Firmy w czasie pandemii. Cisza przed burzą?

Firmy w czasie pandemiiShutterstock

Przychody przedsiębiorstw w drugim kwartale spadły o 14 proc., lecz upadłości było niewiele więcej niż przed rokiem, a od czerwca nowych firm przybywa. Zdaniem ekonomistów liczby nie pokazują wszystkiego - mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Do bankructw dojdzie, zagrożeni są szczególnie przedsiębiorcy z branży usługowej.

Wprawdzie w marcu i kwietniu spadła liczba nowo powstałych firm, ale po okresie przestoju przedsiębiorcy zakładali coraz więcej nowych. Masowych bankructw polskich firm z powodu lockdownu i pandemii COVID-19 jeszcze nie było. Liczba prowadzonych postępowań upadłościowych nie budzi szczególnego niepokoju. Tak przynajmniej wynika z danych o sytuacji firm na rynku. Czy liczby pokazują wszystko?

Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę: - W pierwszym okresie pandemii liczba zgłoszeń zwolnień grupowych nie przekraczała tej z analogicznego okresu ubiegłego roku. Ale przypomina, że po wybuchu pandemii wiele firm zrezygnowało z benefitów, ograniczyło premie i zredukowało płace.

Trudna sytuacja branży eventowej
Trudna sytuacja branży eventowejtvn24

Dlatego choć przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne sygnały odbicia się rynku po pierwszych miesiącach pandemii, w przyszłość patrzą z niepewnością. Monika Fedorczuk zauważa np. że ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla branży rozrywkowej i eventowej, a także motoryzacyjnej. Z drugiej strony, dzięki wzrostowi zakupów przez internet dobrą kondycję zachowuje branża e-commerce (handlu w sieci), usług kurierskich i część branży IT.

Zobacz materiały "Czarno na białym": Prognoza na jesień". Czego boją się polscy przedsiębiorcy?

Nowe firmy znowu powstają

W marcu tego roku drastycznie spadła liczba nowo powstałych firm. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej działalność rozpoczęło ponad 23 tys. podmiotów. W marcu 2019 roku - o 9 tys. więcej. Tendencja spadkowa utrzymywała się przez kolejne dwa miesiące.

Największą różnicę obserwowaliśmy w kwietniu. Zarejestrowano wtedy 13 521 przedsiębiorstw, podczas gdy w kwietniu 2019 roku - 33 843. W czerwcu i lipcu sytuacja zaczęła wracać do normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że te liczby obejmują również jednoosobowe działalności gospodarcze.

Liczba nowo powstałych firm w PolsceCOIG

Według prof. Witolda Orłowskiego z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych, te statystyki nie powinny niepokoić. - Mimo wszystko nie wyglądają źle, biorąc pod uwagę sytuację - mówi prof. Orłowski. - Można sądzić, że część firm dostosowuje się do sytuacji i zmienia profil bądź zamyka się i otwiera na nowo - dodaje.

Nieco więcej upadłości

Zebraliśmy dane dotyczące likwidacji i upadłości firm. Do 31 sierpnia działalność zlikwidowały 3183 spółki kapitałowe. Część przedsiębiorców zdecydowała się na rozwiązanie firmy bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego - dotyczy to 11 235 spółek. Dla porównania: w całym 2019 roku likwidację działalności ogłosiły 5174 spółki kapitałowe, a w stosunku do 19 510 podmiotów zarejestrowanych w KRS ogłoszono rozpoczęcie postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzania postępowania.

Co do danych o upadłości firm przypomnijmy, że postępowanie upadłościowe dotyczy tych działalności gospodarczych, które stały się niewypłacalne bądź są zagrożone niewypłacalnością. Do końca lipca tego roku upadłość ogłosiło 391 firm - dla porównania w 2019 roku było to 351. W samym czerwcu 2020 roku ogłoszono upadłość 58 firm, w czerwcu 2019 roku - 44. W lipcu 2020 roku upadły 62 firmy, w lipcu 2019 roku - 46.

Upadłości firm w Polsce w 2020 roku.
Upadłości firm w Polsce w 2020 rokuUpadłości firm w Polsce w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Profesor Witold Orłowski ocenia, że choć trend jest wzrosty, to dużego przyrostu liczby upadłych firm nie widać. Przewiduje jednak, że wiele firm stara się przeczekać kryzys, licząc, że na jesieni sytuacja się poprawi.

- Jak się wydaje, jest to jednak tylko cisza przed burzą - mówi prof. Orłowski. Zwraca uwagę, że badająca od lat ten problem firma Euler Hermes twierdzi, iż pandemia COVID-19 stworzyła prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności. - Wybuch tej bomby nastąpi prawdopodobnie w końcu roku 2020 i na początku 2021 roku - przewiduje prof. Orłowski. Ryzyko niewypłacalności gwałtownie wzrośnie jego zdaniem, gdy rząd ograniczy wsparcie dla firm. Upadek jednego przedsiębiorstwa może za sobą pociągać upadek kolejnych.

Upadki w przemyśle, w usługach nie. Na razie

Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej uwzględniające podział firm według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pokazują, że w obszarze przetwórstwa przemysłowego doszło do 99 upadłości. To 25,58 proc. wszystkich w tym roku.

97 upadłości zanotowano w kategoriach Handel hurtowy i detaliczny oraz Naprawa pojazdów samochodowych. Znaczącą liczbę upadłości stwierdzono w budownictwie - 50, a także w transporcie i gospodarce magazynowej - 31.

Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.
Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 rokuUpadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Komentując te liczby, prof. Orłowski znowu powtarza, że mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Zwraca uwagę, że upadłość dotyczyła dotychczas głównie firm przemysłowych i handlowych. Spodziewa się upadłości firm hotelarskich, turystycznych, transportowych czy związanych z kulturą i rozrywką. – Tam bankructw jeszcze nie ma, ale oczywiście będą - stwierdza prof. Orłowski.

Według danych COIG w tym roku upadłość najczęściej zgłaszały dotychczas firmy w województwie mazowieckim - co piąta z upadłych firm. 13,5 proc. takich firm było w województwie śląskim, 11,5 proc. - w dolnośląskim. Najmniej postępowań podjęto w województwach: podlaskim - 1,5 proc., lubelskim - 2 proc. i lubuskim - 2,3 proc.

Zdaniem dr Jakuba Sawulskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zagrożenia masowych bankructw firm udało się uniknąć z trzech powodów. "Po pierwsze, sama pandemia w Polsce przebiegała łagodniej niż w państwach Europy Południowej i Zachodniej. W Polsce dosyć szybko wprowadzono bardzo restrykcyjny lockdown, ale też dosyć szybko można było zacząć luzowanie obostrzeń" - pisze ekonomista w analizie dla Konkret24. "Po drugie, w polskiej gospodarce stosunkowo mały udział mają te sektory, które najbardziej cierpią na pandemii. Przede wszystkim chodzi o turystykę – jej udział w PKB w Polsce jest jednym z najmniejszych w całej UE, ale też np. gastronomię – Polacy rzadziej niż inne nacje jadają na mieście. Po trzecie, pomogły programy pomocowe rządu. Pomoc, przede wszystkim tarcza finansowa PFR, była dostępna szybko, a jej skala była bardzo duża" - podsumowuje.

W drugim kwartale spadek przychodów o 14 proc.

Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw pogorszyły się w stosunku do tego samego okresu 2019 roku: spadek przychodów ogółem wyniósł 5,2 proc. Niższy o 20,3 proc. był wynik finansowy brutto.

GUS analizuje szereg wskaźników gospodarczych, w tym wskaźnik rentowności obrotu netto. Pokazuje on, jak wiele zysku netto ze sprzedaży zostaje w firmach. Szczególnie widoczny spadek rentowności widać w zakwaterowaniu i gastronomii. O ile w pierwszym półroczu 2019 roku wskaźnik wyniósł 5,1 proc., to w pierwszym półroczu tego roku - minus 11,7 proc. To różnica 16,8 punktów procentowych. Wskaźnik ten znacząco pogorszył się też w górnictwie i wydobywaniu (o 8,4 p.p.) i w pozostałej działalności usługowej (o 7,1 p.p.).

Natomiast lepsze wyniki zanotowano m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, a także w budownictwie czy obsłudze rynku nieruchomości.

Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznej
Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznejtvn24

"Pojawią się kandydaci do bankructwa"

Choć w całym pierwszym półroczu przychody ogółem przedsiębiorstw spadły o 5,2 proc., to prof. Witold Orłowski zwraca uwagę na zmiany dotyczące okresu kwiecień-czerwiec, kiedy to przedsiębiorcy musieli stawić czoła pandemii.

W tym okresie spadek przychodów ogółem wyniósł bowiem 14 proc. Jednak w branży hotelarskiej i gastronomii był wiele wyższy - 56 proc., w handlu samochodami - 33 proc., w produkcji samochodów i części - 50 proc., a w produkcji skór - 47 proc. - Jeśli nie nastąpi szybka odbudowa produkcji, a w wielu dziedzinach jest to wątpliwe, pojawią się liczni kandydaci do bankructwa - komentuje ekonomista.

Profesor Orłowski przestrzega przed analizowaniem samego wyniku finansowego brutto. - Na wynik brutto składają się zyski jednych firm i straty innych - zauważa. Jak wskazuje, o ile w drugim kwartale tego roku zyski zmniejszyły się stosunkowo niewiele - spadek wyniósł 6 proc., czyli 2,7 mld zł - to straty wzrosły trzykrotnie - o 4,9 mld zł. Największą część tego wzrostu strat generują: górnictwo, energetyka, produkcja samochodów i części, handel i transport. W hotelach i gastronomii zyski w ogóle zniknęły, powstały wielkie straty. - Tu właśnie mogą wkrótce pojawić się kandydaci do masowych bankructw - kwituje Orłowski.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego co miesiąc publikuje wyniki ankiet o deklarowanej płynności finansowej hoteli. W lipcu i sierpniu tego roku 49 proc. ankietowanych hoteli miało trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. "91 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec przyszłego roku, 60 proc. nie wcześniej niż w 2022 roku" - czytamy w opracowaniu izby za sierpień 2020 roku.

Autor: Krzysztof Jabłonowski, Klara Mirecka / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24