Brytyjczycy witali Zełenskiego antyfaszystowskimi hasłami? To nagranie sprzed lat

Źródło:
Konkret24

Wyzwiska i hasła przeciwko nazizmowi mieli rzekomo skandować Brytyjczycy na ulicy podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Londynie. To fake news. Krążący w sieci film, który miałby tego dowodzić, powstał ponad dziesięć lat temu i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Niezapowiadaną wizytę w Wielkiej Brytanii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył 8 lutego. Był to pierwszy zagraniczny wyjazd Zełenskiego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Następnego dnia w polskim internecie zaczął krążyć fałszywy przekaz o tym, jak Brytyjczycy zareagowali na przyjazd prezydenta Ukrainy. "Przywitanie Wołodymyra Zełenskiego w UK. Tłum skanduje 'nazistowskie szumowiny! Won z naszych ulic!' Wielka Brytania przejrzała banderowca?" - brzmiał tweet opublikowany 9 lutego br. (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Autor do wpisu dołączył nagranie, które miało rzekomo przedstawiać opisane zdarzenie. Trwa ponad 40 sekund, na początku widać maszerujących ludzi: niosą flagi Anglii i transparenty z wypisanymi odręcznie (z błędami) islamofobicznymi hasłami: "Wielka Brytania nie jest domem dla średniowiecznych barbarzyńskich pedofilskich praw szariatu" (ang. "Britains no home for medieval barbaric paedophilic sharia laws") oraz "Czy prawa równości? Nie dotyczą islamistów" (ang. "Does equality laws? not apply to islamists"). Kordon policjantów oddziela maszerujących od mniejszej grupy osób stojących na chodniku. Wyglądają na kontrprotestantów. To z ich strony słychać okrzyki w języku angielskim: "Nazistowskie szumowiny precz z naszych ulic" (ang. "Nazi scum off our streets").

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 9 lutego 2023 rokutwitter.com

Autor nagrania stał po stronie kontrprotestantów. W pewnym momencie kieruje kamerę właśnie na nich. Niektórzy skandują hasła, grupa kilku osób trzyma duży czarny transparent ze znakiem Antify. Wśród nich widać też policjantów - nagle dochodzi do zamieszania i fizycznej konfrontacji tych ludzi z policją. Nagranie wyświetlono ponad 16 tys. razy. Tweet polubiło ponad pół tysiąca twitterowiczów, udostępniło go ponad 170. Internauci podawali ten post z nagraniem jako prawdziwą informację. "Fajnopolactwo to chyba w nazizm wraz z pislamem lubio"; "Zupełnie inny obraz niż w squndlonej 'europie'"; "Anglicy już przejrzeli banderowskiego clowna" - pisali w komentarzach.

Jednak część internautów wątpiła, czy film przedstawia przywitanie prezydenta Ukrainy. "Nie za ciepło tam jak na luty?"; "Nagranie jest z lata... zobacz, że drzewa liście mają" - zauważali. Sprawdziliśmy, co przedstawia rozsyłane wideo. Okazuje się, że nie jest aktualne i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Marsz islamofobicznej organizacji sprzed dekady

Ustaliliśmy miejsce filmowanego zdarzenia. Na nagraniu widać charakterystyczną zabudowę ulicy - jednopiętrowe domy, na parterze lokale użytkowe, na dwóch szyldach czytamy: "Ozzy's wine" i "Launderette". To sklep z alkoholem i pralnia.

Szyldy sklepów przy Forest Rd w dzielnicy Walthamstow w Londynie Twitter

Sprawdziliśmy, że oba biznesy znajdowały się przy Forest Rd we wschodniej dzielnicy Londynu - Walthamstow. Potwierdzają to zdjęcia z Google Street View. Na najnowszych, z sierpnia 2022 roku, nie ma już szyldu "Ozzy's wine" - w tym miejscu zaczął działać inny biznes. Ostatnia fotografia z widocznym szyldem "Ozzy's wine" datowana jest na marzec 2018 roku. Na zdjęciach z marca 2019 roku już tego szyldu nie było. Przypomnijmy: Zełenski został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy w kwietniu 2019 roku.

Nie udało się nam ustalić źródła nagrania, ale dotarliśmy do innych zdjęć i filmów z tego wydarzenia - pozwalają potwierdzić, kiedy powstało wideo z cytowanego wyżej tweeta. I tak: na jednej z flag Anglii widocznej w kadrze umieszczono trzy czarne litery EDL - to skrót od English Defence League, czyli brytyjskiej skrajnie prawicowej, rasistowskiej, antyislamskiej grupy. Dwa islamofobiczne transparenty, które trzymali uczestnicy marszu ochranianego przez policję, zdokumentowali na zdjęciach i nagraniach reporterzy relacjonujący wydarzenie.

Transparent z hasłem "Wielka Brytania nie jest domem dla średniowiecznych barbarzyńskich pedofilskich praw szariatu" widać też na dwóch zdjęciach z banku zdjęć Alamy.com; są zatytułowane: "Sobota, 1 września 2012. Wiec English Defence League w Walthamstow powstrzymany przez Unite Against Fascism".

Podobnie w przypadku transparentu z hasłem "Czy prawa równości? Nie dotyczą islamistów" - w banku zdjęć fotografie z nimi zatytułowano kolejno: "Londyn, Wielka Brytania, 01/09/2012. Ponad 2000 antyfaszystowskich protestujących powstrzymało demonstrację EDL przed przejściem pod ratusz w Walthamstow" i "EDL maszeruje przez Walthamstow, gdy odbywa się kontrdemonstracja, grupy są rozdzielane przez policjantów". Transparent widać też na nagraniu opublikowanym w 2019 roku przez dziennikarza freelancera Jasona N. Parkinsona. Jego opis wydarzenia pasuje do opisu wspomnianych zdjęć.

Oba transparenty są też na zdjęciach opublikowanych w materiale amerykańskiego serwisu Vice.com - 3 września 2012 roku ukazał się tam reportaż z marszu EDL, który odbył się 1 września. Na obu zdjęciach dwóch mężczyzn pozuje z tymi transparentami uniesionymi nad głową.

W reakcji na ochraniany przez policję marsz EDL (przypomnijmy: 1 września 2012 roku) antyfaszystowscy aktywiści zorganizowali tego samego dnia kontrmanifestację. Doszło do starć między grupami, policja aresztowała 20 osób. Zdarzenie opisał lokalny portal East London Guardian Series. Dziesięć lat później przypomniała o nim redakcja Waltham Forest Echo.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24