Dworczyk o szczepieniach: "dobre, satysfakcjonujące tempo". W porównaniu z krajami UE jednak słabsze


15 procent mieszkańców Polski zaszczepionych wszystkimi dawkami szczepionki przeciw COVID-19 to wynik blisko średniej w Unii Europejskiej. Natomiast pod względem tempa szczepień spadliśmy w unijnym zestawieniu - w innych krajach udało się tę akcję bardziej przyspieszyć.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek 25 maja, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. "70 procent to dużo, natomiast jest to cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący nas odsetek" - ocenił. I to mimo kampanii "Ostatnia prosta", w ramach której ambasadorowie szczepień przekonują uśmiechnięci na billboardach, że "jesteśmy na ostatniej prostej".

Na razie jednak ok. 5,7 mln Polaków przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 (za: gov.pl). Ponad 21 mln nie zarejestrowało się na szczepienie, mimo że się do niego kwalifikują, podał serwis rp.pl. Ostatnia prosta okazuje się nie tylko długa, ale i wyboista. Z kilku powodów.

Dr Konrad Maj o przekonywaniu do szczepień
Dr Konrad Maj o przekonywaniu do szczepień tvn24

Po pierwsze, spadło zainteresowanie Polaków szczepieniami. "Póki ta szczepionka była taka deficytowa, czyli ich było mało, były grupy wiekowe, to chęci w narodzie było bardzo dużo do szczepienia się. Natomiast obecnie wśród młodych osób jest dramatyczny spadek zainteresowania szczepieniami" - mówiła dziennikarzowi "Faktów" TVN dr Małgorzata Bielonko, lekarz rodziny, pracująca w punkcie szczepień w Białymstoku. Atrakcyjność szczepień ma podnieść zapowiedziana przez ministra Dworczyka 25 maja loteria programu szczepień, która ruszy 1 lipca. - Nagrody będą atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła, będzie otrzymywała 500 złotych - zachęcał Dworczyk.

Po drugie, brakuje oczekiwanej przez część zainteresowanych, szczególnie młodych, jednodawkowowej szczepionki Johnson & Johnson. "W ostatnich dwóch dostawach otrzymaliśmy 450 tysięcy mniej szczepionek niż Johnson & Johnson deklarował" - informował 19 maja w TVN24 prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. "To jest dla nas bardzo duży problem, bo na te wszystkie szczepionki byli zapisani ludzie" - dodał.

Brakuje też innych preparatów. "Ponieważ otrzymaliśmy informację z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, że nie dostaniemy żadnych dawek szczepionki Pfizer do końca maja, zmuszeni jesteśmy zawiesić działalność" - o tej decyzji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pisał 19 maja portal TVN24.pl. A w poniedziałek 24 maja Michał Dworczyk informował: "Otrzymaliśmy informację od firmy AstraZeneca, że 800 tysięcy szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. Po raz kolejny AstraZeneca opóźnia dostawę, to będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień".

Po trzecie, Polacy boją się szczepić preparatem AstraZeneca - w tej sytuacji czasem to szczepionki czekają na pacjentów. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kusił nawet na Facebooku: "Uwaga, uwaga! Kto chce się zaszczepić jeszcze w ten piątek? Mamy kilka wolnych terminów na podanie pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca. Kto pierwszy, ten lepszy". Lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznali, że chętnych jest bardzo mało, a mają dużo szczepionek.

Minister Niedzielski: dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepień
Minister Niedzielski: dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepieńtvn24

Minister Dworczyk informował jednak 25 maja: - W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad dwóch milionów tygodniowo i to jest dobre, satysfakcjonujące tempo.

A jak to tempo szczepień w Polsce wypada w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Regularnie to monitorujemy. Opieramy się na danych publikowanych na portalu Our World in Data, który prowadzony jest przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według najnowszych danych tempo szczepień w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie - lecz na tle innych państw UE wygląda coraz słabiej. Pod względem wskaźnika zaszczepienia spadliśmy na 17. miejsce w UE.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: awans Polski w UE na 12. miejsce

Oto jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data podaje te informacje dla 128 państw i terytoriów zależnych.

