Firmy w czasie pandemii. Cisza przed burzą?

Firmy w czasie pandemiiShutterstock

Przychody przedsiębiorstw w drugim kwartale spadły o 14 proc., lecz upadłości było niewiele więcej niż przed rokiem, a od czerwca nowych firm przybywa. Zdaniem ekonomistów liczby nie pokazują wszystkiego - mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Do bankructw dojdzie, zagrożeni są szczególnie przedsiębiorcy z branży usługowej.

Wprawdzie w marcu i kwietniu spadła liczba nowo powstałych firm, ale po okresie przestoju przedsiębiorcy zakładali coraz więcej nowych. Masowych bankructw polskich firm z powodu lockdownu i pandemii COVID-19 jeszcze nie było. Liczba prowadzonych postępowań upadłościowych nie budzi szczególnego niepokoju. Tak przynajmniej wynika z danych o sytuacji firm na rynku. Czy liczby pokazują wszystko?

Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę: - W pierwszym okresie pandemii liczba zgłoszeń zwolnień grupowych nie przekraczała tej z analogicznego okresu ubiegłego roku. Ale przypomina, że po wybuchu pandemii wiele firm zrezygnowało z benefitów, ograniczyło premie i zredukowało płace.

Trudna sytuacja branży eventowej
Trudna sytuacja branży eventowejtvn24

Dlatego choć przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne sygnały odbicia się rynku po pierwszych miesiącach pandemii, w przyszłość patrzą z niepewnością. Monika Fedorczuk zauważa np. że ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla branży rozrywkowej i eventowej, a także motoryzacyjnej. Z drugiej strony, dzięki wzrostowi zakupów przez internet dobrą kondycję zachowuje branża e-commerce (handlu w sieci), usług kurierskich i część branży IT.

Zobacz materiały "Czarno na białym": Prognoza na jesień". Czego boją się polscy przedsiębiorcy?

Nowe firmy znowu powstają

W marcu tego roku drastycznie spadła liczba nowo powstałych firm. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej działalność rozpoczęło ponad 23 tys. podmiotów. W marcu 2019 roku - o 9 tys. więcej. Tendencja spadkowa utrzymywała się przez kolejne dwa miesiące.

Największą różnicę obserwowaliśmy w kwietniu. Zarejestrowano wtedy 13 521 przedsiębiorstw, podczas gdy w kwietniu 2019 roku - 33 843. W czerwcu i lipcu sytuacja zaczęła wracać do normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że te liczby obejmują również jednoosobowe działalności gospodarcze.

Liczba nowo powstałych firm w PolsceCOIG

Według prof. Witolda Orłowskiego z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych, te statystyki nie powinny niepokoić. - Mimo wszystko nie wyglądają źle, biorąc pod uwagę sytuację - mówi prof. Orłowski. - Można sądzić, że część firm dostosowuje się do sytuacji i zmienia profil bądź zamyka się i otwiera na nowo - dodaje.

Nieco więcej upadłości

Zebraliśmy dane dotyczące likwidacji i upadłości firm. Do 31 sierpnia działalność zlikwidowały 3183 spółki kapitałowe. Część przedsiębiorców zdecydowała się na rozwiązanie firmy bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego - dotyczy to 11 235 spółek. Dla porównania: w całym 2019 roku likwidację działalności ogłosiły 5174 spółki kapitałowe, a w stosunku do 19 510 podmiotów zarejestrowanych w KRS ogłoszono rozpoczęcie postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzania postępowania.

Co do danych o upadłości firm przypomnijmy, że postępowanie upadłościowe dotyczy tych działalności gospodarczych, które stały się niewypłacalne bądź są zagrożone niewypłacalnością. Do końca lipca tego roku upadłość ogłosiło 391 firm - dla porównania w 2019 roku było to 351. W samym czerwcu 2020 roku ogłoszono upadłość 58 firm, w czerwcu 2019 roku - 44. W lipcu 2020 roku upadły 62 firmy, w lipcu 2019 roku - 46.

Upadłości firm w Polsce w 2020 roku.
Upadłości firm w Polsce w 2020 rokuUpadłości firm w Polsce w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Profesor Witold Orłowski ocenia, że choć trend jest wzrosty, to dużego przyrostu liczby upadłych firm nie widać. Przewiduje jednak, że wiele firm stara się przeczekać kryzys, licząc, że na jesieni sytuacja się poprawi.

- Jak się wydaje, jest to jednak tylko cisza przed burzą - mówi prof. Orłowski. Zwraca uwagę, że badająca od lat ten problem firma Euler Hermes twierdzi, iż pandemia COVID-19 stworzyła prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności. - Wybuch tej bomby nastąpi prawdopodobnie w końcu roku 2020 i na początku 2021 roku - przewiduje prof. Orłowski. Ryzyko niewypłacalności gwałtownie wzrośnie jego zdaniem, gdy rząd ograniczy wsparcie dla firm. Upadek jednego przedsiębiorstwa może za sobą pociągać upadek kolejnych.

Upadki w przemyśle, w usługach nie. Na razie

Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej uwzględniające podział firm według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pokazują, że w obszarze przetwórstwa przemysłowego doszło do 99 upadłości. To 25,58 proc. wszystkich w tym roku.

97 upadłości zanotowano w kategoriach Handel hurtowy i detaliczny oraz Naprawa pojazdów samochodowych. Znaczącą liczbę upadłości stwierdzono w budownictwie - 50, a także w transporcie i gospodarce magazynowej - 31.

Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.
Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 rokuUpadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Komentując te liczby, prof. Orłowski znowu powtarza, że mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Zwraca uwagę, że upadłość dotyczyła dotychczas głównie firm przemysłowych i handlowych. Spodziewa się upadłości firm hotelarskich, turystycznych, transportowych czy związanych z kulturą i rozrywką. – Tam bankructw jeszcze nie ma, ale oczywiście będą - stwierdza prof. Orłowski.

Według danych COIG w tym roku upadłość najczęściej zgłaszały dotychczas firmy w województwie mazowieckim - co piąta z upadłych firm. 13,5 proc. takich firm było w województwie śląskim, 11,5 proc. - w dolnośląskim. Najmniej postępowań podjęto w województwach: podlaskim - 1,5 proc., lubelskim - 2 proc. i lubuskim - 2,3 proc.

Zdaniem dr Jakuba Sawulskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zagrożenia masowych bankructw firm udało się uniknąć z trzech powodów. "Po pierwsze, sama pandemia w Polsce przebiegała łagodniej niż w państwach Europy Południowej i Zachodniej. W Polsce dosyć szybko wprowadzono bardzo restrykcyjny lockdown, ale też dosyć szybko można było zacząć luzowanie obostrzeń" - pisze ekonomista w analizie dla Konkret24. "Po drugie, w polskiej gospodarce stosunkowo mały udział mają te sektory, które najbardziej cierpią na pandemii. Przede wszystkim chodzi o turystykę – jej udział w PKB w Polsce jest jednym z najmniejszych w całej UE, ale też np. gastronomię – Polacy rzadziej niż inne nacje jadają na mieście. Po trzecie, pomogły programy pomocowe rządu. Pomoc, przede wszystkim tarcza finansowa PFR, była dostępna szybko, a jej skala była bardzo duża" - podsumowuje.

W drugim kwartale spadek przychodów o 14 proc.

Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw pogorszyły się w stosunku do tego samego okresu 2019 roku: spadek przychodów ogółem wyniósł 5,2 proc. Niższy o 20,3 proc. był wynik finansowy brutto.

GUS analizuje szereg wskaźników gospodarczych, w tym wskaźnik rentowności obrotu netto. Pokazuje on, jak wiele zysku netto ze sprzedaży zostaje w firmach. Szczególnie widoczny spadek rentowności widać w zakwaterowaniu i gastronomii. O ile w pierwszym półroczu 2019 roku wskaźnik wyniósł 5,1 proc., to w pierwszym półroczu tego roku - minus 11,7 proc. To różnica 16,8 punktów procentowych. Wskaźnik ten znacząco pogorszył się też w górnictwie i wydobywaniu (o 8,4 p.p.) i w pozostałej działalności usługowej (o 7,1 p.p.).

Natomiast lepsze wyniki zanotowano m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, a także w budownictwie czy obsłudze rynku nieruchomości.

Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznej
Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznejtvn24

"Pojawią się kandydaci do bankructwa"

Choć w całym pierwszym półroczu przychody ogółem przedsiębiorstw spadły o 5,2 proc., to prof. Witold Orłowski zwraca uwagę na zmiany dotyczące okresu kwiecień-czerwiec, kiedy to przedsiębiorcy musieli stawić czoła pandemii.

W tym okresie spadek przychodów ogółem wyniósł bowiem 14 proc. Jednak w branży hotelarskiej i gastronomii był wiele wyższy - 56 proc., w handlu samochodami - 33 proc., w produkcji samochodów i części - 50 proc., a w produkcji skór - 47 proc. - Jeśli nie nastąpi szybka odbudowa produkcji, a w wielu dziedzinach jest to wątpliwe, pojawią się liczni kandydaci do bankructwa - komentuje ekonomista.

Profesor Orłowski przestrzega przed analizowaniem samego wyniku finansowego brutto. - Na wynik brutto składają się zyski jednych firm i straty innych - zauważa. Jak wskazuje, o ile w drugim kwartale tego roku zyski zmniejszyły się stosunkowo niewiele - spadek wyniósł 6 proc., czyli 2,7 mld zł - to straty wzrosły trzykrotnie - o 4,9 mld zł. Największą część tego wzrostu strat generują: górnictwo, energetyka, produkcja samochodów i części, handel i transport. W hotelach i gastronomii zyski w ogóle zniknęły, powstały wielkie straty. - Tu właśnie mogą wkrótce pojawić się kandydaci do masowych bankructw - kwituje Orłowski.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego co miesiąc publikuje wyniki ankiet o deklarowanej płynności finansowej hoteli. W lipcu i sierpniu tego roku 49 proc. ankietowanych hoteli miało trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. "91 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec przyszłego roku, 60 proc. nie wcześniej niż w 2022 roku" - czytamy w opracowaniu izby za sierpień 2020 roku.

Autor: Krzysztof Jabłonowski, Klara Mirecka / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24