FAŁSZ

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Zielińska: można było się lepiej przygotować do powodzi
Zielińska: można było się lepiej przygotować do powodzi TVN24
wideo 2/4
Zielińska: można było się lepiej przygotować do powodzi TVN24

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Informacja o rzekomym oświadczeniu ministry klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej pojawiła się w poście na platformie X. Internauta zamieścił 28 października 2024 roku rzekomą wypowiedź polityczki: "Wprowadzimy bon na zakup odzieży z drugiej ręki. Przygotujemy również budżet dla przedsiębiorców chcących poprowadzić 'second hand'. W ten sposób zmniejszymy produkcję nowej odzieży co przełoży się na poprawę klimatu" (pisownia oryginalna). Zielińska jakoby powiedziała to w "naszym porannym programie", ale nazwa audycji ani nadawcy w poście się nie pojawia. Internauta do wpisu dołączył zdjęcie Zielińskiej. Wpis do poniedziałku, 4 listopada, miał ponad 220 tysięcy wyświetleń.

Część internautów uwierzyła w prawdziwość przekazu, niektórzy oburzali się w komentarzach. "Ameba i bezmózg"; "Ten rząd jest rządem jeb***tym" - pisali (cenzura od redakcji).

Manipulacyjny post tego samego dnia podał dalej publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz. "Kolejnym etapem naszych reform będą dotacje na używaną żywność'' - zakomunikował i oznaczył w opisie konto wiceministry Zielińskiej. Jego wpis wyświetlono ponad 48 tysięcy razy. "Oraz - na używany papier toaletowy"; "Bon na używane majtki i skarpety - władcy PRL triumfują zza grobu....." - dopisywali inni użytkownicy serwisu X (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

"Polacy mają się ubierać w lumpeksach"

Rzekomy cytat pojawił się nie tylko w serwisie X. Internauci rozpowszechniali go także na innych platformach społecznościowych.

Na Facebooku jedna z użytkowniczek pisała: "Błagam, zdelegalizujcie toto..." i załączyła rzekomą wypowiedź Zielińskiej. Inny internauta sprawę skomentował takimi słowami: "Genetyczny po*** w rządzie" (cenzura od redakcji). "Bon za zakup odzieży z drugiej ręki - propozycja p. Zielińskiej z rządu p Tuska. To może od razu ogłoście, że Polacy są więźniami Uni Europejskiej we własnym kraju i ubierzcie Nas już teraz w pasiaki i drewniaki. Ludzie obudźcie się! Nie tak wygląda wolność i demokracja Tak wygląda program totalitarnej władzy"- apelowała jeszcze inna użytkowniczka.

Zrzut ekranu z postem z serwisu X opublikowany został także na TikToku. Filmik wygenerował tam ponad 125 tysięcy wyświetleń. "Czyli Polacy dostaną bony i mają się ubierać w tzw lumpeksach,bo trzeba chronić klimat.Ja się pytam, czy Ministra jest normalna"- stwierdził autor. "Ta Pani jest walnięta równo!!!!!!!"; "że to jest ministrem wstyd dla kraju''; "to ciężko chora kobieta" - to tylko niektóre z komentarzy pod TikTokiem na temat wiceministry Zielińskiej.

FAŁSZ
Informacja o rzekomym komunikacie wiceministry Zielińskiej była szeroko rozpowszechniana w internecieTikTok.com

Konto podszywało się pod kanał telewizyjny

Konto, które 28 października powiadomiło o rzekomej zapowiedzi wiceministry, wkrótce po publikacji zmieniło nazwę i zdjęcie profilowe. W dniu publikacji wpisu używało nazwy "Polsat News Polityka", a w zdjęciu profilowym wykorzystano logo tego kanału informacyjnego. Stąd też słowa o ''naszym porannym programie", które sugerowały, że Zielińska gościła na antenie stacji.

Informację o tym, że rzekoma zapowiedź Zielińskiej padła właśnie w Polsat News Polityka rozpowszechniali dalej inni internauci. Jeden z nich napisał, że padła ona na antenie w dniu publikacji wpisu - 28 października 2024 roku. "Lewactwo pełną gębą, jak ktoś chce tu kupuje i tak ciuchy na portalach typu olx, vinted czy znajduje oddam za darmo, czy szuka szmateksy na bazarach, odzież z drugiej ręki to też bielizna osobista – bo tj już fetysz, z drugiej ręki niech weźmie od że schronisko, tam jest pełno'' - dodał (pisownia oryginalna). Sprawdziliśmy, czy ministra Zielińska była tego dnia gościem w Polsat News Polityka oraz czy mówiła cokolwiek o zakupach z drugiej ręki.

Polsat News Polityka to uruchomiony w styczniu 2024 roku przez Telewizję Polsat kanał informacyjny. Można obejrzeć na nim m.in. posiedzenia Sejmu, Senatu i komisji śledczych czy programy publicystyczne "Studio parlament" i "Debatę polityczną". 28 października 2024 roku w "Studiu parlament" do rozmowy zaproszeni zostali Michał Gramatyka (Polska 2050 - Trzecia Droga), Konrad Wojnarowski (PSL), Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Zbigniew Kuźmiuk (PiS) oraz Adrian Zandberg (Razem). W "Debacie politycznej" wzięli natomiast udział Paulina Matysiak (zawieszona w prawach członka partii Razem), Piotr Uściński (PiS) oraz dwóch profesorów Uniwersytetu Warszawskiego - Przemysław Sadura oraz Zbigniew Lasocik.

Zielińska: wszystko w tej informacji jest fałszywe

Konkret24 skontaktował się z wiceministrą Urszulą Zielińską w sprawie rzekomego cytatu. Przekazała nam, że nie udzielała tego dnia wywiadu w Polsat News Polityka, gdyż była wtedy na urlopie.

Polityczka powiedziała nam, że w "Debacie politycznej" brała udział ostatnio 28 sierpnia 2024 roku, a nie pod koniec października, jak twierdziła część internautów. Tego dnia dziennikarka Karolina Olejak rozmawiała z nią m.in. o obecności złotych alg w Odrze, polityce klimatycznej obecnego rządu i Unii Europejskiej oraz podwyżkach cen prądu i planie transformacji energetycznej w Polsce. W "Studiu parlament" natomiast Zielińska wywiadu udzielała w 2024 roku dwa razy: 6 marca i 21 czerwca. Rozmowa w marcu, w której Zielińska brała udział wraz z posłem Konfederacji Bartłomiejem Peją, dotyczyła przede wszystkim Zielonego Ładu i strajków rolników. Z kolei unijny system ETS2, którego celem jest zmniejszenie emisji CO2, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez inne państwa, procedura nadmiernego deficytu czy śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości - to główne tematy, które zostały podjęte podczas "Studia parlament" 21 czerwca, kiedy gościem była Zielińska. W żadnym z odcinków tych programów nie mówiła jednak nic o wprowadzaniu bonów na zakupy odzieży z drugiej ręki.

Internauta podszywający się pod kanał Polsat News Polityka pisał o "porannym programie". Zarówno "Debata polityczna", jak i "Studio parlament" to audycje, które obejrzeć można wieczorem, od poniedziałku do piątku, odpowiednio o 21.00 i 17.30.

"Wszystko w tej informacji jest fałszywe. Prawdziwe jest tylko moje zdjęcie ukradzione ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska" - przekazała nam wiceministra. Rzeczywiście, fotografia, której użył internauta, nie jest kadrem z programu telewizyjnego, a zdjęciem opublikowanym m.in. na stronie resortu klimatu.

Autorka/Autor:Zuzanna Karczewska

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Nasze projekty ustaw "utknęły w zamrażarce sejmowej" - skarży się europosłanka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. Zajrzeliśmy więc do owej słynnej zamrażarki i okazuje się, że polityczka Konfederacji nie ma racji.

Konfederacja skarży się na sejmową zamrażarkę. Ile projektów w niej "utknęło"?

Konfederacja skarży się na sejmową zamrażarkę. Ile projektów w niej "utknęło"?

Źródło:
Konkret24

"Co za cringe z tą koszulką", "rozumiem, że to fejk?", "udziela wsparcia Trumpowi?" - zastanawiali się internauci, komentując hasło na koszulce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nie wszyscy wierzą, że zdjęcie jest prawdziwe i prezydent Ukrainy wystąpił w takim T-shircie. Wyjaśniamy, jaki mógł być sens tego przekazu.

Zełenski z hasłem o "małej Rosji". Wyjaśniamy

Zełenski z hasłem o "małej Rosji". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Specjalny zespół złożony z przedstawicieli trzech resortów pracuje nad tym, by do polskiego prawa wprowadzić karę za czyn określany jako zabójstwo drogowe. Jednak prawnicy wskazują na problem, który może być nie do przeskoczenia. Widać to po rozwiązaniach, jakie stosują już w przypadku takiego zabójstwa inne kraje w Europie. Wyjaśniamy.

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Źródło:
Konkret24

"Jak ludzie mogą patrzeć obojętnie na takie sceny", "niestety takie jest życie i tego nie zmienimy" - piszą internauci, komentując popularne w sieci nagranie, które ma rzekomo przedstawiać dziecko uwięzione pod gruzami budynku w Strefie Gazy. Film ma miliony wyświetleń, chwyta za serce, więc wielu wierzy w ten opis. Ale to nieprawda.

"Palestyńskie dziecko uwięzione pod gruzami"? Co pokazuje nagranie

"Palestyńskie dziecko uwięzione pod gruzami"? Co pokazuje nagranie

Źródło:
Konkret24

Skąd się wzięło hasło "Chwała Ukrainie"? Wbrew informacji rozpowszechnianej teraz w polskich mediach społecznościowych jego autorem wcale nie był Stepan Bandera. Taką tezę forsują przeciwnicy Ukrainy, próbując wzbudzić niechęć Polaków do Ukraińców - ale się mylą.

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak ostatnio Ryszard Petru wypowiadał się na temat pracy w Wigilię, w internecie zaczęła krążyć informacja, jakoby kiedyś już "namawiał do wytężonej pracy na rzecz PZPR". Jako dowód pokazywane jest zdjęcie ze "Sztandaru Młodych" ze zdjęciem tego polityka na pierwszej stronie. To jednak powracający w sieci fake news.

Ryszard Petru, praca w Wigilię i gazeta z PRL. Zdjęcie znowu wróciło

Ryszard Petru, praca w Wigilię i gazeta z PRL. Zdjęcie znowu wróciło

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Łukasz Rzepecki przekonywał w telewizyjnej dyskusji, że prezydent Andrzej Duda nigdy się nie angażował w żadną kampanię wyborczą, oprócz swoich. Niezupełnie ma rację. Przypominamy.

"Andrzej Duda nie angażował się w żadną kampanię, oprócz swoich"? Nieprawda

"Andrzej Duda nie angażował się w żadną kampanię, oprócz swoich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ustawiona w centrum Warszawy artystyczna instalacja "Aleja bohaterów" z sylwetkami ukraińskich żołnierzy oburzyła niektórych - co szybko wykorzystała rosyjska propaganda. Największe rosyjskie media przeinaczają przekaz, próbując wzmocnić podziały między Polakami i Ukraińcami. Jednak twórcami instalacji są Polak i Ukrainka.

"Pochowano mnie żywcem". Wystawa w Warszawie w trybach rosyjskiej propagandy

"Pochowano mnie żywcem". Wystawa w Warszawie w trybach rosyjskiej propagandy

Źródło:
Konkret24
Głosy na Trumpa w Pensylwanii niszczone? Nie, film to przykład "wysiłków Moskwy"

Głosy na Trumpa w Pensylwanii niszczone? Nie, film to przykład "wysiłków Moskwy"

Źródło:
Konkret24

Ubijanie masła kablem, wysypywanie ziemi na głowę, obsceniczne ruchy kobiet - nagrania z takich performance krążą w mediach społecznościowych z informacją, że można je było obejrzeć na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Placówka zaprzecza, a my wyjaśniamy, skąd pochodzą te filmy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej "niezwykle nowatorskie"? Skąd są te nagrania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej "niezwykle nowatorskie"? Skąd są te nagrania

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki utrzymuje, że obecny rząd obniżył 14. emeryturę. Tylko nie dodaje, że wysokość tego świadczenia wynika z przepisów przyjętych w czasach jego rządu. Przypominamy, jak to było.

Morawiecki: rząd "obciął" czternastą emeryturę. Czego nie mówi?

Morawiecki: rząd "obciął" czternastą emeryturę. Czego nie mówi?

Źródło:
Konkret24

"Guten morgen" - takie powitanie mogli zobaczyć mieszkańcy Warszawy na tablicach przystanków tramwajowych na nowej linii do Wilanowa. Zdjęcia pokazujące taki komunikat obiegły sieć. Ale nie pokazały one, że tablice wyświetlały też powitanie w innych językach.

"Guten morgen" na przystankach w Warszawie. Wyjaśniamy

"Guten morgen" na przystankach w Warszawie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24, tvnwarszawa.pl

Rząd i Platforma Obywatelska podkreślają, że w 2025 roku na ochronę zdrowia zostanie przeznaczone 6,5 procent PKB. To prawda - jeśli przyjąć metodę wprowadzoną za rządów Zjednoczonej Prawicy. Bo choć wydatki na zdrowie wzrosną, nastąpi spadek tych nakładów w relacji do PKB.

PO informuje: 6,5 procent PKB na ochronę zdrowia. Czego nie mówi?

PO informuje: 6,5 procent PKB na ochronę zdrowia. Czego nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Rosja nasila działania dezinformacyjne mające wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w USA. Jedną z prokremlowskich grup wpływu jest formacja Storm-1516. Amerykańscy eksperci zidentyfikowali jej fałszywki i schemat działania - czyli jak sfabrykowane filmy trafiają do mainstreamu.  

Fałszywe ofiary, zmyślone zdarzenia. Grupa Storm-1516 manipuluje wyborcami w USA   

Fałszywe ofiary, zmyślone zdarzenia. Grupa Storm-1516 manipuluje wyborcami w USA   

Źródło:
Konkret24

"Jeden taki banknot to będzie cała wypłata", "to jest żart prawda?" - tak internauci komentują rozpowszechniane w sieci zdjęcie rzekomo nowego banknotu o nominale 1000 złotych. Widnieje na nim król Stanisław August Poniatowski. NBP wyjaśnia.

Tak ma wyglądać banknot tysiąc złotych? Wyjaśniamy

Tak ma wyglądać banknot tysiąc złotych? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie z rzekomym komunikatem, który ma być wyświetlany pasażerom Polregio, znowu podbija media społecznościowe. Internauci są rozbawieni, czytając, że pociągi tego przewoźnika "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów". Tylko że prawdziwy komunikat Polregio brzmiał inaczej.

Pociągi tej sieci "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów"? Zwróć uwagę na dwie kropki

Pociągi tej sieci "przejechały ok. 1,5 mld pasażerów"? Zwróć uwagę na dwie kropki

Źródło:
Konkret24

Posłanka PSL Urszula Pasławska stwierdziła w telewizyjnym wywiadzie, że polowania z noktowizorami dotyczą tylko działań "związanych z ASF-em" - sugerując, że obejmują one tylko dziki. Przyjrzeliśmy się przepisom. Prawo pozwala na znacznie więcej.

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka poinformowała na Facebooku, że "właściciel polskiej marki Sokołów ogłosił zwolnienia 500 pracowników". Wpis wywołał falę krytyki - wielu komentujących uznało, że redukcje dotyczą Polaków i obwiniło za tę sytuację polski rząd. Tylko że posłanka PiS swoim enigmatycznym postem wprowadza opinię publiczną w błąd.

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Źródło:
Konkret24

Minister Marcin Mastalerek przekonywał w TVN24, że prezydent Andrzej Duda ogłaszał inwestycje takie jak elektrownie atomowe czy CPK "i dążył do tego, żeby były one zrobione". Przeanalizowaliśmy archiwum wypowiedzi głowy państwa na te tematy - wystąpień ogłaszających te inwestycje, o których mówił Mastalerek, nie znaleźliśmy.

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24