Rosyjskie manewry dezinformacyjne wokół ćwiczeń NATO

Rob Kunzing/NATOkonkret-trident-juncture.jpg

Napięta sytuacja pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską powoduje, że wszelkie manewry wojskowe organizowane przez jedną stronę wywołują zdecydowaną reakcję drugiej. W przypadku relacjonowania właśnie zakończonych ćwiczeń członków Paktu Północnoatlantyckiego Rosja sięgnęła po wiele różnych technik dezinformacji, żeby uwiarygodnić swój przekaz.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W zakończonych w środę, 7 listopada, manewrach Trident Juncture 2018 wzięły udział jednostki ze wszystkich 29 państw członkowskich NATO i 2 krajów partnerskich – Szwecji i Finlandii. Zorganizowane w centralnej i wschodniej Norwegii ćwiczenia miały, jak można przeczytać na stronie NATO, "zapewnić, że siły NATO są wyszkolone, zdolne do wspólnego działania i gotowe odpowiedzieć na każde zagrożenie z każdego kierunku".

W ramach Wojska Polskiego do manewrów Trident Juncture 2018 zaangażowano fregatę rakietową ORP Generał Kazimierz Pułaski oraz ponad 450 żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej, 1. Brygady Logistycznej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Centrum Operacji Morskich oraz Żandarmerii Wojskowej.

Trident Juncture były realizowane według scenariusza odnoszącego się do artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Oznacza to, że wojska Sojuszu przygotowywały się do wspólnego działania w razie zewnętrznego ataku na jedno z państw NATO. Dzień przed rozpoczęciem manewrów sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił jednak, że Sojusz nie dąży do konfrontacji.

Pobliże zachodniej granicy

Kilka godzin po deklaracji Stoltenberga, na temat manewrów wypowiedział się również minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Ostrzegł on, że Moskwa może zostać zmuszona, żeby odpowiedzieć na wzmożoną aktywność NATO w pobliżu swojej zachodniej granicy.

"Pobliże zachodniej granicy" to jednak spore uogólnienie. Obszar działań lądowych i morskich był oddalony od zachodnich krańców Rosji o mniej więcej 1000 km. Najbliżej granicy miały miejsce manewry w strefie powietrznej Szwecji i Finlandii, choć od terytorium FR wciąż dzielił je obszar całej Finlandii, czyli około 300 km. Ćwiczenia zdecydowanie nie były zagrożeniem dla bezpośredniej granicy norwersko-rosyjskiej, ponieważ leży ona na samej północy skandynawskiego kraju, która nie była objęta obszarem działań w ramach Trident Juncture.

Obszar manewrów Trident JunctureKonkret24

Mówił o tym m.in. norweski generał Rune Jakobsen podczas konferencji przed rozpoczęciem manewrów. - Ćwiczenia lądowe będą prowadzone 1000 km od granicy z Rosją, a operacje powietrzne do 500 km., więc nie ma powodów, by Rosja się obawiała czy traktowała to inaczej niż ćwiczenia obronne - oświadczył.

Mimo to zakończone właśnie manewry bez wątpienia były również pokazem siły. NATO zaangażowało do ich przeprowadzenia około 50 tysięcy ludzi, 250 samolotów, 65 okrętów i do 10 tysięcy pojazdów. Liczby te uczyniły Trident Juncture największymi ćwiczeniami państw Sojuszu od zakończenia zimnej wojny.

Działania ofensywne

Reakcja rosyjskich mediów była zdecydowana. Wraz z pojawianiem się kolejnych informacji na temat manewrów, można było jednak zacząć odnosić wrażenie, że ich główny trzon został przygotowany jeszcze przed wystrzeleniem pierwszego pocisku w ramach Trident Juncture. Najważniejszy cel, jaki przyświecał twórcom doniesień na temat manewrów, nie był trudny do przewidzenia – NATO zostało przedstawione jako potencjalny agresor, który nie tylko prowokuje Rosję, ale nawet zagraża nienaruszalności jej granic.

Wypowiedź rosyjskiego ministra obrony o tym, że „wojska Sojuszu będą ćwiczyć działania ofensywne w pobliżu rosyjskich granic”, odbiła się echem w wiodących rosyjskich mediach. Artykuły na temat ofensywnego charakteru ćwiczeń napisały internetowe portale Russia Today (ogólnoświatowej wielojęzycznej telewizji informacyjnej założonej przez rosyjski rząd), Komsomolskiej Prawdy (najchętniej odwiedzany rosyjski portal) i Sputnik (portal należący do rosyjskiego rządu). We wszystkich nagłówkach podkreślano, że NATO będzie prowadziło działania „blisko granic kraju”.

Rosja postanowiła jednak mocno podbudować swoje stanowisko o „ofensywnych” działaniach także danymi pochodzącymi jeszcze sprzed rozpoczęcia Trident Juncture. Swoją rolę w tym procesie odegrały nie tylko media, ale także oficjalne instytucje państwowe, m.in. poprzez profile w mediach społecznościowych. W środku trwania działań NATO w Norwegii na oficjalnym twitterowym profilu Ambasady Federacji Rosyjskiej w Wielkiej Brytanii pojawił się wpis sugerujący, że między 2015 a 2018 rokiem w Polsce i krajach bałtyckich liczebność stacjonujących tam wojsk Sojuszu wzrosła z 2 do 11 tysięcy. Wpis kończył się pytaniem: "Kto jest agresywny?”.

Obecność wojsk Sojuszu w czterech wspomnianych państwach została oficjalnie uzgodniona podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Wzrost liczebności żołnierzy między stanem z 2015 roku a dzisiejszym faktycznie miał miejsce, jednak podana we wpisie liczba 11 tysięcy nie znajduje potwierdzenia w żadnym oficjalnym dokumencie, jaki Sojusz wystosował na ten temat. W najnowszym raporcie, obrazującym stan na koniec lipca 2018, podano, że we wszystkich czterech krajach łącznie stacjonują 4743 osoby. Tę informację potwierdziła na swoim koncie w serwisie Twitter Oana Lungescu - rzeczniczka prasowa NATO.

Bezzębny trójząb

Oficjalna narracja tworzona przez rosyjskojęzyczne media w związku z Trident Juncture składa się z wielu różnych tematycznie elementów. Wydaje się jednak, że niektóre z nich sobie wzajemnie przeczą albo co najmniej ze sobą nie współgrają. Dzieje się tak między innymi, kiedy porównamy kolportowane przez Russia Today wiadomości o „ofensywności” działań NATO, które mogą zagrażać rosyjskim granicom, i publikowane na tej samej stronie doniesienia o rzekomej słabości bojowej sił trenujących na norweskim terytorium.

Trident Juncture 18. Największe manewry NATO od zimnej wojny
Trident Juncture 18. Największe manewry NATO od zimnej wojnyNATO Channel

Pod koniec października tego roku w serwisie Ino TV pojawił się artykuł oparty na opinii portalu Unzensuriert.de, gdzie napisano o „bezczelnym, zbędnym i bezzębnym” NATO. Ino TV to podstrona serwisu Russia Today, którego nazwa pochodzi od rosyjskiego słowa „zagraniczny” (ros. „innastrannyj”) i który w całości poświęcony jest doniesieniom zagranicznych mediów na temat Federacji Rosyjskiej.

Tekst zatytułowany „Unzensuriert: NATO szturcha bezzębnym trójzębem (nawiązanie do słowa Trident - po angielsku Trójząb – red.) w fikcyjnego wroga” posiada dwie zasadnicze tezy. Pierwsza zawiera się w zdaniu „NATO pręży muskuły […] podczas bardzo kosztownych ćwiczeń […] Ale tak naprawdę sojusz demonstruje bezczelne zachowanie i nadmierną agresję, w rzeczywistości będąc bezzębnym”. Pomniejszanie potencjału bojowego NATO, który mógłby się kłócić z wiadomościami o zagrożeniu dla rosyjskich granic, funkcjonuje w tekście obok drugiego twierdzenia, zawartego chociażby w zdaniu: „Dziś NATO nie ma wroga" - przekonuje autor (cytowanego tekstu na Unzensuriert – red.), dodając, że Rosja, podobnie jak podczas zimnej wojny, nie jest agresywnym przeciwnikiem. "Rosyjski niedźwiedź ma znacznie bardziej potulny charakter niż twierdzi Sojusz”, pisze.

Informacje na temat źródła, jakim posiłkowali się dziennikarze RT przy tworzeniu artykułu, a więc portalu Unzensuriert.de (niem. – nieocenzurowany), dodają publikacji jeszcze dodatkowy kontekst. Niemieckojęzyczna strona, posiadająca swoją niemiecką i austriacką wersję, została założona w 2009 roku przez ówczesnego przewodniczącego Wolnościowej Partii Austrii. FPÖ to nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie, wywodzące się z neofaszystowskiego ugrupowania Związku Niezależnych. Politycy partii są eurosceptyczni i przeciwni ewentualnemu dołączeniu Austrii do NATO. Sojusz był krytykowany między innymi przez Johanna Gudenusa, wiceprzewodniczącego FPOe, podczas jego wizyty w Moskwie w 2014 roku.

Wyszukiwanie innych artykułów zawierających słowo „NATO”, opublikowanych na portalu, również pozwala uzyskać więcej informacji na temat stosunku autorów Unzesnuriert.de do idei Sojuszu. „Złe czasy dla podżegaczy wojennych z NATO: Putin i Trump chcą normalizacji stosunków swoich państw”, „Amerykańscy doradcy wojskowi: NATO i Europa w przypadku wojny nie mają szans przeciwko Rosji” – to tylko niektóre z tytułów artykułów na ten temat.

Polskojęzyczna wersja

Dezinformacyjne działania wokół Trident Juncture to domena nie tylko rosyjsko i niemieckojęzycznych mediów. Swoje oddziały w tej operacji zmobilizowali także pracownicy polskojęzycznej wersji portalu Sputnik News. Publikujący w 14 językach serwis informacyjny został założony pod koniec 2013 roku na mocy dekretu Władimira Putina. Przykładów opublikowanych przez ten portal artykułów podważających skuteczność NATO nie trzeba szukać daleko. „Generał NATO: W przypadku wojny z Rosją będziemy mieli problemy” – tak zatytułowany był tekst, który pojawił się na polskojęzycznym Sputnik News 4 listopada.

W trakcie trwania Trident Juncture, pojawiające się na polskojęzycznym Sputniku artykuły formułowały tezy bardzo podobne do tych rozpowszechnianych w tym samym okresie chociażby w Russia Today. M.in. dwa dni po rozpoczęciu manewrów w dziale „Światowa prasa” pojawił się tekst zatytułowany „Manewry NATO w Norwegii to rozpusta”, w którym autorzy powoływali się na artykuł, jaki ukazał się w niemieckim dzienniku „Die Welt”. Można pomiędzy obydwoma tekstami zauważyć jednak pewne różnice. Gdy "Die Welt" pyta "Na czym ma polegać cały czar w Norwegii z 50 tys. żołnierzy i 10 tys. pojazdów?", Sputnik tłumaczy "Po co ta cała rozpusta w Norwegii z udziałem 50 tys. żołnierzy i 10 tys. jednostek sprzętu?". Tam, gdzie w niemieckim dzienniku pada "Trzeba się zastanowić, czy tak wielkie manewry w tej formie są dostosowane do czasów", Sputnik pisze "Należy zadać sobie pytanie: czy takie manewry na dużą skalę są obecnie potrzebne?".

Drugim ważnym motywem tekstów o Trident Juncture były także wypadki, jakie wydarzyły się podczas ćwiczeń. Polskojęzyczny Sputnik News donosił o czterech żołnierzach rannych w wyniku zderzenia czołgu z wojskowym samochodem oraz o zderzeniu norweskiej fregaty NATO, która miała kolizję z tankowcem.

W dwóch artykułach, które zapowiadały manewry, opublikowanych kolejno w marcu i październiku, Sputnik News zaznaczał już w tytułach, że Trident Juncture będzie odbywać się „przy rosyjskich granicach” i „przy granicy z Rosją”.

"Maskowanie własnych ofensywnych poczynań"

O cel i skuteczność działań dezinformacyjnych wokół manewrów NATO zapytaliśmy Kamila Basaja, założyciela Disinfo Digest, centrum badań i przeciwdziałania manipulacji środowiskiem informacyjnym. - Działania rosyjskojęzycznych mediów w stosunku do Trident Juncture to typowy przykład kampanii dezinformacyjnej - mówi Basaj. - Głównych celów takich praktyk jest kilka. W przypadku informowania o "ofensywnym" charakterze działań NATO, Rosja dąży do maskowania swoich własnych ofensywnych poczynań, realizowanych na przykład przy okazji manewrów Zapad 2017. Mamy tutaj do czynienia z obróceniem postrzegania relacji między działaniami ofensywnymi i defensywnymi.

- Drugim dążeniem Rosji, które ma dzięki dezinformacji zadziałać na ich rynku wewnętrznym, jest przedstawianie kraju jako "oblężonej twierdzy" - dodaje Basaj. - Społeczeństwo ma mieć wrażenie "osaczenia", co widać chociażby przy relacjonowaniu Trident Juncture. Ważnym elementem towarzyszącym tym manewrom w rosyjskim przekazie były mapy krajów bałtyckich i podkreślanie, jak zwiększa się tam udział wojsk NATO. Dzięki wywieraniu takiej presji obywatele mają czuć ciągły lęk. To wszystko zmierza do wywołania u nich większej uległości. Te działania są zmasowane i badania opinii publicznej pokazują, że przynoszą skutek.

Nieco inne cele Basaj przypisał działalności rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej w Polsce, m.in. za pomocą Sputnik News. - Ten portal sam w sobie nie stanowi ogromnego zagrożenia, ponieważ nie ma wielkiej poczytności (wg. danych serwisu Similarweb, we wrześniu polskojęzyczny Sputnik miał ok. 2,7 mln odwiedzin - red.). Pełni on jednak zupełnie inną funkcję. Implementuje treści rosyjskich portali w Polsce, które dzięki temu zaczynają potem być powielane. Duża rolę odgrywa tutaj między innymi blogosfera. To tam treści Sputnika trafiają do dużej grupy odbiorców - tłumaczy Kamil Basaj i dodaje: "W przypadku Polski warto także dodać, że kampania wokół Trident Juncture była ściśle połączona z trwającą już od jakiegoś czasu deprecjacją wysiłków wobec baz sił amerykańskich w naszym kraju. Dezinformacja na ten temat była między innymi rozprowadzana za pomocą Białorusi do krajów anglojęzycznych".

Trident i Zapad

Wspomniane przez Basaja manewry Zapad 2017 (ros. - Zachód) zostały przeprowadzone we wrześniu zeszłego roku na zachodzie Białorusi. Zgodnie z komunikatem rosyjskiego MON wzięło w nich udział 12 700 jednostek wojskowych z Rosji i Białorusi. NATO szacuje jednak, że w rzeczywistości przy polskiej wschodniej granicy ćwiczyło ich od 60 do 70 tysięcy. Porównania manewrów Trident Juncture i Zapad nie są jednak do końca trafione.

Najważniejszą różnicą jest fakt, że NATO przeprowadziło swoje manewry zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 2011 r. Oznacza to, że państwa członkowskie OBWE zostały powiadomione o ćwiczeniach nie później niż na 42 dni przed ich rozpoczęciem, a państwa członkowskie OBWE - w tym Rosja - zostały zaproszone do obserwowania tego ćwiczenia. Federacja Rosyjska natomiast nie zgłosiła swoich zeszłorocznych manewrów, mimo że wojska tego kraju ćwiczą w Zachodnim Okręgu Wojskowym co cztery lata.

Federacja Rosyjska posiada także trzy inne Okręgi Wojskowe - Południowy, Centralny i Wschodni - w których ćwiczenia przeprowadzane są podczas trzech lat przerwy pomiędzy kolejnymi Zapadami. Tegoroczne manewry - Wostok (ros. - Wschód) - odbyły się w dniach 11-17 września. Według ministerstwa obrony Rosji, ćwiczeń o tej skali nie organizowano od czasu sowieckich manewrów Zapad-81, które odbywały się w 1981 roku.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; DFRLab, EUvsDisinfo; zdjęcie: Rob Kunzing/NATO

Źródło zdjęcia głównego: Rob Kunzing/NATO

Pozostałe wiadomości

Trzy miliony, pięć milionów złotych czy jednak więcej? Kancelaria premiera nie ujawnia, ile z publicznych środków zapłacono za "profrekwencyjną akcję informacyjną" związaną z referendum zorganizowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z szacunkowych danych wynika, że koszty promocji mogły wynieść sporo ponad pięć milionów.

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

"Nowotwory, których dotąd medycyna nie widziała" - taki fałszywy przekaz o "turbo raku" wywołanym rzekomo przez szczepionki na COVID-19 przebił się do mediów. Wyjaśniamy, skąd pochodzi i dlaczego jest nieprawdziwy.

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie, które według internautów pokazuje moment zniszczenia budynku parlamentu w Gazie. Jednak choć do tej eksplozji doszło na tamtym terenie, przekaz rozsyłany z filmem jest fake newsem.

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Obywatelski projekt ustawy "Tak dla in vitro" budzi duże dyskusje. Poseł PiS Henryk Kowalczyk przekonuje, że naprotechnologia jest skuteczniejszą metodą niż in vitro. Eksperci pytani przez Konkret24 wyjaśniają: tych dwóch metod nie można porównywać. - Za wypowiedzą pana posła stoi niewiedza - stwierdza profesor Rafał Kurzawa.

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia blokuje rozpatrywanie projektów uchwał i ustaw, mimo że obiecał zlikwidować tak zwaną sejmową zamrażarkę. Mówią nieprawdę, używając tego potocznego określenia pewnego etapu procesu legislacyjnego niezgodnie z tym, co ono oznacza. Wyjaśniamy.

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Marek Suski prezentuje listę zarzutów wobec nowych władz Sejmu. Mówi o "łamaniu demokracji" i "PRL-u". A pytany o niezrealizowaną przez PiS obietnicę wprowadzenia pakietu demokratycznego, przekonuje, że takiej nie było. Przypominamy, dlaczego nie ma racji.

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski,
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Ponad jedna trzecia fake newsów i manipulacji rozpowszechnianych w internecie w krajach europejskich w ciągu miesiąca dotyczyła konfliktu Izraela z Hamasem. Od półtora roku żaden temat nie angażował tak bardzo twórców dezinformacji. W rozmowie z Konkret24 ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie ten konflikt interesuje ludzi niedotkniętych bezpośrednio jego skutkami.

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Według byłego premiera można skrócić okres rządów Mateusza Morawieckiego i nowej Rady Ministrów i w to miejsce szybciej powołać Donalda Tuska i jego rząd - wystarczy zastosować procedurę konstruktywnego wotum nieufności. Konstytucjonaliści mają bardzo duże wątpliwości w tej sprawie.

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Źródło:
Konkret24

"We Wrocławiu pan ze wschodu latał z klamką grożąc Polakom" - ostrzegali w miniony weekend internauci i publikowali nagranie przedstawiające rzekomo takie zdarzenie. To fałszywy przekaz. Wyjaśniamy, co naprawdę się wydarzyło, kogo mężczyzna próbował odstraszyć i czy miał pistolet.

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Wyjęcie z sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla in vitro" wznowiło dyskusję na temat metody in vitro. W jej ramach europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski oświadczył, że "in vitro nie leczy bezpłodności". Ekspert tłumaczy, dlaczego ta wypowiedź jest "niedojrzała i jest pewną formą manipulacji".

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywrócenie praworządności po okresie rządów Zjednoczonej Prawicy to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiła sobie po wyborach demokratyczna większość. Zmiany miałyby dotyczyć też kierownictwa prokuratury, w tym stanowiska prokuratora krajowego. Czy jednak po nowelizacji ustawy nie zostało ono "zabetonowane"? Prawnicy zgodnie wskazują na pewien wadliwy przepis, ale co do jego obejścia już są podzieleni.

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że po ewentualnej zmianie traktatów to Unia Europejska zdecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać wspólna europejska waluta euro. Nie ma racji. To kolejna odsłona manipulacyjnej narracji PiS, według której zmiany w traktatach pozbawią Polskę suwerenności.

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według ministra edukacji Przemysława Czarnka to prezydenci dużych miast w 2020 roku uniemożliwili przeprowadzenie wyborów prezydenckich, tzw. wyborów kopertowych. Samorządowcy mieli nie przekazać baz danych wyborców. Tyle że sądy administracyjny i powszechny oraz NIK uznały, że takie polecenia premiera dla samorządowców były niezgodne z prawem.

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według posłanki Joanny Muchy kierowanie resortem zdrowia to "misja samobójcza" politycznie, ale też "w sensie zupełnie fizycznym". I przypominała, że dwóch ministrów zdrowia zmarło w trakcie pełnienia tej funkcji. Nadużyciem jest sugerowanie, że kierowanie tym ministerstwem wiąże się z ryzykiem.

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Zdaniem polityków prawicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia mógł inaczej zachować się w przypadku zwolnienia Włodzimierza Karpińskiego z aresztu lub chociaż dłużej się zastanawiać. Porównują tę sytuację do historii z aresztowanym katalońskim politykiem, również wybranym do Parlamentu Europejskiego, którego jednak nie chronił immunitet. Jednak te sytuacje tylko pozornie są podobne.

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził, że już od 2024 roku każdy polski obywatel będzie musiał zapłacić podatek za posiadanie samochodu spalinowego. Nie ma to potwierdzenia w faktach.

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

28 poprawek do traktatów unijnych wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie. Wszystkie mają coś wspólnego, a przekaz o nich jest zmanipulowany. Premier zapewniał, że to "gra o suwerenność, gra o polską niepodległość", lecz zdaniem ekspertów to "cyniczna gra polityczna". O co chodzi?

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według krakowskiej kurator oświaty "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje". Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych informacji, a zdementowała je ambasada Szwecji w Warszawie. Być może Barbarze Nowak chodziło o sytuację z Niemiec.

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Michał Istel
Źródło:
Konkret24

Wykres pokazujący, że liczba zachorowań na COVID-19 jest już rzekomo tak duża, iż "przebiliśmy właśnie prawie wszystkie poprzednie fale pandemii oprócz pierwszej", wywołał komentarze internatów, a także lekarzy. Rzeczywiście, zachorowań przybywa. Tłumaczymy, dlaczego jednak trudno teraz szacować wysokość fali zakażeń koronawirusem.

"Przebiliśmy prawie wszystkie fale COVID-19"? Jaki jest problem z tym wykresem

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy sądy częściej niż za rządów PO-PSL odmawiały prokuratorom, by zastosować tymczasowe aresztowanie – przekonuje poseł PiS Paweł Jabłoński. Jednak z porównań statystyk wynika, że w czasach PO-PSL liczba wniosków o tymczasowy areszt malała, podczas gdy za Zjednoczonej Prawicy wzrosła. Więcej odmów wcale więc nie oznacza, że sytuacja się poprawiła.    

