Ponad miliard wykonanych szczepień przeciw COVID-19 na świecie. Gdzie najwięcej, gdzie najszybciej, iloma preparatami?


Ponad 46 proc. wszystkich podanych dawek szczepionek na COVID-19 na świecie przyjęli mieszkańcy Azji. Na obywateli Europy przypada 20 proc. Natomiast na Afrykę - zaledwie 1,6 proc. Najwięcej zaszczepionych mieszkańców jest teraz na Gibraltarze i w Izraelu. Najszybsze tempo szczepień mają małe terytoria zależne.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w 179 krajach na całym świecie - poinformował 27 kwietnia serwis BBC News. Większość z nich trafiła do mieszkańców państw o wysokim i średnim dochodzie. Niektóre, jak Izrael i Niemcy, już planują rozpoczęcie szczepień wśród nastolatków i dzieci. Sprawdziliśmy, gdzie w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia szczepień na świecie podano najwięcej dawek szczepionek, w których krajach tempo szczepień jest najszybsze, jak wygląda porównanie między kontynentami, którymi preparatami szczepi się teraz świat. A także: mieszkańcy których państw wciąż nie doczekali się szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 w USA
Szczepienia przeciw COVID-19 w USAReuters Archive

Najwięcej podanych szczepionek: w Chinach i Stanach Zjednoczonych

Najwięcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 podały swoim mieszkańcom Chiny i Stany Zjednoczone - odpowiednio 243,9 mln i 234,6 mln (stan na 28 kwietnia). Na trzecim miejscu są Indie, gdzie wykorzystano ponad 147 mln dawek. Kolejne miejsca zajmują: Wielka Brytania (47,5 mln), Brazylia (40,5 mln), Niemcy (26,6 mln), Turcja (22,1 mln), Francja (20,5 mln).

Poniżej przedstawiamy 20 państw z najwyższą liczbą podanych dawek szczepionki na COVID-19. Wśród nich jest Polska - według danych z 27 kwietnia jesteśmy obecnie na 16. miejscu (10,7 mln).

20 państw z najwyższą liczbą wykonanych szczepień przeciw COVID-19 na świecie (stan na 28 kwietnia 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Trzeba jednak pamiętać, zauważa BBC News, że niektóre kraje zabezpieczyły i dostarczyły dawki dla dużej części swojej populacji, ale niektóre nadal czekają na przybycie pierwszych szczepionek.

83 proc. wszystkich wykorzystanych dawek szczepionek przeciw COVID-19 zostało podanych w krajach o wysokim i średnim dochodzie. Tylko 0,2 proc. trafiło do krajów o niskich dochodach - informuje "The New York Times". Mniej zamożne kraje polegają głównie na programie COVAX. To mechanizm pomocowy przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i UNICEF, który ma zapewnić równomierny dostęp do szczepień we wszystkich częściach globu. Do 29 kwietnia w ramach COVAX dostarczono ponad 49 mln szczepionek na COVID-19 do 121 państw, min. Rwandy, Senegalu, Ghany, Togo, Tunezji.

Najwięcej zaszczepionych mieszkańców: na Gibraltarze i w Izraelu

Dane o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki - przedstawia portal Our World in Data. Oczywiście tylko dla krajów, które zgłaszają podział podanych dawek na pierwszą i drugą. Obecnie jest to 119 państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy światową dwudziestkę (stan na 28 kwietnia).

I tak: do 28 kwietnia największy odsetek mieszkańców zaszczepionych na COVID-19 był na Gibraltarze - 95,1 proc. Na drugim miejscu był Izrael - 58,7 proc., na trzecim Seszele - 58,2 proc. (stan na 26 kwietnia). W pierwszej dwudziestce państw są też: Zjednoczone Emiraty Arabskie (38,8 proc.), Chile (33,8 proc.), Stany Zjednoczone (29,3 proc.), Malta (23,7 proc.), Wielka Brytania (20,7 proc.), Serbia (20,6 proc.). Zestawienie zamykają Węgry, gdzie zaszczepiono 18,9 proc. mieszkańców. Dla porównania: w Polsce odsetek zaszczepionych mieszkańców wyniósł 7,5 proc.

20 państw z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 28 kwietnia 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

Izrael jest światowym liderem w zakresie wprowadzania szczepień, a blisko 60 proc. z 9,3 mln jego populacji otrzymało szczepionkę Pfizer. Dane z ogólnokrajowej bazy pokazują, że ​​szczepionka jest wysoce skuteczna w zapobieganiu objawom i ciężkiej chorobie związanej z COVID-19. Od stycznia, krótko po rozpoczęciu kampanii szczepień, dzienna liczba infekcji w Izraelu spadła z ponad 10 tys. do zaledwie 129 - podał 26 kwietnia Reuters. Izrael planuje już drugą rundę szczepień; ma się zacząć za sześć miesięcy. Krajowe władze spodziewają się, że do tego czasu szczepionka zostanie dopuszczona do użycia przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) u dzieci od 12. roku życia.

Najszybsze tempo szczepień: w małych terytoriach zależnych

Wskaźnik zaszczepienia to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców. Dzięki temu wskaźnikowi można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę.

Według Our World in Data 28 kwietnia najwyższy wskaźnik zaszczepienia na świecie miał Gibraltar - 206,4. Kolejne były: Falklandy - 126,5 (stan na 14 kwietnia) i Seszele - 125,9, a potem Izrael - 121,1 i Zjednoczone Emiraty Arabskie - 105,2. W drugiej dziesiątce znalazły się m.in. Chile (75,8), Malta (73,2), Stany Zjednoczone (70,2), Wielka Brytania (70). Poniżej przestawiamy dwudziestkę państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia na świecie (stan na 28 kwietnia). Dla porównania: dla Polski wynosił 29,3.

20 państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia - stan na 28 kwietnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Trzeba zauważyć, że znaczną część czołówki tego zestawienia stanową niewielkie terytoria zależne, w których łatwiej ze względu na małą populację osiągnąć wysoki wskaźnik zaszczepienia.

Najwięcej wykonanych szczepień: w Azji

Na którym kontynencie szczepi się najwięcej? Z danych Our World in Data wynika, że 28 kwietnia ranking kontynentów ze względu na liczbę podanych dawek szczepionki wyglądał następująco:

Azja - 506,7 mln,

Ameryka Północna - 270 mln,

Europa - 217,6 mln,

Ameryka Południowa - 73,3 mln,

Afryka - 17,6 mln,

Australia i Oceania - 2,3 mln.

Liczba podanych szczepionek na COVID-19 w podziale na kontynenty (od 1 stycznia do 28 kwietnia 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Zobacz interaktywną wersję wykresu liczby podanych szczepionek na COVID-19 w podziale na kontynenty (od 1 stycznia do 28 kwietnia 2021).

W Azji liderem szczepień są Chiny - do 28 kwietnia podano tam ponad 243,9 mln dawek szczepionki. W Europie najwięcej dawek podano w Wielkiej Brytanii - 48,1 mln. W Ameryce Północnej - w Stanach Zjednoczonych (234,6 mln); w Ameryce Południowej - w Brazylii (41 mln).

Kraje Afryki - drugiego kontynentu pod względem zaludnienia - odstają pod tym względem. Tam liderem jest Moroko, gdzie podano 9,2 mln dawek. W Australii podano 2 mln dawek.

Tak więc prawie połowę wszystkich dawek szczepionek - 46,59 proc. - podano dotychczas w Azji. W Ameryce Północnej - 24,83 proc.; w Europie - 20,01 proc.; w Ameryce Południowej - 6,74 proc. Tylko 1,62 proc. wszystkich podanych szczepionek przypada na Afrykę, zaś na Australię i Oceanię - 0,21 proc.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Wietnamie
Szczepienia przeciw COVID-19 w WietnamieTVN24/ Reuters

Ile preparatów w użyciu: 14 na świecie, cztery w UE

Od początku pandemii mieliśmy 109 ofert potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 - podaje portal COVID-19 Vaccine Tracker monitorujący prace nad tymi preparatami. Do 27 kwietnia w użyciu na całym świecie było 14 szczepionek, które zostały zatwierdzone przez co najmniej jeden kraj. Są to preparaty firm (podajemy według liczby państw, które zatwierdziły ich użycie):

Oxford-AstraZeneca - 92 państwa

Pfizer-BioNTech - 83 państwa

Gamaleya (Sputnik V) - 63 państwa

Moderna - 46 państw

Johnson & Johnson - 41 państw

Sinopharm (Beijing) - 35 państw

Serum Institute of India - 33 państwa

Sinovac - 22 państwa

Bharat Biotech - 9 państw

CanSino - 5 państw

Anhui Zhifei Longcom - 2 państwa (Chiny i Uzbekistan)

FBRI - 2 państwa (Rosja i Turkmenistan)

Sinopharm (Wuhan) - 2 państwa (Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Chumakov Center - 1 państwo (Rosja).

W Unii Europejskiej do użycia dopuszczono na razie tylko cztery preparaty, firm: Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. W Stanach Zjednoczonych trzy (Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), podobnie w Wielkiej Brytanii (Oxford-AstraZeneca, Pfizer-BioNTech i Moderna).

Gdzie nie ma szczepień: kraje Afryki, Korea Północna, Kuba...

Co najmniej 179 państw rozpoczęło już szczepienia przeciwko COVID-19 - podaje Reuters. Natomiast na początku kwietnia serwis dw.com informował: "Na globalnej mapie szczepień wciąż jest wiele krajów w Afryce oczekujących na dostawy szczepionek - od Libii po Madagaskar. Te kraje nawet nie figurują w statystykach szczepień WHO. Podobnie sytuacja wygląda w Azji Środkowej, a także w poszczególnych krajach, takich jak Korea Północna, Kuba, Bośnia i Hercegowina". Nie musi to oznaczać, że żadne z tych państw do tej pory nie otrzymało w ogóle szczepionek.

Redakcja "The New York Times" zwraca uwagę, że jest kilkanaście państw, które nie zaraportowały ani jednej dawki - to m.in. Kuba, Turkmenistan, Haiti, Jemen, Kongo, Korea Północna.

Rządy Madagaskaru, Burundi i Erytrei uważają, że wirusa SARS-CoV-2 można zwalczać innymi sposobami niż szczepionka, np. ziołowymi specyfikami.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: konkret24; zdjęcie: Diego Azubel/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24