FAŁSZ

Nie, ten chłopak nie zmarł na COVID-19. Wyjaśniamy manipulację

Nie, chłopiec ze zdjęcia nie zmarł na COVID-19Shutterstock

Błędy w doniesieniach dotyczących śmierci trzech chłopców wykorzystano do stworzenia przekazu negującego pandemię i sens szczepień. Oraz do podważania informacji mediów na temat zgonów na COVID-19.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Młody chłopak umiera na koronę, cztery razy w czterech różnych krajach" - informuje ilustracja, która stała się popularna na internetowych stronach i profilach przeciwników szczepień i sceptyków pandemii. Jak sprawdziliśmy, grafika krążyła w sieci w maju 2020 roku, lecz w ostatnich dniach ponownie jest udostępniana przez setki polskich użytkowników Facebooka. Pojawiła się m.in. 23 maja na jednej ze stron antyszczepionkowców; do publikacji tego artykułu udostępniło ją ponad 2,4 tys. osób.

Ilustracja jest manipulacją, w której wykorzystano zdjęcie tragicznie zmarłego w 2017 roku chłopca.

Dezinformująca grafika udostępniana na Facebookutvn24 | facebook

Na ilustracji widać fragmenty artykułów z mediów, były publikowane na internetowych stronach m.in. "The Irish Times" i "The Mirror". Powtarza się w nich to samo zdjęcie chłopca w niebieskiej koszuli i ciemnym swetrze. Po prawej stronie zdjęć jest fragment facebookowego wpisu - z automatycznym tłumaczeniem na język polski (wskazuje na to informacja "oceń to tłumaczenie"). "Młody człowiek umiera na Koronawirusa cztery raz w czterech różnych krajach" - brzmi początek tego posta. Dalej autor zwraca uwagę, że imię chłopca jest inne w kolejnych materiałach prasowych informujących o jego śmierci.

"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"
"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentujący ilustrację odczytali ją jako dowód na to, że informacje o niebezpieczeństwie pandemii COVID-19 są niewiarygodne, że media wyolbrzymiają zagrożenie, no i że w takim razie nie warto się szczepić. Na wspomnianej wyżej facebookowej stronie internauci komentowali: "Jak kot, 9 żyć.....bywa i tak, mnie juz nic nie zdziwi. Takie fejki też"; "podaj prosze linki aby zweryfikowac", "Ludzie zastanówcie się chwilę, przed pomysłem żeby szczepic dzieci i młodzież nie pisali o przypadkach zachorowań w tej grupie wiekowej, a teraz żeby dalej podtrzymać strach muszą podać informację nie wiadomo skąd wzięte", pisali w ostatnich pod ponownie popularnym facebookowym wpisem (pisownia oryginalna).

W rzeczywistości materiały te informowały o śmierci trojga różnych dzieci. Fraza w tytule ilustracji, że "chłopak umiera cztery razy w czterech różnych krajach" jest nieprawdziwa. W dodatku tylko jedno z tych dzieci umarło na COVID-19.

Ilustrację manipulującą faktami zweryfikowały już w 2020 roku dwa portale fact-checkingowe: PolitiFact i FullFact.org. Krążyła wtedy już w polskich mediach społecznościowych, co w maju ubiegłego roku opisał serwis Fakenews.pl.

Jak media zmanipulowały historie trzech nastolatków

Tytuł ilustracji sugeruje, że pokazane w niej teksty opisują śmierć tego samego chłopca - w trzech krajach. Tymczasem dotyczyły historii śmierci trzech różnych nastolatków.

Conor Wilmot

Powtarzające się w artykułach zdjęcie przedstawia Conora Wilmota, 13-latka z hrabstwa Clare w Irlandii. Conor popełnił samobójstwo w 2017 roku. Jego śmierć nastąpiła więc długo przed pandemią COVID-19. Informował o tym w maju 2017 roku m.in. portal gazety "The Irish Times". Zdjęcie Conora w tym artykule, widoczne też na grafice, jest autentyczne. O śmierci 13-latka pisały ponadto brytyjski "Daily Mirror" i amerykański serwis informacyjny Black America Web.

Rodzina zmarłego chłopca była zdruzgotana faktem, że jego wizerunek wykorzystano potem w rozpowszechnianej w celu dezinformacji grafice - informowała w 2020 roku "Clare Echo", gazeta z irlandzkiego hrabstwa Clare.

Isaiah Gonzales

Kolejny tekst na grafice - choć także ze zdjęciem Conora, czyli błędnie zilustrowany - dotyczy chłopca, który nazywa się Isaiah Gonzales. To fragment materiału stacji telewizyjnej w News 4 San Antonio w Teksasie - wyjaśniał FullFact. Materiał informował o tym, że 15-letni Isaiah powiesił się 8 lipca 2017 roku. O jego śmierci cztery lata temu pisał "The Washington Post".

Ismail Mohamed Abdulwahab

Nagłówek z artykułu (obecnie niedostępny, archiwalna wersja zachowała się w WaybackMachine) z 1 kwietnia 2020 roku informuje o najmłodszej osobie w Wielkiej Brytanii, która zmarła z powodu COVID-19. Tekst opublikował portal informacyjny z RPA: Independent Online (IOL). Zilustrował go jednak zdjęciem Conora, więc również w ten sposób wprowadzał w błąd. Bo prawdziwą ofiarą COVID-19 był Ismail Mohamed Abdulwahab - 13-latek, który zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem 1 kwietnia 2020 roku w Londynie.

