To nie jest "koleś, który udaje kobietę". I nie startuje na igrzyskach. Poznajcie Cristofera

Źródło:
Konkret24
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medal
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medalKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/6
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medalKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

"W tak kobiecym sporcie udawać kobietę"; "te igrzyska są tak żałosne, że brak słów" - piszą oburzeni internauci w reakcji na post sugerujący, że w Paryżu mężczyzna startował w gimnastyce artystycznej kobiet. Zostali wprowadzeni w błąd, bo film nie pochodzi z igrzysk. A oburzenie jest nakręcane hejtem, który podczas igrzysk dotyka osoby transpłciowe. Jednak Cristofer Benítez do nich nie należy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu jednym z tematów chętnie podchwytywanym przez opinię publiczną i w internetowych dyskusjach - także przez polskich polityków - jest transpłciowość niektórych zawodniczek i to, czy powinny być dopuszczane do startu z kobietami. Często uwagi o transpłciowości zawodniczek są bezpodstawne i dotyczą tych sportsmenek, które po prostu okazały się lepsze.

W tym kontekście głośna była sprawa bokserki z Algierii Imane Khelif po tym, jak walcząca z nią Włoszka Angela Carini zrezygnowała po 46 sekundach i nie podziękowała przeciwniczce za pojedynek. 25-letnia Khelif wzbudza kontrowersje, bo np. podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w New Delhi została zawieszona na kilka godzin przed finałowym pojedynkiem, ponieważ nie przeszła badania na poziom testosteronu. Tylko że prezesem IBA jest Rosjanin Umar Kremlow, głównym sponsorem Gazprom, a od 2019 roku trwa spór federacji z MKOl-em. Jednak zachowanie Włoszki w Paryżu wywołało ogromną falę hejtu wobec zawodniczki w Algierii i komentarzy, że jest mężczyzną. W obronie Algierki stanął MKOl. "Algierska bokserka urodziła się kobietą, była zarejestrowana jako kobieta, żyła jako kobieta, boksowała jako kobieta i ma kobiecy paszport" - oświadczył 3 sierpnia rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

W Polsce takie zarzuty o transpłciowość (również nieuzasadnione) padły pod adresem przeciwniczki judoczki Angeliki Szymańskiej - po tym, jak Prisca Awiti Alcaraz z Meksyku pokonała Polkę, pozbawiając ją szans na olimpijski medal. Po walce m.in. politycy opozycji - w tym poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Jabłoński - posądzali Awiti Alcaraz, że jest mężczyzną i nie powinna rywalizować z kobietami. Doszło do tego, że sama Szymańska zareagowała i stanęła w obronie Meksykanki. "Nie akceptuję i nie popieram żadnych form hejtu, który spływa na moją przeciwniczkę. W jej przypadku wszelkie oskarżenia i insynuacje są nietrafione" - oświadczyła na Facebooku.

Internauci: "to jest koleś, który udaje kobietę", "chłopy zmieniają się w baby, by wygrywać"

W sieci rozpowszechniane są więc teraz zdjęcia, na których postaci zawodniczek igrzysk są przerabiane tak, by miały męskie rysy. W tej właśnie atmosferze popularność zyskał post opublikowany 31 lipca przez anonimową internautkę, która zamieściła nagranie z mężczyzną ubranym w gimnastyczny trykot koloru cielistego ozdobiony kryształkami. "To jest koleś, który udaje kobietę bo nie ma jaj z3eby rywalizować z facetami i nie zapraszam do dyskusji bo takie są fakty" - stwierdziła (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Na trwającym ponad minutę filmie oglądamy gimnastyka: pewnie wchodzi na scenę i rozpoczyna solowy występ gimnastyki artystycznej. W tle słychać muzykę i głos lektora (mówi w języku francuskim), u dołu ekranu wyświecają się francuskie napisy. W lewym dolnym rogu widać logo platformy TikTok i nazwę użytkownika @elia.covii - co może świadczyć, że to konto jest źródłem nagrania. Post wygenerował przez trzy dni ponad 320 tys. wyświetleń, 2 tys. polubień, ponad 300 razy podano go dalej.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post opublikowany 31 lipca w serwisie Xx.com

