Informacja, jakoby testy PCR nie rozróżniały wirusa grypy od SARS-CoV-2 i dlatego zostały wycofane przez amerykańską agencję, znowu krąży w sieci. Tezę tę nagłośniła też Konfederacja Korony Polskiej na styczniowej konferencji. Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja w tym przekazie.
W ostatnich dniach w internetowych dyskusjach znowu pojawia się przekaz, że wycofane z końcem grudnia 2021 roku testy PCR nie rozróżniały COVID-19 od grypy - to twierdzenie rozpowszechniają nie tylko internauci w mediach społecznościowych, ale też politycy. "Jakby społeczeństwo nie było tak oczadziałe propagandą covidową,to po ujawnieniu faktu,że testy PCR nie 'rozróżniają' wirusów grypy i sars-cov2, na taczkach by wywiozło wszystkich ekspertów z rady medycznej i Niedzielskiego przy okazji" - czytamy w popularnym tweecie z 30 grudnia (pisownia oryginalna). Post polubiło ponad 410 internautów, ponad stu podało go dalej.
Tezę tę nagłośniła na konferencji prasowej Marta Czech, rzeczniczka partii Konfederacja Korony Polskiej. Zapis jej wystąpienia opublikowano 4 stycznia 2022 roku na kanale posła Grzegorza Brauna w serwisie YouTube. Tytuł filmu brzmi: "Testy RT PCR wykrywają również wirusa grypy? Odniesienie do komunikatu amerykańskiego laboratorium". Wyjaśniamy, na czym polega tu manipulacja.
"Pytamy o skalę testów, które mogły być wątpliwe"
Marcie Czech towarzyszyli na konferencji Włodzimierz Skalik i Karolina Pikuła z Konfederacji Korony Polskiej. Rzeczniczka poinformowała, że amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowały "jakiś czas temu" komunikat skierowany do diagnostyków laboratoriów na temat zmian w testowaniu w kierunku SARS-CoV-2. "Co możemy w tym komunikacie wyczytać? Otóż po 31 grudnia, który niedawno nam minął, CDC wycofała wniosek do Amerykańskiej Agencji Leków, FDA, o tym, żeby cofnąć zezwolenie na użycie jednego z produkowanych przez CDC testów RT-PCR, ponieważ ten test nie różnicuje w swojej diagnostyce SARS-CoV-2 oraz wirusa grypy" - mówiła Czech.
"To jest jeden z producentów [CDC - red.], który zgłosił takie wątpliwości. My pytamy, czy jest takich więcej? Pytamy o skalę testów, które mogły być wątpliwe, a w imię których została zamknięta gospodarka, ludzie zostali odsunięci od pracy, powysyłani na izolację, na kwarantannę, zabroniono im przemieszczania się, zabierając też podstawowe i przyrodzone i konstytucyjne wolności. Jaka jest skala wydatków i strat w związku z zakupem i procedowaniem takich medycznych zabiegów, które okazują się być niepewne? A wreszcie: kto za tym wszystkim stoi, może ktoś na tym zarabia?" - pytała rzeczniczka. Stwierdziła też, że opublikowany pół roku temu komunikat CDC został przemilczany. "Jak to się stało że od czasu tego komunikatu do końca roku ubiegłego testy, które zostały zgłoszone przez producenta jako wątpliwe i nieróżnicujące wirusów SARS-CoV-2 i grypy, dalej funkcjonowały na rynku i dopiero od początku tego roku zostały wycofane z obiegu?" - perorowała.
Do publikacji tego artykułu filmik z wystąpieniem Marty Czech miał w kanale YouTube Grzegorza Brauna ponad 20 tys. wyświetleń.
Konfederacja Korony Polskiej nagłośniła jednak tylko fake newsa, który krążył już w połowie 2021 roku - i nie tylko w polskim internecie. Dezinformację o rzekomych przyczynach decyzji CDC weryfikowały już m.in. amerykańskie redakcje fact-checkingowe: Snopes, Factcheck.org oraz agencja Reuters czy "USA Today", a także czeski portal Eurozpravy.cz.
W Konkret24 doniesienia na temat wycofania testów PCR weryfikowaliśmy w sierpniu 2021 roku. Jak sprawdziliśmy teraz, nie ma nowych faktów czy okoliczności, które zmieniałyby to, co w ubiegłym roku zweryfikowali fact-checkerzy.
Dlaczego CDC zapowiedziało w lipcu 2020 rezygnację z jednego z testów PCR z końcem roku
Wspomniany przez Martę Czech komunikat CDC opublikowała 21 lipca 2021 roku. "Po 31 grudnia 2021 roku CDC wycofa wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na zastosowanie w trybie awaryjnym panelu diagnostycznego CDC 2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR - testu wprowadzonego po raz pierwszy w lutym 2020 roku do wykrywania wyłącznie SARS-CoV-2" - czytamy w informacji na stronie CDC. Agencja podała ją z ponad pięciomiesięcznym wyprzedzeniem, "aby laboratoria kliniczne miały wystarczająco dużo czasu na wybór i wdrożenie jednej z wielu alternatyw zatwierdzonych przez FDA".
Decyzję o rezygnacji z tego testu CDC nie podjęła ani dlatego, że test zawodzi, ani z tego powodu, że myli SARS-CoV-2 z wirusem grypy. "CDC zachęca laboratoria do rozważenia przyjęcia metody multipleksowej, która może ułatwić wykrywanie i rozpoznawanie wirusów SARS-CoV-2 i grypy. Takie testy mogą ułatwić ciągłe badania zarówno pod kątem grypy, jak i SARS-CoV-2, i mogą oszczędzić zarówno czas jak i zasoby w okresie zbliżającego się sezonu grypowego. Laboratoria i ośrodki badawcze powinny walidować i zweryfikować wybrany przez siebie test przed rozpoczęciem badań klinicznych" - wyjaśnia agencja federalna.
CDC nie stwierdziła w komunikacie, że przyczyną rezygnacji z tego testu PCR jest fakt, że nie odróżniał nowego koronawirusa od grypy. Chodzi o to, że ten akurat test wykrywa wyłącznie wirusa SARS-CoV-2, a nie grypę. Więc CDC po prostu złożyła wniosek o zezwolenie na zastosowanie w trybie awaryjnym diagnostyki (czyli odpowiednich testów), dzięki której można by jednocześnie wykrywać SARS-CoV-2 oraz wirusy grypy A i B. Jak wyjaśnia Snopes, zdaniem CDC taki dobór testów byłby bardziej efektywny w zbliżającym się wtedy sezonie grypowym w USA.
Czy w temacie błędnie interpretowanego komunikatu CDC pojawiły się jakieś nowe fakty, które mogłyby rzucić inne światło na sprawę? Nie znaleźliśmy takich. Nie zna ich też doktor Paweł Grzesiowski, epidemiolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19. - Pamiętam te doniesienia, które pojawiły się w lipcu 2021 roku: amerykańska agencja dopuszczająca leki i testy FDA wyjaśniała, że testy są skuteczne, a agencja kontroli chorób CDC poinformowała o wygaśnięciu tymczasowego dopuszczenia do użytku testów wykrywających pojedynczo wirusa SARS-Co-V-2 po to, aby przed kolejnym sezonem wdrożyć do diagnostyki tak zwaną platformę multiplex, która wykrywać będzie w jednym teście dwa wirusy - grypy i SARS-CoV-2 - opowiada Grzesiowski. - Chodziło o to, by w jednym wymazie, tym samym zestawem odczynników wykrywać grypę i COVID-19, czyli jeden test da nam dwa wyniki: jeden w kierunku grypy, a drugi w kierunku COVID-19 - wyjaśnia.
- Komunikat CDC nie oznaczał wycofania testów PCR z powodu ich problemów technicznych, tylko zapowiadał ich unowocześnienie celem wykrywania sezonowego wirusa grypy - podkreśla doktor Grzesiowski. - Chodziło o to, by umożliwić lekarzom szybką i precyzyjną metodę, która będzie wykrywać krążącego wirusa grypy A i COVID-19. Czyli robimy jeden PCR i otrzymujemy dwa osobne i wiarygodne wyniki. A cała sytuacja z komunikatem CDC została natychmiast wykorzystana do podważenia wiarygodności testów - stwierdza Grzesiowski.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock