Firmy w czasie pandemii. Cisza przed burzą?

Firmy w czasie pandemiiShutterstock

Przychody przedsiębiorstw w drugim kwartale spadły o 14 proc., lecz upadłości było niewiele więcej niż przed rokiem, a od czerwca nowych firm przybywa. Zdaniem ekonomistów liczby nie pokazują wszystkiego - mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Do bankructw dojdzie, zagrożeni są szczególnie przedsiębiorcy z branży usługowej.

Wprawdzie w marcu i kwietniu spadła liczba nowo powstałych firm, ale po okresie przestoju przedsiębiorcy zakładali coraz więcej nowych. Masowych bankructw polskich firm z powodu lockdownu i pandemii COVID-19 jeszcze nie było. Liczba prowadzonych postępowań upadłościowych nie budzi szczególnego niepokoju. Tak przynajmniej wynika z danych o sytuacji firm na rynku. Czy liczby pokazują wszystko?

Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę: - W pierwszym okresie pandemii liczba zgłoszeń zwolnień grupowych nie przekraczała tej z analogicznego okresu ubiegłego roku. Ale przypomina, że po wybuchu pandemii wiele firm zrezygnowało z benefitów, ograniczyło premie i zredukowało płace.

Trudna sytuacja branży eventowej
Trudna sytuacja branży eventowejtvn24

Dlatego choć przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne sygnały odbicia się rynku po pierwszych miesiącach pandemii, w przyszłość patrzą z niepewnością. Monika Fedorczuk zauważa np. że ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla branży rozrywkowej i eventowej, a także motoryzacyjnej. Z drugiej strony, dzięki wzrostowi zakupów przez internet dobrą kondycję zachowuje branża e-commerce (handlu w sieci), usług kurierskich i część branży IT.

Zobacz materiały "Czarno na białym": Prognoza na jesień". Czego boją się polscy przedsiębiorcy?

Nowe firmy znowu powstają

W marcu tego roku drastycznie spadła liczba nowo powstałych firm. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej działalność rozpoczęło ponad 23 tys. podmiotów. W marcu 2019 roku - o 9 tys. więcej. Tendencja spadkowa utrzymywała się przez kolejne dwa miesiące.

Największą różnicę obserwowaliśmy w kwietniu. Zarejestrowano wtedy 13 521 przedsiębiorstw, podczas gdy w kwietniu 2019 roku - 33 843. W czerwcu i lipcu sytuacja zaczęła wracać do normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że te liczby obejmują również jednoosobowe działalności gospodarcze.

Liczba nowo powstałych firm w PolsceCOIG

Według prof. Witolda Orłowskiego z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych, te statystyki nie powinny niepokoić. - Mimo wszystko nie wyglądają źle, biorąc pod uwagę sytuację - mówi prof. Orłowski. - Można sądzić, że część firm dostosowuje się do sytuacji i zmienia profil bądź zamyka się i otwiera na nowo - dodaje.

Nieco więcej upadłości

Zebraliśmy dane dotyczące likwidacji i upadłości firm. Do 31 sierpnia działalność zlikwidowały 3183 spółki kapitałowe. Część przedsiębiorców zdecydowała się na rozwiązanie firmy bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego - dotyczy to 11 235 spółek. Dla porównania: w całym 2019 roku likwidację działalności ogłosiły 5174 spółki kapitałowe, a w stosunku do 19 510 podmiotów zarejestrowanych w KRS ogłoszono rozpoczęcie postępowania o rozwiązanie bez przeprowadzania postępowania.

Co do danych o upadłości firm przypomnijmy, że postępowanie upadłościowe dotyczy tych działalności gospodarczych, które stały się niewypłacalne bądź są zagrożone niewypłacalnością. Do końca lipca tego roku upadłość ogłosiło 391 firm - dla porównania w 2019 roku było to 351. W samym czerwcu 2020 roku ogłoszono upadłość 58 firm, w czerwcu 2019 roku - 44. W lipcu 2020 roku upadły 62 firmy, w lipcu 2019 roku - 46.

Upadłości firm w Polsce w 2020 roku.
Upadłości firm w Polsce w 2020 rokuUpadłości firm w Polsce w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Profesor Witold Orłowski ocenia, że choć trend jest wzrosty, to dużego przyrostu liczby upadłych firm nie widać. Przewiduje jednak, że wiele firm stara się przeczekać kryzys, licząc, że na jesieni sytuacja się poprawi.

- Jak się wydaje, jest to jednak tylko cisza przed burzą - mówi prof. Orłowski. Zwraca uwagę, że badająca od lat ten problem firma Euler Hermes twierdzi, iż pandemia COVID-19 stworzyła prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności. - Wybuch tej bomby nastąpi prawdopodobnie w końcu roku 2020 i na początku 2021 roku - przewiduje prof. Orłowski. Ryzyko niewypłacalności gwałtownie wzrośnie jego zdaniem, gdy rząd ograniczy wsparcie dla firm. Upadek jednego przedsiębiorstwa może za sobą pociągać upadek kolejnych.

Upadki w przemyśle, w usługach nie. Na razie

Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej uwzględniające podział firm według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pokazują, że w obszarze przetwórstwa przemysłowego doszło do 99 upadłości. To 25,58 proc. wszystkich w tym roku.

