Darmowy bilet Warszawskiej Kolei Dojazdowej dla obywatela Ukrainy skasowany w połowie czerwca wzbudził wątpliwości użytkowników Twittera. Nie wierzyli, że uchodźcy z Ukrainy nadal mogą korzystać z darmowych przejazdów, gdyż wiele miast i przewoźników z nich zrezygnowało.
Wątpliwości wielu internautów wzbudziło zdjęcie darmowego biletu Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), które jeden z nich opublikował na Twitterze. Był to bilet z adnotacją "przejazd obywatela Ukrainy", ważny w pierwszej strefie do 19 minut od momentu skasowania. Wartość biletu to "0,00 zł". Został skasowany 18 czerwca 2022 roku - taka data znajduje w prawej części biletu. Niektórzy internauci nie wierzyli, że darmowe przejazdy nadal są dostępne dla uchodźców z Ukrainy.
"Co to ma być??!?!??" - zapytał w tweecie internauta, który 19 czerwca opublikował zdjęcie. Jego wpis polubiło około 550 użytkowników, prawie 200 udostępniło (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).
Warszawska Kolej Dojazdowa to przewoźnik kolejowy działający w południowo-zachodnim pasie aglomeracji warszawskiej. Oferuje przejazdy na trasach Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska i odgałęzieniami do stacji Podkowa Leśna Główna i Milanówek Grudów. Właścicielami spółki są samorząd wojewódzki oraz sześć gmin położonych wzdłuż trasy.
Internauci o zdjęciu: "To jest fejk"
W odpowiedzi na tweeta rozgorzała dyskusja internatów. Wielu twierdziło, że zdjęcie jest nieprawdziwe: "To jest fejk"; "Fejk?"; "Myślę, że fejk choć korzystają z komunikacji za darmo"; "Trzeba mieć zeza żeby nie zauważyć, że to jest fejk. Czemu te zera nie leżą jak reszt czcionek?"; "Pewnie jest to fejk żeby wyznawcy ruskiej konf mieli się czym pałować"; "To jest ch**owy photoshop.Tylko po co to robisz?"; "Fejk a kretyni z Konfederosji w to wierzą" ).
Niektórzy sugerowali, że są to stary bilet, ale skasowany w czerwcu: "Podjerzewam, że te bilety, co to były wprowadzone na początku wojny"; "Eeee, ale kupić można wcześniej, skasować później".
Inni krytykowali wpis internauty. "Wojna trwa od 24 lutego, darmowa komunikacja dla obywatelu Ukrainy niewiele krócej a Pan się dopiero teraz dowiedział i oburzył. W porządku Pan jest. Mówią, że lepiej późno ale chyba czasem lepiej wcale"; "No darmowy bilet. Wielkie halo. Gościnność"
"Sama jesteś fejk i z osłem zamieniłaś się na głowę. Mam orginalny bilet i zrobiłem zdjęcie" - stwierdził autor wpisu w odpowiedzi na jeden z powyższych komentarzy.
Przejazd WKD nadal darmowy, ale nie dla wszystkich
Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele polskich samorządów oraz przewoźników wprowadziło dla uchodźców z tego kraju darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej czy międzymiastowej.
Nic nie wskazuje na to, by bilet ze zdjęcia był sfałszowany lub przerobiony w programie graficznym. WKD nadal oferuje darmowy transport obywatelom Ukrainy. Jak sprawdziliśmy, od prawie dwóch miesięcy oferta obwarowana jest jednak warunkami. O obowiązujących zasadach i ich zmianach WKD informuje na swojej stronie internetowej.
WKD wprowadziła bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy już 26 lutego 2022, czyli dwa dni po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Przejazdy były nieodpłatne i nieograniczone. Wystarczyło okazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy. 25 marca przewoźnik przedłużył tę ofertę do 30 kwietnia.
Od 1 maja zmieniono zasady nieodpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Mogą na nie liczyć tylko uchodźcy z Ukrainy pod warunkiem, że podczas kontroli biletów okażą jeden z dwóch dokumentów. Może to być paszport, który potwierdza przekroczenie granicy (zarówno granicy polskiej, jak i innego państwa Unii Europejskiej) 24 lutego 2022 lub później. Może to też być inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL wydane po 24 lutego 2022, na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie.
Kolejną zmianę wprowadzono 10 maja. Od tego czasu obywatele Ukrainy uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów pociągami WKD (zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 maja) muszą pobrać bilet z adnotacją "Przejazd obywatela Ukrainy". Taki właśnie bilet przedstawia zdjęcie z Twittera.
Bilety "Przejazd obywatela Ukrainy" dostępne są w kasach biletowych oraz w automatach biletowych na stacjach i przystankach WKD. Wydawane są na trzy strefy czasowe, w tym na strefę pierwszą (bilet ważny do 19 minut) - taki bilet widać na popularnym zdjęciu. Nieodpłatny bilet należy skasować po wejściu do pociągu, a podczas kontroli okazać bilet oraz dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo.
Nieodpłatne przejazdy na nowych zasadach w pociągach WKD obowiązują do 30 czerwca. Tak więc zgodnie z obowiązującymi w WKD zasadami, uchodźca z Ukrainy spełniający warunki, 18 czerwca mógł użyć biletu widocznego na zdjęciu. Nie wiadomo jeszcze, czy oferta zostanie przedłużona. Jeśli nie, to za jednorazowy normalny bilet WKD na przejazd w pierwszej strefie czasowej (do 19 minut), trzeba będzie zapłacić 4,09 zł.
Koniec darmowych przejazdów, ale jeszcze nie wszędzie
Duża część polskich miast i przewoźników zrezygnowała już z darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. Jest to najczęściej związane z ponoszonymi przez samorządy kosztami. W Gdańsku darmowa komunikacja obowiązywała tylko do końca kwietnia. W Warszawie, Krakowie i Katowicach do końca maja. W Łodzi do 3 czerwca. Koleje Śląskie honorowały bezpłatne przejazdy do połowy czerwca.
Gdzie obowiązują nadal? We Wrocławiu i w Poznaniu uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej jeszcze do końca czerwca. W Szczecinie planuje się utrzymać ją najdłużej, bo do 30 września.
W PKP Intercity od 1 czerwca obowiązują nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Za darmo pojadą tylko w relacjach z i do miast położonych przy wschodniej granicy Polski, czyli do Chełma, Dorohuska, Hrubieszowa, Jarosławia, Lublina, Przemyśla, Rzeszowa i Zagórza. Przewoźnik zapowiedział, że oferta potrwa do 30 czerwca. Nie ma jeszcze informacji, czy zostanie przedłużona.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Zahnoi Alex / Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Zahnoi Alex / Shutterstock