Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak twierdzi, że policja w swoich danych dotyczących ofiar powodzi nie uwzględniła informacji o kobiecie z Głuchołaz. Polityk Konfederacji utrzymuje, że statystyki ofiar powodzi są zaniżone. Sprawdziliśmy. Bosak nie ma racji.
Mimo że policja podaje dane dotyczące liczby ofiar powodzi, nadal rozchodzi się dezinformujący przekaz o tym, że rząd ukrywa prawdziwe statystyki. Komendant główny policji insp. Marek Boroń we wrześniu informował publicznie najpierw o siedmiu ofiarach, a 28 września podczas posiedzenia rządu podał, że ta liczba wzrosła do dziewięciu. Dodał, że jedna osoba jest nadal poszukiwana.
Bosak: "gdzie się podziała pani Irena?"
Pomimo tego 29 września wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak powtarzał w "Śniadaniu Rymanowskiego" w Polsat News swoje wcześniejsze twierdzenia o ukrywaniu przez rząd prawdziwych danych dotyczących ofiar powodzi i liczby osób zaginionych. W telewizyjnym studiu jako "dowód" podał konkretny przypadek: mieszkanki Głuchołaz. "Onet podał relację dziesięć dni temu z Głuchołaz, gdzie syn swojej mamy, pani Ireny, 65-letniej, porwanej przez powódź podaje, że mama się utopiła, została porwana przez rzekę. (...) Komendant policji potwierdził. W zestawieniu policji nie ma pani Ireny z Głuchołaz. No więc pytanie: gdzie się podziała pani Irena? Gdzie się podziało wiele innych osób, o których mówili samorządowcy? Samorządowcom w pewnym momencie kazano zamknąć gębę i zamknęli gębę. (...) Dlaczego w sprawie pani Ireny policja prowadzi postępowanie od dziesięciu dni?" - mówił Krzysztof Bosak.
Sprawdziliśmy przypadek wskazanej przez niego mieszkanki Głuchołaz.
Powódź w Głuchołazach
Do dramatycznej sytuacji w Głuchołazach w województwie opolskim doszło 15 września nad ranem. Najpierw woda przerwała wały na rzece Biała Głuchołaska, a niedługo potem zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Wdarła się do miasta, które zostało niemal doszczętnie zalane. Paweł Kolera, oficer prasowy KW PSP w Opolu, opisywał wówczas w rozmowie z TVN24, że sytuacja jest bardzo ciężka i informował o ewakuacji mieszkańców: - Na miejsce zadysponowany został śmigłowiec będący w dyspozycji policji, wraz z ratownikami wysokościowymi, który będzie ewakuował osoby najbardziej potrzebujące z miejsc, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć pojazdami - mówił. Ministerstwo Infrastruktury udostępniło wówczas zdjęcie zniszczonego mostu. "Most w Głuchołazach został zerwany pod naporem wody. Uszkodzeniu uległa też konstrukcja sąsiedniego, budowanego mostu na DK40 (Drodze krajowej nr 40 - red.)" - informowano w komunikacie.
Media informują o ofierze śmiertelnej w Głuchołazach
Można przypuszczać, że Krzysztofowi Bosakowi chodzi o bohaterkę tekstu pt. "Nie żyje poszukiwana pani Irena z Głuchołazów. 'Poznaliśmy po pierścionkach'", który został opublikowany w Onecie 18 września. W artykule pada nazwisko kobiety i jest opisana krótko historia 65-latki. Słuch po niej zaginął, gdy oczekiwała na ewakuację ze swojego domu w Głuchołazach. W artykule czytamy wypowiedź syna kobiety potwierdzającego śmierć matki. Przytaczał ją potem też internetowy serwis dziennika "Super Express". Podał oficjalną informację z policji: "Na brzegu Białej Głuchołaskiej w pobliżu wsi Nowy Świętów zostało odnalezione ciało kobiety" - zastrzeżono, że identyfikacja zwłok dopiero się odbędzie.
Kilka godzin wcześniej portal o2 cytował zaś jednego z członków rodziny seniorki, który poinformował: "Przyczyną śmierci było utonięcie, woda ją porwała". Wcześniej, gdy rodzina szukała kobiety, jej córka na Facebooku opisywała, że matka przygotowywała się do ewakuacji. Poinformowała rodzinę przez telefon, że wychodzi z domu, po czym kontakt się urwał. Córka umieściła na Facebooku nekrolog, z którego wynika, że pogrzeb jej matki odbył się 1 października w Głuchołazach. Jako dzień śmierci wskazano 17 września.
Dane policji i informacja z prokuratury w Opolu
26 września policja opisała na platformie X każdy z przypadków z osobna. Napisano: "dotychczas ujawniono 7 zgonów osób, których okoliczności śmierci mogą wskazywać na to, że ich przyczyną było utonięcie. Każda z tych śmierci to rodzinna tragedia" i wyszczególniono miejsca, w których znajdowano ofiary powodzi:
- Bielsko-Biała (ciało mężczyzny w korycie potoku); - Nysa (ciało mężczyzny w wodzie przy jednej z miejskich ulic); - Nowe Świętowo (ciało kobiety w rzece); - Kłodzko (ciało mężczyzny w lustrze wody zalanego domu jednorodzinnego); - Lądek-Zdrój (ciało kobiety w mieszkaniu zniszczonym przez działanie wody oraz ciało mężczyzny - obywatela Niemiec - w samochodzie); - Stronie Śląskie (ciało mężczyzny w korycie rzeki).
Na tym wykazie są dwie kobiety - jedną znaleziono w powiecie głuchołaskim (Lądek-Zdrój jest w powiecie kłodzkim). Zapytaliśmy policję w Opolu oraz komendę główną, czy wymieniona w tym spisie ofiara - kobieta znaleziona w Nowym Świętowie - to opisywana przez media mieszkanka Głuchołaz. Policja odmówiła jednak podania szczegółów i odesłała nas do prokuratury w Opolu.
2 października otrzymaliśmy odpowiedź od prokuratora Stanisława Bara, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Opolu. "Prokuratura Rejonowa w Prudniku nadzoruje śledztwo (wszczęte w dniu 20 września br.) w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci kobiety, której ciało w dniu 17 września br. zostało ujawnione w miejscowości Nowy Świętów (to właściwa nazwa miejscowości, w poście policji podano błędną - red.) nieopodal rzeki Biała Głuchołaska. Na chwilę obecną przyczyna zgonu pozostaje nie ustalona - oczekuje się na wyniki otwarcia zwłok (pisemną opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej). Niemniej jednak okoliczności stwierdzone w trakcie oględzin miejsca ujawnienia zwłok jak i samego ciała pozawalają wnioskować, że wielce prawdopodobną przyczyną śmierci kobiety było utonięcie. W wyniku przedsięwziętych czynności tożsamości zmarłej została ustalona (mieszkanka Głuchołaz)" (pogrubienie od redakcji) - poinformował rzecznik.
Tym samym prokuratura potwierdziła, że ofiara wymieniona w danych policji to kobieta, o której informowały media. Krzysztof Bosak nie mówił więc prawdy, twierdząc, że w zestawieniu policji nie ma mieszkanki Głuchołaz.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Michał Meissner/PAP, Radek Pietruszka/PAP