Na stronie internetowej telewizji CNN miał się rzekomo ukazać tekst, w którym 40-letnia ofiara COVID-19 "obwinia za to niezaszczepionych". Ale widok strony sfałszowano, a zdjęcie bohaterki telewizyjnego reality show wykorzystano do rozpowszechniania antyszczepionkowego przekazu.
Ponad tysiąc polubień i blisko 200 udostępnień miał twitterowy wpis z 5 września, do którego załączono zrzut ekranu internetowego artykułu opatrzonego logo CNN. Na zdjęciu ilustrującym ów tekst widać otyłą kobietę leżącą na łóżku i oddychającą z pomocą wąsów tlenowych. Tytuł artykułu brzmi: "Ostatnie słowa zdrowej 40-letniej ofiary COVID-19: 'Obwiniam za to niezaszczepionych'".
Słowa, które miała wypowiedzieć kobieta, zacytował również autor tweeta i skomentował złośliwie: "Niezaszczepieni wpychali jej żarcie do buzi całe życie najwyraźniej…". Pod tweetem pojawiło się szybko blisko 200 komentarzy.
fałsz
Wielu internautów uwierzyło, że zarówno artykuł, jak i słowa kobiety są prawdziwe. "Ostro jadą z propagandą. Spieszą się, to dobry znak, bo coś im nie idzie zgodnie z pierwotnym planem" (chodzi o szczepienia - red.), "Niezły ma tupet" - komentowali.
Screen z tekstu z logo CNN trafił również na portal Wykop i na jedną z polskich stron publikujących memy.
Przeróbka z importu
Zrzut ekranu rzekomego artykułu CNN wstawiliśmy do wyszukiwarki Google Grafika. Wśród wyników było wiele przykładów wykorzystania tego screena w angielskojęzycznych postach w mediach społecznościowych i na stronach z memami. "Słowo kluczowe: 'zdrowa'" - napisał autor popularnego wpisu na Twitterze z 26 sierpnia.
Rzekomy screen artykułu CNN trafił też na Facebooka i Instagrama. W jednym z wpisów z 26 sierpnia w tym ostatnim portalu polubiło go ponad 2 tys. internautów.
fałsz
Jednak taki artykuł nigdy nie pojawił się na witrynie telewizji CNN. To przeróbka - w zamyśle twórców zapewne satyryczna. Spowodowała jednak to, że internauci wyśmiewają się z kobiety zmagającej się z otyłością.
Bohaterka reality show w TLC
Już w komentarzach pod wyżej opisanymi postami wielu internautów zauważało, że to sfabrykowany tekst z logo CNN. Niektórzy zamieszczali linki do artykułów serwisów fact-checkingowych, np. Reuters Fact Check, które informowały o tym fejku.
O tym, że mamy do czynienia z satyrą - dodajmy: niewysokich lotów - świadczy lead sfałszowanego artykułu: "Sheila Johnson żyła tak, jak żyłby każdy zdrowy Amerykanin, budząc się o 6 rano, by zjeść tuzin jajek, 36 naleśników, 40 kiełbasek i popijając to galonem syropu klonowego". Dalej autor przekonuje, że przed śmiercią kobieta przekonywała swojego sąsiada do szczepień. Ten odmawiał - tłumaczył, że jest w dobrym stanie zdrowia.
Korzystając z wyszukiwarki Google, można ustalić, kim jest ta kobieta. Wśród wyników są linki do artykułów o Cindy Veli, bohaterce amerykańskiego reality show "My 600-lb Life" telewizji TLC. W Polsce program ten jest znany pod tytułem "Historie Wielkiej Wagi". Każdy odcinek serii to historia roku życia osoby zmagającej się z zaawansowaną otyłością. Skrót odcinka z udziałem Cindy Veli jest na profilu TLC na YouTube w poście z 21 stycznia tego roku.
W dostępnych w sieci artykułach o Cindy Veli nie znaleźliśmy wzmianki o tym, jakoby zmagała się z COVID-19 czy w ogóle wypowiadała się na temat tej choroby.
Według portalu gazety "USA Today" przeróbka po raz pierwszy pojawiła się na portalu z memami ifunny.co. Dopiero później trafiła do mediów społecznościowych - gdzie nie była już oznaczana jako satyra. Na stronie CNN nigdy nie opublikowano podobnego tekstu o wypowiedzi bohaterki reality show - co Reutersowi potwierdził rzecznik CNN.
Natomiast do wykonania sfałszowanego screena wykorzystano zdjęcie Cindy Veli dostępne m.in. w artykule serwisu looper.com. Layout strony, która widzimy w fałszywym screenie, nie pochodzi z witryny CNN.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock