W licznych grupach na Facebooku pojawiły się ostrzeżenia przed tym, że nieaktywni użytkownicy są z nich usuwani w związku z nową polityką serwisu. Wiele osób podejrzliwie patrzyło na takie informacje, które zachęcały przy okazji do udzielania się na forum. Facebook potwierdził Konkret24 te ostrzeżenia.

Ostatnia fala publikowania tzw. łańcuszka na Facebooku wzmogła czujność użytkowników. O oświadczeniu, które rzekomo miało chronić nasze treści, a w rzeczywistości nie miało żadnej mocy, pisaliśmy na Konkret24. Między innymi w związku z tamtą sprawą kolejne doniesienia o zmianie polityki Facebooka zostały przyjęte przez część użytkowników z dużą podejrzliwością.

Tym razem sprawa nie dotyczy bezpieczeństwa czy prywatności danych, a działalności użytkowników w facebookowych grupach, których obecnie nie sposób zliczyć i które łączą osoby o bardzo różnych zainteresowaniach.

Zgodnie z treścią wpisów pojawiających się w styczniu (głównie 18 stycznia) na tablicach różnych grup, według nowej polityki serwisu, nieaktywni użytkownicy mieli być z nich usuwani. Taka sankcja miałaby dotyczyć osób, które "dotychczas w grupie się NIE UDZIELAŁY - nie napisały żadnego posta ani komentarza", można było przeczytać w publikowanym przez użytkowników wpisie (pisownia oryginalna). Potencjalna droga do uniknięcia takiego potraktowania przez algorytmy serwisu miała być jednak, zdaniem internautów, dosyć krótka - w celu pozostania w danej grupie wystarczyło wykazać jakąkolwiek aktywność - na przykład skomentować wpis ostrzegający o zmianach.

Wpis na jednej z grup o zmianie polityki FB
Wpis na jednej z grup o zmianie polityki FB Foto: facebook

Wpisy dla statystyk czy głównie prawda?

Takie informacje spotykały się w grupach z różnymi reakcjami użytkowników. Niektórzy zdecydowali się skomentować je np. poprzez wpisanie kropki - taki ruch miał wystarczyć do pozostania w grupie. Znaleźli się jednak i tacy, którzy podeszli do sprawy z dużą podejrzliwością. Ich niepewność mogła być spowodowana faktem, że ten typ wpisu wyglądał po pierwsze jak krążący kilka dni wcześniej łańcuszek, a po drugie próba budowania zasięgu wpisu i grupy. "Takie posty są dla statystyk. Głupcy 'lajkują', komentują i statystki rosną. Tyle w temacie" - ostrzegała w komentarzu jedna z użytkowniczek. "Śmieszne jest to co Pani mówi. Jedna dziewczyna straciła 1000 osób w grupie a my niby zawyżamy statystyki postami śmiech na sali" (pisownia oryginalna) - odpowiadała jej administratorka grupy. Część osób zastanawiała się, czy usuwanie z grup może mieć związek z zamykaniem przez Facebooka stron i grup związanych z Rosją.

Temat usuwania stał się popularny także za granicą. Po rozpowszechnieniu się ostrzeżeń zachęcających do aktywności całej sprawie przyjrzał się amerykański portal Snopes. Ku zaskoczeniu sceptyków, dziennikarze ocenili informacje na ten temat jako "głównie prawdziwe".

"Facebook wyrzuca nieaktywnych użytkowników z grup"
"Facebook wyrzuca nieaktywnych użytkowników z grup" Foto: Snopes

Nie wyrzucenie, a przesunięcie

Zgodnie z informacjami potwierdzonymi przez Snopesa, w tygodniu między 13 a 20 stycznia 2019 serwis Facebook rzeczywiście zmienił swoją politykę dotyczącą obecności użytkowników w grupach. Od tego momentu ci, którzy nie wykazywali żadnej aktywności, zostali z nich usunięci. Autorzy artykułu zaznaczają jednak, że nie do końca można w tej sytuacji mówić o "wyrzuceniu". Użytkownik, który dotychczas ani razu nie udzielił się w danej grupie lub nigdy nie wszedł na jej stronę, zostaje "przesunięty" na listę osób "zaproszonych" lub "oczekujących" na przyjęcie do grupy. Może jednak bez problemu z powrotem zostać członkiem danej społeczności, jeśli wykaże aktywność - czyli po prostu ponownie zaakceptuje zaproszenie. Przywrócić "cofniętego" użytkownika może też administrator grupy. Dlatego właśnie informacja o "wyrzucaniu" z grup otrzymała w portalu status "głównie prawdziwe".

Po przesunięciu na listę "oczekujących" użytkownik serwisu ma 28 dni na ponowne przyjęcie zaproszenia i powrót do grupy. Jeśli w tym czasie nie podejmie żadnej akcji związanej z daną społecznością, jego akces wygasa i musi ponownie składać prośbę o przyjęcie do administratora danej grupy. Po ponownym dołączeniu należy również podjąć jakąkolwiek akcję lub wejść w interakcję z innymi użytkownikami, aby uniknąć ponownego przesunięcia do grona "zaproszonych".

Komentarz Facebooka

Biuro prasowe Facebooka potwierdziło Konkret24, że ostatnie zmiany dotyczą osób, które zostały dodane do grupy przez swoich znajomych, ale nigdy ich nie odwiedziły. Jak informuje, "chcemy, aby użytkownicy dołączali do grup, które są dla nich istotne. Dlatego przenieśliśmy osoby, które zostały dodane do grupy, ale nigdy jej nie odwiedziły, do sekcji "Zaproszeni" na liście członków grupy. Teraz, jeśli ktoś zostanie zaproszony do grupy i zaakceptowany przez jej administratora lub członka, będzie miał możliwość przyjęcia lub odrzucenia takiego zaproszenia. Dopóki go nie przyjmie, dopóty nie będzie na liście członków grupy".

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; Snopes; Zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Pozostałe

"Kreskówka wczesnego ostrzegania"? To nie jest przedwojenny film

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma rzekomo przedwojenna animacja Disneya, w której jakoby ostrzegano, że możni tego świata mają plan przejęcia władzy i wykorzystają do tego pandemię oraz masową akcję szczepień. Sceptycy pandemii COVID-19 chętnie rozpowszechniają filmik - ale eksperci ocenili, że to współczesny montaż.

Julia Przyłębska w Wikipedii jako "polska kucharka"? Wyjaśniamy, skąd ten wpis

Czy Julię Przyłębską opisano w Wikipedii jako "polską kucharkę" i "odkrycie towarzyskie Jarka"? Jak sprawdziliśmy, krążący w internecie screen opisu jest prawdziwy, ale z serwisu szybko usunięto tę złośliwą edycję. "Tego typu aktywność internautów nazywamy wandalizmami" - mówi doświadczony wikipedysta.

Gigantyczna jodła, która Lasom Państwowym przeszkadzała? To nie jodła i nie Polska

"Straszne, żal patrzeć" - skomentował jeden z internautów zdjęcie pnia ogromnego drzewa, które zostało ścięte. Fotografia rozsyłana w polskich mediach społecznościowych przedstawia rzekomo pień jodły i ma być dowodem na wycinkę prowadzoną przez Lasy Państwowe. Jednak zdjęcie przerobiono, drzewo nie było jodłą i nie ścięto go w Polsce.

"Ubrali Macrona jak choinkę". Nie, kwiatów nie było aż tyle

Miliony wyświetleń na różnych platformach w internecie notuje nagranie z wizyty Emmanuela Macrona w Polinezji Francuskiej. Widać na nim prezydenta Francji obwieszonego naszyjnikami z kwiatów, które zakrywają jego sylwetkę od głowy do kolan. W rzeczywistości kwietnych naszyjników nie było tak wiele.

"Stary uciekł, nie przejmując się dziećmi i żoną"? To się nie zdarzyło

Internauci nie zostawiają suchej nitki na mężczyźnie, który - uciekając przed lawiną - ratuje się sam, zostawiając żonę i dzieci. Nagranie z taką sceną krąży w sieci. Zachowanie bohatera niektórzy łączą nawet z obecną sytuacją pandemii i reakcjami na nią. Tylko że wideo to krąży w internecie od lat i nie przedstawia prawdziwej sytuacji.

"To zdjęcie zasługuje na Pulitzera"? Wyjaśniamy, dlaczego nie

"Ciekawe, skąd miał tę kurtkę", "co za ironia" - komentują internauci, zachwyceni zdjęciem, na którym policjant z pałką wygląda prawie identycznie jak logotyp popularnej marki odzieżowej na kurtce protestującego mężczyzny. Nie jest to ironia losu, tylko fake news.