Z rozsyłanego w sieci zdjęcia wynika, że premier Nowej Zelandii namawia do przyjęcia "bożonarodzeniowego boostera" - czyli trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 - bo jak "nie ma zastrzyku", to "nie ma pracy". Tylko że zdjęcie jest fotomontażem.
Użytkownicy portalu Wykop komentują zdjęcie plakatu z wizerunkiem premier Nowej Zelandii Jacindy Ardern. Na plakacie zawieszonym na drewnianej konstrukcji jest bowiem zdjęcie uśmiechniętej premier i napis w języku angielskim: "Pamiętaj o zarezerwowaniu bożonarodzeniowego boostera. Każdy booster daje do sześciu miesięcy swobód". Booster to potoczna angielska nazwa dawki przypominającej (tzw. trzeciej) szczepionki na COVID-19.
Pod napisem jest logo nowozelandzkiej Partii Pracy, do której należy Jacinda Ardern. Nad logiem widać hasło: "Nie ma zastrzyku, nie ma pracy, nie ma refundacji". Autor posta z 7 grudnia tak skomentował zdjęcie z plakatem: "Prime Minister of New Pfizeland" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Wpis zebrał na Wykopie ponad 100 plusów.
fałsz
"Naprawdę trzeba się zastanawiać, czy ten cały zamordyzm to nie sen" - skomentował zdjęcie jeden z internautów. Niektórzy mieli wątpliwości, czy jest prawdziwe. "Nadal nie wiem czy to fake czy nie xd"; "Też jestem ciekaw" - pisali. "Niektórzy tutaj serio nie mają pewności czy to nie fake xD myślę, że ten sam rodzaj naiwności, który sprawia, że wierzą szarlatanom, zamiast naukowcom" - ironizował inny użytkownik.
Zdjęcie plakatu krążyło też na Twitterze. Ta wersja jest w lepszej rozdzielczości - widać na niej również napis drobnym drukiem na dole plakatu: "Wolności nie są dostępne we wszystkich regionach i mogą ulec zmianie" oraz link do fikcyjnej strony internetowej. Popularny angielskojęzyczny post z 7 grudnia, w którym wykorzystano zdjęcie, ma 10,5 tys. polubień. Rozsyłali go także polscy internauci. "Pelikany, od marca będziecie dostawać szczypawkę co 6 miesięcy" - komentował jeden z polskojęzycznych użytkowników Twittera.
Jednak zdjęcie plakatu zostało przerobione. Na prawdziwym obok zdjęcia Jacindy Ardern było hasło wyborcze Partii Pracy z wyborów parlamentarnych w 2020 roku: "Let's keep moving" ("Idźmy dalej").
Oryginalny plakat znaleźliśmy jako ilustrację w artykule z sierpnia 2020 roku na stronie asiapacificreport.nz. W innym artykule, w serwisie delano.lu, jest zdjęcie tego plakatu wzięte z jednego z internetowych banków zdjęć. Według informacji na stronie tego banku wykonano je w Auckland 8 sierpnia 2020 roku. Elementy drewnianej konstrukcji i widoczny mur po prawej stronie świadczą, że zdjęcie pokazuje to same miejsce, które widać na przerobionej fotografii rozsyłanej w mediach społecznościowych.
Natomiast serwis AFP Fact-Check ustalił, że oryginalną fotografię (tę, którą wykorzystano do przeróbki) opublikowano na stronie internetowej electionads.org.nz dokumentującej nowozelandzkie materiały wyborcze. Służby prasowe premier Jacindy Ardern potwierdziły redakcji AFP Fact-Check, że plakat z hasłem o boosterze jest fałszywy.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA