To nie jest "koleś, który udaje kobietę". I nie startuje na igrzyskach. Poznajcie Cristofera

Źródło:
Konkret24
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medal
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medalKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/6
Iga Świątek nie zagra w finale w Paryżu. Czeka ją mecz o brązowy medalKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

"W tak kobiecym sporcie udawać kobietę"; "te igrzyska są tak żałosne, że brak słów" - piszą oburzeni internauci w reakcji na post sugerujący, że w Paryżu mężczyzna startował w gimnastyce artystycznej kobiet. Zostali wprowadzeni w błąd, bo film nie pochodzi z igrzysk. A oburzenie jest nakręcane hejtem, który podczas igrzysk dotyka osoby transpłciowe. Jednak Cristofer Benítez do nich nie należy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu jednym z tematów chętnie podchwytywanym przez opinię publiczną i w internetowych dyskusjach - także przez polskich polityków - jest transpłciowość niektórych zawodniczek i to, czy powinny być dopuszczane do startu z kobietami. Często uwagi o transpłciowości zawodniczek są bezpodstawne i dotyczą tych sportsmenek, które po prostu okazały się lepsze.

W tym kontekście głośna była sprawa bokserki z Algierii Imane Khelif po tym, jak walcząca z nią Włoszka Angela Carini zrezygnowała po 46 sekundach i nie podziękowała przeciwniczce za pojedynek. 25-letnia Khelif wzbudza kontrowersje, bo np. podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w New Delhi została zawieszona na kilka godzin przed finałowym pojedynkiem, ponieważ nie przeszła badania na poziom testosteronu. Tylko że prezesem IBA jest Rosjanin Umar Kremlow, głównym sponsorem Gazprom, a od 2019 roku trwa spór federacji z MKOl-em. Jednak zachowanie Włoszki w Paryżu wywołało ogromną falę hejtu wobec zawodniczki w Algierii i komentarzy, że jest mężczyzną. W obronie Algierki stanął MKOl. "Algierska bokserka urodziła się kobietą, była zarejestrowana jako kobieta, żyła jako kobieta, boksowała jako kobieta i ma kobiecy paszport" - oświadczył 3 sierpnia rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

W Polsce takie zarzuty o transpłciowość (również nieuzasadnione) padły pod adresem przeciwniczki judoczki Angeliki Szymańskiej - po tym, jak Prisca Awiti Alcaraz z Meksyku pokonała Polkę, pozbawiając ją szans na olimpijski medal. Po walce m.in. politycy opozycji - w tym poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Jabłoński - posądzali Awiti Alcaraz, że jest mężczyzną i nie powinna rywalizować z kobietami. Doszło do tego, że sama Szymańska zareagowała i stanęła w obronie Meksykanki. "Nie akceptuję i nie popieram żadnych form hejtu, który spływa na moją przeciwniczkę. W jej przypadku wszelkie oskarżenia i insynuacje są nietrafione" - oświadczyła na Facebooku.

Internauci: "to jest koleś, który udaje kobietę", "chłopy zmieniają się w baby, by wygrywać"

W sieci rozpowszechniane są więc teraz zdjęcia, na których postaci zawodniczek igrzysk są przerabiane tak, by miały męskie rysy. W tej właśnie atmosferze popularność zyskał post opublikowany 31 lipca przez anonimową internautkę, która zamieściła nagranie z mężczyzną ubranym w gimnastyczny trykot koloru cielistego ozdobiony kryształkami. "To jest koleś, który udaje kobietę bo nie ma jaj z3eby rywalizować z facetami i nie zapraszam do dyskusji bo takie są fakty" - stwierdziła (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Na trwającym ponad minutę filmie oglądamy gimnastyka: pewnie wchodzi na scenę i rozpoczyna solowy występ gimnastyki artystycznej. W tle słychać muzykę i głos lektora (mówi w języku francuskim), u dołu ekranu wyświecają się francuskie napisy. W lewym dolnym rogu widać logo platformy TikTok i nazwę użytkownika @elia.covii - co może świadczyć, że to konto jest źródłem nagrania. Post wygenerował przez trzy dni ponad 320 tys. wyświetleń, 2 tys. polubień, ponad 300 razy podano go dalej.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post opublikowany 31 lipca w serwisie Xx.com

Wielu internatów - wobec tego, co pojawia się ostatnio w sieci - zrozumiało, że mężczyzna wystąpił na igrzyskach w Paryżu i rywalizował z kobietami. Nie szczędzili krytycznych komentarzy: "Ta olimpiada to jeden wielki blamaż..."; "Kolejna zawodniczka? Te igrzyska to jakaś farsa. A Francja od pewnego momentu specjalizuje się w upadkach"; "Ja pie***le...Nic mi tu nie pasuje, może niech zorganizują olimpiadę dla dewiantów i już..."; "Ale czemu kobiety które uważają się za mężczyzn nie rywalizują z nimi na olimpiadzie ciekawe"; "Te igrzyska są tak żałosne że brak słów. Chłopy zmieniają się w baby, by wygrywać"; "W tak kobiecym sporcie udawać kobietę. Cóż za niesamowita odwaga" - komentowali (cenzura przekleństw od redakcji).

"Zrobili męską, czy on w damskiej startuje?"; "Dlaczego udaje?, wygląda zupełnie jak mężczyzna" - pytali niektórzy.

Inni ostrzegali: "Fejk"; "Ale przecież to jest nagranie z 2022 z męskich zawodów gimnastyki artystycznej Euskalgym 2022, Christopher Benitez jest kwalifikowany do zawodów jako mężczyzna, o czym mówi filmik, który sami podajecie..."; "To filmik z zawodów męskich nie kobiecych ale uprzedzona kobita nie sprawdziła tylko wstawia i sieje hejt".

Sprawdziliśmy, skąd pochodzi nagranie, które wykorzystano rzeczywiście do manipulacji i nakręcania hejtu w sieci.

"Publiczność była zaskoczona, gdy zobaczyła Cristofera występującego w błyszczącym stroju"

Najpierw wyjaśnienie: nie ma męskiej gimnastyki artystycznej na tegorocznych igrzyskach w Paryżu. Tylko kobiety rywalizują w tej dyscyplinie - indywidualnie i drużynowo - co można sprawdzić na stronie imprezy. Gimnastyka artystyczna polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych do muzyki. Zawodniczki prezentują je z wykorzystaniem piłki, wstążki, obręczy, skakanki lub maczug.

Przy czym poza Polską gimnastyka artystyczna znana jest jako gimnastyka rytmiczna (ang. rhythm gymnastics). Pod pojęciem gimnastyki artystycznej (ang. artistic gymnastics) w innych krajach rozumie się gimnastykę sportową, w której przedstawia się krótkie układy ćwiczeń na planszy lub z wykorzystaniem przyrządów (drążka, kółek, równoważni). W tej drugiej dyscyplinie w Paryżu rywalizują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wideo z powyższego postu rzeczywiście nie ma nic wspólnego z igrzyskami olimpijskimi. Ten sam materiał opublikowano na Tik Toku ponad miesiąc przed rozpoczęciem imprezy w Paryżu: 21 czerwca 2024 roku.

Lektor w nagraniu nie potwierdza, by mężczyzna konkurował z kobietami. Oto tłumaczenie jego słów: "Wszyscy śmiali się z tego człowieka, bo uprawiał sport przeznaczony dla kobiet, a to, co publiczność zrobiła mu po występie, było haniebne. Cristofer Benítez jest sportowcem, który wyróżnia się w dyscyplinie gimnastyki artystycznej - sporcie tradycyjnie kojarzonym z kobietami. Gimnastyka artystyczna łączy w sobie elementy tańca gimnastycznego i manipulacji przedmiotami takimi jak wstążka czy obręcz. Bénitez chce się przyczynić do przełamania stereotypów związanych z płcią i promować akceptację oraz uznanie dla męskiej gimnastyki artystycznej. Publiczność była zaskoczona, gdy zobaczyła Christophera występującego w błyszczącym stroju - duża część oglądających wygwizdała go i obrzuciła obelgami pod koniec występu. Niektórzy na portalach społecznościowych sugerowali, by go fizycznie zaatakować. Po opublikowaniu w sieci jego występu spotkał się z falą nienawiści, oskarżano go o przynoszenie wstydu sportowi i swojemu krajowi. Co ty o tym sądzisz?".

Mężczyzna z nagrania to hiszpański gimnastyk Cristofer Benítez. Startuje w zawodach w męskiej gimnastyce artystycznej w Hiszpanii nie od dziś. Wideo pokazuje jego występ podczas zawodów Euskalgym w 2022 roku w Hiszpanii. Benítez rywalizował wtedy oczywiście z mężczyznami, nie z kobietami.

PRAWDA
Występ hiszpańskiego gimnastyka Cristofera Beníteza w 2022 roku youtube.com/@aliciamino7295

W serwisie YouTube można obejrzeć nagranie z jego całego występu. Materiał opublikowano 9 listopada 2022 roku. Występy 12 innych zawodników w gimnastyce artystycznej też są dostępne na YouTube.

Cristofer Benítez: może za 10 lub 12 lat będzie to dyscyplina olimpijska

Cristofer Benítez pochodzi z Teneryfy, od lat promuje rozwój męskiej gimnastyki artystycznej. Postuluje, by mężczyźni mogli startować w tej dyscyplinie także na igrzyskach olimpijskich. "Nie sądzę, aby udało nam się dotrzeć do Paryża w 2024 roku. Myślę, że w ciągu 10 lub 12 lat może się to udać, ale będzie to trudne" - mówił w 2021 roku redakcji hiszpańskiego portalu El Diario. Opowiadał, że uprawia gimnastykę od ponad 15 lat, zaczął jeszcze jako chłopiec i nie było łatwo. Rozważał rezygnację. "Mieliśmy bardzo zły czas. Weszliśmy w świat, w którym nie do pomyślenia było, że w tej dyscyplinie będą mężczyźni" - mówił. Twierdził, że był nękany przez trenerki i obrażany na korytarzach w szkole średniej.

O hiszpańskim gimnastyku było bowiem głośno już w 2021 roku, gdy jeden z jego występów publicznie skrytykowała rosyjska łyżwiarka Tatiana Nawka, dwukrotna mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska z 2006 roku w konkurencji par tanecznych. Po tym, jak oświadczyła, że "gimnastyka to sport kobiecy" i "moje dzieci nigdy tego nie zobaczą", wideo z występem Beníteza stało się wiralem, a gimnastyk otrzymał wiele głosów wsparcia.

Gimnastyka artystyczna mężczyzn rozwija się głównie w Hiszpanii i Francji. Tam dopuszczono mężczyzn do startu w zawodach, na których prezentują układy podobne do tych, które wykonują kobiety (za: TVP Sport). W Japonii popularnością cieszy się nieco inna odmiana gimnastyki artystycznej mężczyzn. Jest "to pokaz muskulatury i szybkości, a także akrobacje" - wyjaśniała w 2021 roku Associated Press (AP).

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24