"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

Źródło:
Konkret24
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"Arleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/3
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

"Dwoje Niemców i jeden Francuz" - ironizują internauci, komentując rozpowszechniane w sieci zdjęcie Donalda Tuska z Angelą Merkel i Emanuelem Macronem. A wszystko z powodu - ich zdaniem - braku polskiej flagi na stole. Tylko że jej tam nie powinno być.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

1 stycznia 2025 roku, gdy rozpoczęła się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, w mediach społecznościowych internauci rozpowszechniali jedno ze zdjęć Donalda Tuska zrobione w Brukseli. Siedzi on przy stole z prezydentem Francji Emanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przed nimi na stole postawiono trzy małe flagi - i to one zwracały uwagę komentujących: z lewej jest flaga Francji, w środku Unii Europejskiej, z prawej Niemiec.

"Niemka, Francuz i... Europejczyk. Wolałem premiera, który ma narodowość" - skomentował jeden z użytkowników serwisu X, który 1 stycznia opublikował tę fotografię. Flagi zaznaczono na czerwono (pisownia wszystkich postów oryginalna). Post wygenerował ponad 54 tysiące wyświetleń, podano go dalej ok. 400 razy. Autor innego wpisu w serwisie X, który również załączył omawiane zdjęcie, zapytał z kolei: "Czego brakuje na tym zdjęciu?" (na tej wersji fotografii flag nie zakreślono). Wpis wyświetlono ponad 36 tysięcy razy.

Wprowadzające w błąd posty opublikowane 1 stycznia 2025 rokux.com

Internauci bezlitośni: "widzisz tam jakiegoś Polaka?", "za pieniądze to on paszport zmieni"

Fotografia wywoływała komentarze, ponieważ wielu skojarzyło ten obraz z aktualnymi wydarzeniami, czyli polską prezydencją w Radzie UE i faktem, że Donald Tusk jest premierem Polski. Dlatego w odpowiedzi na pytanie: "czego brakuje na zdjęciu?", padały odpowiedzi typu: "Polaka"; "Polskiej flagi i przedstawiciela"; "Przyzwoitości, stąd brak polskiej flagi"; "Drugiej niemieckiej flagi?"; "Niczego nie brakuje. Francuz i Niemcy". Zaś Przemysław Czarnecki, były poseł PiS, napisał: "Osoby reprezentującej polski interes narodowy…".

"Powiedziałbym że [brakuje - red.] flagi Polski ale skoro w rozmowach nie bierze udział Polak to flagi być nie musi"; "Nie, Francuz, Niemka i lokaj"; "Francuz, Niemka i Niemiec- europejczyk, bo przecież nie Polak"; "No co? Jest dwoje Niemców i jeden Francuz. Widzisz tam jakiegoś Polaka?"; "Za pieniądze to on paszport zmieni" - kpiono.

Jednak niektórzy internauci zauważali: "Podaj źródło zdjęcia"; "Skąd fotka?"; "Ty serio jestes taki glupi czy nie rozumiesz w jakim charakterze wystepowal tam D. Tusk?".

No właśnie - czas, gdy wykonano tę fotografię, ma w tym wypadku znaczenie.

Szczyt UE w 2019 roku. Nie Tusk reprezentował wtedy Polskę

Zdjęcie jest oryginalne, choć przykadrowane. Wykonano je 20 czerwca 2019 roku w Brukseli podczas szczytu Rady Europejskiej. Oryginał jest w bazie agencji AFP. "Prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotykają się przy okazji szczytu Rady Europejskiej w budynku Europa w Brukseli, 20 czerwca 2019 roku" - brzmi opis. Autorem zdjęcia jest fotograf AFP Kenzo Tribouillard. Fotografie dokumentujące to samo spotkanie Tuska, Macrona i Merkel w czerwcu 2019 roku są dostępne też na stronie Rady Europejskiej.

Podpis pod tą fotografią w bazie zdjęć na unijnej stronie informuje, że Donald Tusk brał udział w tym spotkaniu jako przewodniczący Rady Europejskiejeuropa.eu

Tak więc Donald Tusk w uwiecznionym na zdjęciu spotkaniu brał udział jako przewodniczący Rady Europejskiej - stąd flaga UE obok niemieckiej i francuskiej. Tusk był przewodniczącym Rady od 1 grudnia 2014 roku do 30 listopada 2019. W Polsce nie pełnił w tym czasie żadnej państwowej funkcji. Premierem Polski Tusk był najpierw w latach 2007-2014, ponownie został nim 13 grudnia 2023 roku.

W 2019 roku Emanuel Macron sprawował pierwszą kadencję jako prezydent Francji (w 2022 roku uzyskał reelekcję), a Angela Merkel była kanclerzem Niemiec (do 8 grudnia 2021 roku, gdy jej miejsce zajął Olaf Scholz).

