W mediach społecznościowych znowu popularne stało się zdjęcie rzekomej reklamy McDonald's z ofertą pracy dla osób inwestujących w kryptowaluty. Dlaczego ten kadr akurat teraz wrócił do obiegu? Sytuacja na giełdach kryptowalut sporo wyjaśnia.
Wielkoformatowa reklama zajmuje większość kadru. U góry reklamy widać charakterystyczne logo, żółte łuki w kształcie litery "M". Poniżej jest hasło w języku angielskim, które w wolnym tłumaczeniu można przetłumabczyć: "Hej ziomki od kryptowalut, zatrudniamy!" (ang.: Hey Crypto Bro's We Are Hiring!'; przy czym jest błąd - apostrof w słowie "Bro's"). Na dole widnieje adres strony internetowej: careers.mcdonalds.com. Przed nośnikiem z tą reklamą na zdjęciu widać charakterystyczny budynek z ząbkowanym dachem, czyli warszawską Rotundę u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Rozmazany żółto-czerwony autobus to jakby dodatkowe potwierdzenie, że zdjęcie zrobiono w stolicy. Post z tym zdjęciem opublikowano na Twitterze 13 maja i szybko stał się popularny - do 17 maja polubiło go ponad 180 tys. użytkowników, a 17 tys. podało dalej.
Fotografię rozpowszechniali też polscy użytkownicy Twittera, komentując: "przelomowa oferta 3 czy 6 miesiecy"; "Naprawdę? Taka reklama była w centrum Warszawy? Wow, dalej w szoku jestem jak dorosłą firmą jest McDonald's Polska"; "It’s the przełomowa oferta for me" (pisownia tweetów oryginalna).
fałsz
Nie po raz pierwszy powyższe zdjęcie pojawiło się na Twitterze. Użytkownicy publikowali je w listopadzie i grudniu 2021 roku, a w styczniu tego roku trafiło na forum Reddit.
Przerobione zdjęcie sprzed 13 lat
Redakcja fact-checkingowa Snopes zweryfikowała fotografię na początku roku, ustalając, że jest przeróbką. Sprawdziła, że sieć McDonald's nie prowadziła wtedy w swoich oficjalnych kanałach kampanii rekrutacyjnych do osób inwestujących w kryptowaluty. Wprawdzie krążące w sieci zdjęcie jest ewidentnym fotomontażem - co wyjaśniamy poniżej - zapytaliśmy jednak firmę McDonald's, czy kiedykolwiek w kampaniach rekrutacyjnych odwoływała się do osób handlujących kryptowalutami. Czekamy na odpowiedź.
Reklama wielkoformatowa widoczna na popularnym w sieci zdjęciu jest rozwieszona na dawnym budynku Universalu, którego od 2017 roku już nie ma. W jego miejsce stanął wieżowiec Widok Towers, o innej bryle. W tym czasie również Rotundę, która jest siedzibą banku, zburzono i wybudowano na nowo. Oryginalną fotografię wykonano w 2009 roku, jej autorem jest użytkownik serwisu Flickr Kuba Bożanowski, a zdjęcie jest dostępne na jego profilu. Oryginalny kadr jest szerszy niż ten z rzekomą reklamą McDonald's.
prawda
W czerwcu 2021 roku rynek kryptowalut chwilowo się załamał. Bitcoin, kryptowaluta o największym udziale w obrocie, w ciągu jednego dnia stracił 10 proc. na wartości. Podobne spadki przeżywały inne kryptowaluty - ethereum czy dogecoin. Spadki były krótkookresowe, kurs wirtualnych walut szybko zaczął się umacniać.
Jak zauważa Snopes, wkrótce potem w sieci pojawiły się przeróbki reklam sugerujące, że osoby, które straciły pieniądze na tych inwestycjach, mogą znaleźć pracę w popularnej sieci fast foodów. Kolejne terminy publikacji zdjęć w sieci z rzekomą reklamą odpowiadają spadkom w kursie bitcoina. Użyty w sloganie reklamowym termin "crypto bro" jest określeniem nacechowanym negatywnie. Według słownika "Urban Dictionary" określa się nim osoby słabo znające się na rynku kryptowalut, co nie przeszkadza im w przedstawianiu siebie jako ekspertów. A rzekome reklamy zachęcające ich do szukania pracy w sieci barów mają sugerować, że nadają się tylko do nieskomplikowanych, powtarzalnych zajęć (mcjob).
Dziś media donoszą o kolejnych problemach na giełdach kryptowalut. Wartość bitcoina spadła do najniższego poziomu od 2020 roku, opisywał kilka dni temu dziennik "The New York Times". Kolejna kryptowaluta, luna, stała się praktycznie bezwartościowa. Najprawdopodobniej właśnie w związku z tymi informacjami przeróbka reklamy McDonald's wróciła teraz na Twittera. Bo - jak pisze Snopes - McDonald's pod koniec 2021 roku "wykazał zainteresowanie NFT i kryptowalutami", ponadto ogłosił, że w Salwadorze zaczyna przyjmować bitcoiny. Wiązało się to jednak z przyjęciem przez ten kraj bitcoina jako oficjalnej waluty, obok dolara amerykańskiego.
Aktualizacja
Odpowiedź firmy McDonald's Polska otrzymaliśmy tuż po godz. 18.00, 17 maja. Publikujemy ją w całości: "Wskazana w załączniku reklama nie należy do McDonald’s ani do żadnej z organizacji franczyzowych działających pod naszym szyldem. Przesłane zdjęcie to prawdopodobnie fotomontaż".
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Artur Bogacki/Shutterstock.com
Źródło zdjęcia głównego: Artur Bogacki/Shutterstock.com