COVID-19"? Jaki jest problem z tym wykresem

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy sądy częściej niż za rządów PO-PSL odmawiały prokuratorom, by zastosować tymczasowe aresztowanie – przekonuje poseł PiS Paweł Jabłoński. Jednak z porównań statystyk wynika, że w czasach PO-PSL liczba wniosków o tymczasowy areszt malała, podczas gdy za Zjednoczonej Prawicy wzrosła. Więcej odmów wcale więc nie oznacza, że sytuacja się poprawiła.    

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Najbardziej brutalna", "agresywna", "łamiąca reguły przyzwoitości" - tak politolodzy i publicyści oceniali tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie procesów prowadzonych w sądach w trybie wyborczym. Jak sprawdził Konkret24, było ich ponad 120 - o ponad jedną trzecią więcej niż cztery lata wcześniej.

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Uczeń w Kanadzie - według małopolskiej kurator Barbary Nowak - miał zostać aresztowany, bo "powiedział, że są dwie płcie". Zaś nauczyciel w Irlandii miał zostać uwięziony, bo nie chciał się zwracać do uczniów "wedle płci". Obie opowieści są nieprawdziwe.

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W dyskusji o pomysłach na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poseł PiS Radosław Fogiel przypominał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniósł limity do lekarzy. A jego zdaniem Koalicja Obywatelska nie proponuje nic nowego, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy. To prawda, PiS limity zniósł - ale mimo tego kolejki są jeszcze dłuższe. Eksperci wyjaśniają ten paradoks.

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy oskarżają Szymona Hołownię, że "wypuścił na wolność" Włodzimierza Karpińskiego, "realizując politykę bezkarności". Tylko że marszałek Sejmu nie może zwalniać z aresztu i nie dzięki niemu Karpiński został wypuszczony. Prawnicy wyjaśniają, o co chodziło z pismem marszałka.

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Po wielu miesiącach zwłoki Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dane dotyczące długości postępowań sądowych w 2022 roku. Wobec 2021 roku wyglądają optymistycznie, ale porównanie to zaciemnia okres pandemii, gdy sądy miały ograniczone możliwości pracy. Jeśli spojrzeć na cały okres rządów Zjednoczonej Prawicy, to po siedmiu latach sprawy w polskich sądach każdego szczebla trwają dłużej, w niektórych kategoriach nawet o ponad cztery miesiące.

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w sieci osiąga nagranie z relacji polskiej telewizji, które rzekomo pokazuje, jak prezydent USA Joe Biden upadł ze schodów, wychodząc w Warszawie z samolotu. Film jest prawdziwy, ale nie przedstawia sytuacji z udziałem prezydenta.

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Publicysta tygodnika "Sieci" Michał Karnowski oburzył się, gdy w serwisie X opublikowano fotografię sprzed lat, na której pozuje on z chorągiewką z napisem www.tusk.pl. Nie ma jednak wątpliwości: zdjęcie jest autentyczne.

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Pierwszym krokiem w przywracaniu praworządności w Polsce po rządach PiS była wymiana polityków w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowy Sejm na pierwszym posiedzeniu wybrał czterech nowych posłów do zasiadania w tej instytucji. Ale problem do rozwiązania jest dużo trudniejszy. Prawnicy tłumaczą, czy i jak da się neo-KRS naprawić.

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie i mi wytłumaczy?", "co on daje w łapkę?" - pytali internauci, komentując nagranie z obchodów Święta Niepodległości, na którym widać prezydenta wręczającego coś żołnierzom. Jak się okazuje, sposób wręczania tego przedmiotu nie jest przypadkowy i jest on cenną pamiątką dla żołnierza.

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Minister rodziny Marlena Maląg przekonuje, że "główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym". Badacze - także ci, na których pracach oparto rządową strategię demograficzną - zwracają uwagę, że czynników decydujących o tym, iż Polki odkładają decyzję o posiadaniu dziecka, jest jednak dużo więcej.

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

"Czy zdajecie sobie państwo sprawę, że po zmianie prawa Unii będzie możliwość nałożenia nowych podatków?" - mówił Mateusz Morawiecki w Sejmie 13 listopada. Ostrzegał przed planowanymi zmianami traktatów Unii Europejskiej, bo te zmiany mają rzekomo pozbawić Polskę suwerenności. Wyjaśniamy, o co chodzi z podatkami.

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24