FAŁSZ

Nie, Angela Merkel nie mówiła, że "musimy odebrać ci wolność słowa"


Bardzo popularny wpis, który rozchodzi się w sieci także w polskojęzycznej wersji, podaje, że Angela Merkel miała powiedzieć: "musimy odebrać ci wolność słowa, bo inaczej społeczeństwo nie będzie wolne". Choć kanclerz Niemiec rzeczywiście wypowiadała się na temat wolności wypowiedzi, z jej strony nie padły takie słowa. Mówiła o granicach wolności, gdy szerzy się nienawiść i narusza godność innego człowieka.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Obejrzyj do końca - takim apelem rozpoczyna się wpis kanadyjskiego prawicowego komentatora i aktywisty politycznego Ezry Levanta (sam o sobie mówi jako o libertarianinie i konserwatyście), w którym pisze on dalej: "Angela Merkel mówi: musimy odebrać ci wolność słowa, bo inaczej społeczeństwo nie będzie wolne".

Poniżej zamieścił wideo niemieckiej stacji Deutsche Welle z krótkim fragmentem wystąpienia kanclerz Niemiec przed Bundestagiem.

Wpis w kilka dni zdobył sporą popularność w internecie. Polubiło go ponad 14 tys. osób, a ponad 10 tys. zdecydowało się udostępnić. Dosłowne tłumaczenie wpisu Levanta można znaleźć także w polskiej sieci.

Na zamieszczonym we wpisie wideo, tłumaczonym także na język angielski, nie padają jednak słowa zasugerowane przez autorów postów. Kanclerz Merkel mówi o "granicach wolności słowa", ale używa tego sformułowania w innym, wyjaśnionym przez siebie, kontekście.

Niezależnie od tego, czy wpis Levanta miał być pewnego rodzaju omówieniem i komentarzem do słów Merkel, informacyjny charakter wpisu ze sformułowaniem "Angela Merkel mówi" wprowadził część internautów w błąd.

Widać to w komentarzach pod polskojęzycznym wpisem, z których wynika, że niektórzy internauci uwierzyli, że Merkel rzeczywiście użyła słów "zacytowanych" na Twitterze. "Jej odebrać wolność słowa, bo na Europę sprowadziła niebezpieczeństwo i zagrożenie. POWINNA ZA TO ODPOWIEDZIEĆ", "Muszę odebrać ci wolność, inaczej nie będziesz wolny. Czyli stalinowskie ‹‹ufaj i kontroluj›› w praktyce", "Może czas zaprosić Angelę do PL??? Niech to ogłosi publicznie, jako nowy projekt do PE" - pisali niektórzy z nich.

"Granice zaczynają się tam, gdzie szerzy się nienawiść"

Wystąpienie Angeli Merkel przed Bundestagiem, którego fragment o wolności słowa trafił w skróconej wersji do sieci, miało miejsce 27 listopada tego roku. Było częścią tzw. Debaty Generalnej (niem. Generaldebatte), czyli corocznej ogólnej dyskusji o polityce państwa niemieckiego, która tradycyjnie ma miejsce podczas debat o ustawie budżetowej na następny rok. Stałą częścią Generaldebatte jest wystąpienie kanclerza.

W tym roku Merkel znaczną jego część poświęciła polityce zagranicznej, odnosząc się do 70-lecia powstania NATO. Wykorzystała także symboliczne znaczenie innej okrągłej rocznicy, 30-lecia upadku muru berlińskiego, żeby wezwać do większej jedności w kraju i debacie publicznej. Podkreśliła, że obecnie wiele osób skarży się na ograniczanie im wolności słowa. Właśnie w tej ostatniej części jej wystąpienia padają sformułowania, które potem zostały przekształcone w twitterowych wpisach. Zgodnie z oficjalną transkrypcją, kanclerz Niemiec powiedziała:

"Wolność słowa w naszym kraju jest nam dana. Tym, którzy stale twierdzą, że nie mogą już wyrażać swojej opinii, muszę powiedzieć: kto wyraża swoje zdanie, także manifestacyjnie, musi liczyć się z tym, że może wywołać to sprzeciw. Nie ma wolności słowa za darmo. Nie zawsze każdy ma rację.

prawda

Ale wolność wypowiedzi ma swoje granice. Zaczynają się tam, gdzie szczuje się na innych, gdzie szerzy się nienawiść. Zaczynają się tam, gdzie naruszana jest godność innych. Angela Merkel

Przeciwko temu musimy i będziemy stać w tej izbie (Bundestagu - red.). Poradzimy sobie z tym. W przeciwnym razie nasze społeczeństwo nie będzie tym, czym było" - dodała Merkel.

Niemiecka walka z hejtem

Ożywiona dyskusja o granicach wolności słowa w Niemczech, zwłaszcza w niemieckim internecie, toczy się już od dłuższego czasu. Ma to związek m.in. z przyjętym na początku 2018 roku prawodawstwem, które nakłada na wszystkie platformy społecznościowe gromadzące co najmniej dwa miliony użytkowników obowiązek usuwania treści mogących nawoływać do nienawiści.

Zgodnie z jego zapisami, administratorzy portalu mają 24 godziny od zgłoszenia treści na ocenienie jej hejterskiego charakteru i usunięcie z platformy. W przypadku większych wątpliwości, wymagających analizy prawnej, czas ten wydłuża się do tygodnia. Kara za niedostosowanie się do tego wymogu może sięgnąć nawet 50 mln euro.

"Świat" o internetowym hejcie wobec najmłodszych
"Świat" o internetowym hejcie wobec najmłodszychTVN24 BiS

Jedna z najgłośniejszych spraw wytoczonych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu mowie nienawiści zakończyła się w lipcu wyrokiem dla Facebooka. Amerykańska platforma musiała zapłacić niebagatelną sumę dwóch milionów euro za niezrealizowanie zapisów dotyczących raportowania swojej działalności.

Federalne Biuro Sprawiedliwości w Bonn oceniło, że raport za pierwsze półrocze 2018 roku, w którym Facebook był zobowiązany do przedstawienia swojej strategii walki z mową nienawiści, jest niekompletny i daje opinii publicznej zniekształcony obraz tych treści, które mogą być zakwalifikowane przez Facebooka jako szkodliwe.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; Zdjęcie tytułowe: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych krąży przekaz, że dopiero niedawno COVID-19 wpisano na listę chorób zakaźnych, a to z kolei rzekomo sprawia, że działania państwa w pandemii nie miały podstaw. Dowodem jest zrzut ekranu ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśniamy.

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24