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Najbardziej brutalna", "agresywna", "łamiąca reguły przyzwoitości" - tak politolodzy i publicyści oceniali tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie procesów prowadzonych w sądach w trybie wyborczym. Jak sprawdził Konkret24, było ich ponad 120 - o ponad jedną trzecią więcej niż cztery lata wcześniej.

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Uczeń w Kanadzie - według małopolskiej kurator Barbary Nowak - miał zostać aresztowany, bo "powiedział, że są dwie płcie". Zaś nauczyciel w Irlandii miał zostać uwięziony, bo nie chciał się zwracać do uczniów "wedle płci". Obie opowieści są nieprawdziwe.

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W dyskusji o pomysłach na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poseł PiS Radosław Fogiel przypominał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniósł limity do lekarzy. A jego zdaniem Koalicja Obywatelska nie proponuje nic nowego, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy. To prawda, PiS limity zniósł - ale mimo tego kolejki są jeszcze dłuższe. Eksperci wyjaśniają ten paradoks.

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy oskarżają Szymona Hołownię, że "wypuścił na wolność" Włodzimierza Karpińskiego, "realizując politykę bezkarności". Tylko że marszałek Sejmu nie może zwalniać z aresztu i nie dzięki niemu Karpiński został wypuszczony. Prawnicy wyjaśniają, o co chodziło z pismem marszałka.

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Po wielu miesiącach zwłoki Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dane dotyczące długości postępowań sądowych w 2022 roku. Wobec 2021 roku wyglądają optymistycznie, ale porównanie to zaciemnia okres pandemii, gdy sądy miały ograniczone możliwości pracy. Jeśli spojrzeć na cały okres rządów Zjednoczonej Prawicy, to po siedmiu latach sprawy w polskich sądach każdego szczebla trwają dłużej, w niektórych kategoriach nawet o ponad cztery miesiące.

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w sieci osiąga nagranie z relacji polskiej telewizji, które rzekomo pokazuje, jak prezydent USA Joe Biden upadł ze schodów, wychodząc w Warszawie z samolotu. Film jest prawdziwy, ale nie przedstawia sytuacji z udziałem prezydenta.

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Publicysta tygodnika "Sieci" Michał Karnowski oburzył się, gdy w serwisie X opublikowano fotografię sprzed lat, na której pozuje on z chorągiewką z napisem www.tusk.pl. Nie ma jednak wątpliwości: zdjęcie jest autentyczne.

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Pierwszym krokiem w przywracaniu praworządności w Polsce po rządach PiS była wymiana polityków w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowy Sejm na pierwszym posiedzeniu wybrał czterech nowych posłów do zasiadania w tej instytucji. Ale problem do rozwiązania jest dużo trudniejszy. Prawnicy tłumaczą, czy i jak da się neo-KRS naprawić.

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie i mi wytłumaczy?", "co on daje w łapkę?" - pytali internauci, komentując nagranie z obchodów Święta Niepodległości, na którym widać prezydenta wręczającego coś żołnierzom. Jak się okazuje, sposób wręczania tego przedmiotu nie jest przypadkowy i jest on cenną pamiątką dla żołnierza.

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Minister rodziny Marlena Maląg przekonuje, że "główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym". Badacze - także ci, na których pracach oparto rządową strategię demograficzną - zwracają uwagę, że czynników decydujących o tym, iż Polki odkładają decyzję o posiadaniu dziecka, jest jednak dużo więcej.

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

"Czy zdajecie sobie państwo sprawę, że po zmianie prawa Unii będzie możliwość nałożenia nowych podatków?" - mówił Mateusz Morawiecki w Sejmie 13 listopada. Ostrzegał przed planowanymi zmianami traktatów Unii Europejskiej, bo te zmiany mają rzekomo pozbawić Polskę suwerenności. Wyjaśniamy, o co chodzi z podatkami.

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24