Dworczyk o szczepieniach: "dobre, satysfakcjonujące tempo". W porównaniu z krajami UE jednak słabsze


15 procent mieszkańców Polski zaszczepionych wszystkimi dawkami szczepionki przeciw COVID-19 to wynik blisko średniej w Unii Europejskiej. Natomiast pod względem tempa szczepień spadliśmy w unijnym zestawieniu - w innych krajach udało się tę akcję bardziej przyspieszyć.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek 25 maja, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. "70 procent to dużo, natomiast jest to cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący nas odsetek" - ocenił. I to mimo kampanii "Ostatnia prosta", w ramach której ambasadorowie szczepień przekonują uśmiechnięci na billboardach, że "jesteśmy na ostatniej prostej".

Na razie jednak ok. 5,7 mln Polaków przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 (za: gov.pl). Ponad 21 mln nie zarejestrowało się na szczepienie, mimo że się do niego kwalifikują, podał serwis rp.pl. Ostatnia prosta okazuje się nie tylko długa, ale i wyboista. Z kilku powodów.

Dr Konrad Maj o przekonywaniu do szczepień
Dr Konrad Maj o przekonywaniu do szczepień tvn24

Po pierwsze, spadło zainteresowanie Polaków szczepieniami. "Póki ta szczepionka była taka deficytowa, czyli ich było mało, były grupy wiekowe, to chęci w narodzie było bardzo dużo do szczepienia się. Natomiast obecnie wśród młodych osób jest dramatyczny spadek zainteresowania szczepieniami" - mówiła dziennikarzowi "Faktów" TVN dr Małgorzata Bielonko, lekarz rodziny, pracująca w punkcie szczepień w Białymstoku. Atrakcyjność szczepień ma podnieść zapowiedziana przez ministra Dworczyka 25 maja loteria programu szczepień, która ruszy 1 lipca. - Nagrody będą atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła, będzie otrzymywała 500 złotych - zachęcał Dworczyk.

Po drugie, brakuje oczekiwanej przez część zainteresowanych, szczególnie młodych, jednodawkowowej szczepionki Johnson & Johnson. "W ostatnich dwóch dostawach otrzymaliśmy 450 tysięcy mniej szczepionek niż Johnson & Johnson deklarował" - informował 19 maja w TVN24 prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. "To jest dla nas bardzo duży problem, bo na te wszystkie szczepionki byli zapisani ludzie" - dodał.

Brakuje też innych preparatów. "Ponieważ otrzymaliśmy informację z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, że nie dostaniemy żadnych dawek szczepionki Pfizer do końca maja, zmuszeni jesteśmy zawiesić działalność" - o tej decyzji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pisał 19 maja portal TVN24.pl. A w poniedziałek 24 maja Michał Dworczyk informował: "Otrzymaliśmy informację od firmy AstraZeneca, że 800 tysięcy szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. Po raz kolejny AstraZeneca opóźnia dostawę, to będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień".

Po trzecie, Polacy boją się szczepić preparatem AstraZeneca - w tej sytuacji czasem to szczepionki czekają na pacjentów. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kusił nawet na Facebooku: "Uwaga, uwaga! Kto chce się zaszczepić jeszcze w ten piątek? Mamy kilka wolnych terminów na podanie pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca. Kto pierwszy, ten lepszy". Lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznali, że chętnych jest bardzo mało, a mają dużo szczepionek.

Minister Niedzielski: dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepień
Minister Niedzielski: dochodzimy do punktu, gdzie zmienia się charakterystyka podejścia do szczepieńtvn24

Minister Dworczyk informował jednak 25 maja: - W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad dwóch milionów tygodniowo i to jest dobre, satysfakcjonujące tempo.

A jak to tempo szczepień w Polsce wypada w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Regularnie to monitorujemy. Opieramy się na danych publikowanych na portalu Our World in Data, który prowadzony jest przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według najnowszych danych tempo szczepień w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie - lecz na tle innych państw UE wygląda coraz słabiej. Pod względem wskaźnika zaszczepienia spadliśmy na 17. miejsce w UE.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: awans Polski w UE na 12. miejsce

Oto jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data podaje te informacje dla 128 państw i terytoriów zależnych.

Tydzień temu, 17 maja, zaszczepionych przeciw COVID-19 było 12,3 proc. mieszkańców Polski. Według danych z 24 maja - już 15 proc. To daje nam 47. miejsce na świeciei 12. miejsce w Unii Europejskiej. Tym samym awansowaliśmy w UE o cztery miejsca - tydzień temu byliśmy na 16.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Na 27 państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych obywateli mają: Malta - 40,8 proc., Węgry - 31,8 proc., Dania - 20,4 proc. Prawie 1/5 zaszczepionych mieszkańców mają: Litwa (19,4 proc.) i Cypr (18,6 proc.). Jeśli chodzi o wszystkich mieszkańców UE, zaszczepionych zostało 15,2 proc.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Tempo szczepień w UE: spadek Polski na 13. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Tempo szczepień w Polsce pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie jak przed tygodniem, ale obecnie wypadamy pod tym względem nieco gorzej na tle innych państw UE, bo w części z nich przyspieszono programy szczepień.

24 maja średnia w Polsce wynosiła 0,77 - co dało nam 13. miejsce wśród 27 krajów UE. A tydzień wcześniej byliśmy na 11. miejscu - z nieco wyższą średnią 0,79.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Według danych z 24 maja najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały: Malta (1,62 - stan na 23 maja), Cypr (1,38) i Węgry (0,94). Na czwartym miejscu był Luksemburg (0,91 - stan na 20 maja), na piątym - Dania (0,87 - stan na 23 maja).

Wskaźnik zaszczepienia w UE: niewielki awans Polski na 17. miejsce

Co tydzień sprawdzamy również, jak w państwach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

Według danych z 24 maja wskaźnik zaszczepienia wynosił u nas 47,79 - daje nam to 17. miejsce w UE, a przed tygodniem z wartością wskaźnika 42,39 byliśmy na 18. miejscu.

Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw. O trzy miejsca awansowała Grecja (z 19. na 16. miejsce), a o dwa Chorwacja (z 25. na 23 miejsce). O cztery pozycje spadły Luksemburg (spadek z 8. na 12. miejsce) i Holandia (z 16. na 20. miejsce). O dwa miejsca spadła Szwecja (z 17. na 19 miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 24 maja 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 51. miejscu

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 208 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

24 maja Polska zajmowała 51. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 47,79. Tydzień wcześniej byliśmy na 56. miejscu (wskaźnik wynosił 42,39). To awans o pięć miejsc.

Na pierwszym miejscu był obecnie Gibraltar (226,1 - stan na 22 maja), za nim Seszele (134,4 - stan na 18 maja), San Marino (124 - stan na 23 maja), Zjednoczone Emiraty Arabskie (123 - stan na 23 maja) i Izrael (122,1).

Według danych z poniedziałku 24 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

Chiny - 527,3 mln

Stany Zjednoczone - 286,9 mln

Indie - 194,2 mln

Wielka Brytania - 61 mln

Brazylia - 58,6 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano prawie 18,1 mln szczepień - awansowaliśmy na 15. miejsce, czyli o jedno miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/szczepienia-w-europie-polska-na-ostatniej-prostej,1060969.html

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24