FAŁSZ

Karykatura z Zełenskim na szubienicy powstała w Hadze, a autorem jest Polak? Nieprawda

Źródło:
Konkret24
Zełenski: każdy, kto pomaga rosyjskim terrorystom niszczyć życie, zasługuje na najwyższy wymiar kary
Zełenski: każdy, kto pomaga rosyjskim terrorystom niszczyć życie, zasługuje na najwyższy wymiar karyFacebook/zelenskiy.official
wideo 2/5
Zełenski: każdy, kto pomaga rosyjskim terrorystom niszczyć życie, zasługuje na najwyższy wymiar karyFacebook/zelenskiy.official

Wołodymyr Zełenski wiszący na szubienicy - karykatura ukraińskiego prezydenta miała powstać w Hadze, a w mediach społecznościowych krąży jej zdjęcie. Jej autorem jest rzekomo Polak mieszkający w Holandii. Jednak takie graffiti nigdy nie powstało, a zdjęcia z nim to fake newsy rosyjskiej propagandy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wołodymyr Zełenski powieszony na szubienicy - zdjęcie takiej karykatury pojawiło się w mediach społecznościowych. Karykaturę wykonano na chodniku jako trójwymiarowy, wielokolorowy obraz - mural 3D lub graffiti 3D na płaskiej powierzchni. "Dzieło" rzekomo powstało w holenderskiej Hadze. Obok niego stoi zakapturzony mężczyzna w dresie. Pokazuje popularny w subkulturze metalowców gest rogów lub mano cornuta (wł. rogata dłoń). Widać zaledwie fragment jego twarzy - usta i nos. Obok jego nóg leżą dwa przedmioty - prawdopodobnie jest to kreda, a przy lewej nodze - pojemnik z farbą. Sugeruje to, że właśnie skończył pracę nad karykaturą. Zdjęcie wygląda jak zrobione w dzielnicy mieszkalnej - wokół widać budynki z balkonami, a także drzewa i krzewy.

Ponad milion odsłon

Na Twitterze fotografię znaleźliśmy na bardzo popularnym, anglojęzycznym koncie rozpowszechniającym między innymi antyukraińskie narracje. Konto ma niemal 250 tys. obserwujących i milionowe zasięgi. Zdjęcie zostało opublikowane 27 czerwca z angielskim komentarzem: "Dzieło polskich artystów w Hadze". Wpis ma 1,3 mln odsłon i ponad 14 tys. polubień.

FAŁSZ
Taka karykatura miała pojawić się w HadzeTwitter

Fotografia trafiła szybko także na jedno z polskojęzycznych kont z podobnym komentarzem: "Autorem tego dzieła jest Polak mieszkający w Holandii". Post ma niecałe 47 tys. odsłon. Pod nim, wśród wielu krytycznych komentarzy polskich internautów, znaleźliśmy też takie chwalące graffiti i jego autora: "I gitara"; "Zuch", "Mistrz nad mistrzami"; "Ma talent"; "Ładnie to zrobił"; "Bardzo ładna praca". Użytkownik polskiego konta, który zamieścił to zdjęcie, zapytany o link do źródła, odpisał: "Masz w wątku kilka dzieł tego chłopaka. Prowadzi Instagrama z tymi pracami. Wystarczy poszukać informacji".

Zdjęcie było także rozpowszechniane przez rosyjskie konta na Twitterze i Facebooku z komentarzem: "Zełenskiego powiesili w Hadze! Polscy artyści przedstawili trójwymiarowy rysunek z zakrwawionym klaunem".

Kolejne "dzieła" z tajemniczego konta

W styczniu 2023 roku opisywaliśmy już podobne fotografie z karykaturami Zełenskiego, które były bardzo popularne w mediach społecznościowych i miały pojawić się w Warszawie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Berlinie i Nowym Jorku. Zełenski był przedstawiany jako szarańcza, kupa czy dziura pochłaniająca pieniądze.

Wszystkie karykatury łączyło to, że w rzeczywistości nigdy nie powstały. Były efektem pracy grafika komputerowego, który nanosił je na zrobione wcześniej zdjęcia. W każdym mieście powstaniu karykatur zaprzeczały władze miejskie, mieszkańcy czy pracujący w pobliżu sprzedawcy. Ponadto eksperci zajmujący się zawodowo street artem, po tym, jak pokazaliśmy im zdjęcia, nie mieli wątpliwości, że fotografie zostały przerobione.

Ustaliliśmy wówczas, że źródłem szkalujących Wołodymyra Zełenskiego karykatur jest instagramowy profil @typicaloptical. Nie ma informacji, kto go prowadzi. Jego twórcy przedstawiają się jako jeszcze nieznana grupa artystyczna z Polski. W jego opisie jest link do profilu na Telegramie, założonego z powodu kasowania wpisów przez Instagram. Rzeczywiście grupa nie jest znana wśród twórców street artu. W internecie nie ma żadnego wiarygodnego źródła na jej temat. Nie wiadomo więc, kim są jej członkowie.

Konto na Instagramie powstało w listopadzie 2022 roku i od tego czasu publikowano tam zdjęcia wykonane w różnych europejskich miastach, ale także w Nowym Jorku. Na każdym wyraźnie było widać trójwymiarowy, wielokolorowy obraz wyglądający jak namalowany na chodniku, mający przedstawiać przerysowaną, zdeformowaną twarz ukraińskiego prezydenta. Zawsze obok klęczała lub schylała się zakapturzona postać, której twarzy nigdy nie widać. W ręku trzymała kredę, jakby właśnie kończyła tworzyć. Obok zazwyczaj widać było też kredę czy puszki z farbą. Na części zdjęć są widoczni przechodnie spoglądający w stronę tej postaci, co miałoby świadczyć o tym, że murale rzeczywiście istnieją.

Rosyjskie media: Polacy powiesili Zełenskiego w Hadze

Schemat rozchodzenia się w sieci kolejnych karykatur z przełomu lat 2022 i 2023 był podobny: najpierw na opisanym już przez nas instagramowym profilu ukazywało się zdjęcie z karykaturą. Stamtąd trafiało na inne konta w mediach społecznościowych, a następnie jako autentyczne publikowały je portale rosyjskiej propagandy, powołując się właśnie na media społecznościowe. I albo w ogóle nie informowały o autorstwie prac - co sugerowało, że to działania mieszkańców danych miast - albo pisały, że to prace polskiej grupy artystycznej.

Przykładowo: zdjęcie rzekomego graffiti 3D w Warszawie spotkało się w rosyjskiej sieci ze sporym zainteresowaniem. Pisały o nim nie tylko rosyjskie agencje informacyjne - takie jak Riafan.ru czy Ukraina.ru - ale też jeden z najbardziej znanych rosyjskich propagandzistów Władimir Sołowjow. Również rzekoma fotografia z Paryża pojawiła się w kilku rosyjskich serwisach informacyjnych. Opisały je między innymi na swoich facebookowych profilach portale RT.com (dawniej Russia Today), Viesti.ru, a także serwis dziennika "Izwiestija". "Europejscy darczyńcy są coraz bardziej niezadowoleni z pomysłu wspierania Ukrainy. Obywatele za pogorszenie swojego standardu życia obwiniają swoje rządy, które wydają duże sumy pieniędzy na utrzymanie kijowskiego reżimu" - napisała wówczas rosyjska agencja informacyjna RIA FAN.

FAŁSZ
Fałszywa informacja serwisu Izwiestia o rzekomej karykaturze na ulicy Paryża Iz.ru

Identyczny schemat widać teraz w przypadku zdjęcia rzekomej karykatury z holenderskiego miasta. "Polacy powiesili Zełenskiego w Hadze" - tak zatytułował swój artykuł z 27 czerwca powiązany z Kremlem i rosyjskimi służbami portal Tsargard.tv. "Polacy po raz kolejny pokazali swój stosunek do Ukrainy i jej władz. Polscy artyści stworzyli nowe graffiti o niepochlebnej treści wobec prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Polacy przedstawili na chodniku ukraińskiego przywódcę powieszonego na szubienicy" - napisano w portalu, wskazując, że miejsce powstania karykatury nie jest przypadkowe: "To aluzja do zbrodni wojennych popełnionych przez władze ukraińskie" (tłum. red.).

"Zdjęcie" karykatury jako autentyczne pokazał i krótko opisał również portal Kherson-news.ru.

FAŁSZ
Rosyjskie media informują o rzekomo powstałej w Hadze karykaturze Kherson-news.ru/

Nie Holandia, a Szwajcaria. Nie Haga, a Bülach

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami zdjęcie rzekomego murala 3D z Hagi zostało opublikowane 26 czerwca na opisanym już przez nas instagramowym koncie @typicaloptical, a także na powiązanym koncie na Telegramie.

FAŁSZ
Oryginał zdjęcia z karykaturą pojawił się na tym koncie na Instagramie i TelegramieInstagram

Fotografii przyjrzał się portal fact-checkingowy Logicallyfacts.com. Po charakterystycznej instalacji widocznej z tyłu zdjęcia dziennikarze portalu ustalili, że w rzeczywistości zdjęcie zrobiono nie w Hadze, a w szwajcarskim Bülach. To dwudziestotysięczne miasto na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami. Zdjęcie zrobiono na terenie nowego kompleksu mieszkaniowego Glasi-Quartier. Widoczna na zdjęciu instalacja to dzieło szwajcarskiego artysty Yvana Pestalozziego. Lokalne media informowały o niej na początku 2023 roku.

Autor artykułu rozmawiał z mieszkańcami jednego z budynków widocznych na zdjęciu. Poinformowali go, że graffiti 3D z Zełenskim na szubienicy nigdy tam nie powstało. Na potwierdzenie swoich słów przysłali aktualne zdjęcie tego miejsca, ale nie zostało opublikowane przez serwis internetowy.

Zapytaliśmy władze miasta Bülach, czy mural 3D z karykaturą Zełenskiego kiedykolwiek powstał w Glasi-Quartier. Czekamy na odpowiedź. Zapytaliśmy też o drugi mural 3D z karykaturą prezydenta Ukrainy, którego zdjęcie pojawiło się wcześniej, bo 7 czerwca, również na profilu @typicaloptical. Choć też miało powstać w Hadze, to - jak ustalił jeden holenderskich dziennikarzy - fotografię także wykonano w Bülach - w odległości około kilometra od Glasi-Quartier. Tym razem Zełenski jest przedstawiony jako ośmiornica trzymająca w swoich mackach worki z dolarami, oznaczone flagami państw zachodnich.

FAŁSZ
Karykatura, która miała pojawić się wcześniej w BülachInstagram

Ważny jest też kontekst zdjęcia. Haga jest ściśle związana ze ściganiem i karaniem zbrodniarzy wojennych. To siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Twórcy muralu zdają się do tego nawiązywać - sugerują odpowiedzialność Zełenskiego za podejmowane przez niego działania podczas wojny z Rosją na Ukrainie. Może to być też próba zagrania z zachodnią opinią publiczną, której cześć chciałaby postawienia Władimira Putina przed MTK za wywołanie wojny i zbrodnie popełnione na Ukrainie.

Autorka/Autor:Jan Kunert, współpraca Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24