Na koniec maja 18,6 procent mieszkańców Polski było zaszczepionych wszystkimi wymaganymi dawkami szczepionki przeciw COVID-19. W Unii Europejskiej daje nam to 12. miejsce. Kłopoty z dostawami preparatów i niechęć Polaków do szczepień powodują, że tempo akcji nie przyspiesza - pozostajemy w drugiej dziesiątce państw UE.
Pomimo tego, że Komisja Europejska dała zielone światło na szczepienie 12-latków i że w Polsce mogłoby ono ruszyć już w czerwcu - akcja szczepień przeciw COVID-19 nie idzie u nas tak, jak planowano. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przyznał w programie "Polska i Świat" w TVN24, że "miniony tydzień był jednym z najtrudniejszych w historii Narodowego Programu Szczepień", a to za sprawą sporych opóźnień w dostawach szczepionek. Firma AstraZeneca przełożyła dostawę 800 tys. dawek; nie dojechało też 450 tys. szczepionek firmy Johnson & Johnson; dopiero 31 maja przyjechała dostawa 2,4 mln szczepionek Pfizera.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej chciałyby szczepić jak najsprawniej, lecz ostatnie dni określają krótko: kompletny chaos. W dodatku pacjenci nie byli informowani o zmianie terminu i przyjeżdżali do punktów szczepień na darmo.
Prezes RARS zapowiedział, że w tym tygodniu sytuacja ma się stabilizować. Ale jest też inny problem: wciąż wielu Polaków nie chce się szczepić. Rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany 1 czerwca w Polskim Radiu o grupę osób sceptycznych wobec szczepień i jak je przekonać, odparł, że to "niestety duże wyzwanie". "Bo bardzo często jest tak, że u podstaw tych obaw, które rodzą się u niektórych osób, są elementy nieprawdziwych informacji, które trafiają, dotyczących samego funkcjonowania szczepień, produkcji szczepionek czy wreszcie efektów ochronnych szczepień" - tłumaczył.
Jak tempo szczepień w Polsce wypada w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Sprawdzamy to co tydzień, analizując dane portalu Our World in Data prowadzonego przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według najnowszych danych tempo szczepień w Polsce kolejny tydzień utrzymuje się na podobnym poziomie.
Odsetek zaszczepionych mieszkańców: w Polsce 18,6 proc.
Jeśli chodzi o odsetek zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje te informacje dla 177 państw i terytoriów zależnych.
Przed tygodniem, 24 maja, zaszczepionych przeciw COVID-19 było 15 proc. mieszkańców Polski. Dane z poniedziałku 31 maja pokazują, że jest to już 18,6 proc. To daje nam 46. miejsce na świeciei 12. miejsce w Unii Europejskiej. Awansowaliśmy w UE o trzy miejsca.
31 maja wśród państw UE najwyższy odsetek zaszczepionych obywateli miały: Malta - 47,1 proc. (stan na 30 maja), Węgry - 37,8 proc. i Cypr - 23,9 proc. (stan na 30 maja). Ponad jedną piątą zaszczepionych mieszkańców miały też Litwa (22,2 proc.), Dania (21,6 proc. - stan na 30 maja) i Włochy (20 proc.).
Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Tempo szczepień w UE: Polska utrzymuje 13. miejsce
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Tempo szczepień w Polsce pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie jak przed tygodniem - na tle innych państw UE wypadamy tak samo jak tydzień wcześniej.
31 maja tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,75 - co dało nam 13. miejsce wśród krajów UE. Takie samo mieliśmy tydzień wcześniej, choć z nieco wyższą średnią 0,77.
Według danych z 31 maja najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały: Malta - 1,33 (stan na 30 maja), Cypr - 1,2 (stan na 30 maja) i Węgry 1,08.
Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska wyżej o jedno miejsce, ale nadal w drugiej dziesiątce
Sprawdzamy też, jak w państwach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.
Według danych z 31 maja wskaźnik zaszczepienia wynosił u nas 53,07 - daje nam to 17. miejsce w UE, a przed tygodniem z wartością wskaźnika 47,79 byliśmy na 18. miejscu.
Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw. Najbardziej spadła Chorwacja - o 15 miejsc (z 7. na 22. miejsce), o 12 miejsc spadła Holandia (z 14. na 26. miejsce), o sześć spadły Słowenia (z 12. na 18. miejsce) i Belgia (z 4. na 10. miejsce).
O pięć miejsc awansowały za to Dania (z 10. na 5. miejsce), Estonia (z 24. na 19. miejsce) i Szwecja (z 25. na 20. miejsce). Cztery miejsca wyżej niż przed tygodniem przeskoczyły Włochy (z 8. na 4. miejsce), Łotwa (z 11. na 7. miejsce) i Litwa (z 15. na 11. miejsce).
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska awansuje na 52. miejsce
Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 208 państw i niewielkich terytoriów zależnych.
31 maja Polska zajmowała 52. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 53,07. Tydzień wcześniej byliśmy na 57. miejscu (wskaźnik wynosił 47,79). Awansowaliśmy więc o pięć miejsc.
W poniedziałek 31 maja na pierwszym miejscu na świecie był Gibraltar (230,1 - stan na 29 maja), za nim Seszele (136,7 - stan na 25 maja), Zjednoczone Emiraty Arabskie (130,1), San Marino (125,3 - stan na 30 maja) i Izrael (122,3).
Według danych z poniedziałku 31 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:
Chiny - 661,5 mln
Stany Zjednoczone - 294,9 mln
Indie - 210,4 mln
Brazylia - 67,5 mln
Wielka Brytania - 64,9 mln
Niemcy - 49,9 mln.
Do tego czasu w Polsce wykonano 20,1 mln szczepień - utrzymaliśmy zajmowane przed tygodniem 15. miejsce na świecie.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Andy Rain/EPA/PAP