Wielu internatów - wobec tego, co pojawia się ostatnio w sieci - zrozumiało, że mężczyzna wystąpił na igrzyskach w Paryżu i rywalizował z kobietami. Nie szczędzili krytycznych komentarzy: "Ta olimpiada to jeden wielki blamaż..."; "Kolejna zawodniczka? Te igrzyska to jakaś farsa. A Francja od pewnego momentu specjalizuje się w upadkach"; "Ja pie***le...Nic mi tu nie pasuje, może niech zorganizują olimpiadę dla dewiantów i już..."; "Ale czemu kobiety które uważają się za mężczyzn nie rywalizują z nimi na olimpiadzie ciekawe"; "Te igrzyska są tak żałosne że brak słów. Chłopy zmieniają się w baby, by wygrywać"; "W tak kobiecym sporcie udawać kobietę. Cóż za niesamowita odwaga" - komentowali (cenzura przekleństw od redakcji).

"Zrobili męską, czy on w damskiej startuje?"; "Dlaczego udaje?, wygląda zupełnie jak mężczyzna" - pytali niektórzy.

Inni ostrzegali: "Fejk"; "Ale przecież to jest nagranie z 2022 z męskich zawodów gimnastyki artystycznej Euskalgym 2022, Christopher Benitez jest kwalifikowany do zawodów jako mężczyzna, o czym mówi filmik, który sami podajecie..."; "To filmik z zawodów męskich nie kobiecych ale uprzedzona kobita nie sprawdziła tylko wstawia i sieje hejt".

Sprawdziliśmy, skąd pochodzi nagranie, które wykorzystano rzeczywiście do manipulacji i nakręcania hejtu w sieci.

"Publiczność była zaskoczona, gdy zobaczyła Cristofera występującego w błyszczącym stroju"

Najpierw wyjaśnienie: nie ma męskiej gimnastyki artystycznej na tegorocznych igrzyskach w Paryżu. Tylko kobiety rywalizują w tej dyscyplinie - indywidualnie i drużynowo - co można sprawdzić na stronie imprezy. Gimnastyka artystyczna polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych do muzyki. Zawodniczki prezentują je z wykorzystaniem piłki, wstążki, obręczy, skakanki lub maczug.

Przy czym poza Polską gimnastyka artystyczna znana jest jako gimnastyka rytmiczna (ang. rhythm gymnastics). Pod pojęciem gimnastyki artystycznej (ang. artistic gymnastics) w innych krajach rozumie się gimnastykę sportową, w której przedstawia się krótkie układy ćwiczeń na planszy lub z wykorzystaniem przyrządów (drążka, kółek, równoważni). W tej drugiej dyscyplinie w Paryżu rywalizują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wideo z powyższego postu rzeczywiście nie ma nic wspólnego z igrzyskami olimpijskimi. Ten sam materiał opublikowano na Tik Toku ponad miesiąc przed rozpoczęciem imprezy w Paryżu: 21 czerwca 2024 roku.

Lektor w nagraniu nie potwierdza, by mężczyzna konkurował z kobietami. Oto tłumaczenie jego słów: "Wszyscy śmiali się z tego człowieka, bo uprawiał sport przeznaczony dla kobiet, a to, co publiczność zrobiła mu po występie, było haniebne. Cristofer Benítez jest sportowcem, który wyróżnia się w dyscyplinie gimnastyki artystycznej - sporcie tradycyjnie kojarzonym z kobietami. Gimnastyka artystyczna łączy w sobie elementy tańca gimnastycznego i manipulacji przedmiotami takimi jak wstążka czy obręcz. Bénitez chce się przyczynić do przełamania stereotypów związanych z płcią i promować akceptację oraz uznanie dla męskiej gimnastyki artystycznej. Publiczność była zaskoczona, gdy zobaczyła Christophera występującego w błyszczącym stroju - duża część oglądających wygwizdała go i obrzuciła obelgami pod koniec występu. Niektórzy na portalach społecznościowych sugerowali, by go fizycznie zaatakować. Po opublikowaniu w sieci jego występu spotkał się z falą nienawiści, oskarżano go o przynoszenie wstydu sportowi i swojemu krajowi. Co ty o tym sądzisz?".

