FAŁSZ

Doktor Fauci ujawnił wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na menstruację i płodność? To fałsz


Ponad 200 tysięcy wyświetleń na Facebooku ma wideo, na podstawie którego powstał przekaz, że szczepionki na COVID-19 wpływają na menstruację i "zaburzają zdolność posiadania dzieci". Miał to rzekomo ujawnić doktor Anthony Fauci. To manipulacja i fałszywa teza.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Autor facebookowego posta - który szybko zdobył popularność - straszy, że ponieważ szczepionka na COVID-19 może łagodnie wpływać na cykl menstruacyjny, stanowi zagrożenie dla płodności kobiet. We wpisie czytamy, że doktor Anthony Fauci, główny doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw medycznych, "zmusił kobiety całego świata do przyjęcia preparatu, który być może zaburzy ich zdolności posiadania dzieci". I dalej: "COVIDowo-segregacyjny domek z kart sypie się na naszych oczach Fauci przyznaje, że preparat na COVID zaburza cykl menstruacyjny, ale muszą to bardziej zbadać Nie ma problemu, to tylko kwestia przetrwania gatunku, kto by się przejmował?". Post ten zamieszczono na facebookowym profilu "Sympatycy Konfederacji" (pisownia wpisów oryginalna).

Czytamy w nim też: "Jeden spec, twarz pandemii, zmusił kobiety całego świata do przyjęcia preparatu, który być może zaburzy ich zdolności posiadania dzieci. Druga pandemiczna specjalistka przyznaje, że wiedziała o nieskuteczności preparatu, za którego nieprzyjęcie niszczono ludziom życie i przez 2 lata pracowała codziennie nad polityką terroru COVIDowo-szczepionkowego w USA". W konkluzji autor pisze o "terrorze sanitarystycznym".

fałsz

Post opublikowany pod koniec lipca był rozsyłany także w sierpniuKonkret24 | facebook.com

Doktor Fauci w Fox News. Tucker Carlson ironizuje

Do posta dołączono dwuipółminutowe nagranie z polskimi napisami. Widać, że to fragment programu amerykańskiej stacji Fox News. Na podzielonym ekranie widać dziennikarza stacji Breta Baiera i doktora Fauciego. Baier pyta (cytaty za polską transkrypcją): "Cykle menstruacyjne: jaki wpływ mają na nie te szczepionki?". Fauci odpowiada: "Tak, no cóż, zmiany menstruacyjne wydają się być czasowe, nietrwałe. O to chodzi między innymi. Musimy to bardziej zbadać". W kolejnym ujęciu widzimy innego prezentera Fox News, Tuckera Carlsona, który z oburzeniem i ironią komentuje słowa Fauciego: "Och, musimy to bardziej zbadać. Ha, przecież to tylko ludzka płodność, od której zależy przetrwanie gatunku, najważniejsza kwestia w życiu większości ludzi. 'Musimy to bardziej zbadać!' Właśnie zmusiliśmy miliony kobiet, żeby przyjęły ten preparat. Bywa!".

Post z nagraniem opublikowano 28 lipca, ale przez kolejny miesiąc był wciąż udostępniany i komentowany przez użytkowników serwisu. Ma 11 tys. udostępnień; 7,1 tys. reakcji, skomentowano go niemal tysiąc razy. Samo nagranie wyświetlono ponad 281 tys. razy.

Internauci z oburzeniem reagowali na informacje przedstawione w poście; niektórzy przy okazji powtarzali teorie spiskowe na temat pandemii. "To wina twórców i wina tępych biorców. Proste"; "Od początku to wiedzieli a ludzie szli jak po złoto,niestety dużo zmarło przez to cudo"; "Przecież od początku wiedzieli jak działa"; "Zrobili z ludzi królików doswiadczalnych niestety ludzie dalej chcą się szprycować" - pisali.

Lekarze: Szczepienia kobiet w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale są wskazane
Lekarze: Szczepienia kobiet w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale są wskazaneFakty TVN

Komentowane nagranie jest fragment programu "Tucker Carlson Tonight" z Fox News. Carlson to popularny komentator polityczny tej konserwatywnej telewizji, który w swoim programie często prezentuje wprowadzające w błąd lub nieprawdziwe twierdzenia, wiele z nich weryfikowały amerykańskie redakcje fact-checkingowe jak FactCheck.org i PolitiFact.

W swoim monologu przedstawił fragment wywiadu z Faucim, który 22 lipca gościł w innym programie Fox News, "Special Report with Bret Baier". Obszerniejszy fragment wywiadu jest dostępny w serwisie YouTube. W nim słyszymy, że gospodarz zapytał o to, dlaczego nie słyszymy tyle o minusach szczepionki na COVID-19. Zadając pytanie, przywołał m.in. materiał "The New York Timesa", w którym opisano badanie naukowe pokazujące wpływ szczepienia na miesiączkę. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących tego badania lub jego wyników.

Tak jak można usłyszeć we fragmencie opublikowanym na Facebooku, Fauci odpowiedział, że wpływ szczepionki "wydaje się być raczej przejściowy i tymczasowy". Dodał, że ten wpływ "musimy bardziej zbadać".

Dłuższy fragment wywiadu z doktorem Faucim z 22 lipca 2022 roku dostępny w serwisie YouTube Konkret24 | youtube.com

Przegląd dostępnych badań dotyczących wpływu szczepionki na COVID-19 na cykl menstruacyjny oraz możliwego wpływu na płodność nie potwierdza tego, co przekazują w alarmistycznych komentarzach Carlson czy autor cytowanego posta.

"Łagodne i tymczasowe zmiany w długości cyklu"

Jak sprawdziliśmy, z dotychczasowych badań nad wpływem szczepionki na COVID-19 na cykl menstruacyjny wynika, że zmiany w cyklu są tymczasowe i łagodne. Eksperci uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju. Przypominają, że na cykl może wpływać szereg innych czynników - takich jak stres, przemęczenie czy zmiana wagi.

Od wprowadzenia szczepionek na COVID-19 pojawiały się doniesienia o ich potencjalnych skutkach ubocznych. Niektóre kobiety zgłaszały po szczepieniu zaobserwowane zmiany cyklu miesiączkowego. Zrecenzowane prace naukowe potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą tymczasowo i łagodnie wpływać na jego długość.

Badanie opublikowane 5 stycznia tego roku w czasopiśmie "Obstetrics & Gynecology" pokazało, że szczepienie przeciwko COVID-19 wiąże się z niewielkim i tymczasowym wydłużeniem cyklu menstruacyjnego. Wzięło w nim udział prawie 4 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych: 2403 zaszczepionych na COVID-19 i 1556 niezaszczepionych. Ponad połowa zaszczepionej grupy otrzymała szczepionkę Pfizera (55 proc.), pozostała część - Moderny lub Johnson & Johnson. Autorzy tego badania zwrócili uwagę na brak szerszego monitoringu cyklu menstruacyjnego po zaszczepieniu. "Niestety, badania kliniczne aktualnych szczepionek przeciw COVID-19 nie zebrały danych o cyklu miesiączkowym po szczepieniu. System zgłaszania zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką (Vaccine Adverse Event Reporting System, VAERS) nie gromadzi aktywnie informacji dotyczących cykli menstruacyjnych, a do maja 2021 roku tylko niewielka liczba osób (mniej niż 200) zgłosiła do VAERS problemy związane z miesiączką" - piszą.

Z kolejnych badań, opublikowanych 15 lipca tego roku w czasopiśmie "Science Advances", również się dowiadujemy, że szczepionka na COVID-19 może prowadzić do łagodnego, przejściowego wydłużenia cyklu miesiączkowego. W tym badaniu wzięło udział 35 tys. osób przed menopauzą i po menopauzie. 42 proc. badanych z regularnymi cyklami miesiączkowymi po przyjęciu szczepionki krwawiło bardziej niż zwykle, podczas gdy 44 proc. nie zgłosiło zmian. Dane zebrano, wykorzystując ankiety. 15 lipca badanie opisała redakcja "The New York Times" - może na ten materiał powoływał się dziennikarz Fox News przeprowadzający wywiad z doktorem Faucim.