97 upadłości zanotowano w kategoriach Handel hurtowy i detaliczny oraz Naprawa pojazdów samochodowych. Znaczącą liczbę upadłości stwierdzono w budownictwie - 50, a także w transporcie i gospodarce magazynowej - 31.

Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.
Upadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 rokuUpadłości firm w Polce według rodzaju działalności w 2020 roku.Konkret24 | Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Komentując te liczby, prof. Orłowski znowu powtarza, że mamy do czynienia z ciszą przed burzą. Zwraca uwagę, że upadłość dotyczyła dotychczas głównie firm przemysłowych i handlowych. Spodziewa się upadłości firm hotelarskich, turystycznych, transportowych czy związanych z kulturą i rozrywką. – Tam bankructw jeszcze nie ma, ale oczywiście będą - stwierdza prof. Orłowski.

Według danych COIG w tym roku upadłość najczęściej zgłaszały dotychczas firmy w województwie mazowieckim - co piąta z upadłych firm. 13,5 proc. takich firm było w województwie śląskim, 11,5 proc. - w dolnośląskim. Najmniej postępowań podjęto w województwach: podlaskim - 1,5 proc., lubelskim - 2 proc. i lubuskim - 2,3 proc.

Zdaniem dr Jakuba Sawulskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zagrożenia masowych bankructw firm udało się uniknąć z trzech powodów. "Po pierwsze, sama pandemia w Polsce przebiegała łagodniej niż w państwach Europy Południowej i Zachodniej. W Polsce dosyć szybko wprowadzono bardzo restrykcyjny lockdown, ale też dosyć szybko można było zacząć luzowanie obostrzeń" - pisze ekonomista w analizie dla Konkret24. "Po drugie, w polskiej gospodarce stosunkowo mały udział mają te sektory, które najbardziej cierpią na pandemii. Przede wszystkim chodzi o turystykę – jej udział w PKB w Polsce jest jednym z najmniejszych w całej UE, ale też np. gastronomię – Polacy rzadziej niż inne nacje jadają na mieście. Po trzecie, pomogły programy pomocowe rządu. Pomoc, przede wszystkim tarcza finansowa PFR, była dostępna szybko, a jej skala była bardzo duża" - podsumowuje.

W drugim kwartale spadek przychodów o 14 proc.

Według opracowania Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 roku wyniki finansowe przedsiębiorstw pogorszyły się w stosunku do tego samego okresu 2019 roku: spadek przychodów ogółem wyniósł 5,2 proc. Niższy o 20,3 proc. był wynik finansowy brutto.

GUS analizuje szereg wskaźników gospodarczych, w tym wskaźnik rentowności obrotu netto. Pokazuje on, jak wiele zysku netto ze sprzedaży zostaje w firmach. Szczególnie widoczny spadek rentowności widać w zakwaterowaniu i gastronomii. O ile w pierwszym półroczu 2019 roku wskaźnik wyniósł 5,1 proc., to w pierwszym półroczu tego roku - minus 11,7 proc. To różnica 16,8 punktów procentowych. Wskaźnik ten znacząco pogorszył się też w górnictwie i wydobywaniu (o 8,4 p.p.) i w pozostałej działalności usługowej (o 7,1 p.p.).

Natomiast lepsze wyniki zanotowano m.in. w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, a także w budownictwie czy obsłudze rynku nieruchomości.

Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznej
Andrzej Wnęk o pomocy dla branży turystycznejtvn24

"Pojawią się kandydaci do bankructwa"

Choć w całym pierwszym półroczu przychody ogółem przedsiębiorstw spadły o 5,2 proc., to prof. Witold Orłowski zwraca uwagę na zmiany dotyczące okresu kwiecień-czerwiec, kiedy to przedsiębiorcy musieli stawić czoła pandemii.

W tym okresie spadek przychodów ogółem wyniósł bowiem 14 proc. Jednak w branży hotelarskiej i gastronomii był wiele wyższy - 56 proc., w handlu samochodami - 33 proc., w produkcji samochodów i części - 50 proc., a w produkcji skór - 47 proc. - Jeśli nie nastąpi szybka odbudowa produkcji, a w wielu dziedzinach jest to wątpliwe, pojawią się liczni kandydaci do bankructwa - komentuje ekonomista.

Profesor Orłowski przestrzega przed analizowaniem samego wyniku finansowego brutto. - Na wynik brutto składają się zyski jednych firm i straty innych - zauważa. Jak wskazuje, o ile w drugim kwartale tego roku zyski zmniejszyły się stosunkowo niewiele - spadek wyniósł 6 proc., czyli 2,7 mld zł - to straty wzrosły trzykrotnie - o 4,9 mld zł. Największą część tego wzrostu strat generują: górnictwo, energetyka, produkcja samochodów i części, handel i transport. W hotelach i gastronomii zyski w ogóle zniknęły, powstały wielkie straty. - Tu właśnie mogą wkrótce pojawić się kandydaci do masowych bankructw - kwituje Orłowski.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego co miesiąc publikuje wyniki ankiet o deklarowanej płynności finansowej hoteli. W lipcu i sierpniu tego roku 49 proc. ankietowanych hoteli miało trudności związane z utrzymaniem płynności finansowej. "91 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec przyszłego roku, 60 proc. nie wcześniej niż w 2022 roku" - czytamy w opracowaniu izby za sierpień 2020 roku.

Autor: Krzysztof Jabłonowski, Klara Mirecka / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes