W ciągu ostatniego tygodnia Polska awansowała wśród państw Unii Europejskiej o trzy pozycje pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców. Jednak w wielu krajach Unii szczepienia również przyspieszyły - co spowodowało, że pod względem tempa szczepień spadliśmy z 7. na 14. miejsce. Akcja "Zaszczep się w majówkę!" niewiele tu pomogła.
Ponad 41 tys. osób skorzystało z akcji "Zaszczep się w majówkę!", przyjmując jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Na szczepienie w mobilnych punktach, bez zapisów, mogli przyjść wszyscy zainteresowani - przepustką było aktywne e-skierowanie. Od 1 do 3 maja mobilne punkty szczepień zorganizowano m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie. Według danych rządu w czasie tej akcji zaszczepiono 41 292 osoby.
"Ta akcja miała wymiar profrekwencyjny i promocyjny" - powiedział 3 maja Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, goszcząc w Radiu Zet. Zapowiedział, że wykorzystywane w majówkowej akcji mobilne punkty szczepień trafią do powiatów, w których do szczepień są największe kolejki.
Czy majówkowa akcja wpłynęła w jakiś sposób na pozycję Polski w zestawieniu państw Unii Europejskiej? Jak pokazują najnowsze statystyki, wprawdzie w ciągu ostatniego tygodnia awansowaliśmy w UE pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców - za to spadliśmy o siedem pozycji pod względem tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia.
Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska na 18. miejscu w Unii
Regularnie sprawdzamy, jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data podaje te dane dla 128 państw i terytoriów zależnych.
Według danych z 27 kwietnia w Polsce było wtedy 7,3 proc. zaszczepionych mieszkańców. Dane z 4 maja pokazują, że odsetek wzrósł do 8,4 proc. Daje nam to 54. miejsce na świecie, a wśród 27 państw Unii Europejskiej zajmujemy 18. miejsce. To awans o trzy pozycje, bo przed tygodniem byliśmy na 21. miejscu.
Wśród państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych mają: Malta (24,9 proc.), Węgry (22,3 proc.), Dania (12,3 proc.) i Litwa (12 proc.). Co najmniej 10 proc. zaszczepionej populacji w UE mają także Hiszpania (11,1 proc.), Włochy (10,8 proc.), Słowenia (10,6 proc.), Rumunia (10,3 proc.) i Estonia (10 proc.).
Tempo szczepień w UE: spadek Polski na 14. miejsce
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Jeśli chodzi o tę średnią w państwach Unii Europejskiej, to według danych Our World in Data z 4 maja dla Polski wynosiła ona 0,56 - co dawało nam 14. miejsce. Tydzień wcześniej byliśmy na 7. miejscu (ze średnią 0,58) - czyli spadliśmy o siedem pozycji. Bo choć średnia dla Polski tylko nieznacznie spadła, to w części państw wskaźnik ten wzrósł w ostatnich dniach. Tak było w przypadku Francji, Portugalii, Irlandii i Luksemburgu (po 0,6), Szwecji (0,61), Danii (0,65), Litwy (0,73) i Niemczech (0,8). Na poniższym wykresie z 4 maja brakuje Cypru, który ostatnie dane raportował 23 kwietnia (0,55).
Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia mają obecnie: Węgry (1,28), Malta (0,91), Niemcy (0,79) i Hiszpania (0,74).
Przypomnijmy, w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska nadal na 18. miejscu
Jak w ciągu tygodnia zmienił się wskaźnik zaszczepienia w państwach UE? Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.
Polska utrzymała miejsce z poprzedniego tygodnia wśród państw członkowskich. Według danych z 4 maja jesteśmy na 18. miejscu (ze wskaźnikiem zaszczepienia 32,3). Przed tygodniem byliśmy także na 18. miejscu (wskaźnik: 28,38 - stan na 27 kwietnia).
Na czele zestawienia są ponownie Malta (78,58 - stan na 3 maja), a za nią Węgry (64,77 - stan na 3 maja), Litwa (38,17) i Niemcy (37,56).
Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw: o cztery pozycje awansowały Niemcy (z 8. na 4. miejsce) i Portugalia (z 14. na 10. miejsce), o trzy Włochy (z 12. na 9. miejsce) i Czechy (z 23. na 20. miejsce).
Najbardziej spadła pozycja Holandii - o pięć miejsc, z 11. na 16. O trzy pozycje spadła Finlandia (z 9. na 12. miejsce), o dwie Cypr (z 22. na 24. miejsce) i Grecja (z 20. na 22. miejsce).
Część państw pozostała na miejscach sprzed tygodnia. Są to m.in. wspomniane już Malta, Węgry, Litwa, Polska, a także Szwecja (13. miejsce), Słowenia (19. miejsce), Słowacja (21. miejsce) oraz zamykające zestawienie Chorwacja, Łotwa i Bułgaria (kolejno 25. 26. i 27. miejsce).
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska nieco wyżej
Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 193 państw (są też wśród nich niewielkie terytoria zależne).
4 maja Polska była na 53. miejscu na świecie (wskaźnik wynosił 32,3), podczas gdy tydzień wcześniej, 26 kwietnia, na 57. miejscu (wskaźnik: 28,38 - stan na 27 kwietnia). Czyli awansowaliśmy o cztery pozycje.
Na pierwszym miejscu był Gibraltar (211,08 - stan na 1 maja), za nim Seszele (129,88), Falklandy (126,53 - stan na 14 kwietnia), Izrael (120,94) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (107,85).
4 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:
Chiny - 284,6 mln,
Stany Zjednoczone - 247,8 mln,
Indie - 157,8 mln,
Wielka Brytania 50,3 mln (stan na 3 maja),
Brazylia - 44,8 mln,
Niemcy - 31,5 mln.
Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 12,2 mln szczepień - pozwoliło nam to awansować na 16. miejsce na świecie. Przed tygodniem byliśmy na 17. miejscu.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: CIRO FUSCO/PAP/EPA