W Portugalii, Francji, Włoszech czy Irlandii po wprowadzeniu obowiązkowych dowodów szczepienia na COVID-19, by móc wejść do restauracji, muzeum czy urzędu odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców szybko wzrósł. Polska pod tym względem pozostaje daleko wśród państw Unii Europejskiej.
Dowód zaszczepienia na COVID-19 bądź negatywny wynik testu jest konieczny, by w niektórych europejskich krajach móc teraz wejść do baru, restauracji czy innej publicznej przestrzeni. Część krajów wprowadziła takie zasady jeszcze latem. Gdy w lipcu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że od sierpnia obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego (le pass sanitaire) potwierdzającego szczepienie bądź nabycie odporności na COVID-19 będzie dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących jazdę pociągiem czy odwiedzanie placówek medycznych - na szczepienie zapisało się tylko jednego dnia prawie milion osób.
Sprawdziliśmy, czy po wprowadzeniu tego typu restrykcji wzrosła liczba zaszczepionych w tych państwach Europy - oraz jak na ich tle wypada teraz Polska, jeśli chodzi o poziom zaszczepienia przeciw COVID-19.
Francja: wzrost z 43,5 do 65,6 proc.
Od 21 lipca we Francji trzeba okazać certyfikat sanitarny w miejscach, w których gromadzi się ponad 50 osób - m.in. w kinach, teatrach, muzeach, halach sportowych. Od początku sierpnia, zgodnie z nową ustawą antycovidową, certyfikat zaczął obowiązywać w kawiarniach i restauracjach. Od 9 sierpnia osoby mieszkające we Francji potrzebują również takiej przepustki, by uczestniczyć w wydarzeniach dla ponad tysiąca osób - informuje Euronews. Paszport covidowy trzeba też okazać, by wejść do zamkniętych pomieszczeń publicznych.
Jak od wprowadzenia tych zasad zmienił się odsetek zaszczepionych we Francji? 21 lipca wszystkimi wymaganymi dawkami było zaszczepione 43,5 proc. mieszkańców Francji (29,4 mln) - wynika z danych Our World in Data. Za to 28 września odsetek ten wzrósł do 65,6 proc. - czyli w pełni zaszczepionych było 44,3 mln Francuzów. Tak więc od wprowadzenia obowiązku przedstawiania certyfikatu sanitarnego w określonych miejscach zaszczepiło się 14,9 mln osób.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Portugalia: wzrost z 34,5 do 85,2 proc.
Od początku lipca w Portugalii obowiązuje nakaz przedstawiania dokumentów zaświadczających, że nie jest się chorym na COVID-19. Dotyczy to weekendów i świąt, czyli dni o największym natężeniu ruchu w placówkach gastronomicznych. Rząd Portugalii zapowiedział likwidację tego obowiązku od 1 października (za: Polską Agencją Prasową). 29 czerwca (danych za 30 czerwca czy 1 lipca nie ma) wszystkimi wymaganymi dawkami było zaszczepionych 34,5 proc. Portugalczyków (3,5 mln osób).
Jak jest teraz? Otóż odsetek w pełni zaszczepionych w Portugalii bardzo wzrósł - od 12 września kraj ten ma najwyższy odsetek zaszczepionej populacji spośród państw Unii Europejskiej. Według danych z 27 września - aż 85,2 proc. (8,7 mln osób).
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Irlandia: wzrost z 51,9 do 73,8 proc.
Od 26 lipca irlandzkie puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali, ale wstęp mają tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy. Na dzień przed wejściem w życie nakazu wszystkie wymagane dawki szczepionki przyjęło 51,9 proc. mieszkańców kraju (2,6 mln osób).
Jak się to zmieniło? Według danych z 29 września już 73,8 proc. - czyli 3,7 mln osób - w Irlandii zostało zaszczepione wszystkimi wymaganymi dawkami szczepionki na COVID-19.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Grecja: wzrost z 43,7 do 58,9 proc.
Od 16 lipca w Grecji, by wejść do restauracji, kawiarni, barów i kin w zamkniętych pomieszczeniach, wymagany jest dowód szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z COVID-19. Do 16 lipca wszystkie wymagane dawki szczepionki przyjęło 43,7 proc. (4,5 mln osób) mieszkańców Grecji. Natomiast 29 września było to już 58,9 proc. (6,1 mln osób). Zatem od wprowadzenia nowych zasad grupa w pełni zaszczepionych w Grecji wzrosła o 1,6 mln osób.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Włochy: wzrost z 55,1 do 67,7 proc.
Od 6 sierpnia unijne cyfrowe zaświadczenie COVID uprawnia we Włoszech osoby od 12. roku życia do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach masowych i sportowych, do wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.
Od 1 września Włochy rozszerzyły obowiązek posiadania zaświadczenia COVID-19 na podróż pociągami dużych prędkości i Intercity, samolotami, promami i autokarami międzyregionalnymi. Tak zwany Green Pass jest cyfrowym lub papierowym certyfikatem, który informuje o tym, że dana osoba otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu lub przeszła zakażenie.
Według danych z 6 sierpnia do tego dnia wszystkie wymagane dawki szczepionki przyjęło 55,1 proc. (33,3 mln osób) Włochów. Natomiast 29 września odsetek ten wzrósł do 67,7 proc. (40,9 mln osób).
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Polska: zaszczepione 51,3 proc., dalekie miejsce w UE
Polskie władze nie wprowadziły obowiązku posiadania certyfikatu covidowego dla osób, które chcą wejść do lokali usługowych czy przestrzeni publicznych. Do 29 września w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 było 51,3 proc. mieszkańców Polski (19,4 mln osób). To daje nam 20. miejsce wśród państw Unii Europejskiej.
Liderem szczepień w UE jest wspomniana Portugalia, a za nią są: Malta (81,7 proc. - stan na 27 września), Hiszpania (78,2 - stan na 28 września) i Dania (75,1 proc. - stan na 28 września). W 15 krajach Unii zaszczepiono już ponad 60 proc. mieszkańców.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Szczepienia w Polsce wyhamowały latem. Niewiele pomogły zachęty - kampania promocyjna z udziałem znanych sportowców i aktorów, rozpoczęta w lipcu loteria szczepionkowa czy większa dostępność punktów szczepień.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Andreu Dalmau/EPA/PAP