W grudniu 2021 roku Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że ​​nie ustaliła związku między zmianami w cyklach miesiączkowych a szczepionkami na COVID-19. EMA zajęła się tą kwestią po tym, jak w niezrecenzowanym wówczas badaniu z Norwegii sugerowano, że niektóre kobiety trudniej przechodziły menstruację po zaszczepieniu (za Reuters). EMA tłumaczy, że zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić z powodu szeregu podstawowych schorzeń, infekcji, leków, hormonów, stosowanej antykoncepcji, a także chorób macicy i szyjki macicy.

"Wyniki ostatnich badań naukowych pokazują, że osoby miesiączkujące mogą zaobserwować niewielkie, przejściowe zmiany miesiączkowania po szczepieniu COVID-19, w tym dłuższe miesiączki, krótsze odstępy między nimi i cięższe krwawienie niż zwykle" - wyjaśnia amerykańska agencja Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Wpływ szczepionki na płodność? Brak dowodów

Nie ma dowodów na to, że szczepionki powodują problemy z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - informuje CDC. Nie ma też dowodów, by składniki szczepionki lub przeciwciała wytworzone po szczepieniu na COVID-19 powodowały jakiekolwiek problemy z zajściem w ciążę.

CDC prowadzi dobrowolny rejestr ciąż osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19. 2 maja (ostatnie dostępne dane) w rejestrze było 23 779 ciężarnych.

W badaniu, którego wyniki opublikowano 23 lipca, obejmującym ponad dwa tysiące kobiet w wieku od 21 do 45 lat i ich partnerów, stwierdzono, że zaszczepienie na COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Trzy kolejne badania nie wykazały różnic we wskaźnikach powodzenia ciąży wśród kobiet, które miały przeciwciała po szczepionkach COVID-19 lub po niedawnym zakażeniu COVID-19 oraz kobiet, które nie miały przeciwciał, w tym u pacjentek poddanych procedurom wspomaganego rozrodu (np. zapłodnienie in vitro).

Co może wpływać na miesiączkę

Stres i zmęczenie są częstymi przyczynami zmian menstruacyjnych u osób w wieku rozrodczym i mogą mieć różne czynniki wyzwalające. "Wiemy, że jeśli ludzie chorują lub ulegają stresowi, może to wpłynąć na ich cykl menstruacyjny. Jeśli masz przyrost masy ciała lub tracisz na wadze, może to również wpłynąć na twój cykl menstruacyjny. Więc nie byłoby nic szczególnego w tym, jeśli szczepionka tymczasowo wpływała na cykl menstruacyjny danej osoby" - wyjaśnia w artykule opublikowanym na stronie College of Medicine na Uniwersytecie Medycznym Południowej Karoliny położniczka, ginekolożka, specjalistka ds. zdrowia reprodukcyjnego i profesor nadzwyczajna Jessica Tarleton. "Jeśli szczepionka spowoduje nieregularny okres, uznałabym, że nie jest to problem" – uważa Tarleton. "Każdy wpływ na krwawienie i dni miesiączki, a nawet bolesne miesiączki, jest – jeśli w ogóle – tymczasowy i jest mało prawdopodobne, by znacząco wpłynął na czyjeś zdrowie" - dodaje.

"Być może krótka zmiana cyklu lub nieco inny schemat krwawienia jest w rzeczywistości związany z reakcją immunologiczną organizmu na szczepionkę" – sugerowała z kolei w rozmowie z Deutsche Welle doktor Jennifer Lincoln, amerykańska ginekolożka, która w mediach społecznościowych walczy z dezinformacją o zdrowiu seksualnym.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Michael Reynolds/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

Czy po próbnych eksperymentach związanych z krótszym czasem pracy Islandia zdecydowała, że "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? Internauci tak zrozumieli analizy raportu z badań na ten temat, ale to uproszczenie. Bo ani nie ma odgórnej decyzji rządu, ani krótszy czas pracy nie zawsze znaczy tam mniej dni roboczych.

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Źródło:
Konkret24