Gadatliwa opozycja, zdyscyplinowana większość rządząca. Co wynika z sejmowych statystyk?


To posłowie opozycji najczęściej wypowiadali się w trakcie posiedzeń Sejmu, to oni zgłosili w tej kadencji ponad cztery razy więcej interpelacji niż parlamentarzyści rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Ci z kolei są posłami bardziej zdyscyplinowanymi – rzadziej opuszczają głosowania, częściej niż ich koledzy z opozycji podpisują się pod projektami ustaw. Tak wynika z analizy sejmowych statystyk, jakie przeprowadził Konkret24.

Sejmowe liczby pokazują, że w ostatniej kadencji debata na Wiejskiej toczyła się głównie pomiędzy posłami PiS a parlamentarzystami obecnego klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Wojna na słowa

Wystąpienia na plenarnych obradach parlamentu są najbardziej widocznym przejawem poselskiej aktywności. W trakcie 85 posiedzeń Sejmu, jak podaje Centrum Informacyjne Sejmu na stronach internetowych, posłowie występowali na mównicy 41 757 razy.

Bój na słowa toczył się głównie pomiędzy posłami obecnego klubu PO-KO a przedstawicielami rządzącej większości. Od początku kadencji jego posłowie (łącznie z PO i Nowoczesnej) zabierali głos ponad 17,2 tys. razy. Ich polityczni adwersarze z PiS mają na swoim koncie ponad 15,5 tys. wystąpień, w tym ponad 2 tys. to wypowiedzi posłów - przedstawicieli rządu. Niemal sześciokrotnie rzadziej niż politycy PO-KO w Sejmie występowali posłowie PSL - 3,3 tys. razy a posłowie klubu Kukiz’15 – 2,5 tys.

W sumie, przewaga wystąpień posłów opozycji nad posłami PiS wynosi prawie 1,5:1.

Liczba wystąpień poselskich w trakcie obrad Sejmu
Liczba wystąpień poselskich w trakcie obrad Sejmu Liczba wystąpień poselskich w trakcie obrad Sejmu

Pod tym względem najaktywniejszym posłem, który najczęściej pojawiał się na sejmowej mównicy jest Mirosław Suchoń z klubu PO-KO – 757 wystąpień.

W pierwszej dziesiątce najczęściej występujących posłów jest siedmiu posłów PO-KO, dwóch z PSL oraz jedna posłanka Wolnych i Solidarnych. Nie ma za to ani jednego posła PiS – dopiero 14. miejsce w tym zestawieniu zajmuje Piotr Pyzik z liczbą 339 wystąpień.

Rzeczniczka klubu PiS tłumaczy gest środkowego palca wykonany przez posła Piotra Pyzika
Rzeczniczka klubu PiS tłumaczy gest środkowego palca wykonany przez posła Piotra Pyzikatvn24

Znani z mediów posłowie opozycji - Katarzyna Lubnauer czy Borys Budka w tym zestawieniu zajmują odległe miejsca (odpowiednio 49 i 66). Autorka wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, także w mediach społecznościowych, posłanka PiS Krystyna Pawłowicz z 19 wypowiedziami zajmuje 403 miejsce. Najczęściej karany finansowo za swoje słowa poseł mijającej kadencji - Sławomir Nitras z PO-KO - ma na swoim koncie 255 wypowiedzi (24. miejsce).

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w zestawieniu zajmuje 55. miejsce ze 179 wypowiedziami. Jarosław Kaczyński ma za sobą w tej kadencji 27 wystąpień (363. miejsce), o dwa mniej ma Paweł Kukiz. Grzegorz Schetyna wypowiedział się w Sejmie 21 razy, co daje mu wśród posłów 397. miejsce.

Całe wystąpienie Sławomira Nitrasa i wymiana zdań z Ryszardem Terleckim
Całe wystąpienie Sławomira Nitrasa i wymiana zdań z Ryszardem Terleckim tvn24

Informacja na żądanie

Opozycyjni posłowie bardzo skwapliwie korzystają z prawa do wnoszenia interpelacji do premiera bądź innych członków rządu. W sumie, w tej kadencji posłowie zgłosili 33 749 interpelacji z czego ponad 14,7 tys. pochodziło od posłów z klubu PO-KO (w tym z dawnego klubu PO). Posłowie Kukiz’15 zgłosili ponad 5,6 tys. interpelacji, Nowoczesnej – ponad 5,1 tys., a PSL – tylko 578. Natomiast posłowie PiS żądali od rządu informacji 6,5 tys. razy.

Poselskie interpelacje

Pod tym względem wyróżnia się posłanka PiS Anna Sobecka – zgłosiła 1072 interpelacje. Ustępuje jedynie posłom: Piotrowi Pudłowskiemu (PO-KO) – 1719 interpelacji; Pawłowi Skuteckiemu (Konfederacja) – 1693; Grzegorzowi Furgo (PO-KO) – 1099. Kolejny poseł PiS – Norbert Kaczmarczyk – zajmuje dopiero 21. miejsce z 479 interpelacjami.

MON odpowiada na interpelację Krzysztofa Brejzy
MON odpowiada na interpelację Krzysztofa Brejzytvn24

Poselska dyscyplina

Przejawem aktywności posła, a wręcz jego ważnym obowiązkiem jego nie tylko "czynny udział" (jak opisuje to ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora) w posiedzeniach izby, ale także udział w głosowaniach.

Pod tym względem posłowie PiS nie mają konkurencji. Jerzy Gosiewski otwiera listę najbardziej zdyscyplinowanych posłów. Opuścił zaledwie 0,06 proc. sejmowych głosowań – czyli pięć. Wziął udział w 8114 głosowaniach, podobnie jak jego klubowy kolega Robert Warwas. Dopiero 41. jest przedstawiciel PO-KO - posłanka Zofia Czernow, której nie było na 86 głosowaniach.

Stary Sejm zbierze się po wyborach. Opozycja dopytuje o motywy
Stary Sejm zbierze się po wyborach. Opozycja dopytuje o motywyFakty TVN

Zdyscyplinowanie posłów PiS widać także w podpisach pod projektami ustaw i uchwał, zgłaszanych przez klub poselski. Na takiej liście, także na czołowym miejscu, znajduje się poseł Gosiewski – 234 podpisy. Ustępuje jedynie klubowemu koledze – Waldemarowi Andzelowi, który złożył 239 podpisów. Podobnie jak w przypadku udziału w głosowaniach, posłowie opozycji w tym rankingu są na dalekich miejscach – 35. jest Sławomir Neumann z PO-KO, który złożył pod poselskimi projektami ustaw i uchwał 135 podpisów.

Dwaj milczący posłowie

Na drugim biegunie poselskich aktywności, po przejrzeniu statystyk, można odnaleźć dwóch posłów, którzy przez całą kadencję z mównicy sejmowej nie wypowiedzieli ani jednego słowa. Pierwszy z nich to poseł PiS Leonard Krasulski - ani jednego sejmowego wystąpienia, ani jednej zgłoszonej interpelacji.

Poseł Krasulski jest członkiem prezydium Klubu Parlamentarnego PiS. We władzach tego klubu, a nawet jego wiceprzewodniczącym, jest Jacek Żalek. Też nie ma na swoim koncie ani jednego wystąpienia, ale zgłosił 47 interpelacji. Poseł Krasulski rzadko opuszcza głosowania, podpisał się pod 157 projektami ustaw i uchwał, poseł Żalek poparł poselskie projekty tylko trzykrotnie.

Aktywność posła Leonarda Krasulskiego (PiS)sejm.gov.pl

Wśród posłów opozycji listę najrzadziej wypowiadających się posłów otwiera Teresa Piotrowska z PO-KO, szefowa MSWiA w rządzie Ewy Kopacz. Tylko raz wystąpiła na obradach, opuściła 1442 głosowania, zgłosiła 78 interpelacji.

Wyborcze tempo uchwalania

Kończąca się VIII kadencja Sejmu w istotny sposób nie odbiega od poprzednich dwóch, w których rządziła koalicja PO-PSL. Wówczas także opozycja grała główne skrzypce w sejmowej debacie i interpelacjach, posłowie rządzącej większości byli bardziej zdyscyplinowani w głosowaniach i popieraniu swoich projektów.

Sejmowe statystyki pokazują, że w mijającej kadencji posłowie zgłosili 1324 projekty ustaw. Na 86 posiedzeniach do tej pory uchwalono 893 ustawy. To nieco więcej niż w poprzedniej kadencji - 1300 projektów i 752 uchwalone ustawy.

W tej kadencji za to zmalała liczba posiedzeń i dni, podczas których Sejm obradował na posiedzeniach plenarnych. Było 86 posiedzeń, 233 dni obrad. W latach 2011-2015 posłowie obradowali na 102 posiedzeniach przez 368 dni.

VIII kadencja sejmu w liczbach

Tempo uchwalania ustaw w ostatnich latach rośnie w miarę upływu kadencji i osiąga swoje apogeum w ostatnim roku kadencji, czyli w roku wyborów parlamentarnych. W 2015 r. - ostatnim roku poprzedniej kadencji - podczas jednego posiedzenia uchwalano średnio 13 ustaw, w tym roku ta średnia wyniosła 17 ustaw w ciągu jednego posiedzenia.

Liczby podane w tekście i tabelach wg stanu na 13 września 2019 r.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes