"Ramię w ramię z Rosją"? Jak głosowano w Radzie Europy nad rezolucją dotyczącą Polski


Rosyjscy politycy byli podzieleni podczas wtorkowego głosowania w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy nad raportem krytycznym m.in. wobec zmian wprowadzanych w polskim sądownictwie. Czterech przedstawicieli Rosji było "za", jeden "przeciw", a pięciu wstrzymało się od głosu. Powielane w mediach narracje na ten temat mogą wprowadzać w błąd.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło we wtorek rezolucję na temat polskich instytucji demokratycznych. - Nie uważam tej reformy za reformę, ale raczej za pogorszenie (sytuacji - red.) - powiedział o zmianach w sądownictwie, wprowadzanych przez PiS, sprawozdawca Pieter Omtzigt.

Holender przypomniał, że pierwszą decyzją PiS wpływającą na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości było połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Mamy jedną osobę, która ma władzę wykonawczą i również dotyczącą sędziów. To jest skupienie władzy, które jest niepotrzebne - ocenił.

Dodał, że "siła równoważąca", czyli Krajowa Rada Sądownictwa, "w ostatnich reformach z ciała samorządowego stała się ciałem całkowicie wybieranym przez polityków". - Gdy połączymy sobie te dwie rzeczy, zobaczymy, że władza wykonawcza podporządkowała sobie sądy. Tak nie powinno być. Sądy powinny być niezawisłe - przekonywał deputowany.

"Putin wspiera polską opozycję"

Raport przyjęto głosami 140 deputowanych. Przeciwko było 37 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Z polskiej delegacji przeciw głosowało sześciu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Za przyjęciem raportu było czterech przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej i jeden przedstawiciel PSL. - Bardzo trudno jest mówić o łamaniu demokracji w kraju, gdzie narodziła się demokracja", mówił w trakcie debaty przed głosowaniem Krzysztof Śmiszek z grupy Socjalistów. - Jestem przerażony łamaniem prawa osób indywidualnych w moim kraju oraz wpływem ministra sprawiedliwości na system sprawiedliwości - dodał.

Głosowanie polskiej opozycji skrytykował Dominik Tarczyński z PiS. Na Twitterze zacytował słowa poparcia dla raportu członka rosyjskiej delegacji Aleksandra Baszkina. "Polscy posłowie opozycji ramię w ramię z Rosją. Co za upadek..." - komentował Tarczyński.

We wtorek w "Wiadomościach" TVP przed materiałem, w którym relacjonowano głosowanie, pojawiła się belka: "Putin wspiera polską opozycję".

Autor relacji podkreślał: "Na razie opozycja woli dyskutować o polskich sprawach za granicą. Jej działania wykraczają poza Unię Europejską. Na dzisiejszej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przedstawiciele polskiej opozycji zyskali nowego sojusznika. Atakowali polski rząd wspólnie z Rosją".

Bezpośrednio po tym komentarzu "Wiadomości" przywołały wypowiedź Aleksandra Baszkina: "Zadaniem Zgromadzenia jest poprowadzenie naszych polskich kolegów we właściwym kierunku".

Rosjanie nie poparli raportu

Wyniki głosowania nad raportem można odnaleźć na stronie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Można je zanalizować porządkując przedstawicieli zgromadzenia według przynależności państwowej i politycznej.

Podczas obrad zgromadzenia Aleksandr Baszkin rzeczywiście wypowiadał się w sposób, który sugerował poparcie raportu. Ostatecznie podczas głosowania zagłosował jednak przeciw jego przyjęciu. Przedstawiciele Rosji podzielili się w głosowaniu. Cztery osoby poparły raport, jedna była przeciw (Baszkin), a pięć wstrzymało się od głosu.

Na mogącą wprowadzić w błąd narrację mediów państwowych zwrócił uwagę m.in. senator Marek Borowski.

"TVPiS: "Putin popiera polską opozycję". Tymczasem niejaki Baszkin, który w wystąpieniu poparł rezolucję, robił sobie kpiny i w ostatnim głosowaniu był przeciw! Okazało się zatem, że Putin poparł PiS! I nie tylko on, także Erdogan, neofaszyści z RFN i rasiści ze Słowacji. Pogratulować towarzystwa! Ale wtopa" - napisał Borowski na Twitterze.

Przynależność frakcyjna

Członkowie wielu narodowych delegacji zgromadzenia głosowali w różny sposób. Spośród większych delegacji jednogłośnie za raportem zagłosowali Hiszpanie, Francuzi czy Holendrzy. Najwięcej przeciwników raportuj znalazło się wśród Węgrów, Włochów, Turków i Brytyjczyków - żadna z tych delegacji nie głosowała jednak jednogłośnie.

Zbieżności w wynikach głosowania można zaobserwować szeregując przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego według przynależności frakcyjnej. Niektórzy członkowie zgromadzenia, w tym niemal wszyscy Rosjanie, nie przynależą do żadnej z nich.

Wyniki głosowania ZPRE nad rezolucją ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce
Wyniki głosowania ZPRE nad rezolucją ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w PolsceWyniki głosowania ZPRE nad rezolucją ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w PolsceKonkret24 | ZPRE

Sprzeciw wobec raportowi wyrazili głównie przedstawiciele grupy politycznej, do której przynależy Prawo i Sprawiedliwość, czyli Europejskich Konserwatystów. Przeciw zagłosowała również niewielka część członków grupy Europejskiej Partii Ludowej, m.in. przedstawiciele węgierskiego Fideszu.

Znacząca większość przedstawicieli pozostałych frakcji: chadecji, liberałów, socjalistów oraz lewicy, głosowała jednak za raportem.

Rosja i Rada Europy

W czerwcu 2019 r. Rosja po niemal pięciu latach ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Odebranie tego prawa było odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych Rady Europy.

Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Na znak protestu delegacja ukraińska wstrzymała pracę w Radzie Europy. Polscy delegaci demonstracyjnie opuścili salę obrad.

Autor: Michał Istel, Krzysztof Jabłonowski, współpraca Maciej Sokołowski / Źródło: Konkret24, tvn24, PAP; zdjęcie tytułowe: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24