Mężczyzna z nagrania to hiszpański gimnastyk Cristofer Benítez. Startuje w zawodach w męskiej gimnastyce artystycznej w Hiszpanii nie od dziś. Wideo pokazuje jego występ podczas zawodów Euskalgym w 2022 roku w Hiszpanii. Benítez rywalizował wtedy oczywiście z mężczyznami, nie z kobietami.

PRAWDA
Występ hiszpańskiego gimnastyka Cristofera Beníteza w 2022 roku youtube.com/@aliciamino7295

W serwisie YouTube można obejrzeć nagranie z jego całego występu. Materiał opublikowano 9 listopada 2022 roku. Występy 12 innych zawodników w gimnastyce artystycznej też są dostępne na YouTube.

Cristofer Benítez: może za 10 lub 12 lat będzie to dyscyplina olimpijska

Cristofer Benítez pochodzi z Teneryfy, od lat promuje rozwój męskiej gimnastyki artystycznej. Postuluje, by mężczyźni mogli startować w tej dyscyplinie także na igrzyskach olimpijskich. "Nie sądzę, aby udało nam się dotrzeć do Paryża w 2024 roku. Myślę, że w ciągu 10 lub 12 lat może się to udać, ale będzie to trudne" - mówił w 2021 roku redakcji hiszpańskiego portalu El Diario. Opowiadał, że uprawia gimnastykę od ponad 15 lat, zaczął jeszcze jako chłopiec i nie było łatwo. Rozważał rezygnację. "Mieliśmy bardzo zły czas. Weszliśmy w świat, w którym nie do pomyślenia było, że w tej dyscyplinie będą mężczyźni" - mówił. Twierdził, że był nękany przez trenerki i obrażany na korytarzach w szkole średniej.

O hiszpańskim gimnastyku było bowiem głośno już w 2021 roku, gdy jeden z jego występów publicznie skrytykowała rosyjska łyżwiarka Tatiana Nawka, dwukrotna mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska z 2006 roku w konkurencji par tanecznych. Po tym, jak oświadczyła, że "gimnastyka to sport kobiecy" i "moje dzieci nigdy tego nie zobaczą", wideo z występem Beníteza stało się wiralem, a gimnastyk otrzymał wiele głosów wsparcia.

Gimnastyka artystyczna mężczyzn rozwija się głównie w Hiszpanii i Francji. Tam dopuszczono mężczyzn do startu w zawodach, na których prezentują układy podobne do tych, które wykonują kobiety (za: TVP Sport). W Japonii popularnością cieszy się nieco inna odmiana gimnastyki artystycznej mężczyzn. Jest "to pokaz muskulatury i szybkości, a także akrobacje" - wyjaśniała w 2021 roku Associated Press (AP).

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wygraniu wyborów w USA przez Donalda Trumpa w polskich mediach społecznościowych zaczęto rozpowszechniać rzekomy cytat z książki, którą napisał kiedyś J.D. Vance - teraz kandydat na wiceprezydenta. Miał to być niewybredny żart o Polakach. Jednak słowa te wcale nie pochodzą z jego książki "Elegia dla bidoków".

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

J.D. Vance "tak pisał o Polakach"? Nie on

Źródło:
Konkret24

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska o fatalną politykę gospodarczą, której skutkiem ma być to, że wielkie międzynarodowe firmy wycofują się z planów dotyczących Polski. Jako przykłady podawane są najczęściej koncerny: Intel, Ford, Maersk, Beko. Tylko że ich decyzje mają inne podłoże. Wyjaśniamy.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje "przez nieudolność rządu"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Franciszkanin został aresztowany w Nowym Jorku "za modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci" - z taką informacją rozpowszechniany jest w sieci film z momentu zatrzymania księdza przez policję. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie.

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Ksiądz "aresztowany za modlitwę"? Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

Czy po próbnych eksperymentach związanych z krótszym czasem pracy Islandia zdecydowała, że "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? Internauci tak zrozumieli analizy raportu z badań na ten temat, ale to uproszczenie. Bo ani nie ma odgórnej decyzji rządu, ani krótszy czas pracy nie zawsze znaczy tam mniej dni roboczych.

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Islandia już "przechodzi na czterodniowy tydzień pracy"? To bardziej skomplikowane

Źródło:
Konkret24