FAŁSZ

Doktor Fauci ujawnił wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na menstruację i płodność? To fałsz


Ponad 200 tysięcy wyświetleń na Facebooku ma wideo, na podstawie którego powstał przekaz, że szczepionki na COVID-19 wpływają na menstruację i "zaburzają zdolność posiadania dzieci". Miał to rzekomo ujawnić doktor Anthony Fauci. To manipulacja i fałszywa teza.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Autor facebookowego posta - który szybko zdobył popularność - straszy, że ponieważ szczepionka na COVID-19 może łagodnie wpływać na cykl menstruacyjny, stanowi zagrożenie dla płodności kobiet. We wpisie czytamy, że doktor Anthony Fauci, główny doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw medycznych, "zmusił kobiety całego świata do przyjęcia preparatu, który być może zaburzy ich zdolności posiadania dzieci". I dalej: "COVIDowo-segregacyjny domek z kart sypie się na naszych oczach Fauci przyznaje, że preparat na COVID zaburza cykl menstruacyjny, ale muszą to bardziej zbadać Nie ma problemu, to tylko kwestia przetrwania gatunku, kto by się przejmował?". Post ten zamieszczono na facebookowym profilu "Sympatycy Konfederacji" (pisownia wpisów oryginalna).

Czytamy w nim też: "Jeden spec, twarz pandemii, zmusił kobiety całego świata do przyjęcia preparatu, który być może zaburzy ich zdolności posiadania dzieci. Druga pandemiczna specjalistka przyznaje, że wiedziała o nieskuteczności preparatu, za którego nieprzyjęcie niszczono ludziom życie i przez 2 lata pracowała codziennie nad polityką terroru COVIDowo-szczepionkowego w USA". W konkluzji autor pisze o "terrorze sanitarystycznym".

fałsz

Post opublikowany pod koniec lipca był rozsyłany także w sierpniuKonkret24 | facebook.com

Doktor Fauci w Fox News. Tucker Carlson ironizuje

Do posta dołączono dwuipółminutowe nagranie z polskimi napisami. Widać, że to fragment programu amerykańskiej stacji Fox News. Na podzielonym ekranie widać dziennikarza stacji Breta Baiera i doktora Fauciego. Baier pyta (cytaty za polską transkrypcją): "Cykle menstruacyjne: jaki wpływ mają na nie te szczepionki?". Fauci odpowiada: "Tak, no cóż, zmiany menstruacyjne wydają się być czasowe, nietrwałe. O to chodzi między innymi. Musimy to bardziej zbadać". W kolejnym ujęciu widzimy innego prezentera Fox News, Tuckera Carlsona, który z oburzeniem i ironią komentuje słowa Fauciego: "Och, musimy to bardziej zbadać. Ha, przecież to tylko ludzka płodność, od której zależy przetrwanie gatunku, najważniejsza kwestia w życiu większości ludzi. 'Musimy to bardziej zbadać!' Właśnie zmusiliśmy miliony kobiet, żeby przyjęły ten preparat. Bywa!".

Post z nagraniem opublikowano 28 lipca, ale przez kolejny miesiąc był wciąż udostępniany i komentowany przez użytkowników serwisu. Ma 11 tys. udostępnień; 7,1 tys. reakcji, skomentowano go niemal tysiąc razy. Samo nagranie wyświetlono ponad 281 tys. razy.

Internauci z oburzeniem reagowali na informacje przedstawione w poście; niektórzy przy okazji powtarzali teorie spiskowe na temat pandemii. "To wina twórców i wina tępych biorców. Proste"; "Od początku to wiedzieli a ludzie szli jak po złoto,niestety dużo zmarło przez to cudo"; "Przecież od początku wiedzieli jak działa"; "Zrobili z ludzi królików doswiadczalnych niestety ludzie dalej chcą się szprycować" - pisali.

Lekarze: Szczepienia kobiet w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale są wskazane
Lekarze: Szczepienia kobiet w ciąży są nie tylko bezpieczne, ale są wskazaneFakty TVN

Komentowane nagranie jest fragment programu "Tucker Carlson Tonight" z Fox News. Carlson to popularny komentator polityczny tej konserwatywnej telewizji, który w swoim programie często prezentuje wprowadzające w błąd lub nieprawdziwe twierdzenia, wiele z nich weryfikowały amerykańskie redakcje fact-checkingowe jak FactCheck.org i PolitiFact.

W swoim monologu przedstawił fragment wywiadu z Faucim, który 22 lipca gościł w innym programie Fox News, "Special Report with Bret Baier". Obszerniejszy fragment wywiadu jest dostępny w serwisie YouTube. W nim słyszymy, że gospodarz zapytał o to, dlaczego nie słyszymy tyle o minusach szczepionki na COVID-19. Zadając pytanie, przywołał m.in. materiał "The New York Timesa", w którym opisano badanie naukowe pokazujące wpływ szczepienia na miesiączkę. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących tego badania lub jego wyników.

Tak jak można usłyszeć we fragmencie opublikowanym na Facebooku, Fauci odpowiedział, że wpływ szczepionki "wydaje się być raczej przejściowy i tymczasowy". Dodał, że ten wpływ "musimy bardziej zbadać".

Dłuższy fragment wywiadu z doktorem Faucim z 22 lipca 2022 roku dostępny w serwisie YouTube Konkret24 | youtube.com

Przegląd dostępnych badań dotyczących wpływu szczepionki na COVID-19 na cykl menstruacyjny oraz możliwego wpływu na płodność nie potwierdza tego, co przekazują w alarmistycznych komentarzach Carlson czy autor cytowanego posta.

"Łagodne i tymczasowe zmiany w długości cyklu"

Jak sprawdziliśmy, z dotychczasowych badań nad wpływem szczepionki na COVID-19 na cykl menstruacyjny wynika, że zmiany w cyklu są tymczasowe i łagodne. Eksperci uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju. Przypominają, że na cykl może wpływać szereg innych czynników - takich jak stres, przemęczenie czy zmiana wagi.

Od wprowadzenia szczepionek na COVID-19 pojawiały się doniesienia o ich potencjalnych skutkach ubocznych. Niektóre kobiety zgłaszały po szczepieniu zaobserwowane zmiany cyklu miesiączkowego. Zrecenzowane prace naukowe potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą tymczasowo i łagodnie wpływać na jego długość.

Badanie opublikowane 5 stycznia tego roku w czasopiśmie "Obstetrics & Gynecology" pokazało, że szczepienie przeciwko COVID-19 wiąże się z niewielkim i tymczasowym wydłużeniem cyklu menstruacyjnego. Wzięło w nim udział prawie 4 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych: 2403 zaszczepionych na COVID-19 i 1556 niezaszczepionych. Ponad połowa zaszczepionej grupy otrzymała szczepionkę Pfizera (55 proc.), pozostała część - Moderny lub Johnson & Johnson. Autorzy tego badania zwrócili uwagę na brak szerszego monitoringu cyklu menstruacyjnego po zaszczepieniu. "Niestety, badania kliniczne aktualnych szczepionek przeciw COVID-19 nie zebrały danych o cyklu miesiączkowym po szczepieniu. System zgłaszania zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionką (Vaccine Adverse Event Reporting System, VAERS) nie gromadzi aktywnie informacji dotyczących cykli menstruacyjnych, a do maja 2021 roku tylko niewielka liczba osób (mniej niż 200) zgłosiła do VAERS problemy związane z miesiączką" - piszą.

Z kolejnych badań, opublikowanych 15 lipca tego roku w czasopiśmie "Science Advances", również się dowiadujemy, że szczepionka na COVID-19 może prowadzić do łagodnego, przejściowego wydłużenia cyklu miesiączkowego. W tym badaniu wzięło udział 35 tys. osób przed menopauzą i po menopauzie. 42 proc. badanych z regularnymi cyklami miesiączkowymi po przyjęciu szczepionki krwawiło bardziej niż zwykle, podczas gdy 44 proc. nie zgłosiło zmian. Dane zebrano, wykorzystując ankiety. 15 lipca badanie opisała redakcja "The New York Times" - może na ten materiał powoływał się dziennikarz Fox News przeprowadzający wywiad z doktorem Faucim.