Kto więc reprezentował Polskę i jej interesy na szczycie Rady Europejskiej (nazywany szczytem UE) 20 i 21 czerwca 2019 roku? Był to ówczesny premier Mateusz Morawiecki. "Decyzje podjęte na szczycie Unii Europejskiej i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski" - mówił Morawiecki tuż po zakończeniu szczytu. Podczas niego Polska i kilka innych krajów wspólnoty zablokowały wspólne zapisy w sprawie neutralności klimatycznej. Morawiecki tłumaczył, że był to element walki między innymi o niższe koszty energii.

Gabriela Sieczkowska

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Dla Polski ma to być "finisz wyjścia z okołorosyjskiej organizacji". Chodzi o obecność naszego kraju w Intersputniku. Historia ta sięga lat 70. ubiegłego wieku.

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Źródło:
Konkret24

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

"Serio jest taki przepis?" - pytają internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie z informacją o rzekomym nowym obowiązku dla kierowców. Chodzi o wożenie zapasu płynu do spryskiwaczy. Tłumaczymy więc, czy i kiedy jego brak może skutkować mandatem.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Wyjaśniamy

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Strzelali do siebie z balkonów przy użyciu fajerwerków - tak rzekomo miała wyglądać noc sylwestrowa w jednej z miejscowości w Niemczech. Ma tego dowodzić rozpowszechniane teraz w sieci wideo. Rzeczywiście, to jest "wojna na fajerwerki", ale nie ma nic wspólnego ani z sylwestrem, ani z Niemcami.

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Źródło:
Konkret24

Rosja doprowadziła do perfekcji mechanizmy dezinformacji, a tanie narzędzia wyzwoliły potęgę sztucznej inteligencji. Ofiarami tych zjawisk w 2024 roku stali się zarówno poszczególni obywatele, jak i całe demokracje. Na nowego, aktywnego gracza, jeśli chodzi o dezinformację wymierzoną w Polskę, wyrósł Mińsk.

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu "norwescy marynarze odmówili ratowania Rosjan" po zatonięciu rosyjskiego statku na Morzu Śródziemnym. Sprawdziliśmy, skąd wziął się ten przekaz, jak wyglądała akcja ratunkowa i jak na oskarżenia odpowiada właściciel norweskiego statku.

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Źródło:
Konkret24

W polskich miastach rzekomo pojawiły się przy drogach billboardy z wizerunkiem Stepana Bandery i "życzeniami od Polaków". Internauci alarmują, że to ''skandal'' i ''poniżenie'' dla naszego kraju. W rzeczywistości takie billboardy zawisły w innym kraju, a rozpowszechniane w sieci zdjęcia to fotomontaż.

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

Źródło:
Konkret24

Można dziś stworzyć nieprawdopodobną informację związaną z polityką i podać ją w wiarygodnej formie, a odbiorcy uwierzą. Dlaczego tak się dzieje? - To mały piksel skomplikowanego obrazu - wyjaśnia ekspert.

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

Źródło:
Konkret24

Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki zaprzeczył, że skrytykował inicjatywę marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta w 2025 roku. Przypominamy więc, co o niej mówił.

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - podobnie jak politycy tej partii - utrzymuje, że Polska może jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny. Lecz eksperci prawa europejskiego przypominają, że "jednostronne działanie państwa członkowskiego nie ma żadnej skuteczności". Z kolei niestosowanie przepisów paktu może wywołać konsekwencje. Wyjaśniamy.

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń wygenerowało nagranie, na którym rzekomo widać interwencję niemieckiej policji w polskim mieście przygranicznym. Do takiej akcji rzeczywiście doszło w ostatnich dniach, jednak nie w Polsce.

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Źródło:
Konkret24

Do polskiej sieci społecznościowej przeniknął pod koniec roku przekaz, jakoby kraje NATO celowo miały przekazać Ukrainie krew zakażoną HIV i wirusem zapalenia wątroby. Narrację tę suflują dwie siatki propagandowe Kremla, które mają pomocników wśród polskich internautów. Historia jest zmyślona.

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz zaapelował do prezydenta, by ten nie podpisywał ustawy budżetowej i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie poseł przedstawił, jak wtedy "doprowadzić do zerwania Sejmu" i przyspieszonych wyborów. Tylko że polskie prawo takiego scenariusza nie przewiduje.

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"

Czy "0,6 książki" przeczytanej w roku to dużo czy mało? - zastanawiają się internauci, przytaczając wartość podawaną w najnowszej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce. Dyskusja w sieci jest poważna. Tymczasem wskaźnik "0,6 książki rocznie" - już nie. Autorzy kampanii tłumaczą, że chodziło o to, by "zainteresować tematem".

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Źródło:
Konkret24

Uznany aktor Denzel Washington z powodu niechęci do "kultury woke" miał rzekomo odrzucić rolę filmową, za którą miał dostać 200 milionów dolarów. Nieprawdopodobne? Owszem, bo to fake news.

Denzel Washington, rola za 200 milionów dolarów i "kultura woke". Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24