Wydawca portalu IOL Riana Howa przyznała w rozmowie z serwisem FullFact, że jej redakcja błędnie użyła zdjęcia Conora w historii o Ismailu. Źródłem zdjęcia miała być facebookowa strona, na której rzekomo zbierano fundusze na rzecz chłopca. "Zostaliśmy powiadomieni o błędzie przez matkę Conora Wilmota i natychmiast usunęliśmy zdjęcie z artykułów i postów w mediach społecznościowych oraz przeprosiliśmy ją" - powiedziała. Jak dodała: "był to błąd i w żaden sposób nie miał na celu spowodowania cierpienia dla obu rodzin".

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają, że pojawią się problemy prawne, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach. Przedstawiamy możliwe scenariusze.

Co, jeśli PKW odrzuci sprawozdanie komitetu PiS? Jest prawna dziura

Co, jeśli PKW odrzuci sprawozdanie komitetu PiS? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Wiceministra klimatu Urszula Zielińska przekonywała, że Polacy żyją średnio o cztery lata krócej niż reszta Europejczyków. Sprawdziliśmy, czy dane potwierdzają jej słowa. Okazuje się, że żyjemy krócej, ale nie o tyle, ile podała polityczka Zielonych.

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24

"Blamaż", "potwarz dyplomatyczna", "skandal dyplomatyczny" - grzmią politycy opozycji po tym, jak obejrzeli kadry z przylotu premiera Indii do Polski. Chodzi o to, że Narendrę Modiego na lotnisku nie witał premier czy nawet minister spraw zagranicznych. Czy powinien? Sprawdziliśmy.

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Źródło:
Konkret24

Konfederacja przekonywała, że bezrobocie wzrosło w Polsce "pierwszy raz od lat" i alarmowała, że Bruksela, PO i PiS "prowadzą nas w kierunku stagnacji gospodarczej". Dane o bezrobociu nie potwierdzają tezy Konfederacji.

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły obowiązywać przepisy, na mocy których można już egzekwować standardy ochrony małoletnich. To realizacja tak zwanej ustawy Kamilka. Jednak w sieci pojawiły się informacje, jakoby ustawa ta zakazywała przytulania dzieci. Tłumaczymy więc, co stanowią nowe przepisy.

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Źródło:
Konkret24

Niemcy "wstrzymują finansowanie wojskowe Ukrainy", "odcinają pomoc dla Ukrainy" - taki przekaz rozpowszechniany jest w polskich mediach społecznościowych. To echo trwającej w Niemczech dyskusji, podsycanej prawdopodobnie przez kremlowską propagandę. W tle tej fałszywej narracji są zbliżające się wybory w trzech niemieckich landach.

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W dyskusji o tym, kto z Konfederacji powinien być kandydatem na prezydenta, nie wszyscy wskazywaliby na Sławomira Mentzena. Na przykład poseł Krzysztof Mulawa kilkakrotnie twierdził, że "jedyną osobą z prawicy, która ma zaufanie na poziomie ponad pięćdziesięciu procent", jest Krzysztof Bosak. Tylko że żadne dane tego nie potwierdzają, a sam poseł Mulawa przyznał w rozmowie z Konkret24, że "nieprecyzyjnie się wyraził".

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Źródło:
Konkret24

Wzrost zachorowań na mpox powoduje, że w mediach społecznościowych krążą informacje o "megalockdownach" czy innych obostrzeniach, które ma ogłaszać Światowa Organizacja Zdrowia. To nieprawda. Wyjaśniamy, czego dotyczą tymczasowe zalecenia WHO.

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Źródło:
Konkret24

"Oj to już mocny fikołek"; "Były smoki w tej bajce?" - tak internauci komentowali informację o tym, że lotnisko w Łodzi "jest w top 3 polskich lotnisk". W serwisie X napisał tak wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, a poseł Tomasz Trela udostępnił jego wpis. Po naszych pytaniach samorządowiec usunął post.

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz remedium na starzenie się społeczeństwa, związane z tym kwestie demograficzne i komplikacje dla systemu emerytalnego byłaby wyższa wydajność pracy, bo "na tę samą złotówkę będzie mogło pracować mniej osób". Według niej Polacy pracują mniej wydajnie niż Czesi. Sięgnęliśmy do danych i sprawdziliśmy, jak wypadamy wśród państw unijnych.

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Nagranie z niecodziennym zachowaniem europosła Roberta Biedronia krąży w sieci. Służy do obrażania polityka Lewicy. Wideo nie jest nowe i zostało edytowane. Przypominamy kontekst, w którym powstało.

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

"Robert Biedroń używa wyciągu z benzyny do walki z małpią ospą"? O co chodzi w nagraniu

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak przekonuje, że w tym roku "organizowane są dokładnie takie same pikniki" przez MON jak za rządów Zjednoczonej Prawicy. Otóż nie. Pokazujemy znaczące różnice, które dowodzą, że teza polityka PiS jest fałszywa.

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Błaszczak: PO organizuje "dokładnie takie same pikniki" co PiS. Nie. Różnice są znaczące

Źródło:
Konkret24