Tydzień temu, 17 maja, zaszczepionych przeciw COVID-19 było 12,3 proc. mieszkańców Polski. Według danych z 24 maja - już 15 proc. To daje nam 47. miejsce na świeciei 12. miejsce w Unii Europejskiej. Tym samym awansowaliśmy w UE o cztery miejsca - tydzień temu byliśmy na 16.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Na 27 państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych obywateli mają: Malta - 40,8 proc., Węgry - 31,8 proc., Dania - 20,4 proc. Prawie 1/5 zaszczepionych mieszkańców mają: Litwa (19,4 proc.) i Cypr (18,6 proc.). Jeśli chodzi o wszystkich mieszkańców UE, zaszczepionych zostało 15,2 proc.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Tempo szczepień w UE: spadek Polski na 13. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Tempo szczepień w Polsce pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie jak przed tygodniem, ale obecnie wypadamy pod tym względem nieco gorzej na tle innych państw UE, bo w części z nich przyspieszono programy szczepień.

24 maja średnia w Polsce wynosiła 0,77 - co dało nam 13. miejsce wśród 27 krajów UE. A tydzień wcześniej byliśmy na 11. miejscu - z nieco wyższą średnią 0,79.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Według danych z 24 maja najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały: Malta (1,62 - stan na 23 maja), Cypr (1,38) i Węgry (0,94). Na czwartym miejscu był Luksemburg (0,91 - stan na 20 maja), na piątym - Dania (0,87 - stan na 23 maja).

Wskaźnik zaszczepienia w UE: niewielki awans Polski na 17. miejsce

Co tydzień sprawdzamy również, jak w państwach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

Według danych z 24 maja wskaźnik zaszczepienia wynosił u nas 47,79 - daje nam to 17. miejsce w UE, a przed tygodniem z wartością wskaźnika 42,39 byliśmy na 18. miejscu.

Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw. O trzy miejsca awansowała Grecja (z 19. na 16. miejsce), a o dwa Chorwacja (z 25. na 23 miejsce). O cztery pozycje spadły Luksemburg (spadek z 8. na 12. miejsce) i Holandia (z 16. na 20. miejsce). O dwa miejsca spadła Szwecja (z 17. na 19 miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 51. miejscu

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 208 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

24 maja Polska zajmowała 51. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 47,79. Tydzień wcześniej byliśmy na 56. miejscu (wskaźnik wynosił 42,39). To awans o pięć miejsc.

Na pierwszym miejscu był obecnie Gibraltar (226,1 - stan na 22 maja), za nim Seszele (134,4 - stan na 18 maja), San Marino (124 - stan na 23 maja), Zjednoczone Emiraty Arabskie (123 - stan na 23 maja) i Izrael (122,1).

Według danych z poniedziałku 24 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

Chiny - 527,3 mln

Stany Zjednoczone - 286,9 mln

Indie - 194,2 mln

Wielka Brytania - 61 mln

Brazylia - 58,6 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano prawie 18,1 mln szczepień - awansowaliśmy na 15. miejsce, czyli o jedno miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/szczepienia-w-europie-polska-na-ostatniej-prostej,1060969.html

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Niektórzy politycy PSL twierdzą, że złożony projekt ustawy o związkach partnerskich de facto zrównuje tę instytucję z małżeństwem. Wskazują trzy elementy: zawieranie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, piecza nad dziećmi z poprzednich relacji i możliwość przyjmowania nazwiska partnera. Jednak nie mają racji - różnice są istotne.

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Źródło:
Konkret24

Posłanka PSL Urszula Pasławska stwierdziła w telewizyjnym wywiadzie, że polowania z noktowizorami dotyczą tylko działań "związanych z ASF-em" - sugerując, że obejmują one tylko dziki. Przyjrzeliśmy się przepisom. Prawo pozwala na znacznie więcej.

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przypomniał w TVN24, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zobowiązał Polskę, by wprowadziła możliwość zawierania formalnych związków osób tej samej płci. "To jest obowiązek państwa i ten obowiązek powinien być wykonany" - mówił. Objaśniamy, o co chodziło w tamtym orzeczeniu i co z niego wynika.

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

Źródło:
Konkret24

Krytycy propozycji zawieszenia prawa do azylu w Polsce argumentują, że wówczas białoruscy opozycjoniści nie będą mogli znaleźć u nas schronienia. W odpowiedzi na to wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska twierdzi, że w ostatnich latach wniosków o azyl "od tych prześladowanych przez reżim było zero". Sprawdziliśmy.

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Źródło:
Konkret24

W kolejnym szczycie fali zachorowań i tuż przed rozpoczęciem szczepień przeciw nowym wariantom COVID-19 wróciły fałszywe przekazy o pandemii. W rozpowszechnianych teoriach spiskowych "bohaterem" jest znowu Światowe Forum Ekonomiczne, a w szczepionkach tym razem rzekomo wykryto "nanoboty".

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka poinformowała na Facebooku, że "właściciel polskiej marki Sokołów ogłosił zwolnienia 500 pracowników". Wpis wywołał falę krytyki - wielu komentujących uznało, że redukcje dotyczą Polaków i obwiniło za tę sytuację polski rząd. Tylko że posłanka PiS swoim enigmatycznym postem wprowadza opinię publiczną w błąd.

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Źródło:
Konkret24

Od kilku dni politycy koalicji rządzącej spierają się publicznie o prawny status projektu ustawy o związkach partnerskich. Ministra z Lewicy Katarzyna Kotula twierdzi, że to projekt rządowy, a politycy PSL zaprzeczają. Ekspert: osoby chcące zawrzeć związek partnerski stają się "podmiotem politycznej gry".

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Źródło:
Konkret24

Węgrzy obchodzą 68. rocznicę wybuchu powstania przeciwko reżimowi komunistycznemu. Jednak w sieci pojawił się doniesienia, że w tym roku na Węgrzech nie będzie państwowych obchodów upamiętniających to wydarzenie. "Oni juz kochaja Putina", "Skąd to info? Co to za brednie?" - pisali internauci w reakcji. Jak sprawdziliśmy, zaplanowano państwowe obchody tego święta.

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Minister Marcin Mastalerek przekonywał w TVN24, że prezydent Andrzej Duda ogłaszał inwestycje takie jak elektrownie atomowe czy CPK "i dążył do tego, żeby były one zrobione". Przeanalizowaliśmy archiwum wypowiedzi głowy państwa na te tematy - wystąpień ogłaszających te inwestycje, o których mówił Mastalerek, nie znaleźliśmy.

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Temat migracji stał się ostatnio politycznym tematem numer jeden. Zapowiedź premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu, przyjęcie przez rząd strategii migracyjnej, zwrot w polityce unijnej w tej kwestii. Sprawdzamy, jakie teraz obowiązują w Polsce przepisy w kwestii azylu i ile w ostatnich latach było wniosków o objęcie tym rodzajem ochrony.

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Źródło:
Konkret24

W lokalu w centrum Warszawy ma powstać nowy meczet - pisał Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. "Muzułmanie dostaną MDM za grosze!" - straszył z kolei Witold Tumanowicz z Konfederacji. Nieruchomość w centrum miasta miał zostać bowiem wynajęta muzułmańskiej fundacji. Według polityków to element akcji przyjmowania w kraju migrantów. Okazuje się jednak, że sprawa wynajmu lokalu nie jest wcale rozstrzygnięta, a wpisy posłużyły do rozsiewania antyimigranckich i antymuzułmańskich przekazów.

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu z mediów społecznościowych miejsca na uczelniach medycznych zostały "pozajmowane przez obcokrajowców, którym studia opłaca polski podatnik". Wyjaśniamy, co to się zgadza.

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Polski "najemnik" rzekomo zaatakował ukraińskich żołnierzy w trakcie dyskusji o Wołyniu i ludobójstwie tamże. Przestrzegamy przed rosyjskim przekazem propagandowym.

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Źródło:
Konkret24

We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych sędzia Kamil Zaradkiewicz, powołany do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze, sugeruje, że niedawna opinia Komisji Weneckiej wpłynęła na sposób podpisywania sędziów z udziałem neo-KRS na antenie TVN i TVN24. Tyle że sam manipuluje.

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Źródło:
Konkret24

Politycy obecnej opozycji straszą, że powstające Centra Integracji Cudzoziemców posłużą do wdrożenia paktu migracyjnego i relokacji migrantów do Polski. Tyle że pomysł na 49 placówek powstał i był rozwijany za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, wtedy też otwierano centra pilotażowe. Wyjaśniamy, skąd wziął się plan ich utworzenia, na jakim jest etapie i dlaczego wiele tez na temat centrów powielanych w mediach społecznościowych nie jest prawdziwych.

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych powróciły pytania związane ze wspólnymi patrolami polskiej i niemieckiej policji w Szczecinie. Internauci twierdzą, że takie kontrole nie powinny mieć miejsca. Tłumaczymy zasady współpracy polskich i niemieckich służb.

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych krąży przekaz, że dopiero niedawno COVID-19 wpisano na listę chorób zakaźnych, a to z kolei rzekomo sprawia, że działania państwa w pandemii nie miały podstaw. Dowodem jest zrzut ekranu ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśniamy.

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24