Klonowanie profili w mediach społecznościowych: jak się chronić

ShutterstockUwaga na sklonowane firmy na Instagramie

Dla platform społecznościowych problemem jest klonowanie profili w celu wyłudzania pieniędzy od internautów. Będąc tego świadomym, można się przed tym ustrzec.

Brytyjka Emma Heathcote-James zorientowała się pod koniec sierpnia, że ktoś sklonował na Instagramie profil jej firmy z branży kosmetycznej (ma 7,5 tys. obserwujących), którą buduje od 12 lat. Jak się o tym dowiedziała? "Oszuści z jakiegoś powodu oznaczyli mnie - prawdopodobnie omyłkowo - na jednym ze zdjęć" - wyjaśniała portalowi BBC News. Dodała, że nieprawdziwy profil różnił się od oryginału tylko jednym dodatkowym "o" w nazwie.

Brytyjka Emma Heathcote-James opowiedziała BBC, jak ktoś sklonował na Instagramie profil jej firmybbc.com

Próby wyłudzeń pieniędzy

Emma Heathcote-James odkryła także, że oszuści kontaktowali się z setkami osób, które brały udział w ostatnim zorganizowanym przez jej firmę konkursie i oznajmiali im, że wygrali. Prosili ich o podanie szczegółów do przelewu przez PayPal (platforma do przelewów internetowych). Kobieta twierdzi, że wie co najmniej o jednej osobie, która im odpowiedziała. Nie wie jednak, czy była jedyna.

Poradniki zyskują popularność na Instagramie
Poradniki zyskują popularność na Instagramietvn24

Heathcote-James opowiedziała dziennikarzom, jakie trudności miała w zgłoszeniu sprawy właścicielowi Instagrama, czyli Facebookowi: "Wydaje się, jakby nie chcieli, żeby się z nimi kontaktować". W końcu otrzymała wiadomość, że zgłoszone przez nią konto narusza regulamin i zasady społeczności - i zostało usunięte.

Sprawa została również zgłoszona na policję. Funkcjonariusze mieli przekazać, że taki sposób działania oszustów jest powszechny. "Na bieżąco usuwamy konta, na które zwróciliśmy uwagę ze względu na nieautentyczne zachowanie" - przekazał dziennikarzom BBC News przedstawiciel Facebooka (właściciel Instagrama). "Nieustannie inwestujemy w nasze zespoły i technologię, aby identyfikować i usuwać oszukańcze działania" - zapewnił.

Jak podali dziennikarze BBC, Facebook każdego dnia blokuje miliony prób tworzenia fałszywych kont. Jednak klonowanie jest nadal poważnym problemem. Inne platformy, jak Twitter i LinkedIn także się z tym zmagają.

Facebook blokuje rosyjskie "niezależne" strony
Facebook blokuje rosyjskie "niezależne" stronytvn24

Gdzie jeszcze są twoje zdjęcia

Jake Moore, specjalista od spraw bezpieczeństwa w sieci, na swoim blogu w połowie sierpnia radził, jak zorientować się, że ktoś sklonował naszą stronę czy konto w mediach społecznościowych.Radząc, jak chronić swoje konta przed klonowaniem, Moore pisze, by w miarę możliwości zmniejszyć ilość danych osobowych i zdjęć, na których się znajdujemy. By przyjmować tylko obserwujących, o których można się z ich profili dowiedzieć czegoś więcej. Nikomu nieznanemu nie należy wysyłać pieniędzy. Ponadto można np. sprawdzić za pomocą odwróconego wyszukiwania w Google, gdzie jeszcze w sieci znajdują się nasze zdjęcia. Można też sprawdzić, czy gdzieś jeszcze są używane nasze hasztagi.Moore doradza także, że jeśli już strona czy konto zostało sklonowane, należy to zgłosić administratorom, wysyłając swoje zdjęcie zrobione z dowodem potwierdzającym tożsamość.

Słyszałem historie o klonowaniu kont, ale zawsze zakładałem, że ludzie sprawdzą z posiadaczem konta za pomocą innej formy komunikacji lub przynajmniej pomyślą dwa razy, zanim wyślą pieniądze na konto, z którym dopiero niedawno się związali. Niestety, ludzie wciąż są łapani na tym oszustwie. Jake Moore

Autor: Jan Kunert / Źródło: BBC, tłum. Jan Kunert; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości