"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Donald Tusk o pakcie migracyjnym: Polska głosowała przeciw i nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów
Donald Tusk o pakcie migracyjnym: Polska głosowała przeciw i nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantówTVN24
wideo 2/5
Donald Tusk o pakcie migracyjnym. Polska głosowała przeciw i nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantówtvn24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

Krótki, zaledwie 11-sekundowy filmik opublikowany na TikToku budzi wśród internautów wiele emocji. Na nagraniu nakręconym zza kierownicy jadącego auta widać kilkanaście białych budynków, podłużnych pawilonów. Wybudowano je przy ulicy, pomiędzy nimi ułożono drogi z betonowych płyt. Pomiędzy barakami jest niewyrównana ziemia, nie ma trawy, co sugeruje, niedawno zakończono budowę. Widać coś, co przypomina budę i wybieg dla psów, między budynkami jest zaparkowanych kilka samochodów, do działki doprowadzono prąd. Całość jest ogrodzona siatką zakończoną drutem kolczastym. W pewnym momencie nagrywający obraca kamerę i widać charakterystyczną zieloną tabliczkę (E17a) z nazwą miejscowości Tarnawatka.

Na filmiku widzimy napisy: "Tarnawatka Woj. Lubelskie. Ktoś wie co tu się święci ? Relokacja ?!" (pisownia oryginalna). Osoba publikująca nagranie połączyła kontenery mieszkalne z paktem migracyjnym. Ten został w połowie maja 2024 roku przyjęty przed Radę Unii Europejskiej. Wejdzie w życiu w 2026 roku. Zasugerował, że obiekt może być przygotowany dla migrantów, którzy mieliby zostać relokowani do Polski.

Nagranie na TikToku ma już niemal 860 tys. wyświetleń. Jest również bardzo popularny na platformie X. Na jednym z kont ma ponad 290 tys. wyświetleń. Na Facebooku znaleźliśmy trzy kopie nagrania, najpopularniejsza ma ponad 260 komentarzy i ponad 200 udostępnień.

"Dla emigrantów"; "Dyslokacja najeźdźców"; "Getta już powstają"

W sieci jest pełno pytań w sprawie tego wideo: "Ktoś wie, co się tam buduje i dla kogo?; "Ciekawe co tu będzie. Czyżby relokacja? Niemcy przywożą do Polski nielegalnych migrantów, wiec może Tusk szykuje dla nich miejsce?"; "Halo, podajcie dalej! Może ktoś coś wie na ten temat?"; "Czy ktoś wie, co się buduje w miejscowości Tarnawatka?"; "Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Cześć osób ma skojarzenia z obozami koncentracyjnymi, innym budynki przypominają kurniki.

Wielu internautów ma pewność, dla kogo powstały te budynki. "Dla emigrantów"; "Biura dla inżynierów i lekarzy przybyłych z Afryki..."; "Dyslokacja najeźdźców będzie do małych miejscowości."; "Getta już powstają"; "Dla tych biednych inżynierów, lekarzy i dekarzy z Somalii, Konga czy Zambii"; "Ośrodek kulturalno-rozrywkowy dla najeźdzców" - twierdzą.

Marek Kuna, były doradca społeczny Przemysława Czarka radzi: "Wszystkim zainteresowanym tą inwestycją w woj. lubelskim proponuję skierować pytanie do wojewody lubelskiego", sugerując, że za budynki jest odpowiedzialny wojewoda z Platformy Obywatelskiej. "Bo na TBS (program budownictwa społecznego, wspierany przez państwo i samorządy lokalne - red.) to nie wygląda..." - dodaje.

Ustaliliśmy, jakie budynki widać na nagraniu i dla kogo zostały wybudowane.

Turecka firma wyjaśnia, gmina dementuje

Część internautów wskazywała, że na nagraniu widać pomieszczenia dla pracowników tureckiej firmy budującej drogę S17 przebiegającą przez województwo lubelskie. Potwierdza to w rozmowie z nami Paulina Penkala, asystentka dyrektora polskiego oddziału tureckiej firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret. Następnie przesłała oświadczenie firmy, w którym czytamy: "Wykonawca wybudował w miejscowości Tarnawatka, przy ul. Jasnej tymczasowe obiekty budowalne, to jest zaplecze budowy, które jest przeznaczone wyłącznie do zakwaterowania pracowników budowy oraz funkcjonowania jako biuro budowy". W oświadczeniu nie ma informacji, ile osób tam będzie mieszkać i czy będą to obcokrajowcy.

- To żadna relokacja. To bdzury - stanowczo zaprzecza w rozmowie z Konkret24 Marian Szałapski, sekretarz gminy Tarnawatka. - Od jesieni 2023 roku Kolin buduje miasteczko kontenerowe dla budowniczych trasy S17. Miasteczko ma pozwolenie na budowę, które sam widziałem. Z firmą mamy bardzo dobre kontakty - wyjaśnia. Nie skorzystał jeszcze z zaproszenia i odwiedzenia wraz z wójtem miasteczka, ale opisuje, że kontenery są bardzo estetyczne. - Są nowe, składane na miejscu - dodaje. Słyszał, że będzie tam mieszkać ok. 300 osób.

Będzie nowa ekspresówka

Tarnawatka to wieś i jednocześnie siedziba gminy o tej samej nazwie, położona w województwie lubelskim. Wieś liczy ok. 900 mieszkańców, a cała gmina - ok. 4 tys.. Od granicy z Ukrainą dzieli ją kilkadziesiąt kilometrów - w linii prostej to ok. 25 kilometrów. Przez wieś przechodzi trasa krajowa nr 17.

Miasteczko kontenerowe powstaje we wschodniej części miejscowości, tuż przy drodze wjazdowej w kierunku Huty Tarnawackiej. Według planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w pobliżu będzie przechodził węzeł drogowy o tej samej nazwie, co miejscowość. Będzie on fragmentem drogi ekspresowej S17 od węzła Zamość Południe do węzła Tomaszów Lubelski Północ. Będzie ona przechodzić na wschód od Tarnawatki. Docelowo cała trasa ma połączyć Warszawę z Hrebennem na granicy z Ukrainą.

Miasteczko kontenerowe powstaje przy wjeździe do Tarnawatki od wschodu. Charakterystyczne elementy z nagrania pozwalają zlokalizować to miejsce.TikTok/Google Maps

W sierpniu 2022 roku GDDKiA w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku) wybrała najkorzystniejsze oferty w przetargach na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S17 od Zamościa do granicy z Ukrainą. Łączna długość tych odcinków przekracza 48 kilometrów. Zdecydowano wówczas, że odcinki Zamość Wschód - Zamość Południe (ok. 12,5 km) oraz Tomaszów Lubelski - Hrebenne (17,5 km) zbuduje za odpowiednio ok. 440,6 mln zł i ok. 598,2 mln zł Budimex. Natomiast trzeci odcinek Zamość Południe - Tomaszów Lubelski Północ, o długości około 18,5 km - turecka firma Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret. Jej oferta opiewała na około 822,4 mln zł.

Etapy budowa trasy S17 w kierunku HrebennegoGDDKiA

Umowę z turecką firmą podpisano w listopadzie 2022 roku. Niemal rok później do wojewody lubelskiego trafiły wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy dwóch odcinków drogi S17 Zamość Południe - Tomaszów Lubelski Północ i Tomaszów Lubelski Południe - Hrebenne. Według kontraktu turecka firma będzie budowała drogę w latach 2024-2026.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24