W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.

W rezultacie zmian w strukturze nowego rządu Mateusza Morawieckiego, kierowane przez Jadwigę Emilewicz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmieniło się w Ministerstwo Rozwoju. W zakresie jego odpowiedzialności znalazły się budownictwo i i turystyka.

Odnosząc się do tej zmiany, prowadzący program "Rozmowa Piaseckiego" Konrad Piasecki pytał minister Emilewicz o jej pomysły na polepszenie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Minister Jadwiga Emilewicz o mieszkalnictwie

- Ja będę chciała za chwileczkę, prezentując swoje cele w zakresie mieszkalnictwo, budownictwo i planowanie przestrzenne, o tym mówić szerzej, będę to prezentować opinii publicznej i będę to także pokazywać dziennikarzom - zapowiadała Emilewicz i dodawała, "jaki jest najważniejszy cel":

Po pierwsze zwiększyć liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce, bo ta liczba jest niewystarczająca i jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich.

Jadwiga Emilewicz

- To jest pierwsza rzecz. Mówimy tutaj o wszystkich mieszkaniach, a zatem uproszczenia procesu inwestycyjnego są bardzo ważne - dodała minister rozwoju.

Przyjrzeliśmy się międzynarodowym zestawieniom mówiącym o statystyce przytoczonej przez minister rozwoju, aby sprawdzić, jak naprawdę wygląda ta "niewystarczająca liczba" na europejskim, a konkretnie unijnym, tle.

Koniec europejskiej stawki

Dane o liczbie mieszkań na tysiąc mieszkańców zbiera Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jednak jej najnowsze statystyki w tym zakresie pochodzą z 2014 roku. Nowe ankiety i badania były prowadzone do maja tego roku, jednak wciąż nie opublikowano ich wyników.

Zdecydowanie nowsze dane posiada natomiast Europejska Federacja Mieszkalnictwa Publicznego, Spółdzielczego i Społecznego Housing Europe z siedzibą w Brukseli, która zrzesza 45 krajowych i regionalnych federacji zajmujących się mieszkalnictwem.

W najnowszych dwóch raportach federacji, z 2017 i 2019 roku, oparto się na danych odpowiadających stanowi na 2017 oraz w dwóch przypadkach na 2016 rok. Zgodnie z przytoczonymi tam statystykami, w 2017 roku w Polsce na tysiąc mieszkańców przypadało 360 mieszkań.

Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w 2017 roku
Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w 2017 roku

Taki sam wynik jak Polska miała Słowacja.

Unijnym liderem jest Grecja, dla której dane podane są za 2016 rok, ale która w tamtym czasie jako jedyna miała ponad 600 mieszkań na tysiąc mieszkańców - dokładnie 604. Na drugim biegunie, wśród krajów, gdzie wskaźnik nie przekroczył poziomu 400 mieszkań, znajdują się cztery państwa: Luksemburg (396), Cypr (392) oraz Polska i Słowacja (po 360).

Unijna średnia to 475 mieszkań na tysiąc obywateli danego państwa.

Jak rósł nasz wynik?

Problem z mieszkalnictwem w Polsce nie jest jednak zjawiskiem nowym. Autorskie pomysły na jego rozwiązanie pojawiają się w programach różnych partii i w każdej kampanii wyborczej. Za szerokimi planami nie zawsze idzie jednak realizacja.

Przykładowo w sierpniu na Konkret24 sprawdziliśmy, ile mieszkań budowanych było w tamtym czasie w ramach programu Mieszkanie Plus, stworzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Mimo zapowiedzi premiera Morawieckiego o 100 tysiącach w 2019 roku, łączna liczba mieszkań oddanych w tamtym czasie wynosiła dokładnie 1731.

Mateusz Morawiecki a realizacja programu Mieszkanie Plus

Jeśli spojrzeć natomiast na poziom zmiany liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców między 1988 a 2014 rokiem (na podstawie danych OECD), wyniósł on 23 procent (z 294 na 363). Statystyk OECD z 2014 roku nie można porównywać z najnowszymi danymi Federacji Housing Europe, ponieważ oba podmioty stosują w swoich badaniach i ankietach różną metodologię.

Mimo wzrostu liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, Polska w europejskich statystykach wypada najgorzej
Mimo wzrostu liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, Polska w europejskich statystykach wypada najgorzej Foto: Konkret24 / OECD

Dane porównawcze dla podobnego okresu (od 1988-1992 do 2011-2013 w zależności do kraju) OECD podaje wyłącznie dla 15 z 28 państw członkowskich Unii. Wszystkie zanotowały w tym okresie wzrost odsetka liczby mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Największy procentowo był on w Bułgarii, gdzie między 1992 a 2015 rokiem wyniósł 53 procent. Najmniej, zaledwie o 0,4 procent, urosła liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Szwecji, choć mimo tego ten kraj plasuje się obecnie w połowie ogólnego zestawienia.

Polska, ze wzrostem na poziome 23 procent, uplasowała się na szóstym miejscu wśród 15 sklasyfikowanych państw.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Eksperci o raporcie Jakiego, według którego Polska straciła na wejściu do UE: "niezrównoważony, ahistoryczny, wybiórczy"

Dwaj profesorowie – Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej – twierdzą, że Polska na członkostwie w Unii Europejskiej straciła 535 miliardów złotych. Ich raport powstał na zamówienie europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Ekonomiści podane dane kwitują: "porównywanie gruszek z jabłkami". Raport oceniają jako "niespotykany w analizach i literaturze przedmiotu bilansu płatniczego".

"Jakim prawem żołnierz składa meldunek prezesowi partii?" Sprawdzamy

"Co za generał salutuje prezesowi?" - brzmiał jeden z komentarzy oburzonych internautów, którzy na nagraniach z miesięcznicy smoleńskiej zobaczyli, jak żołnierz dwukrotnie salutował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytani przez Konkret 24 wojskowi wyjaśniają, czy żołnierz postąpił zgodne z regulaminem.