10 krajów Europy objętych zakazem lotów: jak wygląda w nich krzywa zakażeń

Lotnisko Shutterstock

W Rumunii i Mołdawii przedłużono stan wyjątkowy. W Albanii z powodu epidemii zabroniono otwierania klubów nocnych i dyskotek. W niektórych gminach Kosowa obowiązuje godzina policyjna. Prezentujemy, jak rośnie liczba zakażeń koronawirusem w 10 państwach Europy, które od 2 września objął zakaz lotów.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zaczęło obowiązywać w środę 2 września. Wśród 44 miejsc objętym zakazem są tak popularne kierunki jak Hiszpania czy Malta w Europie, ale też Brazylia, Izrael, Indie czy USA. Rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano 31 sierpnia w Dzienniku Ustaw, utraci moc 15 września.

Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą premiera, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Dominik Sipiński o zakazie lotów
Dominik Sipiński o zakazie lotówtvn24

Zakaz lądowania samolotów rejsowych dotyczy przylotów z lotnisk 10 europejskich państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia i Rumunia.

Sprawdziliśmy, jak w tych krajach wygląda dynamika dziennych zakażeń (na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, WHO). Do analizy włączyliśmy także Francję i Chorwację, które na etapie prac nad projektem rozporządzenia znajdowały się na liście ze względu na stan pandemii, lecz je wykreślono.

Hiszpania

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak pokazuje wykres, od połowy lipca w Hiszpanii przyrost zakażeń jest dynamiczny. Tylko między piątkiem 28 sierpnia a poniedziałkiem 31 sierpnia służby sanitarne w Hiszpanii zanotowały ponad 23,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informował portal TVN24.

Tak duży wzrost jest efektem nie tylko nasilającej się epidemii, ale również masowych testów przeprowadzanych we wszystkich regionach kraju - wyjaśniał na konferencji prasowej 31 sierpnia w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon. "Wykrywamy coraz więcej ognisk zakażenia. (…) To dobrze, że udaje nam się odkryć dużą liczbę infekcji, gdyż w ten sposób mamy rzeczywisty obraz sytuacji epidemicznej" - stwierdził Simon. Od 21 czerwca w Hiszpanii obowiązkowe jest zachowywanie dystansu półtora metra i noszenie maseczek ochronnych przez osoby powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w zaktualizowanym pod koniec sierpnia komunikacie, że od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

W Hiszpanii odnotowano do tej pory ponad 439 tys. przypadków koronawirusa; na COVID-19 zmarło ponad 29 tys. osób. Według danych WHO obecnie kraj ten zajmuje 9. miejsce względem najwyższej liczby stwierdzonych zakażeń na świecie (stan na 31 sierpnia).

Koronawirus w Hiszpanii
Koronawirus w Hiszpaniitvn24

Bośnia i Hercegowina

W ponad trzymilionowej Bośni i Hercegowinie koronawirusa stwierdzono u 19,7 tys. osób, zmarły 592 (stan na 31 sierpnia br.).

Na granicy Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przyjezdnych nie obowiązuje kwarantanna, informuje na swojej stronie internetowej polska placówka dyplomatyczna w Sarajewie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Czarnogóra

Jak informowała polska ambasada w Czarnogórze, w związku z sytuacją epidemiczną w tym kranu od piątku 28 lipca obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą. Od 21 lipca w Czarnogórze obowiązuje stan epidemii. Oznacza to szereg restrykcji i ograniczeń dla podróżujących, jak również ryzyko epidemiologiczne - podkreślono w komunikacie ambasady.

W Czarnogórze koronawirusa wykryto u 4,8 tys. osób. Stwierdzono 99 zgonów z powodu zakażenia (stan na 31 sierpnia).

W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne
W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne tvn24

Mołdawia

Mołdawska Państwowa Nadzwyczajna Komisja ds. Zdrowia Publicznego (CNESP) zdecydowała o przedłużeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Mołdawii do 15 września - z możliwością przedłużenia tego terminu w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Od czerwca w kraju tym utrzymuje się wysoka liczba nowych przypadków koronawirusa. Codziennie wykrywa się od ponad 100 do ponad 500 - pokazują dane WHO. W Mołdawii mieszka ponad 3,5 mln ludzi. Łącznie koronawirusa stwierdzono u ponad 36,7 tys. mieszkańców, 992 z nich zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Mołdawii i Rumunii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Rumunia

Od końca lipca licząca sobie ponad 19 mln mieszkańców Rumunia notuje dziennie od 700 do 1500 nowych przypadków koronawirusa. Do połowy września przedłużono stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią - informował 26 sierpnia Reuters.

Odkąd pandemia dotarła do Rumunii w lutym, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia osiągnęła 86,7 tys. Na COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 3,5 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Albania

"Apelujemy o ostrożność - sytuacja epidemiologiczna pogarsza się drastycznie, w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych w Albanii" - ostrzega komunikat polskiej ambasady w Albanii z 25 sierpnia. W ciągu doby średnio rejestruje się ok. 170 zakażeń (na 2,8 mln ludności). To tak, jakby w Polsce dziennie odnotowywano 2,2 tys. zakażeń - opisuje obrazowo polska ambasada.

Od 15 lipca do odwołania w Albanii obowiązkowe jest noszenie maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Od 20 lipca zabroniono otwierania klubów nocnych, dyskotek, barów i wszelkich usług tego rodzaju w zamkniętym lub otwartym otoczeniu, z wyjątkiem restauracji. Po godzinie 20 zabroniona jest muzyka we wszystkich obiektach usługowych na terenie Albanii.

Według WHO w Albanii do tej pory stwierdzono 9380 zakażeń COVID-19; 280 osób zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Albanii i Kosowie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Kosowo

W związku ze wzrostem liczby osób, u których wykryto COVID-19, w Kosowie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych i stosowanie dystansu społecznego (dwa metry). Zabronione jest gromadzenie się w miejscach publicznych w liczbie większej niż pięć osób - przypomina polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie dotyczącym sytuacji w Kosowie.

Ze względu na pandemię w 13 gminach w kraju obowiązują zakaz swobodnego poruszania się i godzina policyjna. Przypomnijmy, że na początku sierpnia premier Kosowa Avdullah Hoti poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Do tej pory w Kosowie koronawirusa wykryto u ponad 13,2 tys. osób, zmarło 506 (stan na 31 sierpnia br.).

Malta

W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie polskie MSZ odradza podróże do tego kraju - te, które nie są konieczne, a zwłaszcza turystyczne. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 na Malcie niektóre kraje europejskie wprowadziły ograniczenia w ruchu osobowym z Maltą - m.in. Słowacja i Włochy.

Malta ma około pół miliona mieszkańców. W kraju wykryto 1862 przypadki koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło 11 osób (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem na Malcie i w Macedonii Północnej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Macedonia Północna

Do połowy czerwca w Macedonii Północnej wykrywano sporadyczne nowe przypadki zakażenia COVID-19 - pokazują dane WHO. Ich liczba najbardziej wzrosła w lipcu, gdy odnotowywano od kilkudziesięciu do ponad 180 nowych zakażeń dziennie. W sierpniu było to od 30 do 90 przypadków.

W dwumilionowym kraju dotychczas stwierdzono 4,8 tys. przypadków koronawirusa i 99 zgonów (stan na 31 sierpnia).

Luksemburg

Od 30 lipca podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z Luksemburga muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie - informowała agencja Reuters.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Luksemburgu od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, podkreślał, że analizując stan pandemii w tym kraju, trzeba wziąć pod uwagę szczególną sytuację Luksemburga i jego wiodącą na świecie liczbę testów na jednego mieszkańca. Według Reutersa w ciągu tygodnia do 26 lipca Luksemburg przetestował ponad 66 tys. osób - ok. 10 proc. całej populacji. Pozytywne wyniki testów nie przekroczyły 1 proc., a liczba ta, jak twierdzą urzędnicy luksemburscy, jest znacznie niższa niż u ich sąsiadów. Około jedną trzecią testów pozytywnych miały osoby bez objawów koronawirusa.

Pracownicy transgraniczni stanowią blisko połowę wszystkich pracowników w Luksemburgu. A w przypadku sektora opieki zdrowotnej ponad połowa jej personelu mieszka w sąsiednich Belgii, Francji lub Niemczech - zauważa agencja.

W Luksemburgu koronawirusa wykryto w 6625 osób, zmarło 125 (stan na 31 sierpnia).

Francja

19 z 96 departamentów Francji zakwalifikowano do strefy czerwonej, w której koronawirus jest szczególnie aktywny - informuje TVN24 BiS. Jean Castex, premier Francji, ogłosił w czwartek 27 sierpnia, że pandemia wraca na terytorium całego kraju, a noszenie maseczek stanie się obowiązkowe w całym Paryżu (dotychczas obowiązywało w wyznaczonych strefach).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem we Francji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak zaznaczył Castex, pod koniec sierpnia we Francji przypadało 39 stwierdzonych zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - cztery razy więcej niż miesiąc wcześniej. Zakażonych przybywa we wszystkich grupach wiekowych.

Współczynnik reprodukcji wirusa jest we Francji większy niż 1 - utrzymuje się na poziomie 1,4. Oznacza to, że średnio 10 zakażonych osób zaraża 14 kolejnych.

Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francjitvn24

We Francji COVID-19 wykryto u prawie 262 tys. osób. Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło ponad 30,4 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Chorwacja

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania do Republiki Chorwacji, jeśli nie jest to konieczne - z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń. "Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową" - tłumaczyło MSZ w zaktualizowanym 24 sierpnia komunikacie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Chorwacji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w Chorwacji obowiązują tam nowe obostrzenia, takie jak zamykanie barów i klubów nocnych o północy - informował 18 sierpnia portal Tvn24.pl. Jest też obowiązek noszenia maseczek. Austria i Włochy odradzają podróżowanie do Chorwacji.

W tym czteromilionowym kraju od drugiej polowy sierpnia odnotowuje się od 130 do ponad 350 przypadków koronawirusa dziennie (dane WHO). Zakażeni w Chorwacji mieli średnio po 31 lat, dwie trzecie zakaziło się w lokalach - informowali dziennikarze programu "Polska i Świat" w TVN24.

Do 31 sierpnia w Chorwacji stwierdzono 10,1 tys. przypadków COVID-19; zmarły 184 osoby.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes