FAŁSZ

"Polska nie jest własnością Polaków"? Julia Pitera tego nie powiedziała

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24
Pitera: Były inne frakcje w PO. One się czasem ze sobą spierały, dyskutowały, ale na tym polegała barwność tej partii
Pitera: Były inne frakcje w PO. One się czasem ze sobą spierały, dyskutowały, ale na tym polegała barwność tej partiiTVN24
wideo 2/4
TVN24Pitera: Były inne frakcje w PO. One się czasem ze sobą spierały, dyskutowały, ale na tym polegała barwność tej partii

Według internautów Julia Pitera miała rzekomo stwierdzić, że "Polska nie jest własnością Polaków", tylko "własnością całej Europy i to Europa powinna decydować o sprawach Polski, a nie rząd". Sprawdziliśmy, czy jest to prawdziwy cytat.

W mediach społecznościowych ponownie krąży cytat przypisywany Julii Piterze, byłej posłance Platformy Obywatelskiej, sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2007-11 oraz europosłance PO w latach 2014-19. "Kolejna antypolska pato.welebrytka" - czytamy w poście anonimowego twitterowicza z 12 maja (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Załączył do niego grafikę: to zdjęcie Julii Pitery siedzącej na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego, pod którym znalazł się jakoby jej słowa: "Polska nie jest własnością Polaków. Uważam, że absurdem jest to żeby Polacy czuli się w tym kraju jak u siebie. Polska jest własnością całej Europy i to Europa powinna decydować o sprawach Polski, a nie rząd" (pisownia oryginalna).

Pod rzekomymi słowami Julii Pitery zamieszczono odwołanie do profilu na Facebooku o nazwie "Ojczyzna Moja Polska". To strona działająca od listopada 2017 roku, pojawiają się na niej treści związane z polską polityką - obecnie są to głównie artykuły mediów internetowych opatrzone krótkimi komentarzami anonimowych administratorów strony. Do 2021 roku publikowano tam wiele grafik i memów o krajowych politykach. Wpis wyświetlono ponad siedem tysięcy razy, a udostępniono prawie 200 razy, niemal 400 twitterowiczów go polubiło.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet opublikowany 12 maja 2023 rokuTwitter

 "Przed Państwem tera Julia Pitera!" Cytat krąży w mediach społecznościowych od lat

Wielu użytkowników Twittera uznało, że to prawdziwy cytat Pitery. "Nie ma mowy by Polska przez opozycję znowu znikła z map Europy na kolejne 123 lata"; "przed Państwem tera Julia Pitera!"; "To PO co ją Naród wybierał??? Widać wielkie pustkowie w jej głowie"; "No! Bez komentarza !!!!"; "Co za idiotka takie słowa pisze! To jest jawna Zdrada Polski! Powinna za to siedzieć albo być wydalona z Polski! bez zbędnej zwłoki!"; "Idiokracja postępuje." - pisali internauci w odpowiedzi na popularny tweet.

W ostatnich miesiącach grafika oraz inne jej wersje - z innymi zdjęciami Pitery i tym samymi słowami, rzekomo jej autorstwa - krążyły na polskim Facebooku. Internauci publikowali je w lutym, marcu, kwietniu i maju tego roku.

Ilustracje z rzekomym cytatem pojawiała się w polskim internecie od lat. Najwcześniejsze posty z tym rzekomym cytatem, jakie znaleźliśmy w sieci, opublikowano w 2017 roku.

Brak dowodów na autentyczność i zaprzeczenie byłej polityczki

Czy to prawdziwe słowa? Nie ma na to dowodu. W 2020 roku przeanalizowała je redakcja portalu Demagog. Serwis nie znalazł wiarygodnego źródła tej rzekomej wypowiedzi Pitery. Redakcja uznała, że "cytat z Julii Pitery jest zmyślony, a cała informacja – fake newsem". My również nie dotarliśmy do wiarygodnego źródła takiego lub podobnego cytatu byłej europosłanki.

Skontaktowaliśmy się z Julią Piterą. W rozmowie z Konkret24 stwierdziła, że przypisywany jej cytat jest fałszywy. Jak zauważyła, żadna z wersji grafik nie podaje, gdzie takie słowa miałaby powiedzieć. - Ciągle ktoś ma do mnie zadrę mimo upływu czasu. To chyba znaczy, że byłam skuteczna w swoich działaniach - dodała.

Autor:Gabriela Sieczkowska

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com

Pozostałe wiadomości