Czy podczas operacji w brzuchu matki dziecko wysunęło swoją rączkę i złapało za palec lekarza? Tak krążące w sieci zdjęcie interpretują internauci. Podobnie opisywały je media - lecz prawdziwość tej wersji budzi wątpliwości.
W mediach społecznościowych udostępniana jest fotografia wykonana podczas wewnątrzmacicznego zabiegu na 21-tygodniowym dziecku. Zdjęcie opisywane jest jako "Ręka nadziei".
"Zdjęcie wykonano podczas operacji nienarodzonego dziecka. Doktor wykonał cesarskie cięcie, wydobył macicę i poprzez niewielkie nacięcie w macicy zoperował dziecko" - wyjaśniała 24 sierpnia autorka wpisu na Twitterze. "W momencie, kiedy kończył operację maleństwo wysunęło swoją rączkę i złapało za palec lekarza" - pisała.
Fotografia ma już ok. 1,7 tys. polubień, na Twitterze podano ją 600 razy. Ta sama fotografia, z szerszym opisem okoliczności jej wykonania, krąży również na Facebooku. Tam też cieszy się popularnością - udostępniono ją ok. 1 tys. razy.
Według opisu internauty zdjęcie "Ręka nadziei" wykonał w 1999 roku Michael Clancy. "Dr Bruner, chyba do dzisiaj nie zapomni, że w momencie, kiedy kończył operację maleństwo przez małe nacięcie wysunęło swoją rączkę i złapało za palec lekarza!" - napisał użytkownik Facebooka. Lekarz miał później powiedzieć mediom, że była to najbardziej wzruszająca chwila w jego życiu. Według informacji internauty operowany chłopiec ma dziś 20 lat i nazywa się Samuel.
"Ręka nadziei" - dwie fotografie różnych autorów
W sieci można odnaleźć wcześniejsze przykłady opisywania tej samej fotografii. Jej autorem nie jest jednak Michael Clancy.
Fotografię z pewnością wykonano jednak podczas operacji przeprowadzonej przez lekarzy Vanderbilt University Medical Center, w tym dr Josepha Brunera. Jest udostępniona na stronach internetowych szpitala. Zamieszczono przy niej opis: "Podczas operacji 22-tygodniowego płodu w Vanderbilt w 1999 roku dr Joseph Bruner porównuje wielkość ręki płodu z jego palcem wskazującym". Autorką fotografii jest Anne Rayner.
W ogólnodostępnych źródłach nie można potwierdzić, czy faktycznie wykonano ją w czasie operacji chłopca o imieniu Samuel, jak piszą internauci.
Lecz tytuł "Ręka nadziei" przypisywany jest też podobnemu zdjęciu - wykonanemu przez Michaela Clancy'ego - które można obejrzeć na stronie internetowej fotografa. Clancy zrobił swoje zdjęcie 19 sierpnia 1999 roku podczas operacji Samuela Armasa, przeprowadzonej przez zespół chirurgów Vanderbilt University Medical Center w Nashville w Stanach Zjednoczonych.
Interpretacje vs relacja lekarza
Jak informuje portal fact-checkingowy Snopes, operacja 21-tygodniowego Samuela Armasa chorego na rozszczep kręgosłupa była 54. zabiegiem wewnątrzmacicznym wykonanym przez zespół chirurgów Vanderbilt University. Dzięki temu zabiegowi Samuel urodził się 2 grudnia 1999 roku.
Mamy więc dwie fotografie zrobione podczas operacji płodu w tym samym szpitalu i w tym samym roku - ale nie udało nam się potwierdzić, że pokazują ten sam zabieg.
Po tym jak fotografie z innowacyjnej wówczas operacji trafiły do mediów, w wielu źródłach pojawiły się interpretacje tego, co się wydarzyło na sali operacyjnej. To, czy do opisywanych w mediach sytuacji faktycznie doszło, jest jednak wątpliwe. Sam Michael Clancy zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że ręka dziecka wyłoniła się z ciała matki i chwyciła palec operatora. Zastrzegł jednak, że opis zdarzeń jest jego "opinią".
Według przytoczonej przez Snopes wypowiedzi dr Josepha Brunera dla "USA Today", odnoszącej się do medialnych opowieści na temat operacji, te wersje są nieprawdziwe. Lekarz kwestionował nawet autentyczność fotografii. Jak powiedział, Samuel i jego matka byli pod narkozą i nie mogli się ruszyć. "Dziecko nie wyciągnęło ręki" - mówił dr Bruner. "Dziecko było znieczulone. Dziecko nie wiedziało, co się dzieje" - dodał. W kontekście relacji lekarza nieprawdziwe wydaje się również stwierdzenie, jakoby po operacji miał powiedzieć, że dotknięcie ręki dziecka było najbardziej wzruszającą chwilą w jego życiu.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, Snopes; zdjęcie: Shutterstock/Facebook