FAŁSZ

Szpital MSWiA kupuje masowo worki na zwłoki? "Absolutny fake news"

Źródło:
Konkret24
Wagnerowcy ćwiczą z Białorusinami przy granicy z Polską. "Nie wolno tego lekceważyć, ale nie możemy tego demonizować"
Wagnerowcy ćwiczą z Białorusinami przy granicy z Polską. "Nie wolno tego lekceważyć, ale nie możemy tego demonizować"
TVN24
Wagnerowcy ćwiczą z Białorusinami przy granicy z Polską. "Nie wolno tego lekceważyć, ale nie możemy tego demonizować"TVN24

W mediach społecznościowych od kilku dni krąży zdjęcie rzekomej faktury wystawionej dla rzeszowskiego szpitala MSWiA za zakup 10 tysięcy worków na zwłoki. To fałszywka. NASK przestrzega, że posty z tego typu informacjami mają wywoływać niepokój w społeczeństwie.

"Polska przygotowuje się na wojnę?" - pytał 26 lipca jeden z użytkowników Twittera, publikując zdjęcie faktury VAT wystawionej w kwietniu tego roku szpitalowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w Rzeszowie. Z dokumentu wynika, że placówka zamówiła 10 tys. worków na zwłoki, za co zapłaciła 378 tys. zł. Worki miała dostarczyć jedna z firm z Ustronia. Tweet miał ponad 51 tys. wyświetleń i ponad 400 polubień.

Internauta: "Taką fakturę w Wordzie to i ja mogę zrobić"

Również dużą popularność - ponad 50 tys. wyświetleń, ponad 600 polubień - miał inny tweet z 26 lipca, w którym też znalazło się zdjęcie faktury. Wielu komentujących te posty internautów wierzyło, że informacja o zakupie worków na zwłoki, bo "Polska przygotowuje się na wojnę", jest prawdziwa. "Grubo może coś być"; "Szykują Polaków na wojnę Zabraklo mięsa armatniego?" - pisali (pisownia postów oryginalna). Niektórzy tłumaczyli, że takie zamówienie nie jest niczym nadzwyczajnym. "To normalne że w szpitalach potrzebne są worki na zwłoki" - przekonywał jeden z internautów. Inni komentujący twierdzili, że faktura to fejk. "Taką fakturę w Wordzie to i ja mogę zrobić i straszyć na TT codziennie" - kpił jeden z twitterowiczów.

Zdjęcie owej faktury publikowali też użytkownicy Facebooka, ale tam przekaz nie zyskał popularności. Znaleźliśmy również rosyjskojęzyczny post z taką informacją opublikowany 28 lipca na Telegramie.

Faktura jest jednak fałszywką. Potwierdziło to 27 lipca na Twitterze samo MSWiA.

MSWiA: "Absolutny #fakenews"

"Szanowni Państwo, to absolutny #fakenews SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie nie dokonywał takiego zakupu i nigdy nie współpracował z tą firmą" - czytamy na profilu resortu. Konkret24 poprosił o komentarz zarówno wymieniony na fakturze szpital, jak i dostawcę, ale do publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

PRAWDA
MSWiA zdementowało przekaz o wystawionej przez szpital w Rzeszowie fakturzeTwitter

28 lipca o krążącym w sieci fake newsie informowano i przestrzegano na twitterowym profilu #WłączWeryfikację administrowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. "Alert #fakenews! Informacja o rzekomym zakupie worków na zwłoki przez rzeszowski szpital nie jest prawdziwa. Wiadomość ta została zdementowana przez MSWiA, któremu podlega placówka" - czytamy w komunikacie. Przestrzegano, że posty z tego typu informacjami "mają na celu wywołanie niepokoju w społeczeństwie". Uczulono, by nie dawać się dezinformacji.

PRAWDA
NASK przestrzegał, że informacja o fakturze jest fałszywaTwitter

Przekaz zbieżny z rosyjską propagandą, w której Polska przedstawiana jest jako przyszły agresor

Informację o fakturze zdementował ponadto 28 lipca, również na Twitterze, Stanisław Żaryn - pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Żaryn zwrócił uwagę na pojawiające się w sieci dezinformujące treści sugerujące, że Polska szykuje się do wojny z Białorusią i Rosją. "Nieprawda staje się kanwą do kolportowania insynuacji pod adresem RP" - ocenił.

Podobne treści od miesięcy publikuje rosyjska propaganda. Rosyjskie media przedstawiają Polskę jako rzekomego agresora szykującego się do ataku na Rosję, Białoruś i Ukrainę. Równolegle z tym przekazem rozpowszechniany jest inny, sugerujący, że Polska jest ślepym wykonawcą zleceń Ukrainy i to dla niej mają być rzekomo przekazywane worki na ciała zabitych żołnierzy.

Treści publikowane w rosyjskich i białoruskich mediach szczegółowo omawia dr Michał Marek w analizie opublikowanej 28 lipca na stronie Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa. Ekspert podaje, że między 24 a 28 lipca rosyjska propaganda publikowała przekazy o Polsce, która rzekomo: - "prowokuje Białoruś" przez próby jej izolowania; - jako "hiena Europy" dąży do przejęcia kontroli nad ziemiami sąsiadów; - "bezzasadnie militaryzuje" wschód kraju; - "demonizuje Mińsk" oraz "bezpodstawnie kreuje" Grupę Wagnera na zagrożenie; - "ma zamiar" zniszczyć ukraińskie miasta.

Według dr. Michała Marka działania te są obecnie stałym elementem oddziaływania Rosjan i Białorusinów zarówno na obywateli własnych krajów, jak i krajów trzecich. By wzmocnić przekazy, ośrodki propagandowe cytują swoich "ekspertów", czy sięgają po "zagraniczne autorytety" - prorosyjskich komentatorów kierujących przekaz do zachodniego odbiorcy. Ekspert zauważa aktywizację białoruskich kanałów propagandowych na Telegramie. Sądzi, że Mińsk dostrzega korzyści płynące z zastraszania swoich obywateli widmem "agresywnej neoimperialnej Polski". Taka narracja może zneutralizować sprzeciw Białorusinów wobec pojawiających się informacji o obecności w ich kraju rosyjskich wojskowych z grupy Wagnera.

Autorka/Autor:oprac. Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Ponad 130 milionów złotych wydało w sumie na kampanię pięć komitetów wyborczych, które w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wprowadziły posłów do Sejmu. Blisko jedną trzecią tej sumy stanowią wydatki Prawa i Sprawiedliwości. Z analizy kosztów promocyjnych wynika, że spośród mediów najważniejszym kanałem komunikacji dla wszystkich głównych partii był internet.

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Miliony złotych na kampanię wyborczą 2023. Kto ile wydał?

Źródło:
Konkret24

Karolina Pikuła, kandydatka Konfederacji Korony Polskiej na prezydenta Rzeszowa, opublikowała w serwisie X tekst uderzający w Ukrainę, ilustrując go zdjęciem powieszonych na drzewie dzieci. Według niej fotografia ta dokumentuje zbrodnie na Wołyniu - a to nieprawda. Nie ma nic wspólnego ani z Ukrainą, ani tym bardziej z wydarzeniami z 1943 roku.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa i jej antyukraiński fejk

Źródło:
Konkret24

"To przedział 400 czy 350 tysięcy...", "jedna osoba to 22 tysiące euro..." - politycy opozycji przekonują, że zgoda na unijny pakt migracyjny będzie kosztowała Polskę nawet 40 miliardów złotych rocznie. Jednak ani podawane przez nich liczby, ani kwoty nie są prawdziwe. To manipulacja mająca wzmacniać w społeczeństwie niechęć do Unii Europejskiej i migrantów.

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

"33 miliardy, 40 miliardów złotych". PiS przelicza migrantów na złotówki. Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24