W grudniu 2021 roku Europejska Agencja Leków (EMA) stwierdziła, że ​​nie ustaliła związku między zmianami w cyklach miesiączkowych a szczepionkami na COVID-19. EMA zajęła się tą kwestią po tym, jak w niezrecenzowanym wówczas badaniu z Norwegii sugerowano, że niektóre kobiety trudniej przechodziły menstruację po zaszczepieniu (za Reuters). EMA tłumaczy, że zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić z powodu szeregu podstawowych schorzeń, infekcji, leków, hormonów, stosowanej antykoncepcji, a także chorób macicy i szyjki macicy.

"Wyniki ostatnich badań naukowych pokazują, że osoby miesiączkujące mogą zaobserwować niewielkie, przejściowe zmiany miesiączkowania po szczepieniu COVID-19, w tym dłuższe miesiączki, krótsze odstępy między nimi i cięższe krwawienie niż zwykle" - wyjaśnia amerykańska agencja Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Wpływ szczepionki na płodność? Brak dowodów

Nie ma dowodów na to, że szczepionki powodują problemy z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - informuje CDC. Nie ma też dowodów, by składniki szczepionki lub przeciwciała wytworzone po szczepieniu na COVID-19 powodowały jakiekolwiek problemy z zajściem w ciążę.

CDC prowadzi dobrowolny rejestr ciąż osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19. 2 maja (ostatnie dostępne dane) w rejestrze było 23 779 ciężarnych.

W badaniu, którego wyniki opublikowano 23 lipca, obejmującym ponad dwa tysiące kobiet w wieku od 21 do 45 lat i ich partnerów, stwierdzono, że zaszczepienie na COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Trzy kolejne badania nie wykazały różnic we wskaźnikach powodzenia ciąży wśród kobiet, które miały przeciwciała po szczepionkach COVID-19 lub po niedawnym zakażeniu COVID-19 oraz kobiet, które nie miały przeciwciał, w tym u pacjentek poddanych procedurom wspomaganego rozrodu (np. zapłodnienie in vitro).

Co może wpływać na miesiączkę

Stres i zmęczenie są częstymi przyczynami zmian menstruacyjnych u osób w wieku rozrodczym i mogą mieć różne czynniki wyzwalające. "Wiemy, że jeśli ludzie chorują lub ulegają stresowi, może to wpłynąć na ich cykl menstruacyjny. Jeśli masz przyrost masy ciała lub tracisz na wadze, może to również wpłynąć na twój cykl menstruacyjny. Więc nie byłoby nic szczególnego w tym, jeśli szczepionka tymczasowo wpływała na cykl menstruacyjny danej osoby" - wyjaśnia w artykule opublikowanym na stronie College of Medicine na Uniwersytecie Medycznym Południowej Karoliny położniczka, ginekolożka, specjalistka ds. zdrowia reprodukcyjnego i profesor nadzwyczajna Jessica Tarleton. "Jeśli szczepionka spowoduje nieregularny okres, uznałabym, że nie jest to problem" – uważa Tarleton. "Każdy wpływ na krwawienie i dni miesiączki, a nawet bolesne miesiączki, jest – jeśli w ogóle – tymczasowy i jest mało prawdopodobne, by znacząco wpłynął na czyjeś zdrowie" - dodaje.

"Być może krótka zmiana cyklu lub nieco inny schemat krwawienia jest w rzeczywistości związany z reakcją immunologiczną organizmu na szczepionkę" – sugerowała z kolei w rozmowie z Deutsche Welle doktor Jennifer Lincoln, amerykańska ginekolożka, która w mediach społecznościowych walczy z dezinformacją o zdrowiu seksualnym.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Michael Reynolds/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes