Ilu burmistrzów i prezydentów ma KO, a ile PiS? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24
Rafał Trzaskowski: w większości miast wygrywają kandydaci KO albo niezależni, popierani przez nas
Rafał Trzaskowski: w większości miast wygrywają kandydaci KO albo niezależni, popierani przez nasTVN24
wideo 2/6
Rafał Trzaskowski: w większości miast wygrywają kandydaci KO albo niezależni, popierani przez nasTVN24

Po wyborach samorządowych politycy podają różne dane o tym, w ilu miastach kandydaci poszczególnych partii zostali burmistrzami lub prezydentami. Sprawdziliśmy więc, jak poradzili sobie w I turze w dużych i średnich miastach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Spośród 70 miast powyżej 30 tysięcy mieszkańców, w których wybory na burmistrza lub prezydenta zostały rozstrzygnięte w I turze najczęściej wygrywali kandydaci, którzy nie reprezentowali żadnej z dwóch największych formacji politycznych. W 40 przypadkach zwycięzcy startowali z komitetów lokalnych lub takich utworzonych specjalnie dla nich. 24 miastach wygrali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a tylko w trzech reprezentanci PiS.

W wyborach samorządowych z 7 kwietnia w głosowaniu do sejmików zwycięzcą zostało Prawo i Sprawiedliwość - w skali kraju zagłosowało na to ugrupowanie 34,27 proc. wyborców. Koalicję Obywatelską poparło 30,59 proc. głosujących, a na Trzecią Drogę głos oddało 14,25 proc. Na koalicję Konfederacji i Bezpartyjnych samorządowców zagłosowało 7,23 proc., a na Lewicę - 6,32 proc. głosujących. Wyniki w wyborach do sejmików bywają porównywane do wyborów do Sejmu i mają pokazywać realne poparcie partii. PiS wygrał w siedmiu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. KO zwyciężyło w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim. Zwycięstwa PiS na Mazowszu i w Łódzkiem nie dadzą tej partii władzy w sejmikach, bo bardzo prawdopodobna są koalicje między KO a Trzecią Drogą. Jak te wyniki się przełożyły na podział mandatów? Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie miała w regionach 239 radnych. Koalicja Obywatelska uzyskała w całej Polsce 210 mandatów w sejmikach, jednak politycy tego ugrupowania wejdą prawdopodobnie w układy z innymi siłami - przede wszystkim z Trzecią Drogą, która uzyskała 82 mandaty, a także z Lewicą, której uda się objąć tylko siedem mandatów.

Do samorządów wejdą też kandydaci komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Koalicja ta wprowadzi do pięciu sejmików łącznie sześcioro swoich radnych.

Poza radnymi sejmików wojewódzkich, rad powiatów i gmin (i radnych dzielnicowych w Warszawie) Polacy wybierali także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dzień po wyborach politycy zaczęli publikować różne dane dotyczące tego, w ilu miastach zwyciężyli "ich" kandydaci: w domyśle startujący z ich komitetów wyborczych, członkowie partii lub oficjalnie wspierani przez te partie. To też ma pokazywać skalę popularności ugrupowań politycznych.

W poniedziałek 8 kwietnia rano, a więc jeszcze przed ogłoszeniem całkowitych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą dla całej Polski, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że "w większości miast wygrywają kandydaci Koalicji Obywatelskie albo niezależni, popierani przez nas. Natomiast sporo jest takich miejsc, gdzie będzie druga tura, będziemy się starali tych naszych przyjaciół wspierać".

Po południu, kiedy na stronie PKW opublikowano już pełne wyniki wyborów, premier Donald Tusk napisał w serwisie X: "W stu (tak, stu!) największych miastach Polski PiS przegrał pierwszą turę. W każdym z nich. Tylko w szesnastu weszli do drugiej tury. W sejmikach - jedenaście do pięciu dla Koalicji. Wiem, zawsze może być lepiej".

Już wcześniej w mediach społecznościowych anonimowe konta zaczęły rozpowszechniać mapę Polski bez żadnego zaznaczonego punktu podpisaną jako "Mapa Polski z zaznaczonymi miastami powyżej 50 tys mieszkańców, w których PiS odniosło spektakularne zwycięstwo". Ta mapa pojawiła się potem na opublikowanym w serwisie X nagraniu posła Koalicji Obywatelskiej i wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka, który na filmiku mówi: "PiS dałby wiele, żebyście nigdy tej mapy nie zobaczyli. Ale ja wam ją pokażę. To jest mapa, na której zaznaczyliśmy miasta, w których PiS spektakularnie wygrał wybory, te powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Tak wygląda ta mapa. Także myślę, że tu mamy odpowiedź na pytanie, kto wybory wygrał".

FAŁSZ

Sprawdziliśmy więc, w ilu miastach powyżej 30 tysięcy mieszkańców wygrał burmistrz lub prezydent miasta związany z Koalicją Obywatelską lub Platformą Obywatelską, a w ilu z Prawem i Sprawiedliwością.

W większości druga tura

Jako że wszyscy politycy mówili wyłącznie o miastach, a nawet o miastach powyżej 50 tysięcy, to w swojej analizie nie braliśmy pod uwagę wyborów na wójtów, czyli włodarzy gmin wiejskich. Skupiliśmy się tylko na burmistrzach, czyli organach wykonawczych w gminach, w których siedziba władz znajduje się w mieście na terytorium tej gminy i prezydentach miast, którzy według ustawy o samorządzie gminnym mogą władać miastami powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Dodatkowo zawęziliśmy kryteria jedynie do miast, które według GUS w połowie 2023 roku liczyły powyżej 30 tysięcy mieszkańców. Takich miast w Polsce jest 182. Największe to oczywiście Warszawa (1,86 mln mieszkańców), a najmniejsze to Szamotuły (30,05 tys. mieszkańców).

Na 182 analizowanych miast w większości (112) w wyborach na burmistrza lub prezydenta odbędzie się druga tura. W pozostałych 70 wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze, a więc jeden z kandydatów uzyskał co najmniej 50 proc. głosów.

24 dla KO, 3 dla PiS

I tak: w tych 70 miastach, w których wynik wyborów na burmistrza lub prezydenta jest już znany, najczęściej wygrywał kandydat niezwiązany z Koalicją Obywatelską lub Prawem i Sprawiedliwością oraz niepopierany oficjalnie przez te partie. Takich przypadków było 40. Najczęściej zwycięzcy startowali z komitetów lokalnych lub utworzonych specjalnie dla nich. Na przykład w Katowicach zwyciężył dotychczasowy prezydent Marcin Krupa, który nie jest członkiem żadnej partii i startował z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Samorządowe i Marcin Krupa.

Natomiast w 24 miastach wygrał kandydat związany z Koalicją Obywatelską, który albo startował z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, albo jest członkiem Platformy Obywatelskiej, albo otrzymał oficjalne poparcie tej partii. Aż 10 z tych miast ma powyżej 100 tys. mieszkańców: Warszawa (Rafał Trzaskowski); Łódź (Hanna Zdanowska); Gdańsk (Aleksandra Dulkiewicz); Lublin (Krzysztof Żuk); Bydgoszcz (Rafał Bruski); Białystok (Tadeusz Truskolaski); Sosnowiec (Arkadiusz Chęciński); Bytom (Mariusz Wołosz); Płock (Andrzej Nowakowski); Wałbrzych (Roman Szełemej).

Pozostałe miasta powyżej 30 tys. mieszkańców, w których kandydat KO wygrał w pierwszej turze to: Piaseczno (Daniel Putkiewicz); Gniezno (Michał Powałowski); Leszno (Grzegorz Rusiecki); Biała Podlaska (Michał Litwiniuk); Rumia (Michał Pasieczny); Chrzanów (Robert Maciaszek, popierany przez PO); Kołobrzeg (Anna Mieczkowska); Mikołów (Stanisław Piechula); Mińsk Mazowiecki (Marcin Jakubowski); Zduńska Wola (Konrad Pokora); Oświęcim (Janusz Chwierut); Aleksandrów Łódzki (Jacek Lipiński, popierany przez PO); Oborniki (Tomasz Szrama); Dzierżoniów (Dariusz Kucharski).

Natomiast kandydaci PiS wygrali w pierwszej turze w trzech miastach. Dwa z nich mają powyżej 50 tys. mieszkańców. Są to: Tomaszów Mazowiecki (Marcin Witko); Stalowa Wola (Lucjusz Nadbereżny); Wadowice (Bartosz Kaliński).

W pozostałych 112 miastach (powyżej 30 tys. mieszkańców), w których nadal nie znamy ostatecznego wyniku w wyborach na burmistrza lub prezydenta, druga tura odbędzie się 21 kwietnia. W tych wyborach związanych z PiS będzie 22 kandydatów, a z Koalicją Obywatelską - 49. Bezpośrednie pojedynki między kandydatami obu ugrupowań odbędą się w: Bielsku-Białej, Elblągu, Kielcach, Koninie, Poznaniu, Radomiu, Radomiu, Rybniku, Skawinie i Tychach. Artykuł zaktualizujemy po II turze.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24