Po śmierci Benedykta XVI w polskim internecie zaczęła krążyć fotografia, która według internautów ma pokazywać "trzech papieży" razem, a ściślej: jednego wówczas urzędującego i dwóch późniejszych. Zdjęcie to nie po raz pierwszy jest rozpowszechniane - ale nie jest prawdziwe.
W związku ze śmiercią 31 grudnia 2022 roku emerytowanego papieża Benedykta XVI i uroczystościami pogrzebowymi w Watykanie w mediach społecznościowych pojawiła czarno-biała fotografia, która ma być wyjątkowa z racji tego, że ma przedstawiać razem trzech papieży. Między Janem Pawłem II a kardynałem Josephem Ratzingerem (późniejszym Benedyktem XVI) ma stać uśmiechnięty kardynał Jorge Bergoglio (późniejszy Franciszek). To zdjęcie zostało opublikowane między innymi 5 stycznia na twitterowym koncie arcybiskupa metropolity lubelskiego Stanisława Budzika.
Wpis polskiego arcybiskupa ma 114 tys. wyświetleń. Internauci komentujący pod zdjęciem są podzieleni. Jedni uważają, że jest autentyczne, a przy okazji nie szczędzą słów krytyki katolickim hierarchom: "I wszyscy trzej kryjący pedofilię w kościele katolickim"; "Trzech jeźdźców apokalipsy"; "Każdy ma z nich na sumieniu ofiary pedofili w sutannach". Inni informują, że fotografia została przerobiona: "Polecam usunąć, bo to fejk"; "Niestety, ale to przerobione zdjęcie. Nie ma takiego, na którym byliby w 3..."; "Na zdjęciu jest jeden papież, a po drugie to zdjęcie jest fotomontażem"; "Głowa ks. Bergoglio została wklejona sztucznie, niestety" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).
Redakcja fact-checkingowa włoskiego portalu Open.online informuje, że fotografia jest obecnie popularna także we Włoszech. Na facebookowym koncie pewnej Włoszki miała 4 tys. udostępnień (wpis już usunięto). Pojawiła się z opisem: "Uwaga rewelacyjnie historyczne zdjęcie trzech ostatnich papieży naszego Świętego Kościoła.. To jest wyjątkowe zdjęcie. Oglądanie ich razem jest ekscytujące. Młody Papież Franciszek wraz z Karolem i dostojnym Papieżem Ratzingerem. (...) Rozpowszechnij" (tłum. red.).
Jak sprawdziliśmy, fotografia ta krąży w mediach społecznościowych co najmniej od dekady. Na przykład w Polsce w sierpniu 2016 roku opublikowała ją jedna z internautek, pytając: "Widzieliście kiedyś trzech papieży na jednym zdjęciu?". Z kolei we Włoszech była publikowana między innymi w 2013, 2020, 2014 roku (jeden z postów na Facebooku miał 51 tys. udostępnień, inny - 102 tys.).
Nie Bergoglio, lecz Gagnon
Oryginalną fotografię można zobaczyć w bazie agencji Associated Press. Autorem jest Massimo Sambucetti. Według widocznego tam opisu zdjęcie powstało 20 grudnia 1985 roku w Watykanie, w Sali Klementyńskiej, podczas przedświątecznego spotkania. Widać, że między kardynałem Ratzingerem a Janem Pawłem II nie stoi kardynał Bergoglio, tylko inny kościelny hierarcha. Nie ma jednak informacji, kto to.
W 2013 roku portal katolickiej agencji informacyjnej z Ameryki Łacińskiej Aciprensa.com poinformował, że w środku między Ratzingerem a Janem Pawłem II stał kanadyjski kardynał Edouard Gagnon. W latach 1985-1990 był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Po jego śmieci w 2007 roku ówczesny papież Benedykt XVI określił go jako "wiernego pasterza, który w duchu ewangelicznym poświęcił swoje życie służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi".
Według włoskiego portalu fact-checkingowego Facta.news źródłem nieporozumienia - a następnie tworzonego fake newsa - jest filipiński dziennikarz Harold Geronimo, który w 2013 roku opublikował na Twitterze oryginalne zdjęcie, mylnie nazywając kardynała Gagnona jako Bergoglio.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter