Co jakiś czas w sieci powraca nagranie dwóch muzułmanek w restauracji, które ubrane w nikaby jedzą spaghetti. Zasłona na twarz utrudnia tę czynność, przez co jedna z nich używa dosyć nietypowej techniki, co w sieci wywołuje negatywne komentarze na temat muzułmanów. Filmik jest jednak częścią brytyjskiego programu satyrycznego, a jedzenie z nikabem na twarzy wygląda inaczej.

Facebookowa strona "Nie dla islamizacji Europy", która udostępniła filmik z muzułmankami w środę 13 listopada, nie ukrywała, że nie jest to nowy materiał. "Jak widać to nie jest takie proste. Przypominamy filmik, który był hitem internetu" - zaznaczyli we wpisie. Pierwsza część odnosiła się do tytułu udostępnianego tekstu, który brzmiał: "Jak muzułmanki w burkach jedzą spaghetti? To nagranie wszystko wyjaśnia [VIDEO]".

Odnośnik prowadzi na portal mocnefakty.com, gdzie poza tytułem zamieszczono wyłącznie nagranie z restauracji.

W jego centralnym punkcie widać dwie kobiety ubrane, które jedzą spaghetti. Ubrane są w zasłaniające twarze nikaby. Muzułmańskie nakrycie głowy zasłania im jednak usta, co zmusza je do obejścia tej przeszkody. Jedna z nich podnosi dolną część materiału, natomiast druga wykorzystuje jedyny w nikabie otwór na oczy, żeby zjeść przez niego posiłek. W tle widoczny jest mężczyzna, który z dużym zaciekawieniem ukradkiem przygląda się całej sytuacji.

Samo nagranie udostępnione w portalu pochodzi z 2009 roku i od tego czasu zostało wyświetlone przez ponad 57 tys. osób. Przez dziesięć lat było jednak regularnie odświeżane w różnych innych miejscach. Między innymi w 2014, 2016, 2017 czy 2018 roku.

"Chore", "cyrk", "poraszka"

Pokazana na filmie dosyć nietypowa technika jedzenia przez nikab wywołała w sieci falę negatywnych komentarzy odnoszących się nie tylko do samych muzułmanek, ale i islamu jako religii. Pod jednym z najnowszych wpisów na stronie "Nie dla islamizacji Europy" internauta napisał, że "chore to jest jak i te ich kąpiele w burkiniach - nie do zaakceptowania w cywilizowanym świecie".

Sąd nad burkini

Agresywne, często wulgarne komentarze przodują także pod samym nagraniem w serwisie YouTube. "k***a cyrk nie chce tego widoku w Polsce !", "mogły do domu zabrać i tam w spokoju zjeść, wcale to nie śmieszne, tylko żałosne że tak się męczą..buuuuuu....", "K***A JAKA poraszka" - oburzali się internauci (wulgaryzmy ukryte przez redakcję; pozostała pisownia oryginalna).

Wśród kilkudziesięciu polskojęzycznych komentarzy znalazły się także dwa w języku angielskim. Pierwszy z nich prostował, że ubierane przez kobiety nakrycie głowy to nikab, a nie hidżab, jak zasugerowano w tytule materiału. Drugi również wyjaśniał tę różnicę oraz dodawał, że "to wideo nie jest prawdziwe".

Show z 2003 roku

Tak naprawdę wideo jest prawdziwe, choć przedstawia nieprawdziwą, wyreżyserowaną sytuację. Jak w 2008 roku donosił portal zajmujący się internetowym fałszem, hoaxes.org, nagranie pojawiło się na YouTube już rok wcześniej i było zatytułowane "Dlaczego włoskie restauracje w Dubaju upadają?".

Wśród komentujących ten materiał, oprócz osób wyśmiewających całą sytuację, znaleźli się także internauci, którzy wskazywali, że nagranie jest fragmentem brytyjskiego show "3 Non-blondes" (z ang. "3 nie-blondynki") nadawanego przez BBC między lutym a grudniem 2003 roku.

Potwierdzeniem takich sugestii może być fakt, że na nagraniu w lewym górnym rogu widać logo stacji BBC America. Zostało ono celowo zasłonięte adresem innej strony, a w niektórych wersjach filmiku także odpowiednio wycięte.

Widoczne, choć zasłonięte, logo BBC America
Widoczne, choć zasłonięte, logo BBC America Foto: Youtube

Show "3 Non-blonds" prowadziły trzy kobiety, które zakładały różne przebrania i odgrywały scenki z niespodziewającymi się niczego losowymi przechodniami. Nagrane w ten sposób filmiki z ukrytej kamery stanowiły potem treść programu.

W sieci można znaleźć pojedyncze archiwalne gagi wykorzystane w programie. Widać na nich, że prowadzące często przebierały się za przedstawicielki innych religii. Na jednym z nagrań w serwisie YouTube można zobaczyć, jak założyły stroje wyznawczyń hinduizmu.

Informacje o prawdziwym pochodzeniu materiału można znaleźć także m.in. na anglojęzycznym forum Reddit, gdzie udostępniono film. Jeden z internautów zapytał tam, czy "to jakieś zabawne show z wykorzystaniem ukrytej kamery"? "Tak, to 3 Non-blondes, show BBC sprzed kilku lat" - odpowiedział inny.

Połowiczna prawda

Mimo że wideo powstało w celach satyrycznych i miało na celu nagranie zabawnych reakcji ludzi, to jednak spośród dwóch aktorek przebranych w nikaby tylko jedna stosuje do jedzenia technikę, której nie spotyka się wśród muzułmanek.

Druga kobieta siedząca z lewej strony przy jedzeniu podnosi lekko dolną, luźną część nakrycia głowy i w ten sposób odsłania usta. To prawdziwy, najczęściej spotykany wśród ubierających nikaby sposób jedzenia w miejscach publicznych.

Dokładne wykorzystywanie tej techniki tłumaczy na swoim popularnym kanale kobieta używająca nicku "Niqabi Nextdoor" (co można tłumaczyć z angielskiego jako "Sąsiadka w nikabie"). Mieszkająca w Finlandii dziewczyna w swoich filmach opowiada o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, w których noszenie muzułmańskich ubrań może przeszkadzać.

W materiale "Czy ona kiedykolwiek może jeść? Jak jeść w nikabie" kobieta pokazuje, jak naprawdę wygląda spożywanie posiłków w takim nakryciu głowy. Zaznacza, że takie sytuacje mają miejsce tylko w miejscach publicznych, jako że w domu, kiedy przebywa w nim tylko mąż, nie musi zakrywać swojej twarzy.

Nikab, burka i hidżab

Sam polskojęzyczny tytuł filmu na YouTube oraz duża część artykułów odnosząca się do niego wskazuje, że ich autorzy mylą dwa elementy ubioru muzułmanek - nikab i burkę.

Brytyjskie autorki założyły nikaby, czyli czarne zasłony zakrywające wyłącznie twarz, pozostawiające prześwit na oczy. Burki to jeszcze bardziej radykalne podejście do kwestii ubioru muzułmanek, ponieważ są pełnymi strojami zakrywającymi dokładnie całe ciało, nawet oczy. Widzenie jest umożliwione wyłącznie poprzez siateczkę umiejscowioną tam, gdzie w nikabie znajduje się miejsce na oczy.

Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobiety
Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobiety Foto: Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz PAP/EPA

Jeszcze innym mylonym z nikabem i burką elementem ubioru muzułmańskiej kobiety jest hidżab. Podobnie jak nikab jest to chusta zakładana na głowę, ale zakrywająca tylko włosy, uszy i szyję, a ukazująca prawie całą twarz kobiety.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Patrick Denker/flikr.com; Facebook

Pozostałe

Nie, to nie jest stadion przekształcony w szpital podczas pandemii

"Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje"; "Boję się, że czekają nas Włochy bis" - komentowali internauci zdjęcie stadionu, na którego płycie stoją dziesiątki łóżek. Wbrew sugestiom, nie jest to stadion przekształcony w szpital dla zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Europie: coraz więcej zakażeń i coraz więcej obostrzeń

Stan wyjątkowy na Słowacji i w Czechach; godziny policyjne we Francji i Belgii; w Wielkiej Brytanii pięciostopniowy system zagrożenia koronawirusem. W kilku krajach zamknięto już bary i restauracje, mogą oferować jedzenie tylko na wynos. W Holandii zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W Irlandii nie można się odwiedzać w domach. W kolejnych krajach europejskich przybywa restrykcji związanych z pandemią.

"Covidiańska zabawa"? Nie, to kurs tańca w Czechach

Oglądając w sieci film z młodymi ludźmi tańczącymi walca, internauci krytykowali ich zachowanie i "upadek społeczeństwa". Jedni sugerowali, że to studniówka w Polsce, inni - że konkurs tańca. Ani jedno, ani drugie i wcale nie w Polsce. To kurs tańca w Czechach. Dotarliśmy do jego uczestniczki.

Nie, motocykliści nie modlili się o zdrowie prezydenta Trumpa

Klęczący motocykliści modlą się o zdrowie prezydenta USA i jego małżonki - film z takim komentarzem pojawił sią w internecie, m.in. na koncie syna Donalda Trumpa i sztabowca prezydenta. Miał ponad 1 mln odsłon. Lecz nagranie powstało na innym kontynencie, z innej okazji.